Постанова № 135144083, 24.03.2026, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
24.03.2026
Номер справи
607/5382/26
Номер документу
135144083
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.03.2026 Справа №607/5382/26 Провадження №3/607/2146/2026

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Царук І.М., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Тернопільської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Невлада А.В., розглянувши матеріали справ, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Тернопіль, громадянки України, зареєстрованої та мешканки АДРЕСА_1 , з вищою освітою, заміжньої, яка має на утриманні двох малолітніх дітей, лікаря-терапевта відділення екстреної медичної допомоги КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги», РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи виключеною згідно з наказом директора КНП «ТМКЛШД» №134 від 17.12.2024 з резервного складу позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 при КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» Тернопільської міської ради з 17.12.2024, являючись відповідно до підпункту «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, тобто не в строк до 23 год. 59 хв. 17.01.2025, без поважних причин, подала на офіційний сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) лише 28.02.2026 о 18 год. 28 хв., за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Окрім того, ОСОБА_1 , припинивши 17.12.2024 повноваження члена резервного складу позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 при КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» Тернопільської міської ради, являючись відповідно до підпункту «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, тобто не в строк до 00 год. 00 хв. 01.04.2025, без поважних причин, подала на офіційний сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) лише 28.02.2026 о 17 год. 52 хв., за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Враховуючи, що по даним матеріалам про адміністративні правопорушення притягується до адміністративної відповідальності одна і та ж особа, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи по суті, провадження у справах про адміністративні правопорушення №607/5382/26 (провадження №3/607/2146/2026) та №607/5386/26 (провадження №3/607/2148/2026) щодо ОСОБА_1 підлягають об`єднанню в одне провадження.

В судовому засіданні ОСОБА_1 роз`яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП. При розгляді справи ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за викладених у складених щодо неї протоколах обставин, визнала повністю та щиро розкаялася у вчиненому.

Прокурор Тернопільської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Невлад А.В. в судовому засіданні підтримав обставини, викладені у складених щодо ОСОБА_1 протоколах про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора та дослідивши матеріали справи, суддя дійшов таких висновків.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За змістом ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Суб`єктами декларування згідно з положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з підпунктом «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі: голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Відповідно до наказу директора КНП «ТМКЛШД» від 23.05.2024 №61 «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії в умовах КНП «ТМКЛШД», лікаря-терапевта приймально-діагностичного відділення КНП «ТМКЛШД» ОСОБА_2 включено до резервного складу позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 при КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» Тернопільської міської ради з 23.05.2024.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 при КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» Тернопільської міської ради, була особою, на яку поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції» згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП та суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією.

Згідно з наказом директора КНП «ТМКЛШД» №134 від 17.12.2024 «Про створення складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 на 2025 рік на базі КНП «ТМКЛШД», ОСОБА_1 було виключено з резервного складу позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 при КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» Тернопільської міської ради з 17.12.2024.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Таким чином, припиняючи діяльність члена резервного складу позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 при КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» Тернопільської міської ради 17.12.2024 ОСОБА_1 на виконання вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» була зобов`язана протягом 30 календарних днів з дня припинення вказаної діяльності, тобто до 23 год. 59 хв. 17.01.2025, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відтак, припинивши діяльність члена резервного складу позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 при КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» Тернопільської міської ради 17.12.2024 ОСОБА_1 на виконання вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» була зобов`язана до 00 год. 00 хв. 01.04.2025 подати в установленому ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення).

Водночас, згідно з долученими до матеріалів справи відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) - 28.02.2026 о 18 год. 28 хв., а декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) - 28.02.2026 о 17 год. 52 хв, оприлюднивши вказані документи на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Окрім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, така доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме даними, що містяться у: протоколах №111 та №112 про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією від 11.03.2026, де викладені обставини вчинення адміністративних правопорушень, які ставляться у провину ОСОБА_1 ; витягах із Єдиного державного реєстру декларацій; рапортах т.в.о. начальника 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР НП України Сагайдака А. від 04.03.2026; письмових поясненнях ОСОБА_1 від 10.03.2026; копії наказу директора КНП «ТМКЛШД» від 23.05.2024 №61 «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії в умовах КНП «ТМКЛШД» з долученими до нього додатками; копії наказу директора КНП «ТМКЛШД» №134 від 17.12.2024 «Про створення складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 на 2025 рік на базі КНП «ТМКЛШД» з долученими до нього додатками; копії наказу директора КНП «ТМКЛШД» від 23.05.2024 №61/9 «Про необхідність подачі Е-декларації головам та членам позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальних ВЛК при КНП «ТМКЛШД» та головам і членам позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , після звільнення (виключення) з комісії» з долученими до нього додатками; копії наказу директора КНП «ТМКЛШД» від 23.05.2024 №61/8 «При ознайомлення з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» голів та членів постійно діючих госпітальних комісій, голів і членів ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 » з долученим до нього додатком; повідомлення заступника керівника Управління керівника відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя НАЗК ОСОБА_3 від 06.08.2024.

Надаючи оцінку вказаним доказам, суддя вважає їх такими, які узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому такі приймаються до уваги. На думку судді, зазначені докази підтверджують обставини, що підлягають з`ясуванню при розгляді даної справи.

Будь-яких належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 з поважних причин, вчасно, не подала на офіційний сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) та декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення), суду не надано та в судовому засіданні не здобуто.

Таким чином, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, доходжу висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, а тому ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та притягнути до адміністративної відповідальності.

Обставин, які б спростовували зазначений висновок та були підставами для закриття провадження в справі, у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, при розгляді справи не встановлено.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність ОСОБА_1 згідно зі ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Термін притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений положеннями ст. 38 КУпАП, не закінчився.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

За змістом ч. 1 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, обставини, що пом`якшують і обтяжують його відповідальність.

Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення, суддя у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 34 КУпАП, визнає щире розкаяння винної. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення, відповідно до приписів ст. 35 КУпАП, суддею не встановлено.

У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Отже, враховуючи характер вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, дані про її особу, яка має на утриманні двох малолітніх дітей, відсутність у матеріалах справи відомостей про притягнення її до адміністративної відповідальності раніше, в тому числі за порушення вимог фінансового контролю, наявність однієї пом`якшуючої відповідальність обставини, відсутність обтяжуючих обставин, ступінь вини, майновий стан, вважаю можливим застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, у вигляді штрафу в мінімальному розмірі передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

На думку суду, застосування такого заходу буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, згідно з якими судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»), що у відповідності до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» становить 665,60 гривень.

Керуючись ст. ст. 33-36, 40-1, 245, 280, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Об`єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення №607/5382/26 (провадження №3/607/2146/2026) та №607/5386/26 (провадження №3/607/2148/2026) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, об`єднаній справі присвоїти №607/5382/26.

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення, з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення.

Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2, 300-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративних правопорушень з ОСОБА_1 в дохід держави підлягає стягненню подвійний штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

СуддяІ. М. Царук