Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/847/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоп-Південь» про стягнення податкового боргу,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоп-Південь», в якій позивач просить стягнути з ТОВ «ЕКОП-ПІВДЕНЬ», Код ЄДРПОУ: 32580620, а саме з усіх відкритих рахунків у банках суму заборгованості: - по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі - 937 949,82 грн.
В обґрунтування позову зазначено про наявність у ТОВ «Екоп-Південь» податкового боргу у сумі 937 949,82 грн. з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
Відповідно до вимог п.59.1 ст.59 ПК України на адресу відповідача податковим органом направлено податкову вимогу форми Ю №4-23 від 11.01.2016 року, однак сума податкового боргу ТОВ «Екоп-Південь» самостійно не сплачена.
Ухвалою від 16.01.2026 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі ст. 262 КАС України у межах строків, визначених ст. 258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.
Ухвалу від 16.01.2026 року направлено на адресу відповідача. Вказана ухвала повернулася до суду із відміткою про невручення одержувач відсутній за вказаною адресою, що підтверджується поштовим поверненням наявним в матеріалах справи.
При цьому, суд вжив додаткових заходів для належного сповіщення відповідача про розгляд цієї справи за його участі шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку статті 130 КАС України.
Суд зазначає, що відповідачем до суду не подано відзиву на адміністративний позов.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,
ВСТАНОВИВ:
11.01.2016 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкову вимогу форми Ю №4-23, якою ТОВ «Екоп-Південь» визначено суму податкового боргу.
Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Відповідно п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п.36.5 ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Згідно п.95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
За приписами п. 58.3 ст. 58 ПК України (у редакції на час спірних правовідносин) податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст.14 ПК України передбачено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
За приписами п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно матеріалів справи, станом на 13.01.2026 року відповідно до довідки про податкову заборгованість з розрахунку податкового боргу та інтегрованої картки платника (IКП), податкова заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) ТОВ «Екоп-Південь» перед бюджетом становить 937 949,82 грн.
Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (б/к -14010100), складає 937 949,82 грн та виникла на підставі:
- податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») № 0120935106 від 23.09.2019 року у сумі -156 331,04 грн. (штрафна санкція);
- податкового повідомлення - рішення (форма «Р») № 0007911407 від 06.12.2019 року у сумі - 230 833,00 грн. (основний платіж) + 115 417 грн. (штрафна санкція) + 128 188,89 грн. (пеня);
- нарахованої пені ІКП на податкове повідомлення-рішення (форма «Р») №0100001404 від 08.09.2016 року у сумі - 51 642,17 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкове повідомлення-рішення з податку на додану вартість №9220100374 від 16.11.2016 року у сумі - 17 999,85 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкове повідомлення-рішення з податку на додану вартість №0015751502 від 24.11.2015 року у сумі - 108 578,09 грн. (пеня);
- податкового повідомлення - рішення (форма «Н») №0048741407 від 07.11.2018 року по рішенню суду про підтвердження донарахованих сум №420/458/19 від 30.10.2019 року у сумі - 115 460,50 грн. (штрафна санкція);
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9283106704 від 18.12.2018 року у сумі - 1 156,42 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9283106704 від 18.12.2018 року у сумі - 51,57 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9283106704 від 18.12.2018 року у сумі - 1762,22 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9102180083 від 16.05.2019 року у сумі -2 304,53 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9102180083 від 16.05:2019 року у сумі 178,36 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9102180083 від 16.05.2019 року у сумі - 5,90 грн. (пеня); -
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9102180083 від 16.05.2019 року у сумі 196,81 грн.;
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9102180083 від 16.05.2019 року у сумі - 2 615,02 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість №9102180083 від 16.05.2019 року у сумі 1 043,03 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкове повідомлення-рішення (форма «Ш») №0120935106 від 23.09.2019 року у сумі - 736,42 грн. (пеня);
- нарахованої пені на податкове повідомлення-рішення (форма «Ш») №0120935106 від 23.09.2019 року у сумі 115,25 грн. (пеня);
- податкового повідомлення - рішення (форма "Р") №6075/15-32-04-06 від 12.04.2023 року у сумі - 2 667,00 грн. (основний платіж) + 666,75 грн. (штрафна санкція).
При цьому, ТОВ «Екоп-Південь» борг не погашено.
Суд вважає, що сума податкового боргу в розмірі 937 949,82 грн. по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) відповідає визначенню податкового боргу, наведеному у пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, а саме: податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п.п. 59.1, 59.3, 59.4 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків (п. 59.1 ст.59 ПК України).
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання (п. 59.3 ст. 59 ПК України).
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, у зв`язку з несплатою боржником заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми Ю №4-23 від 11.01.2016 року, яку було направлено платнику рекомендованим листом.
Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 56.1 ст. 56 ПК України).
Доказів визнання протиправною та скасування податкової вимоги форми Ю №4-23 від 11.01.2016 року, податкових повідомлень-рішень матеріали справи не містять.
Розмір податкового боргу становить 937 949,82 грн., що підтверджується матеріалами справи, а саме приєднаною до справи роздруківкою інтегрованої картки платника податків, яка за правилами ст.ст. 73, 74 КАС України та Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 січня 2021 року № 5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 р. за № 321/35943), та довідкою про суму податкового боргу є належним та допустимим доказом невиконання податкового обов`язку з боку відповідача.
Згідно з пп.20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, серед іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоп-Південь» суму податкового боргу в розмірі 937 949,82 грн.
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат зі сплати судового збору на користь позивача не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоп-Південь» (65017, м. Одеса, вул. Поїздна, буд. 1, код ЄДРПОУ 32580620) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоп-Південь» (65017, м. Одеса, вул. Поїздна, буд. 1, код ЄДРПОУ 32580620) суму заборгованості по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 937 949,82 грн (дев`ятсот тридцять сім тисяч дев`ятсот сорок де`ять гриіень, вісімдесят дві копійки) на бюджетний рахунок - UA358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ:37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська область/14060100.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Самойлюк Г.П.