Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2026 рокусправа № 380/1414/26м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 18.03.2025 № 165 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України, виходячи з розміру 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат;
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження з 01.01.2026 розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та з урахуванням коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану»;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2026 без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» з урахуванням фактично проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання Постанови №1778 відповідач провів з 01.01.2026 перерахунок його пенсії. На переконання позивача, відповідач протиправно застосував Постанову №1778 при перерахунку його пенсії, оскільки Кабінет Міністрів України вказаною постановою фактично створив нові норми права, які не відповідають та суперечать Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2026рік». Позивач не погодився зі зменшенням розміру пенсії з січня 2026 року, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки Постановою №1778 не встановлено обмеження максимального розміру пенсії або фіксованого розміру пенсії, а передбачено застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення (щодо пенсій розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність). Отже, позивач помилково ототожнює застосування Головним управлінням коефіцієнтів, передбачених Постановою № 1778, з обмеженням максимального розміру пенсії. Просить у позові відмовити.
Суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером МНС України, якому з 24.12.2010 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», виходячи з вислуги років 33 роки у розмірі 90% грошового забезпечення.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі №1.380.2019.002810 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 у справі №380/5763/20 зобов`язано Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України (вул. Клепарівська, 35, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 08571340) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №380/9940/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 у справі №380/5763/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі № 380/9269/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% сум грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 року №380/5763/20, з урахуванням виплачених сум та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2020 нарахування та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі №380/6997/22 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2022 року без обмеження максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 у справі №380/3149/23 зобов`язано Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01. 2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 .
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі 380/11661/23 зобов`язано Львівський державний університет безпеки життєдіяльності виготовити та надіслати до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2023, для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі №380/14166/23 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 на підставі довідок виданих Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі № № 380/17374/23 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, а також зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 після нарахування індексації без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 у справі №380/25749/23 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №157 виданої 20.10.2023 Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності за нормами чинними на 01.01.2023, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі №380/1037/24 зобов`язано Львівський національний університет безпеки життєдіяльності підготувати та надати ОСОБА_1 та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2024 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням обчислених виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2024 року для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2024.
На виконання вищезазначеного рішення Львівський національний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України підготував довідку №73 від 16.04.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2024.
19.04.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання до ГУ ПФУ у Львівській області розрахунку і складові розрахунки пенсії станом на 01.04.2024 відповідно до довідки Львівського національного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України №73 від 16.04.2024 та з урахуванням попередніх рішень суду, щодо розрахунку пенсії виходячи 90% сум грошового забезпечення, індексації базового ОСНП за 2022, 20236, 2024, щомісячної доплати 2000,00грн (згідно рішення суду) та доплати до пенсії як УБД.
Відповідач листом від 25.04.2024 повідомив позивача, що при проведенні перерахунку пенсії позивача у розмірі 90% рішенням суду відповідного обов`язку на відповідача не покладено, крім того розмір пенсії обмежено відповідно до вимог законодавства.
З копії протоколу перерахунку пенсії позивача встановлено, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії, нараховано індексацію та визначено основний розмір пенсії у розмірі 30776,77грн. Підсумок пенсії склав 29801,49грн.
Також відповідач провів перерахунок пенсії позивача на виконання Постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185. Після проведення вказаних перерахунків позивачу було обмежено пенсію максимальним розміром.
Розглянувши заяву позивача про перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у листі, повідомило позивача, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 Постанови №103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.08.2024 у справі №380/9324/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.05.2024 виплату пенсійного забезпечення ОСОБА_1 проіндексованого на підставі підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023році», постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та надбавки учасника бойових дій, без обмеження його максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Також на виконання рішення суду відповідач видав довідку від 20.10.2023 № 157 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 у яку включив такі види грошового забезпечення:
- посадовий оклад 13530,00 грн;
- оклад за військовим званням 2250,00 грн;
- надбавка за вислугу років (50 %) ПО + ОВЗ 7890,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби (30 %) ПО + ОВЗ + НВР 7101,00 грн
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 %) 1353,00 грн;
- премія (14 %) 1894,20 грн.
Позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації від 27.08.2024 у якому просив надати інформацію щодо премії та надбавки за особливості проходження служби (у відсотковому значенні), які встановлені станом на 01.01.2023 по посаді, яку позивач обіймав при виході на пенсію.
Листом від 03.09.2024 № 9001-3014/9011 Львівський державний університет безпеки життєдіяльності повідомив ОСОБА_1 про те, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби за аналогічною посадою, яку він займав на момент звільнення, станом на 01.01.2023 становить 50% та середній розмір премії за аналогічною посадою 110%.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із запитом на публічну інформацію від 10.09.2024 у якому просив видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в яку включити розмір надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% та премію у розмірі 110%.
Листом від 13.09.2024 № 9001-3171/9011 відповідач відмовив позивачу у видачі запитуваної довідки. Відповідач повідомив позивача про те, що виконав рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі № 380/11661/23, проте з метою досягнення розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, а також уникнення соціальної напруги серед осіб, які проходять службу цивільного захисту, під час проходження служби та премію. При цьому розмір грошового забезпечення, що включений у довідку відповідає фактично виплаченому.
Не погоджуючись із розмірами надбавки за особливості проходження служби та премії позивач звернувся до суду із позовом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 380/19506/24, зобов`язано Львівський державний університет безпеки життєдіяльності оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року з урахуванням розмірів посадового розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на 01.01.2023 та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, у якій зокрема вказати розміри надбавки за особливості проходження служби - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також премії - 110% посадового окладу, для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 380/19506/24, Львівським держаним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України підготовлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку № 165 від 18.03.2025 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, у якій розміри посадового окладу і окладу за військовим званням розраховано шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.
Крім того, з 01.03.2025 відповідач нарахував позивачу пенсію у розмірі 40532,92 грн, проте виплату пенсії проводить у розмірі 29591,68 грн.
У зв`язку з не проведенням відповідачем перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки № 165 від 18.03.2025, а також у зв`язку з обмеженням пенсії максимальним розміром, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі № 380/6540/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.02.2023, виходячи з розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 165, виданій 18.03.2025 Львівським держаним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України, з урахуванням виплачених сум. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.01.2025 Головним управлінням ПФУ у Львівській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2025 (підстава перерахунку: перерах з 01.01.2025 ДБУ ст. 46 (пониж коефіцієнт)), за результатами якого підсумок пенсії (з надбавками) склав 25942,99 грн, з урахуванням максимального розміру 29801,49 грн, а з урахуванням пониження суми згідно ПКМУ №1 від 03 січня 2025 року 26322,70 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від позивачу повідомлено, що з 01.01.2025 виплати пенсії переглянуто відповідно до ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб».
Вважаючи, що відповідачем протиправно виплачено позивачу пенсію з 01.01.2025 з урахуванням коефіцієнтів зменшення пенсії згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», позивач звернувся до суду з цим позовом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2025 у справі №380/14377/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2025 року без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням фактично проведених виплатВідповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/6540/25 від 30.04.2025, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.02.2023, виходячи з розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 165, виданій 18.03.2025 Львівським держаним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до перерахунку пенсії з 01.11.2025 підсумок пенсії з надбавками склав 39848,95 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 40532,92 грн.; понижена сума, що підлягає виплаті з 01.11.2025 29591,68 грн. При цьому, основний розмір пенсії визначений виходячи з 70% від сум грошового забезпечення.
Також, у перерахунку відсутня щомісячна доплата до пенсії в сумі 2000,00 грн та суми індексації пенсії за 2022 та 2023 року.
З метою отримання інформації щодо перерахунку пенсі на виконання рішення суду у справі №380/6540/25 від 30.04.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою від 28.08.2025.
Відповідач листом від 11.09.2025 повідомив позивача, що після проведеного перерахунку пенсії 01.02.2023 немає підстав для виплати пенсії без обмеження, виходячи з сум грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, з урахування індексації, передбачених Постанова №118, №168, №185 та без застосування понижуючих коефіцієнтів.
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся за їх захистом до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2025 у справі №380/22627/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки від 18.03.2025 №165 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України, виходячи з розміру 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; ЄДРПОУ 13814885) з 01.11.2025 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
30.12.2025 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» (далі Постанова №1778).
При цьому, з 01.01.2026 загальний розмір пенсії позивача склав 39907,45 грн, а виплата пенсії здійснюється з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» у сумі 31362,88грн (з урахуванням максимального розміру пенсії 40532,92грн).
Не погоджуючись з наведеним розрахунком пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Змістом спірних правовідносин є дії пенсійного органу щодо обмеження пенсії максимальним розміром та обмеження пенсії відповідно до Постанови № 1778.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною другою ст. 64 Основного Закону України встановлено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.=
Відповідно до статті 3 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ (далі Указ № 64/2022), у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Отже, у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом № 64/2022, не обмежені конституційні права і свободи людини і громадянина, які встановлені статтею 46 Конституції України.
Згідно з абзацом першим преамбули Закону 2262-ХІІ цим Законом визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Абзацом третім преамбули Закону № 2262-ХІІ встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частинами першою і третьою статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 30 Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік установлено, що у 2026 році у період дії воєнного стану в Україні пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови від 30 грудня 2025 року № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» встановлено, що у період воєнного стану у 2026 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.
Таким чином, Законом України «Про Державний бюджету України на 2026 рік» та Постановою № 1778 установлено додаткові підстави для обмеження шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ, що прямо заборонено частиною третьою статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ.
У рішеннях від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 № 10-рп/2008 та від 30.11.2010 № 22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об`єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В абзаці третьому пункту 4 мотивувальної частини рішення від 28.08.2020 № 10-р/2020 Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.
Відповідно до першого речення частини третьої статті 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.
Отже, у разі суперечності між правовими нормами Закону України про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.
Таким чином, оскільки Законом №2262-ХІІ та Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» і Постанови № 1778.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
У постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 Верховний Суд сформував такий правовий висновок:
…безпосередній словесний, логіко-граматичний та юридичний аналіз конструкцій та змісту вказаних правових норм дає підстави вважати, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону № 2262-XII. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.
При цьому обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсії, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону.
Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, умовами слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під порядком розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-XII.
Адже до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Абзац 3 статті 11 Закону України № 2262-XII містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 за № 4-рп/2015 у справі щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.
У постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 Велика Палата Верховного Суду вказала, що відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Таким чином, застосування при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України, якою змінюються умови та / чи норми пенсійного забезпечення, зокрема Постанови № 1778, є протиправним.
Що стосується безпосередньо можливості обмеження пенсії максимальним розміром (встановлення коефіцієнтів до відповідних сум перевищення), то в ухвалі від 06.02.2025 у справі № 520/909/25 Верховний Суд звернув увагу на те, що він неодноразово висловлював правову позицію щодо застосування норм права у спорах, пов`язаних з обмеженням максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII. Зокрема, у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 20.07.2022 у справі № 340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21, від 30.08.2022 у справі № 440/994/20, від 17.03.2023 у справі № 340/3144/21 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, у зв`язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України «обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість України» (абзац 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач зобов`язаний виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, зокрема і без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.09.2025 у справі № 120/1081/25.
Щодо зменшення відсоткового значення до 70% від сум грошового забезпечення позивача, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З доказів у справі суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі №380/9323/24 (яке набрало законної сили 20.01.2025) встановлено, що позивачу з 24.12.2010 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», виходячи з вислуги років 33 роки у розмірі 90% грошового забезпечення. Рішенням суду зобов`язано ГУ ПФ України у Львівській області здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.02.2013 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Отже, право позивача на перерахунок і виплату пенсії виходячи з розміру 90% від відповідних сум грошового забезпечення вже вирішувалося в судовому порядку.
Однак відповідач при проведенні наступного перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №380/6540/25 від 30.04.2025 повторно зменшив відсоткове значення від сум грошового забезпечення позивача до 70%.
Відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років 50 відсотків, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, 100 відсотків, до категорії 2, 95 відсотків.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 (набрав чинності 01.10.2011) (далі Закон №3668-VІ), внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, 100 відсотків, до категорії 2, 95 відсотків.
З огляду на викладене, з 01.10.2011 положення частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» №1166-VІІ від 27.03.2014 (набрав чинності 01.04.2014), внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, де число 80 змінено на число 70 (максимальний розмір пенсії), що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.
З викладеного слід виснувати, що приписи статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Адже до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.
Проте при здійснені перерахунку пенсії позивачу відповідач застосував норми, які регулюють питання саме призначення пенсії, що не узгоджується із вказаними нормами законодавства.
При вирішенні питання щодо застосування положень Закону №2262-ХІІ у часі, доцільно зауважити таке.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У вказаних рішеннях Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Таким чином, за змістом викладеного висновку Конституційного Суду України у рішенні від 10.12.2013 у справі №21-420а13 щодо розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Додатково суд звертає увагу на те, що призначення пенсії та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, а встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Такий висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17.
В рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (240/5401/18) Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 залишене без змін.
Відповідно до частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, при ухваленні цього рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі №240/5401/18.
З огляду на викладене відповідач протиправно повторно зменшив позивачу при перерахунку основний розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення позивача, адже її розрахунок проводився та мав проводитися надалі виходячи з 90% від грошового забезпечення, а не з 70%.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій в частині обмеження пенсії максимальним розміром та застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених Постановою № 1778.
За таких обставин застосування відповідачем понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою № 1778 до пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до повного задоволенню.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 18.03.2025 №165 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України, виходячи з розміру 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження з 01.01.2026 розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та з урахуванням коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2026 без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» з урахуванням фактично проведених виплат.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25.03.2026.
Суддя Лунь З.І.