Постанова № 135125181, 25.03.2026, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
25.03.2026
Номер справи
489/1675/26
Номер документу
135125181
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 489/1675/26

Провадження № 3/489/595/26

Інгульський районний суд міста Миколаєва

Постанова

іменем України

25 березня 2026 року місто Миколаїв

Суддя Інгульського районного суду міста Миколаєва Гриненко Михайло Вікторович, розглянувши матеріали справи, що надійшла з Управління патрульної поліції в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , згідно з протоколом проживаючого по АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статями 130 ч. 4 та 124 КУпАП,

встановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №597775 від 21.02.2026, 21.02.2026 о 19:00 год в м. Миколаєві по провул. 2-й Бульварний, 2, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом "DAEWOO LANOS", д.н.з. НОМЕР_2 , став учасником дорожньо-транспортної пригоди. Під час спілкування у водія було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, нестійка хода). ОСОБА_1 повідомив, що вживав алкогольні напої після скоєння ДТП. Огляд водія на стан алкогольного сп`яніння проведено поліцейським на місці за допомогою спеціального технічного засобу «Алкотест Драгер», який мав цифровий показник 1,75 проміле алкоголю в крові, що підтверджено тестом №2299 від 21.02.2026, чим порушив вимоги п. 2.10 «є» ПДР.

Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №597780 від 21.02.2026, 21.02.2026 о 19:00 год в м. Миколаєві по провул. 2-й Бульварний, 2, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом "DAEWOO LANOS", д.н.з. НОМЕР_2 , в порушення пунктів 2.3«б», 12.1, 13.1 ПДР, був неуважний, не слідкував за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати рух транспортного засобу та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, в результаті чого здійснив зіткнення з припаркованим автомобілем «HYUNDAI», VIN НОМЕР_3 . В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав частково, вказавши про те, що вживав алкогольні напої перед ДТП, а не після. При цьому підтвердив, що під час складення матеріалів про адміністративні правопорушення вказав поліцейським, що вживав алкогольні напої після ДТП.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали, що знаходяться у справі (протоколи про адміністративне правопорушення; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; чек-тест № 2299 від 21.02.2026; акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів; схему місця ДТП від 21.02.2026; письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ; довідку УПП в Миколаївській області; переглянувши відеозаписи з нагрудного відеореєстратора поліцейського), суддя дійшов таких висновків.

Диспозицією ч. 4 ст. 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.

Згідно з пунктом 2.10 "є" Правил дорожнього руху України, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов`язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.

Згідно з вимогами пунктів 1, 4, 7 Розділу ІІ Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція), за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп`яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Огляд на стан сп`яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103 (далі - Порядок), огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп`яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп`яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп`яніння. Підтвердження стану сп`яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.

З доданої до протоколу роздруківки (чек-тесту) № 2299 від 21.02.2026 вбачається, що в ході проведення поліцейським огляду ОСОБА_1 , за його згодою, на стан алкогольного сп`яніння на місці з допомогою спеціального технічного засобу, результат тесту мав цифровий показник 1,75 проміле алкоголю в крові, яку останній підписав без зауважень.

З результатами огляду на стан сп`яніння ОСОБА_1 був згоден, що підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначені показники спеціального технічного засобу після проведення огляду ОСОБА_1 , а також наявний підпис останнього в графі «З результатами згоден» без будь-яких зауважень.

Дослідженням відеозаписів з нагрудних відеореєстраторів поліцейських встановлено, що за вказаних у протоколі обставин ОСОБА_1 дійсно вчинив дорожньо-транспортну пригоду, після чого після приїзду поліцейських неодноразово вказав їм, що вживав алкогольні напої після ДТП. Далі, на вимогу поліцейського на місці добровільно, без будь-якого фізичного та психічного примусу, пройшов огляд на стан сп`яніння з допомогою спеціального технічного засобу, який за результатами проведеного тесту мав цифрові показники 1,75 проміле алкоголю в крові.

Диспозиція ст. 124 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Пунктом 2.3 «б» ПДР України встановлено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.

Згідно з п. 12.1 ПДР України, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Відповідно до п. 13.1 ПДР України, водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

При складенні протоколів про адміністративне правопорушення особа ознайомилася з їхнім змістом без будь-яких зауважень з приводу інкримінованих правопорушень, про що свідчать її підписи у відповідних графах протоколів, та не виклала жодних заперечень проти них.

Крім того, зміст відеозаписів свідчить про те, що відеозйомка працівниками поліції проводилась на законних підставах відповідно до вимог ст. 40 Закону України "По національну поліцію". Відеозаписи події відповідають вимогам ст. 251 КУпАП, відповідно до вимог якої доказом є показання технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису. При цьому тривалість та зміст відеозаписів дозволяють встановити повні та необхідні відомості щодо обставин відмови особи від огляду на стан наркотичного сп`яніння в закладі охорони здоров`я.

Також складені протоколи про адміністративне правопорушення відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, містять виклад суті вчинених правопорушень та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила. Особа в тексті протоколів не виклала будь-яких заперечень проти інкримінованих їй правопорушень.

Оцінивши сукупність досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшов висновку, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійсно порушила правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, а також вжила після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголь до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності.

При цьому, пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні про те, що він вживав алкогольні напої до моменту керування транспортним засобом та вчинення ДТП, суддя оцінює критично, оскільки на відеозаписах зафіксовано, що під час спілкування з поліцейськими, які прибули на місце ДТП, ОСОБА_1 неодноразово повідомив останнім про те, що вживав алкогольні напої після дорожньо-транспортної пригоди, та не змінював вказаних тверджень, незважаючи на роз`яснення поліцейських про настання адміністративної відповідальності за вживання алкогольних напоїв після ДТП до проведення його огляду на стан сп`яніння.

Також під час складення матеріалів про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 власноруч написав пояснення про те, що спочатку вчинив дорожньо-транспортну пригоду, після якої вжив алкоголь.

Не змінює вказаних висновків судді про те, що ОСОБА_1 вживав алкогольні напої після ДТП та до проведення огляду на стан сп`яніння письмові пояснення ОСОБА_2 про те, що до приїзду поліцейських в ОСОБА_1 були наявні ознаки алкогольного сп`яніння, оскільки, по-перше, ОСОБА_2 не є уповноваженою особою на виявлення та фіксацію у водія ознак алкогольного сп`яніння. По-друге, у письмових поясненнях ОСОБА_2 не зазначені конкретні ознаки алкогольного сп`яніння, які він спостерігав в ОСОБА_1 . По-третє, вказані пояснення лише свідчать про те, що ОСОБА_1 міг мати ознаки алкогольного сп`яніння під час керування автомобілем та скоєння ДТП, однак жодним чином не спростовують факт того, що ОСОБА_1 вжив алкогольні напої після вчинення дорожньо-транспортної пригоди та до моменту проведення огляду на стан сп`яніння, про що останній неодноразово пояснював поліцейським під відеозапис, а також власноруч написав у своїх письмових поясненнях.

Крім того, під час ознайомлення з протоколом, який є доказом у справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 КУпАП, в якому ОСОБА_1 інкримінувалося правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 130 КУпАП, останній не виклав будь-яких заперечень проти зазначених у протоколі обставин того, що він вживав алкогольні напої після вчинення ДТП та до моменту проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння.

За такого, вищевказані заперечення ОСОБА_1 суддя розцінює як намагання уникнути відповідальності за більш тяжке скоєне ним порушення та спробу отримати менш тяжке стягнення для себе.

Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованих їй правопорушень та своїми діями вона вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 130 ч. 4 та 124 КУпАП, у зв`язку з чим підлягає адміністративній відповідальності за вчинені діяння.

Відповідно до положень ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Оскільки особа притягається до адміністративної відповідальності за кілька адміністративних правопорушень, справи про які перебувають на розгляді одного судді, тому з метою своєчасного, всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин правопорушень є доцільним провести одночасний розгляд вказаних справ, об`єднавши їх в одне провадження.

Враховуючи особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (вперше притягується), обставини вчинення адміністративних правопорушень, вважаю за доцільне накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП, яке, на переконання судді, є більш серйозним правопорушенням з числа вчинених особою, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, на яку накладено стягнення, підлягає стягненню судовий збір в дохід держави.

Керуючись статтями 36,252,266,280,283,284,285 КУпАП, суддя

постановив:

Справи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтями 130 ч. 4 та 124 КУпАП згідно з протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №597775 від 21.02.2026 (справа №489/1675/26, провадження №3/489/595/26) та серії ЕПР1 №597780 від 21.02.2026 (справа №489/1677/26, провадження №3/489/596/26) - об`єднати в одне провадження, присвоївши єдиний №489/1675/26 (провадження №3/489/595/26).

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 130 ч. 4 та 124 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 20400 (двадцять тисяч чотириста) грн (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: Миколаївське ГУК/ Микол. обл./ 21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300, рахунок отримувача: UA438999980313010149000014001), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно зі ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Інгульський районний суд міста Миколаєва.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя М.В. Гриненко