Ухвала суду № 135163685, 26.03.2026, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
26.03.2026
Номер справи
490/2341/26
Номер документу
135163685
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

490/2341/26 26.03.2026

н\п 1-кс/490/1322/2026

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ 02892528

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Миколаїв

Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого-криміналіста СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором Олешківської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 , про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання старшого слідчого-криміналіста СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором Олешківської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 , про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000150 від 13.03.2026 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

На обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000150 від 13.03.2026 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110КК України.

Так, згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф (далі зсрф) на територію України.

24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі ООН).

До складу ООН входять Україна, рф та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.

Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН усі члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із цілями Об`єднаних Націй.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Жодні міркування будь-якого характеру, чи то політичного, економічного, військового чи іншого характеру, не можуть слугувати виправданням агресії.

Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав закріплені у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року, який визнається рф та Україною.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф.

22 лютого 2022 року президент рф направив до ради федерації звернення про використання зсрф за межами рф, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року президент рф публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.

24.02.2022 військовослужбовці зсрф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України.

24 лютого 2022 року указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану, строк дії якого в подальшому у встановленому законом порядку продовжено.

Таким чином, у період з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 по цей час на всій території України введено та діє правовий режим воєнного стану, що пов`язано із розв`язанням рф військової агресії проти України та веденням повномасштабних бойових дій на території України.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Пунктом 6 частини першої статті 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України.

Держава Україна та її органи не визнають діяльність окупаційних адміністрацій російської федерації.

У подальшому, починаючи з 24.02.2022 більшу частину Херсонської області було захоплено представниками зсрф, тобто фактично здійснено окупацію вказаної території, що згідно з положеннями Гаазької Конвенції 1907 року, є вчиненням дій, спрямованих на усунення законних органів державної влади та місцевого самоврядування України, що діють на вказаній території, з метою повалення і захоплення влади та на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 та наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, село Бехтери, Бехтерської сільської громади, Скадовського району, Херсонської області, включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

У березні 2022 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено) представниками держави-агресора, з метою впровадження на тимчасово окупованій території України політики та законодавства російської федерації, створено окупаційний орган виконавчої влади - військово-цивільну адміністрацію Херсонської області (рос. ВГА Херсонскойобласти).

Досудовим розслідуванням отримано фактичні дані, що громадянин російської федерації ОСОБА_6 , постійно проживаючи на території України в с. Бехтери, Скадовського району, Херсонської області, будучи радикально налаштованим до діючої легітимної влади в Україні, діючи умисно, з мотивів підтримки збройної агресії рф проти України та з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у період тимчасової окупації частини території Херсонської області, не пізніше березня 2022 року (точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено), знаходячись ус. Бехтери, Скадовського району, Херсонської області, достовірно знаючи, що військовослужбовці рф окупували частину області, у тому числі Скадовський район Херсонської області та с. Бехтери, продовжують окупаційну діяльність на території України, вступив у злочинну змову з невстановленими представниками збройних сил держави-агресора рф, на вчинення дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою групою осіб з невстановленими військовослужбовцями рф, які дислокуються у селі Бехтери, Скадовського району, Херсонської області та фактичного здійснюють окупацію вказаної території, на виконання відведеної йому ролі у спільному злочинному умислі, спрямованому на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, не пізніше березня 2022 року (точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у с. Бехтери, Скадовського району, Херсонської області, надав свою добровільну згоду окупаційним військам рф щодо неправомірного здійснення керівництва вказаного населеного пункту, в тому числі за рахунок збройного примушування місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування і комунальних підприємств до визнання його новим очільником с. Бехтери, Скадовського району, Херсонської області та зайняв посаду так званого «главы Бехтерскогосельского поселения Голопристанского муниципального округа».

У подальшому, перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_6 здійснював публічну діяльність, спрямовану на утвердження та функціонування окупаційної адміністрації рф, забезпечення переходу суб`єктів господарювання на законодавство рф, впровадження грошового обігу рф (рубля), організацію та участь у проведенні незаконного референдуму щодо приєднання тимчасово окупованої території Херсонської області до рф.

Зокрема встановлено, що у вересні 2022 року ОСОБА_6 (точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено) брав безпосередню участь в організації та проведенні незаконного «референдуму» на територіїс. Бехтери, Скадовського району, Херсонської області, під час якого особисто носив скриньку для голосування, супроводжував осіб з бюлетенями та діяв у присутності озброєних військовослужбовців рф.

Крім того, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді так званого «главыБехтерскогосельскогопоселенияГолопристанскогомуниципального округа» неодноразово надавав вказівки суб`єктам господарювання, які здійснювали свою діяльність на території с. Бехтери щодо переходу на розрахунки в рублях та реєстрації діяльності за законодавством рф, представлявся місцевим мешканцям як «новий голова» та керівник створеного окупаційною владою органу, публічно виступав у медіа-ресурсах, контрольованих окупаційною адміністрацією, як «глава поселения», популяризуючи діяльність незаконного органу влади та інтеграцію населеного пункту Бехтери, Скадовського району, Херсонської області до адміністративної системи рф.

Вказане призвело до фактичного встановлення влади окупаційних військ на території села Бехтери, Скадовського району, Херсонської області, неможливості дії українських органів влади та законів на вказаній території, а також впровадження на даній територій законів і грошової одиниці рф, держави-агресора, що є загальновідомим фактом та створило підґрунтя для проведення псевдо-референдуму з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

03.03.2026 р. ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

У передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур`єр» та на сайті Офісу Генеральної прокуратури України.

Підозрюваний ОСОБА_6 відповідно вимог ст.ст. 133, 135 КПК України викликався 09, 10, 11 березня 2026 року до слідчого відділу УСБУ в Херсонській області. Підозрюваний жодного разу не з`явився, про причини неявки не повідомив.

Беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також те, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом публікації повісток про виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але жодного разу на виклики слідчого не з`явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв`язку з чим підозрюваний ОСОБА_6 13.03.2026 оголошений в розшук.

Посилаючись на те, що ОСОБА_6 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України, на виклики слідчого до органу досудового розслідування не з`являється, про причини своєї неявки не повідомляє, слідчий просить про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, пославшись на обставини, у ньому викладені.

Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.

Вислухавши доводи прокурора, захисника підозрюваного, дослідивши матеріали, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення.

Так, ч. 1 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Згідно із ч. 2 ст. 297-1 КПК України передбачено, зокрема, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Відповідно до ст. 297-5 КПК України повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов`язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилаються захиснику.

Згідно до ч. 5 ст. 139 КПК України встановлено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Пунктом 20-1 Розділу XІ ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КПК України визначено, що тимчасово, але не пізніше дня початку діяльності Державного бюро розслідувань (опублікування у газеті «Урядовий кур`єр» відповідного повідомлення його керівником): спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цьому абзаці, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Положення частини п`ятої статті 139 цього Кодексу у разі вчинення злочинів, визначених в абзаці другому цього пункту, поширюються також на осіб, які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

У клопотанні слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування мають також зазначатися фактичні дані про перебування особи за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій ст. 297-1 цього Кодексу, а також у цьому пункті, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (inabsentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

Вимоги щодо особливостей застосування глави 24-1 цього Кодексу, передбачені цим пунктом, поширюються на кримінальні провадження, у яких підозрюваний, крім неповнолітнього, на момент звернення до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування або обвинувальним актом оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні відомості, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

Згідно ч. 5 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110 КК України, підтверджується даними:

- протоколу огляду від 16.02.2023 відповідно до якого оглянуто публікацію з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », опублікованої в телеграм-групі « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де виявлено матеріали (відеозапис), що стосується протиправної діяльності ОСОБА_6 де він дає інтерв`ю та підписаний на ньому як «глава Бехтерского поселения»;

- протоколу огляду від 12.04.2023 відповідно до якого оглянуто публікацію з назвою «Волонтеры из Курска доставили в Херсонскую область гуманитарный груз с лекарствами», опублікованої в телеграм-групі «Таврия. Новости Херсонской области». У вказаній публікації є відеозапис, в якому, крім інших людей, ОСОБА_6 висловлює слова подяки за доставлені медикаменти та підписаний на ньому як Глава Бехтерского сельского поселения Голопристанского муниципального округа;

- протоколу огляду від 25.04.2023 відповідно до якого оглянуто публікацію з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », опублікованої в телеграм-групі « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в якій є фото особи схожої на ОСОБА_6 та текст публікації щодо акцїї у висадці дерев в честь «защитников Родины, погибших в боях в годы Великой Отечественной войны». У вказаній пцблікації ОСОБА_6 підписаний як Глава поселкового совета;

- протоколу допиту свідка ОСОБА_7 (протокол допиту від 23.03.2023), який повідомив, що діючий сільський голова ОСОБА_8 залишив на тракторній бригаді свідка автомобіль «Мерседес». Десь в кінці вересня 2022 року вказаний автомобіль знайшли і ОСОБА_6 у супроводженні 15 озброєних чоловіків приїжджав його забирати та представився як новий голова села. Крім того, свідок додав, що ОСОБА_6 привозив до магазину свідка розпорядження щодо переходу на російські рублі при здійсненні купівлі-продажу товарів та наголошував на необхідності реєстрації діяльності як підприємця за законодавством російської федерації;

- протоколу допиту свідка ОСОБА_9 (протокол допиту від 04.05.2023), який повідомив, що в кінці травня 2022 року ОСОБА_6 приїжджав до свідка з документом окупаційної адміністрації щодо необхідності переоформити фермерське господарство та стати на податковий облік по законодавству російської федерації. 29 вересня 2022 року свідок бачив ОСОБА_6 з двома жінками, яких супроводжували двоє озброєних військових російської федерації та вказані особи проводили так званий «референдум». Скриньку для голосування носив особисто ОСОБА_6 , бюлетені були у жінок. Також свідок додав, що ОСОБА_6 в якості гуманітарної допомоги від російської федерації роздавав вугілля, дрова місцевим мешканцям;

- протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.05.2023 за участю свідка ОСОБА_9 , в ході якого свідок впізнав ОСОБА_6 , який приїжджав до свідка з документом окупаційної адміністрації щодо необхідності переоформити фермерське господарство та стати на податковий облік по законодавству російської федерації, а також 29.09.2022 проводив незаконний референдум;

- протоколу допиту свідка ОСОБА_10 (протокол допиту від 25.05.2023), який повідомив, що десь на початку літа 2022 року діючого сільського голову ОСОБА_8 змушували прийняти вимоги російської федерації та співпрацювати з окупантами і в подальшому залишатися на посаді, але він відмовився від співпраці і виїхав на підконтрольну територію України. Замість нього було призначено ОСОБА_6 . Крім того, свідок бачив як ОСОБА_6 брав участь у так званому «референдумі», ходив по вулицям з бюлетенями для голосування разом зі своїми помічниками;

- протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 25.05.2023 за участю свідка ОСОБА_10 , в ході якого свідок впізнав ОСОБА_6 який пішов на співпрацю з окупаційною адміністрацією та зайняв посаду голови окупаційної ради;

- протоколу допиту свідка ОСОБА_11 (протокол допиту від 02.06.2023), який повідомив, що ОСОБА_6 був начальником в Бехтерській сільській раді від окупаційної адміністрації. Десь в кінці березня на початку травня 2022 року ОСОБА_6 завітав до магазину свідка та пред`явив документ окупаційної влади щодо необхідності приймати російські рублі при продажі товарів. Крім того, свідок додав, що неодноразово бачив ОСОБА_6 разом з російськими військовими, які їздили по селу, проводили незаконні обшуки та шукали людей, які негативно були налаштовані до окупаційної адміністрації;

- протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.06.2023 за участю свідка ОСОБА_11 , який впізнав ОСОБА_6 , який в кінці березня на початку травня 2022 року завітав до магазину свідка та пред`явив документ окупаційної влади щодо необхідності приймати російські рублі при продажі товарів та якого свідок неодноразово бачив з військовими російської федерації;

- протоколу допиту свідка ОСОБА_12 (протокол допиту від 20.10.2023), який повідомив, що на території села Бехтери після окупації було створено окупаційні органи влади, які очолив ОСОБА_6 . Приблизно у липні 2022 року ОСОБА_6 приходив на зерновий ток і представився там як «новий голова сільської ради» та йому потрібен кран для допомоги російським військовим. Крім того, свідку, зі слів мешканців села Бехтери, відомо, що ОСОБА_6 приймав участь у незаконному референдумі;

- протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.10.2023 за участю свідка ОСОБА_12 , який впізнав ОСОБА_6 , який, після окупації очолив на території села Бехтери сільську раду та який приблизно у липні 2022 року приходив на зерновий ток, де представився як «новий голова сільської ради» та що йому потрібен кран для допомоги російським військовим;

- висновку експерта № СЕ-19/116-23/14196-ФП від 08.09.2023 за результатами судової портретної експертизи.

Досліджені у судовому засіданні дані є достатньо вагомими у своїй сукупності для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110 КК України.

03.03.2026 р. ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110 КК України, про що у загально державному засобі масової інформації газеті «Урядовий кур`єр», а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено відповідне повідомленняв порядку ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України.

Вказаний факт підтверджений прокурором у судовому засіданні документально.

Підозрюваний ОСОБА_6 , будучи викликаним до органу досудового розслідування шляхом публікацій в засобах масової інформації - газеті «Урядовий кур`єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора повісток про виклик на 09, 10, 11 березня 2026 року до слідчого не з`явився, не повідомивши про причини неявки, що в тому числі свідчить про переховування від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

У зв`язку з неприбуттям підозрюваного ОСОБА_6 на неодноразові виклики до органу досудового розслідування, переховуванням з метою ухилення від кримінальної відповідальності, постановою слідчого від 13.03.2026 р. ОСОБА_6 оголошено у розшук.

Матеріалами клопотання підтверджується, що на даний час ОСОБА_6 , постійно перебуває на тимчасово окупованій території України (лівобережжя Херсонської області), у тому числі з метою продовження своєї злочинної діяльності та ухилення від кримінальної відповідальності.

З урахуванням наведеного, а також того, що ОСОБА_6 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину, санкцією за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої, переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності за ймовірно вчинений ним тяжкий злочини, виїхавши на тимчасово окуповану територію України, за викликом слідчого у загальнодержавному засобі масової інформації газеті «Урядовий кур`єр» та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора про необхідність його прибуття до найближчого територіально розташованого органу Служби безпеки України, неодноразово не з`явився, у зв`язку із чим був оголошений у розшук, наявні підстави для здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного, а відтак, і задоволення клопотання.

Керуючись ст. ст. 135, 139, 297-1, 297-5, п. 20-1 Розділу XІ Перехідних положень КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000150 від 13.03.2026 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , року народження, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.110 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1