Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
24 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/7314/25 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Андрусенко О. О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про повернення судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності у 2022-2024 роках щодо проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197, 1,0196, зазначених у відповідних постановах Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова №118), від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова №168), від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова №185); зобов`язання відповідача здійснити з 01.03.2022 індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796, зазначених у відповідних Постановах №118, №168 та №185 від 23.02.2024 та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2022.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2025, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2026 у справі №140/7314/25, позов задоволено повністю, а саме: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796; зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 індексацію пенсії та перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796 та у зв`язку із цим провести виплату недоотриманої пенсії, починаючи з 01.01.2025; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
13.03.2026 ОСОБА_1 подав заяву про повернення судового збору.
Враховуючи, що КАС України не передбачено розгляд питання про повернення сплаченого судового збору в судовому засіданні, тому вирішення вказаної заяви проведено судом в порядку письмового провадження.
У зв`язку із тимчасовою непрацездатністю судді питання про відкриття провадження у справі вирішено у перший робочий день.
Заява про повернення судового збору не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Згідно з частиною першою статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини першої статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Виконавчі листи викладаються в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, передбачених Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему. На виконавчий лист, викладений в електронній формі, накладається кваліфікований електронний підпис судді (у разі колегіального розгляду - кваліфіковані електронні підписи всіх суддів, що входять до складу колегії).
Згідно з підпунктом 15.16 підпункту 15 пункту 1 розділу VII Перехідних положень КАС України установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених цим Кодексом дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи такі дії вчиняються в такому порядку суд видає виконавчі документи в паперовій або електронній формі.
Таким чином, виконавчий лист видається нарочно за заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення, яке набрало законної сили. Задля отримання виконавчого листа, особа повинна звернутись до суду з відповідною заявою про видачу виконавчого листа.
Поруч з цим, частиною першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VІ (далі - Закон № 3674-VI) визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
07.01.2025 набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за № 1888/43233. Зазначеним наказом внесено зміни до механізму повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, з урахуванням зазначених змін (далі - Порядок № 787), органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого відповідним судовим органом.
Таке подання формується відповідним судовим органом на підставі поданої платником (його уповноваженою особою) заяви про повернення коштів з бюджету, складеної із зазначенням усіх необхідних реквізитів, визначених пунктом 5 Порядку № 787.
Враховуючи зазначене, для повернення судового збору платнику або його уповноваженій особі необхідно звернутися із заявою до відповідного суду, на рахунки якого сплачено судовий збір.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2025, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2026, суд стягнув за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Враховуючи, що суд стягнув на користь ОСОБА_1 відповідні суми сплати судового збору у цій справі, тому для їх стягнення з ГУ ПФУ у Волинській області позивачу необхідно звернутися до Волинського окружного адміністративного суду із відповідною заявою про видачу виконавчого листа.
Тому суд вважає, що заявник помилково звернувся до суду із заявою про повернення судового збору, який вже було стягнуто рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 у цій справі.
Отже, питання щодо повернення сплаченого судового збору вирішене, а заява щодо вирішення цього питання подано очевидно безпідставно.
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Тому, суд вважає, що відсутні підстави для повторного вирішення питання щодо повернення судового збору та наявні підстави повернути заяву представника позивача без розгляду.
Керуючись статтями 248, 294 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про повернення судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії повернути без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя О. О. Андрусенко