Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
25.03.2026м. СумиСправа № 920/219/13-гГосподарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 20.03.2026 №98/26дкм (вх.№1220 від 20.03.2026) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні та матеріали справи №920/219/13-г
за позовом Управління майна комунальної власності Сумської міської ради
до відповідача: Приватного виробничо-комерційного підприємства
«Укртехносервіс»
про виселення з займаного приміщення,
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув,
від відповідача: не прибув,
від заявника: не прибув,
при секретарі судового засідання Ляскевич М.О.,
Суть питання, що вирішується ухвалою суду. Мотиви, з яких суд дійшов вищезазначеного висновку. Законодавство, що підлягає застосуванню.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 21.02.2013 (суддя Левченко П.І.) у справі №920/219/13-г позов задовольнити повністю; виселено Приватне виробничо-комерційне підприємство «Укртехносервіс» (40004, м. Суми, вул. Робітниче селище,13 ; ідентифікаційний код 30992118) з займаного нежитлового приміщення за адресою: 40004, м. Суми, вул. Робітниче селище, 13. Приміщення передати Управлінню майна комунальної власності Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Горького,21 ; ідентифікаційний код 33525906); стягнуто з Приватного виробничо-комерційного підприємства «Укртехносервіс» (40004, м. Суми, вул. Робітниче селище,13; ідентифікаційний код 30992118) на користь Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Горького,21; ідентифікаційний код 33525906; р/р 35412003002186 ГУДКСУ у Сумській області,МФО 837013) витрати по сплаті судового збору 1 147,00 грн; повернуто Управлінню майна комунальної власності Сумської міської ради (40000. м. Суми. вул. Горького, 21; код ЄДРПОУ 33525906) з державного бюджету України (р/р 31218206783002, код бюджетної класифікації доходів 22090200, отримувач УК у м. Сумах Господарський суд Сумської області, код ЄДРПОУ 37970593,банк одержувача ГУДКСУ у Сумській області, м. Суми, МФО 837013) зайво сплачену суму судового збору у розмірі 462,50 грн. на розрахунковий рахунок Управління майна комунальної власності Сумської міської ради ( 40000, м. Суми, вул. Горького,21 ; ідентифікаційний код 33525906; р/р 35412003002186 ГУДКСУ у Сумській області, МФО 837013); стягнуто з Приватного виробничо-комерційного підприємства «Укртехносервіс» (40004, м. Суми, вул. Робітниче селище,13; ідентифікаційний код 30992118) в доход Державного бюджету (код доходу 21081100, отримувач Держбюджет м. Суми , ЄДРПОУ 37970593, МФО837013 ГУДКУ в Сумській області , р/р 31119106700002) штраф у сумі 510,00 грн., згідно п. 5 ст. 83 ГПК України за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону.
11.03.2013 на виконання рішення Господарського суду Сумської області від 21.02.2013 у справі №920/219/13-г було видано накази.
20.03.2026 через систему «Електронний суд» Департаментом комунального майна Сумської міської ради надано до суду заяву (вх.№1220) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні, відповідно до змісту якої просить суд замінити у зведеному виконавчому провадженні №70094116 з Управління майна комунальної власності Сумської міської ради на Департамент комунального майна Сумської міської ради (м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.03.2026 (оскільки суддя Левченко П.І. відрахований зі штату суду у зв`язку з відставкою) справу призначено до розгляду судді Заєць С.В.
Ухвалою суду від 23.03.2026 призначено розгляд заяви Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 20.03.2026 №98/26дкм (вх.№1220 від 20.03.2026) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні на 25.03.2026, 09:50.
25.03.2026 Департаментом комунального майна Сумської міської ради надано до суду заяву (вх.№1093/26) про проведення судового засідання за відсутності представника.
Представники сторін та заявника в судове засідання 25.03.2026 не прибули, письмових заперечень по суті заявлених вимог не надали.
Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Дослідивши матеріали справи, подану заявником заяву, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Пунктом 2 частини 1 статті 2 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що обов`язковість виконання рішення є однією із засад виконання виконавчого провадження.
Частиною 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема: верховенство права; обов`язковість судового рішення.
За змістом статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012). Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
У рішенні у справі «Янголенко проти України» від 10.12.2009 Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зазначив, що провадження у суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження. Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатись як цілісний процес.
Таким чином, оскільки виконання рішення суду є невід`ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному ГПК України та Законом України «Про виконавче провадження», який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. При цьому питання заміни сторони її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому статтею 52 ГПК України .
В силу ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб`єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Аналогічні положення містяться у Законі України «Про виконавче провадження» (ч. 5 ст. 15 Закону).
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов`язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб`єкта права або обов`язку у правовідношенні, коли новий суб`єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов`язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов`язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Управління майна комунальної власності Сумської міської ради було реорганізоване шляхом приєднання до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, а пунктом 1.7 Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.04.2016 № 661-МР, було передбачено, що Департамент є правонаступником управління майна комунальної власності Сумської міської ради по всіх майнових та немайнових правах та обов`язках. Підпунктом 1.1 пункту 1 рішення Сумської міської ради від 03.11.2023 №3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 27 липня 2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської рад, їх загальної чисельності» (зі змінами)» було утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення його з Департаменту забезпечення ресурсних платежів. Відповідно до пунктів 1.6 та 1.10. розділу І Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 09.08.2023 № 4100-МР, Управління здійснює управління та розпорядження майном комунальної власності Сумської міської територіальної громади, відмінним від земельної ділянки у межах, визначених чинним законодавством України, Сумською міською радою та цим Положенням, ї є її уповноваженим органом з питань управління майном комунальної власності, а також Управління є правонаступником Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради по всіх майнових та немайнових правах та обов`язках в частині здійснення повноважень, визначених у пункті 1.1. розділу 1 цього Положення. Рішенням Сумської міської ради від 13.08.2025 № 5855-МР Управління комунального майна Сумської міської ради було реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Департамент комунального майна Сумської міської ради є правонаступником Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, а тому заява Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 20.03.2026 №98/26дкм (вх.№1220 від 20.03.2026) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні у справі №920/219/13-г підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 52, 234, 334 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 20.03.2026 №98/26дкм (вх.№1220 від 20.03.2026) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні задовольнити.
2. Замінити стягувача - Управління майна комунальної власності Сумської міської ради на його правонаступника - Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807) по справі №920/219/13-г.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачені статтями 254 - 256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу складено та підписано суддею 25.03.2026.
СуддяС.В. Заєць