Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 331/1077/26
Провадження № 3/331/566/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Скользнєва Н.Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , уродженця м. Гуляйполе, Запорізької області, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
28 січня 2026 року о 15 годині 10 хвилин в м. Запоріжжя, пр. Соборний, 86, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Skoda Octavia, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, вчинив дорожньо-транспортну пригоду, та після ДТП вживав алкогольні напої, а саме, як пояснив сам ОСОБА_1 пиво до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку. Від керування відсторонений шляхом паркування ТЗ без порушень ПДР України, про повторність попереджений. Чим порушив п. 2.10є Правил дорожнього руху України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення на номер мобільного телефону, який зазначений у даній справі, судової повістки в електронному вигляді за допомогою SMS повідомлення, що підтверджується довідками про їх доставку. Крім того, відомості про час розгляду справи оприлюднені на офіційному сайті Олександрівського районного суду міста Запоріжжя, який є загальнодоступним. За таких обставин, вважаю за можливе розглянути справу у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. При цьому, ОСОБА_1 було достовірно відомо про наявність в суді справи про адміністративне правопорушення стосовно нього. Так, ОСОБА_1 був обізнаний щодо вищевказаної події, йому було повідомлено, у вчиненні якого адміністративного правопорушення йому висувається обвинувачення, тому, зважаючи на це, він мав реальну можливість та нагоду хоча б поцікавитись про стан та перебіг справи щодо нього або стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. За таких обставин вважаю за можливе розглянути справу у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Стаття 7 КУпАП України вказує на те, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Відповідно до Глави 21 КУпАП України особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, зобов`язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 не виконує процесуального обов`язку щодо своєчасної явки до суду за викликом, не повідомляє про причини неявки, клопотань по відкладення розгляду справи із зазначенням причин неможливості розгляду справи не надає, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд прийшов до наступних висновків.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об`єктивне з`ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001.
Відповідно до підпункту «є» пункту 2.10. Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов`язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
При цьому підпункт «є» пункту 2.10. Правил дорожнього руху жодним чином не ставить даний обов`язок водія в залежність від того, чи вживав водій алкогольні напої станом на час керування транспортним засобом та до моменту настання дорожньо-транспортної пригоди.
Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до частини п`ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
У пункті 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно із частиною 4 статті 130 КУпАП склад адміністративного правопорушення становить вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником).
Фактично вищевказана правова норма становить собою юридичну презумпцію, що в разі, коли особа після настання дорожньо-транспортної пригоди вжила алкогольний напій, то такі дії її спрямовані на перешкоджання можливим подальшим правомірним діям працівників поліції щодо направлення такої особи для проходження огляду на визначення стану сп`яніння. Дії щодо перешкоджання огляду законом в контексті ст. 130 КУпАП прирівнюються за своїми наслідками до факту керування в стані сп`яніння. Тобто, знову ж таки, має місце свого роду юридична презумпція перебування особи в стані сп`яніння у випадку, коли така особа своїми діями перешкоджає направленню її для проведення огляду на визначення стану сп`яніння.
За наведених умов суд не вбачає ані найменшої підстави вважати, що для констатації факту вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУПАП, має бути доведено, що особа вживала алкоголь лише після настання дорожньо-транспортної пригоди, однак була тверезою на момент настання ДТП.
Іншими словами, якщо особа станом на час настання дорожньо-транспортної пригоди керувала транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, та у подальшому після дорожньо-транспортної пригоди та до проходження огляду знову вжила алкогольний напій, такі дії особи без жодного сумніву утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Складений працівником поліції щодо ОСОБА_1 протокол відповідає вимогам ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, містить виклад суті вчиненого правопорушення та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила.
Вина ОСОБА_1 підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 28.01.2026 року серії ЕПР1 № 577899, з якого вбачається, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.10 «є» ПДР, в якому в повній мірі викладено суть правопорушення, зокрема він складений за вживання алкогольних напоїв після дорожньо-транспортної пригоди, учасником якого ОСОБА_1 був, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 130 КУпАП;
- копією протоколу про адміністративне правопорушення від 28.01.2026 року серії ЕПР1 №577875, з якого вбачається, що 28 січня 2026 року о 15 годині 10 хвилин в м. Запоріжжі, пр. Соборний, буд. 86, водій ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом Dacia Logan д.н.з. НОМЕР_3 , не дав дорогу автомобілю, що рухався в попутному напрямку, в результаті чого здійснив зіткнення з ТЗ Skoda Octavia, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 . Внаслідок чого, автомобілі отримали механічні пошкодження, завдано матеріальної шкоди, травмованих немає.
- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого ОСОБА_1 від огляду на стан сп`яніння відмовився;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`ягніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого ОСОБА_1 від огляду на стан сп`яніння відмовився;
- схема місця ДТП, на якій зображене місце розташування транспортних засобів після дорожньо-транспортної пригоди, місце зіткнення транспортних засобів, також зазначено пошкодження транспортних засобів;
- письмовими поясненнями водіїв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ;
- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 ;
- рапортом поліцейського взводу №2 роти №2 батальйону №2 полку УПП в Запорізькій області ДПП сержанта поліції Бєльського Г.;
- відеозаписом з нагрудної камери поліцейських.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріалами доданими до протоколу, у судовому засіданні, підтверджується факт вживання алкогольних напоїв після дорожньо-транспортної пригоди, учасником якої був ОСОБА_1 .
Частина 4 статті 130 КУпАП в аспекті визначення змісту складу правопорушення містить формулювання: «вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю».
Водночас ч. 1 ст. 130 КУпАП містить формулювання «керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння».
Семантична різниця між поняттями «вживання алкоголю» та «перебування у стані алкогольного сп`яніння» свідчить про те, що для притягнення до відповідальності за ч. 4 ст. 130 КУпАП достатньо не лише визначення саме факту перебування водія у стані сп`яніння, а достатньо встановлення самого лише факту вживання алкогольних напоїв після настання дорожньо-транспортної пригоди. І в даному випадку адміністративний протокол містить достатні докази на підтвердження такого факту вживання.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, врахувавши тяжкість та обставини вчинення правопорушення, особу правопорушника, суд вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки, як передбачено санкцією ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
За правилом ст. 283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.130 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000,00 (тридцять чотири тисячі) гривень в дохід держави із позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.
Реквізити для сплати штрафу при накладенні адміністративного стягнення у сфері забезпечення дорожнього руху: Одержувач: ГУК у Запорізькій області 21081300; Рахунок: UA708999980313000149000008001; ЄДРПОУ: 37941997; Банк: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998. Призначення платежу: Сплата штрафу у справі про адміністративне правопорушення № 331/566/26, провадження № 3/331/1077/2026.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок. (Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір Стягувач: Державна судова адміністрація України). Призначення платежу: Сплата судового збору у справі про адміністративне правопорушення № 331/566/26, провадження № 3/331/1077/2026.
Роз`яснити, що відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена учасниками процесу до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7 КУпАП.
Суддя Н.Г. Скользнєва