Постанова № 13509841, 25.01.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2011
Номер справи
2а-3633/10/2470
Номер документу
13509841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11:50 25 січня 2011 року м.Чернівці Cправа 2а-3633/10/2470

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Ковалюка Я.Ю.,

при секретарі Василику Г.В.,

за участю: представників відповідача Сапожніка С.В., Ройки А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Гідробуд"доСокирянської об"єднаної державної податкової інспекціїпро визнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з адміністративним позовом доСокирянської обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій.

Позов обґрунтовується тим, що в ході проведеної невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобовязання ТзОВ «Гідробуд», встановлено порушення п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та пп.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами №2181-111 від 21.12.2000 року в частині несвоєчасної сплати податку на додану вартість. На підставі даної перевірки складено акт перевірки від 27.05.2010 року № 263/15/31621090 та на його основі прийнято податкове повідомлення рішення № 0001821500/0 від 27.05.2010 року про застосування штрафних санкцій в сумі 37025,91 грн. Не погоджуючись з даним рішенням позивач, направив скаргу в Сокирянську ОДПІ, за результатами розгляду якої прийнято рішення про залишення без змін податкового повідомлення-рішення, а скаргу без задоволення.

Позивач не погоджуючись з винесеним рішення, оскаржив його в адміністративному порядку до ДПА України, згідно з рішенням якої рішення Сокирянської ОДПІ залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.

Не погоджуючись з даним рішенням позивач звернувся з позовом до суду про визнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій, посилаючись на те, що при проведенні розрахунку податковим органом самостійно і незаконно зараховані сплачені платником податку суми у рахунок погашення податкового боргу, які не вказані у призначені платежу. Так, по декларації № 90002350675 від 18.12.2009 р. нараховано податку на додану вартість у сумі 107661,00 грн. За платіжним дорученням № 662 від 30.12.2009 р. сплачено у рахунок погашення боргу 40000 грн. На думку позивача, податковий орган, неправомірно і самостійно зняв та зарахував в рахунок погашення штрафу за несвоєчасну сплату податку на додану вартість 6348,04 грн., яка була сплачена по платіжному дорученню № 103 від 26.04.2010 р.

В судове засідання представник позивача не зявився, покинувши приміщення суду до початку розгляду справи по суті.

Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на положення викладені у письмових запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідача, а також проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про те, що позов є не обґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

27.05..2010 р. працівниками Сокирянської обєднаної державної податкової інспекції проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобовязання ТзОВ «Гідробуд», якою встановлено порушення п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та пп.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000 року в частині несвоєчасної сплати податку на додану вартість. На підставі даної перевірки складено акт перевірки від 27.05.2010 року № 263/15/31621090 та на його основі прийнято податкове повідомлення рішення № 0001821500/0 від 27.05.2010 року про застосування штрафних санкцій в сумі 37025,91 грн.

ТзОВ «Гідробуд» звернулося в порядку адміністративного оскарження до Сокирянської ОДПІ та рішенням податкового органу від 5 серпня 2010 року № 8979/10/15-015, прийнятим за результатами розгляду первинної скарги, залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 27 травня 2010 року № 0001821500/0. На підставі зазначеного рішення, відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року № 253, Сокирянська ОДШ надіслала ТзОВ «Гідробуд» податкове повідомлення-рішення від 5 серпня 2010 року №0001821500/1. Рішенням ДПА в Чернівецькій області від 23 вересня 2010 року №5838/10/25-009, прийнятим за результатами розгляду повторної скарги, залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 27 травня 2010 року №0001821500/0 (від 05.08.2010 року №0001821500/1). На підставі зазначеного рішення, відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року № 253 із змінами і доповненнями, Сокирянська ОДПІ надіслала ТзОВ «Гідробуд» податкове повідомлення-рішення від 23 вересня 2010 року № 0001821500/2.

Згідно облікової картки ТзОВ „Пдробуд" станом на 10 грудня 2009 року виникла недоїмка з податку на додану вартість в сумі 6348,04 грн., що підтверджується податковим повідомлення-рішенням від 20.11.2009 року № 0004521500/0. Відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість № 9002350675 від 21 грудня 2009 року, поданої за листопад 2009 року, платнику податків нараховано податкове зобов'язання з ПДВ у сумі 107661 грн. (по строку сплати 30.12.2009 року). Платіжним дорученням № 662 від 30 грудня 2009 року ТОВ „Пдробуд" сплачено 40000 грн., внаслідок чого у підприємства погашається недоїмка з ПДВ в сумі 6348,04 грн. у порядку календарної черговості виникнення боргу та узгоджене податкове зобов'язання по декларації № 9002350675 в сумі 33609,18 грн. Недоїмка у сумі 74051,82 грн. погашається 14 квітня 2010 року платіжним дорученням № 91 в сумі 2000 грн., 26 квітня 2010 року платіжним дорученням № 103 в сумі 72051,82 грн. з порушенням строків сплати від 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

Твердження позивача щодо неправомірності дії податкового органу по зарахуванню в рахунок погашення штрафу за несвоєчасну сплату податку на додану вартість не відповідає вимогам підпункту 16.3.3 пункту 16.3 статті 16 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким встановлено, що у разі, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу.

Пунктом 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

За нормою пункту 1.3. статті 1 Закону №2181, податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України з питань оподаткування.

Поняття штрафної санкції зазначеної у пункті 1.5. статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону ).

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 та підпункту 1.11 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та /або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 7.7 вказаного Закону податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Пунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

За правилами підпункту 15.1.1. пункту 15.1 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше - за днем її фактичного подання.

Таким чином, оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій відповідає вимогам чинного законодавства і підстави для його скасування відсутні.

Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В ході судового розгляду справи судом не встановлено фактів порушення відповідачем зазначених критеріїв, тому дії відповідача слід визнати правомірними.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього ж Кодексу.

Враховуючи вищезазначене повно, всебічно дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

Розподіл судових витрат у відповідності до вимог п.2 ст.94 КАС України суд не проводить, оскільки залучення свідків та проведення судових експертиз не здійснювалось, а судове рішення ухвалене на користь субєкта владних повноважень.

На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Я.Ю. Ковалюк