Єдиний державний реєстр судових рішень
Єдиний унікальний номер 317/474/26
Номер провадження 1-кп/317/281/2026
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2026 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
обвинуваченої ОСОБА_6 ,
захисника ОСОБА_7 ,
захисника ОСОБА_8 ,
представника потерпілої особи ОСОБА_9 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя обвинувальний акт по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024080000000376 від 19.11.2024 відносно ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 по обвинуваченню у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 2 та ч. 3 ст. 255, ч. 2 та ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 2 та ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, з клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_4 ,
ВСТАНОВИВ:
І. Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається
У провадженні судді Запорізького районного суду Запорізької області ОСОБА_1 з січня 2026 року знаходиться обвинувальний акт по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024080000000376 від 19.11.2024 відносно ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 по обвинуваченню у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 2 та ч. 3 ст. 255, ч. 2 та ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 2 та ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.
До канцелярії суду прокурором ОСОБА_10 23.03.2026 року було подано клопотання про відсторонення від посади відносно ОСОБА_4 .
В клопотанні прокурором зазначено, що згідно з ч.3 ст.12 КК України, інкриміновані ОСОБА_4 кримінальні правопорушення (злочини) відносяться в тому числі і до категорії особливо тяжких злочинів (ч.5 ст.191 КК України), відповідальність за які передбачена у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Рішенням Кушугумської селищної ради № 2 від 18 листопада 2020 року «Про початок повноважень Кушугумського селищного голови» ОСОБА_4 визнано обраним Кушугумським селищним головою Запорізького району Запорізької області.
Обраний селищним головою, ОСОБА_4 прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування, згідно якої він, усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягнув, що буде вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватись Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання посадової особи місцевого самоврядування, сумлінно виконувати свої посадові обов`язки.
В той же час ОСОБА_4 , як селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно селища, очолює виконавчий комітет відповідної селищної ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова виконує наступні повноваження, а саме:
забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;
підписує рішення ради та її виконавчого комітету;
вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;
вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;
вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;
здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;
скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;
забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально- економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;
скликає загальні збори громадян за місцем проживання;
вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;
є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;
представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;
укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;
веде особистий прийом громадян;
забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань;
бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;
здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;
видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Частиною 5 цієї ж статті Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Поряд з цим, відповідно до статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно - розпорядчих та консультативно - дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», передбачені основні обов`язки посадових осіб місцевого самоврядування, серед яких:
додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування;
забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування;
додержання прав та свобод людини і громадянина;
сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків, ініціативність і творчість у роботі;
недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Крім того, відповідно до статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Таким чином, ОСОБА_4 наділений посадовими обов`язками та виконує організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, у зв`язку з чим, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою органу місцевого самоврядування.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 є службовою особою - перебування на посаді обвинуваченого сприяло вчиненню кримінальних правопорушень, про що безпосередньо свідчать обставини викладені в обвинувальному акті.
Зважаючи на вказані факти, які дають підстави вважати, що перебуваючи на посаді Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області ОСОБА_4 , на думку сторони обвинувачення, може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення, незаконними засобами впливатиме на свідків, представника потерпілого та інших учасників кримінального провадження.
ІІ. Позиції учасників кримінального провадження щодо поданого клопотання.
Прокурор ОСОБА_11 вимоги, викладені в клопотанні підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити. Жодних інших, відмінних від тексту клопотання аргументів та доводів не надавав. Додатків та доказів до клопотання не надав.
Захисники ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та обвинувачені ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та особисто обвинувачений ОСОБА_4 заперечували проти задоволення клопотання, посилаючись на відсутність у обвинуваченого ОСОБА_4 будь-яких об`єктивних можливостей здійснювати незаконний вплив на свідків чи інших учасників кримінального провадження, а також на його бездоганну процесуальну поведінку як про вказаному провадженню, так і по інших провадженнях, що перебувають на розгляді в суді. На відсутність наміру вчиняти дії, спрямовані на перешкоджання кримінальному провадженню.
Окрім цього захисник ОСОБА_7 та особисто обвинувачений ОСОБА_4 наголошував, що стороною обвинувачення не враховано наслідки можливого відсторонення для обвинуваченого та його сім`ї. На утриманні ОСОБА_4 перебувають двоє малолітніх дітей та дружина. Займану ним посаду віднесено до посад за якими законодавством заборонено здійснення іншої оплачуваної діяльності. Таким чином відсторонення фактично позбавляє обвинуваченого будь-яких законних джерел доходу та негативно впливає на матеріальний стан сім`ї.
Обвинувчений ОСОБА_4 також пояснив, що він є не тільки сільським головою, а й головою виконавчого комітета, головою кординаційної Ради з військовими у час агресії РФ на території територіальної громади, учасником комісії техногенної безпеки на надзвичайних ситуацій. Право підпису фінансових документів належить йому та головному бухгалтеру, а від цього залежать виконання фінансових програм на території територіальної громади, виплати заробітної плати. Впливати на ОСОБА_12 та ОСОБА_13 він не має можливості, оскільки вони з 2022 року працюють ввіддалено.
Просив відмовити в задоволенні клопотання.
111. Положення закону, якими керувався суд при постановленні ухвали.
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення його дієвості.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого прокурор звертається із клопотанням.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України є відсторонення від посади.
Порядок відсторонення від посади регулюється ст. 154 КПК України, відповідно до якої такий захід здійснюється на підставі рішення суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу, щодо особи, яка обвинувачується у вчиненні злочину.
Згідно із ст. 157 КПК України суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для розгляду, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Також при вирішенні питання про відсторонення від посади суд зобов`язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Крім цього, враховуючи, що в цьому провадженні суд вирішує питання можливості застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження, йому слід враховувати положення ч. 2 ст. 158 КПК України, відповідно до якої суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей іншими способами.
З аналізу зазначених вище норм законодавства можна підсумувати, що при вирішенні питання про відсторонення від посади суду необхідно перевірити:
1)чи набула особа статусу обвинуваченого;
2)чи достатньо доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3)чи існують обставини, які є підставою звернення з клопотанням для відсторонення від посади;
4)якими будуть наслідки відсторонення від посади для інших осіб;
5)чи виправдовують потреби судового розгляду такий ступінь втручання у права і свободи особи;
6)чи мала сторона обвинувачення можливість забезпечити досягнення цілей, заради яких було та буде здійснено відсторонення від посади.
Відповідно до вимог ст.155 КПК України прокурор у клопотанні повинен був зазначити:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;
4) посада, яку обіймає особа;
5) виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення;
6) виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином;
7) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
До клопотання прокурор повинен був додати:
1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання;
2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.
Відповідно до змісту ст.156 КПК України суд, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 155 цього Кодексу, повертає його прокурору, про що постановляє ухвалу.
Під час розгляду клопотання суд має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про відсторонення від посади.
Суд зазначає, що прокурором не було надано жодних копій матеріалів, якими він обґрунтовував клопотання, але на запитання суду прокурор пояснив, що не мав наміру їх надавати та наполягав на розгляді клопотання, а тому суд прийшов до висновку, що клопотання повинно бути розглянуто по суті.
Дослідивши клопотання та додані до нього обвинуваченим та його захисником матеріали, заслухавши пояснення прокурора, суд, надаючи відповіді на вказані питання, приходить до таких висновків.
1У. Щодо неможливості стороною обвинувачення забезпечити досягнення цілей, заради яких подано клопотання про відсторонення від посади.
Під час розгляду клопотання про відсторонення від посади обвинуваченого ОСОБА_4 суд враховує, що строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні закінчився, проведено підготовче судове засідання, в суді оголошується обвинувальний акт, слідчі дії та збір доказів завершено. Відтак, на цьому етапі кримінального провадження застосування відсторонення від посади не є об`єктивно необхідним та за його допомогою не може бути виконане завдання, для виконання якого прокурор звернувся із відповідним клопотанням, а саме запобігання протиправній поведінці обвинуваченого, який перебуваючи на посаді може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для судового розгляду, незаконними засобами впливати на свідків чи іншим чином перешкоджати цьому кримінальному провадженню.
Суд, розглядаючи клопотання зазначає, що прокурором не надано жодного доказу на його обґрунтування: не надано навіть документального підтвердження зайняття ОСОБА_4 посади сільського голови, це лише декларовано в клопотанні.
Прокурором також не зазначено в клопотанні та в судовому засіданні при його розгляді, як саме та відносно кого конкретно ОСОБА_4 у межах здійснення своїх повноважень може здійснювати вплив як на свідків у кримінальному провадженні, а також перешкоджати кримінальному провадженню шляхом повідомлення органу досудового розслідування чи суду недостовірної інформації.
На підставі викладеного, керуючись статтями 131-132, 154-158, 309, 376, 392 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_14 про відсторонення від посади Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області на два місяці ОСОБА_4 , подане у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024080000000376 від 19.11.2024 - відмовити.
Ухвала, відповідно до положень ст.309, 376 КПК України окремо від остаточного рішення, оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1