Єдиний державний реєстр судових рішень
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/4771/26 пр. № 3/759/1854/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2026 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду міста Києва Дячук С.І., розглянувши справу про адмінправопорушення, матеріали якої надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів НАЗК, стосовно
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , українець, гр-н України, ІПН НОМЕР_1 , керівник політичної партії «СИЛА НАЦІЇ» (ЄДРПОУ 39334006), зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 , -
звинуваченого у вчиненні адмінпорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
До Святошинського районного суду м. Києва 26 лютого 2026 року надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП.
ОСОБА_1, будучи керівником політичної партії «СИЛА НАЦІЇ» (місце реєстрації: АДРЕСА_1 (ЄДРПОУ 39334006) (далі - Партія), всупереч вимогам ч.ч. 9, 11 та 13 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон), 29 жовтня 2025 року порушив порядок подання Звіту Партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК), що полягало у:
- невідображені у Звіті Партії та відповідно подання такого Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за Вінницькою обласною організацією Партії (код ЄДРПОУ 45913435, зареєстрована 16 вересня 2025 року), яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи у звітному періоді;
- невідображені у таблиці 2 «Інші внески» розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звіту Партії та Звітах її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, за ІІІ квартал 2025 року відомостей про отримані спонсорські внески від третіх осіб у вигляді «оплати заходів, проведених Партією та/або її місцевими організаціями» та «оплати нотаріальних послуг за вчинення нотаріальних дій».
ОСОБА_1 на виклики до НАЗК для дачі пояснень та для отримання копії адмінпротоколу не прибував (а. 84-92), в судові засідання 18 та 24 березня 2026 року не прибув, хоча про місце і час розгляду справи сповіщався належним чином (направлені електронні судові повістки) для забезпечення доступу до правосуддя та можливості реалізувати своє право на захист, із обґрунтованими клопотаннями про відкладення розгляду справи не звертався, тому суд, враховуючи правила ст. ст. 268, 277 КУпАП, розглянув дану справу у відсутності ОСОБА_1.
Клопотання ОСОБА_1 від 02 березня 2026 року про відкладення розгляду справи до завершення воєнного стану без посилання на конкретні обставини, які можуть бути поважними перешкодами прибуття до суду, є надуманим, а тому не підлягає задоволенню.
У своїх письмових поясненнях від 02 березня 2026 року ОСОБА_1 заявив, що не визнає свою винуватість у вчиненні вказаного правопорушення, оскільки він не є суб?єктом правопорушення, яким може бути виключно Партія, а саме правопорушення є малозначним. Також ОСОБА_1 просив врахувати, що копія протоколу йому не вручалася, права не роз?яснялися, а направлення йому копії цього документу через установи пошти не передбачено законодавством.
Дослідивши додані до протоколу докази, які повністю та в деталях узгоджуються між собою, суддя дійшов таких висновків.
Строки притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, передбачені ч. 4 ст. 38 КУпАП, у справі не закінчилися.
Партія зареєстрована, знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (ЄДРПОУ 39334006), її керівником є ОСОБА_2 , що безспірно підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а. 74-79), Статуом Партії (а. 62-73), даними листування від імені Партії, що містять матеріали справи. Партія має право на державне фінансування своєї статутної діяльності у порядку встановленими законами України (ст. 17-1 Закону).
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, яким відновлено звітування політичних партій та обов`язок НАЗК перевіряти такі звіти.
Згідно з вимогами ч.ч. 9, 11 та 13 ст. 17 Закону політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до НАЗК Звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК. Такий Звіт обов`язково включає розділи:
1) "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування;
2) "Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);
3) "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили;
4) "Зобов`язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов`язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов`язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов`язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
Уся інформація у звіті Партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій Партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Як видно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а. 21-24), реєстраційної справи (а. 48-54), у Партії наявна місцева організація, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, зокрема, Вінницька обласна організація Партії (код ЄДРПОУ 45913435, зареєстрована 16 вересня 2025 року).
Натомість, у п. 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії за ІІІ квартал, який був поданий керівником Партії ОСОБА_3 29 жовтня 2025 року, серед місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, (всього вказано 8 таких організацій), не вказано про Вінницьку обласну організацію Партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи у звітному періоді (а. 15-20).
На запит НАЗК (а. 25-26) ОСОБА_2 як керівник Партії пояснив у листі, що Вінницьку обласну організацію Партії додано до електронного кабінету Партії лише у листопаді 2025 року, тому Звіт з вказівкою на неї планується подати за IV квартал 2025 року (а. 27).
Таким чином, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1, будучи керівником Партії, всупереч вимогам ч.ч. 9, 11 та 13 ст. 17 Закону, 29 жовтня 2025 року порушив порядок подання Звіту Партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року до НАЗК, що полягало у невідображені у Звіті Партії та відповідно подання такого Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за Вінницькою обласною організацією Партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи у звітному періоді.
Крім того, відповідно до інформації про публічну діяльність Партії, отриманої з відкритих джерел (офіційний веб сайт Партії) у звітному періоді (ІІІ квартал 2025 року) Партією проводилися різні публічні заходи (відкриття офісу Партії, проведення конференцій, круглого столу, з?їзду Партії, відкриття закладів, розміщення рекламних щитів, надання допомоги тощо) (а. 28-32).
Разом з тим, у таблиці 2 «Інші внески» розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звіту Партії та Звітах її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, за ІІІ квартал 2025 року відсутня інформація щодо отримання спонсорських внесків від третіх осіб на проведення вказаних заходів та/або інформація щодо понесених Партією або її місцевими організаціями витрат на це (а. 15-20).
На запити НАЗК (а. 33-35, 39-41) ОСОБА_2 як керівник Партії пояснив у листах, що витрати на вказані заходи Партія не несла, оскільки вони були проведені на громадських засадах, місцеві організації Партії в Київській області створені без статусу юридичних осіб, у подальшому подано докази деактивації сторінок у мережі Інтернет з інформацією про більшість з вказаних заходів (а. 36-47).
Таким чином, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1, будучи керівником Партії, всупереч вимогам ч.ч. 9, 11 та 13 ст. 17 Закону, 29 жовтня 2025 року порушив порядок подання Звіту Партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року до НАЗК, що полягало у невідображені у таблиці 2 «Інші внески» розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звіту Партії та Звітах її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, за ІІІ квартал 2025 року відомостей про отримані спонсорські внески від третіх осіб у вигляді «оплати заходів, проведених Партією та/або її місцевими організаціями» та «оплати нотаріальних послуг за вчинення нотаріальних дій».
Вказані висновки суду про порушення ОСОБА_1 як керівником Партії вимог ч.ч. 9, 11 та 13 ст. 17 Закону підтверджені і дослідженим судом висновком НАЗК від 25 грудня 2025 року № 2953 (а. 55-61).
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, що узгоджуються між собою, є допустимими, належними та достатніми, та всі встановлені обставини, що мають значення для вирішення справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 17 Закону порушив порядок подання Звіту очолюваної ним Партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Твердження ОСОБА_1 про те, що він не є суб?єктом правопорушення, не ґрунтується на законі та суперечить змісту ст. 212-21 КУпАП.
Крім того, дане правопорушення відсутні правові підстави визнати малозначним, оскільки воно посягає на встановлений порядок забезпечення народного волевиявлення (гл. 15-А КУпАП).
При обранні виду адміністративного стягнення ОСОБА_1, суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини як керівника Партії. Обставин, які пом`якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено. Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги матеріальний стан ОСОБА_1, суд вважає необхідним і достатнім призначити йому стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 27, 33, 34, 268, 283, 284 КУпАП, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, за якою накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімуму доходів громадян, тобто в сумі 5 100 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір за ухвалення постанови про накладення адмінстягнення в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, тобто в сумі 665 грн. 60 грн.
Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
СУДДЯ С.І. ДЯЧУК