ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
25.11.10Справа №2а-7195/10/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., розглянувши за участю представника позивача - Григорєва І.О., № 27/10-0 від 22.06.2010 року, у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим
до Кримського республіканського виробничого підприємства «Кримтролейбус»
про стягнення заборгованості в сумі 316707,13 грн.,
Суть спору: Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим про стягнення з Кримського республіканського виробничого підприємства «Кримтролейбус» заборгованості в сумі 316707,13 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно провадиться сплата узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість та земельного податку.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.06.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 25.11.2010 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення. Заперечення на позовну заяву, а також клопотання про відкладення розгляду справи відповідач не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в України», відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК .
Відповідно до ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Державна податкова адміністрація України здійснює функції, зокрема щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; обліком платників податків, інших платежів; виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів.
Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що СДПІ по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами є субєктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що Кримське республіканське виробниче підприємство «Кримтролейбус» 24.02.1995 року зареєстроване Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 438789 від 24.02.1995 року.
Згідно з довідкою № 63/29-0 від 16.11.2009 року відповідач 01.02.1996 року взятий на облік як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» за № 59982.
01.02.2006 року відповідачем отримано свідоцтво платника податку на додану вартість за № 00615531.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Судом встановлено, що відповідачем в порядку податкової звітності до Джанкойської ОДПІ в АР Крим були надані декларацію з податку на додану вартість:
№ 1630 від 23.04.2010 року за лютий 2010 року на суму 83469,00 грн.;
№ 1641 від 23.04.2010 року за березень 2010 року на суму 112460,00 грн.;
№ 2368 від 20.05.2010 року за квітень 2010 року на суму 87485,00 грн.
Як вбачається з даних облікової картки платника податків станом на 25.11.2010 року, відповідачем у визначений законодавством строк сума самостійно узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість за період з лютого по квітень 2010 року сплачена не була, у звязку з чим за відповідачем утворився податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 283414,00 грн.
Відомості облікової картки платника також свідчать про наявність у відповідача боргу з земельного податку.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідачем до податкового органу в порядку податкової звітності 02.02.2010 року було надано податковий розрахунок земельного податку, який зареєстровано за № 244.
Відповідно до вказаного рахунку, сума, що підлягає сплаті у 2010 році становить 133172,52 грн., у тому числі 11097,71 грн. щомісячно.
У звязку з несплатою у визначені строки узгодженої суми податкового зобовязання, за відповідачем утворилась заборгованість з земельного податку у розмірі 33293,13 грн. за період з березня по травень 2010 року.
Таким чином, станом на день розгляду справи відповідач має податковий борг у розмірі 316707,13 грн., у тому числі 283414,00 грн. з податку на додану вартість та 33293,13 грн. з земельного податку.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 316707,13 грн., позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 25.11.2010 року, оголошено вступну та резолютивну части постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанову оформлено та підписано 30.11.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Кримського республіканського виробничого підприємства «Кримтролейбус» (95034, АР Крим, м Сімферополь, вул. Київська,78; ЄДРПОУ 03328391; р/р № 2600000149320 в філії ВАТ «Укрексімбанк» АР Крим», МФО 324786; р/р № 26007099120700 в АТ «УкрСиббанк», МФО 351005; р/р № 2600730232658, № 2615731532658, № 26006303326586, № 26008301326586 в філії КЦВ ПАТ «ПІБ», МФО 324430; р/р № 35447002002100, № 35437001002100 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026; р/р № 2600812847002, 2600712847001 в Сімф. філії АБ «Київська Русь», МФО 384793; р/р № 26007000130037, № 25406000130061 в КРФ АКБ «ЧБРР», м. Сіфмерополь, МФО 384577; р/р № 2600345281369, 26000452081369, 26001452464800, 26001452464800 в КРФ АКБ «Укрсоцбанк», м. Сімферополь, МФО 324010) на користь державного бюджету м. Сімферополя АР Крим:
- 283414 грн. заборгованості з податку на додану вартість (код платежу 3014010100; р/р № 3111402979902 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, ЄДРПОУ 23896447, МФО 824026),
- 33293,13 грн. заборгованості з земельного податку (код податку 5213050102 на р/р 33210811799004 в ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, ЄДРПОУ 23896447, МФО 824026).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.