Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 січня 2011 року Справа № 2а-19/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 6153,22 грн., - ВСТАНОВИВ:
25 січня 2011 року Прокурор м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з Державного підприємства «Свердловантрацит» заборгованості відокремленого підрозділу «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 6153,22 грн., з яких: недоїмка у сумі 5895,44 грн. та пеня в сумі 257,78 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що в порушення вимог п.3 ст. 17, п.п.2 п.2 ст. 35 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” відповідачем страхові внески у розмірі 1,6% не перераховуються, у звязку з чим виникла заборгованість у сумі 6153,22 грн., з якої недоїмка у сумі 5895,44 грн. і пеня 257,78 грн., що підтверджується актом перевірки відповідача спеціалістами Свердловського міськрайцентру зайнятості від 01.07.2010 № 175.
До теперішнього часу заборгованість у розмірі 6153,22 грн. відповідачем не сплачена, у звязку з чим прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та пеню на загальну суму 6153,22грн.
Ухвалою від 06 січня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Згідно п.3 ч.1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень.
20 січня 2011 року на адресу суду від відповідача надійшла заява про визнання позову, в якій відповідач зазначає, що позовні вимоги в сумі 6153,22 грн. визнає в повному обсязі.
Суддя, оцінивши повідомлені позивачем і відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що субєкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 12 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі Закон України №1533) Ровеньківський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в звязку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.
Ровеньківський міський центр зайнятості як орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та юридичних осіб щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, є публічно правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
З матеріалів справи вбачається, що відокремлений підрозділ «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» Державного підприємства «Свердловантрацит» згідно довідки АБ №072320 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України має правовий статус субєкта без права юридичної особи (а.с. 10).
За змістом ч.1 ч.3 ст.95 Цивільного Кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Відповідно до ст. 96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність за несвоєчасне перерахування страхових внесків відокремленим підрозділом «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» повинно нести ДП «Свердловантрацит» як юридична особа.
Згідно повідомлення про взяття на облік платника страхових внесків, як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відокремлений підрозділ «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» Державного підприємства «Свердловантрацит» зареєстрований у Свердловському міськрайцентрі зайнятості з 14.06.2000 (а.с. 14)
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України № 1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Згідно із п.2 ст.35 Закону України № 1533, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п. 1, 2, 4 ч. 1 ст. 38 вищезазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із ч. 2 ст. 38 Закону України № 1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221.
Відповідно до п.п.5.6, 5.7 Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
У разі нестачі коштів на рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, видача коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду проводяться у пропорційних сумах.
Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Згідно п.п.7.4. п.7 за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами Свердловського міськрайцентру зайнятості 01 липня 2010 року була проведена планова перевірка відокремленого підрозділу «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01 липня 2006 року по 31 березня 2010 року, за результатами якої був складений акт № 175 від 01 липня 2010 року (а.с. 4-9).
Згідно висновку Акту № 175 від 01.07.2010 встановлено, що при виплаті заробітної плати за серпень, вересень, жовтень, грудень 2009 року, та за січень 2010 року внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття нараховані на ФОП не перераховувались, внаслідок чого виникла недоїмка у сумі 5895,44 грн. та нарахована пеня у сумі 257,78 грн.
Зазначену заборгованість необхідно було перерахувати у 30-дениий термін до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Акт перевірки підписаний керівником і головним бухгалтером відокремленого підрозділу «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» без зауважень.
З абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що несплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 39 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
До теперішнього часу недоїмка і пеня на зальну суму 6153,22 грн. відповідачем не сплачена.
Таким чином, сума заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 6153,22 грн. обґрунтована та підтверджена матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмки) та пені на загальну суму 6153,22 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Визнання адміністративного суду викладено в письмовій заяві, підписаній уповноваженим представником відповідача.
Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Враховуючи, що органи Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п. 34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору, а також вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 35, ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 136, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості про стягнення з Державного підприємства «Свердловантрацит» заборгованості відокремленого підрозділу «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та пені на загальну суму 6153,22 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Свердлованрацит» (і.к. 32355669) на користь Свердловського міськрайцентру зайнятості, код ЄДРПОУ 13392705, р/р 37175974900072, банк УДК у Луганській області, одержувач Свердловський міськрайцентр зайнятості, МФО 804013) недоїмку зі сплати страхових внесків на випадок безробіття в сумі 5895,44 грн. (пять тисяч вісімсот девяносто пять гривень 44 копійки) та пеню у сумі 257,78 грн. (двісті пятдесят сім гривень 78 копійок).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяО.В. Захарова