Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2011 р. № 2-а- 8595/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Судді Архіпової С.В.,
Суддів - Волкової Л.М., Панова М.М.,
при секретарі судового засідання Фоменко І.Є.,
за участю: представника позивача - Зорій І.Р.,
представника прокуратури - Галушка Ю.І.,
представників відповідача - Артьомова О.Р., Білоус О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі
Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові
до Державного підприємства "Харківський завод електроапаратури"
простягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові (далі за текстом позивач) звернувся до суду з зазначеним позовом та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив стягнути з Державного підприємства «Харківський завод електроапаратури» (надалі по тексту відповідач) до Державного бюджету України суму податкового боргу з урахуванням пені та штрафних санкцій в розмірі у розмірі 4762041,74 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що відповідно документальних невиїзних перевірок з питань своєчасної сплати нарахованих (узгоджених) податкових зобов'язань позивача фахівцями СДПІ встановлено порушення норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме несвоєчасності сплати нарахованих (узгоджених) податкових зобов'язань.
Представники позивача та прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити, посилаючись на те, відповідачем самостійно визначено податкові зобовязання, проте у встановлені строки не сплачено, що суперечить п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» яким визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації..
Представники відповідача проти позову заперечували, вважаючи вимоги позивача незаконними та необґрунтованими, посилаючись на те, що позивачем не наведено доказів заборгованості відповідача. Крім того, в доповненнях до відзиву зазначили, що рішенням 33 сесії 5 скликання Харківської міської ради від 29.04.2009р. №92/09 було припинено ДП «ХЗЕА» право користування земельною ділянкою площею 4,8878 га по вул. Лозівській, 5. В звязку з чим, відповідачем подана уточнена декларація на зменшення податкового зобов'язання та уточнена декларація на зменшення податкового зобов'язання. Проте, як вважає відповідач, уточнені декларації не враховані в позовних вимогах.
Суд, вислухавши пояснення представника прокуратури, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, керуючись наступним.
Судом встановлено, що позивачем проведені документальні невиїзні перевірки позивача та встановлено порушення норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181, із змінами та доповненнями, а саме несвоєчасності сплати нарахованих (узгоджених) податкових зобов'язань.
За результатами перевірок позивачем були складені Акти №3140/40-018 від 18.10.2007 р., № 3140/40-018 від 31.03.2008 р., №1475/40-027/14308262 від 09.07.2008 р., № 1990/40-027/14308262 від 25.09.2008 р., № 2126/40-027/14308262 30.06.2009 р., № 2216/40-027/14308262 від 10.07.2009 р., №649/40-027/14308262 від 11.03.2009 р.. На основі актів прийняті податкові повідомлення-рішення №000051840/0 від 02.04.2008 р., №000063840/0 від 21.07.2008 р., №000063840/1 від 21.07.2008 р., №0000320840/0 від 16.07.2009р., №0000710840/1 від 04.11.2008р., №0000710840/0 від 03.10.2008р., №0000330840/0 від 17.07.2009р., №0000070840/0 від 23.03.2009р., №000006840/0 від 23.03.2009р., №00000770840/0 від 31.10.2007р., №0000780840/0 від 31.10.2007 р., №0000080840/0 від 19.03.2010р.. Станом на 01.05.2010р. податковий борг відповідача становить 4762041,74 грн.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 20 Закону України «Про систему оподаткування» від 22.02.2006 р. № 1251 контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Судом також встановлено, що 19.07.2006 року позивачем здійснена документальна невиїзна перевірка з питання своєчасності сплати нарахованих (узгоджених) податкових зобов'язань відповідача з податку на землю за період з 30.05.2007 по 27.09.2007 року.
30.01.2007 року відповідачем наданий зведений розрахунок земельного податку на 2007 рік (вхідний №338), відповідно до якого, сума нарахованого узгодженого податкового зобов'язання становить 433 526,00 грн. Сума щомісячного нарахування та сплати - 36127,17 грн.
Граничний термін сплати нарахованого узгодженого податкового зобов'язання за квітень 2007 року 30.05.2007 року.
Згідно карток особових рахунків відповідача у підприємства станом на 30.05.2007 була переплата у розмірі 18 894,15 грн.
Проте, самостійно нараховане узгоджене податкове зобов'язання за квітень 2007 року у терміни, передбачені чинним законодавством не сплачено. В звязку з чим, у відповідача станом на 30.05.2007 утворився податковий борг у розмірі 17 233,02 грн.
Погашення нарахованого (узгодженого) земельного податку здійснювалось з порушенням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме фактична сплата відбулась: 27.09.2007 року. (платіжне доручення №700 на суму 17 233,02 грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по податку на землю за квітень 2007 року на 120 днів.
Сума щомісячного нарахування податку на землю за травень 2007 року складає 36 127,17 грн., граничний термін сплати за травень 2007 року нарахованого податку 02.07.2007 року.
Згідно карток особових рахунків відповідача погашення нарахованих (узгоджених) сум земельного податку здійснювалось з порушенням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181 із змінами та доповненнями, а саме фактична сплата відбулась 27.09.2007. (платіжне доручення №700 на суму 18 894,14 гри.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по податку на землю за травень на 87 днів.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року.
Статтею 17 зазначеного Закону передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом ЗО календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Отже відповідачем порушено п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме граничний строк сплати сум податкових зобов'язань, передбачених п.п.4.1.4 п.4.1 , п.п.4.2.1 п.4.2 ст. 4 цього Закону по податку на землю за період з 30.05.2007 по 27.09.2007.
Крім того, відповідачем здійснена документальна невиїзна перевірка позивача з питання своєчасності нарахування податкових зобовязань по збору на спеціальне водокористування загальнодержавного значення.
30.01.2008 року відповідачем наданий розрахунок збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики за 2007 рік (вхідний № 21976), яким визначено суму нарахованих узгоджених податних зобов'язань, яка становить 901,90 грн.
Граничний термін сплати 19.02.2008. Станом на 19.02.2008 в особовій картки платника існувала переплата у сумі 99,66 грн., тому станом на 20.02.2008 виник борг у сумі 802,24 грн. 21.02.2008 року.
Згідно карток особових рахунків відповідача погашення нарахованих сум збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики здійснювалось з порушенням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Фактична сплата відбулась 21.02.2008 року (платіжна вимога - доручення № с12 335713 на суму 4,29 грн.). чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики на 2 дні.
19.03.2008 Платіжним дорученням №598 перераховано 125,94 грн., чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по збору за спеціальне використання водних ресурсів на 29 днів;
25.03.2008 платіжним дорученням №627 перераховано 850 грн., чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по збору за спеціальне використання водних ракурсів на 35 днів.
Відповідно до акту перевірки від 31.03.2008 року № 3140/40-018 встановлено порушення своєчасності сплати нарахованого податкового зобовязання по комунальному податку.
22.01.2008 року відповідачем надано розрахунок по комунальному податку за четвертий квартал 2007 року (вхідний №21427), яким сума нарахованих узгоджених податкових зобов'язань становить 5 264,90 грн. Граничний термін сплати 19.02.2008 року. Станом на 19.02.2008 року в особовій картці відповідача існує переплата у сумі 133,43 грн. Отже, станом на 20.02.2008 року у відповідача виник борг у сумі - 5 131,47 грн.
Згідно карток особових рахунків відповідача погашення нарахованих сум по комунальному податку здійснювалось з порушенням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
25.03.2008 року платіжним дорученням № 623 сплачено 1 157,72 грн., чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по комунальному податку на 35 днів.
27.03.2008 року платіжним дорученням №ПН173 сплачено 4 000,00 грн.:), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по комунальному податку на 37 днів.
Декларацією з податку на додану вартість за квітень 2007 від 21.05.2007 відповідачем визначено суму нарахованого податкового зобов'язання становить, яка становить 369 149,00 грн. Граничний термін сплати 30.05.2007.
Станом на 30.05.2007 в особовій картці платника рахується переплата 33 111,45 грн. Залишок несплаченої суми по декларації становить 33 6037,55 грн.
Згідно карток особових рахунків ДП «ХЗЕА» погашення нарахованого (узгодженого) податкового зобов'язання з податку на додану вартість здійснювалось з порушенням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно наданої відповідачем декларації з податку на додану вартість за травень 2007 року (вх.№7862 від 20.06.2007 року сума нарахованого (узгодженого) податкового зобов'язання становить 282 576,00 грн.
Граничний термін сплати 02.07.2007року.
Згідно карток особових рахунків ДП «ХЗЕА» погашення нарахованого податкового зобов'язання з податку на додану вартість здійснювалось з порушенням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: при граничному терміні сплати - 02.07.2007, фактична сплата суми нарахованого (узгодженого податкового зобов'язання відбувалась відповідно до платіжного доручення №123 від 27.02.2008 на суму 43 000,00 грн. з них погашено податкового зобов'язання 6 344,96 грн., чим допущено затримку на 240 днів. Платіжним дорученням №261 від 12.03.2008 на суму 300 000,00 грн. з них сплачено 276231,04 грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість на 254 дні.
Відповідно до абз. 1 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», порушено граничний строк сплати сум податкових зобов'язань, передбачених п. 4.1.4 п. 4.1, п. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 цього Закону по податку на додану вартість за період з 26.04.2007 по 31.03.2008.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до відповідача застосовано штрафні санкції.
Позивачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати нарахованих податкових зобовязань з податку на додану вартість за період з 01.04.2008 року по 09.07.2008 рік, про складено акт № 1475/40-027/14308262 від 09.07.2008 року. Перевіркою встановлено, що відповідачем несвоєчасно сплачені нараховані податкові зобовязання по декларації за червень 2007 року в розмірі 173589 грн., що підтверджується матеріалами справи, а саме платіжними дорученнями, відповідно до яких здійснювалось погашення заборгованості.
Також позивачем проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2008 року та складено акт № 1990/40-027/14308262 від 25.09.2008 року.
Зазначеною перевіркою встановлено, що при визначенні податкових зобовязань від реалізації нерухомого майна відповідачем занижені податкові зобов'язання з ПДВ за лютий 2008 на 1 792 844,0 грн., чим порушені п. 4.1 ст. 4, п.п. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість». Дане порушення привело до заниження суми ПДВ в бюджет у розмірі 1 643 045,00 грн. Завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на 130 385,0 грн., що призвело до зайвого погашення податкового боргу на 130 385,00 грн., чим порушений п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 із змінами та доповненнями.
За рахунок невідповідностей при перенесенні показників з ПДВ звітної декларації до уточнюючого розрахунку, що привело до неправомірного погашення податкового боргу у розмірі 149 799,00грн., чим порушений плі. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 із змінами та доповненнями.
Таким чином, відповідачем порушено п.4.1 ст.4, пп. 6.1.1 п.6.1 ст.6 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, а саме занижено суму ПДВ до бюджету за лютий 2008 у розмірі 1643045,00 грн., п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, в результаті чого сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету занижена, а саме на 280 184,0 грн., а саме неправомірне визначення показників щодо погашення податкового боргу.
Крім того, позивачем встановлено, що по декларації з ПДВ за травень 2009 року відповідачем задекларовано від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 56 910,00 грн.
Згідно декларації з податку на додану вартість за травень 2009 року підприємством визначені наступні показники:
Сума податкових зобов'язань за травень 2009 року складає 50 884,0грн.
Операції на митній території України що оподатковуються за ставкою 20 % - 254 420,0грн. (ПДВ - 50 884,0 грн., експортні операції складають 0,0 грн.; операції, що не є об'єктом оподаткування - 0,0 грн.; операції, які звільнені від оподаткування - 0,0 грн.; послуги, отримані від нерезидента на митній території України - 0,0 грн.; коригування на основі попередніх звітних періодів - 0,0 грн.
Податковий кредит, за даними відповідача, за травень 2009 року складає -107 794,0грн. у тому числі: придбання (виготовлення, будівництво, спорудження) з ПДВ на митній території України товарів (послуг) та основних фондів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій які підлягають оподаткуванню за ставкою 20 % та нульовою ставкою - 107 794,0 грн.
Причиною виникнення від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у травні 2009 року є придбання підприємством на митній території України енергоносіїв, сировини та матеріалів для утримання основних фондів.
Також перевірено визначення в декларації з ПДВ від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного податкового) періоду. По рядку 18.2 декларації з ПДВ від'ємне значення за травень 2009 року складає:
за даними платника - 56 910,0 грн.; за даними перевірки - 54 681,0 грн.
Перевірено правильність визначення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду. По рядку 21 декларації з ПДВ від'ємне значення за травень 2009 року складає: за даними платника - 56 910,0 грн.; за даними перевірки - 54 681,0 грн.
Зазначеною перевіркою встановлено, що відповідачем порушено п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України « Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997., із змінами та доповненнями, а саме завищення суми податкового кредиту за травень 2009 року на суму 2 229,0 грн. (за рахунок неправомірного віднесення до складу податкового кредиту сум ПДВ). Висновки перевірки відповідачем не оскаржені.
Крім того, позивачем проведено перевірку відповідача з приводу своєчасності сплати нарахованих сум податкових зобовязань по збору за забруднення навколишнього природного середовища та складено акти № 2216/40-027/14308262 від 10.07.2009 року, № 649/40-027/14308262 від 11.03.2009 року.
Згідно карток особових рахунків відповідача погашення нарахованих (узгоджених) сум збору за забруднення навколишнього природного середовища здійснювалось з порушенням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно п.п. 2.3.1. п. 2.3 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181 (далі за текстом - Закон України № 2181) органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи та державні виконавці у їх компетенції.
Згідно з п. 1.3. ст. 1 Закону України №2181 податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України № 2181 податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181 -III, із змінами та доповненнями - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Визначаючи терміни, що використовуються в цьому законі, згідно положень п.1.11 ст. 1 Закону України №2181, законодавець ототожнив поняття податкової декларації та розрахунку.
Судом встановлено, що відповідачем відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України №2181 подавалися податкові декларації та розрахунки, зокрема, з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, комунального податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, земельного податку та податку на додану вартість. Однак сплати узгоджених податкових зобов'язань в граничний термін не відбулось. Сума податкового боргу відповідача з урахуванням пені та штрафних санкцій складає 4762041,74 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача заборгованості перед бюджетом у розмірі 4762041,74 грн.
На підставі вищенаведеного, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Харківський завод електроапаратури» (61139, м. Харків, вул. Лозівська, буд. 5, код ЄДРПОУ 14308262, р/р 26007961052122 в ПУМБ м. Харкова, МФО 350358) до Державного бюджету України суму податкового боргу з урахуванням пені та штрафних санкцій у розмірі 4762041,74 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні, шляхом подання такої скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 14 січня 2011 року.
Головуючий суддя С.В. Архіпова
Суддя Л.М.Волкова
Суддя М.М.Панов