Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 535/259/26
Провадження № 3/535/118/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2026 року с-ще Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області у складі за участюголовуючого судді секретаря судових засідань прокурора особи, яка притягається до адміністративної відповідальностіМальцева С.О. Білик Н.О. ОСОБА_1 Галаган В.О.розглянув справу про адміністративне правопорушення у відношенні: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
установив:
На адресу Котелевського районного суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №129 від 09.03.2026, ОСОБА_2 , будучи звільненим 05.06.2024 з посади молодшого інспектора відділу охорони державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2025), а саме лише о 12 год 59 хв 12.09.2025 подав на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУПАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину визнав повністю.
Прокурор Скиба Д.І. у судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесят неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 850,00 грн.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов`язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до витягу з наказу державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» від 31.01.2024 №20/0С-42 ОСОБА_2 призначено на посаду молодшого інспектора відділу охорони державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» з 01.02.2024.
Згідно витягу з наказу державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» від 01.02.2024 №22/OC-24 ОСОБА_2 , молодшому інспектору відділу охорони державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», присвоєно перше спеціальне звання рядового та молодшого начальницького складу - рядовий внутрішньої служби.
Згідно витягу з наказу державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» від 29.02.2024 №34/OC-24 ОСОБА_2 , молодшому інспектору відділу охорони державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», присвоєно чергове спеціальне звання молодшого начальницького складу - молодший сержант внутрішньої служби.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є суб?єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до наказу державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» від 05.06.2024 №105/OC-24 молодшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_2 звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» з 05.06.2024.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«/» пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
ОСОБА_2 ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, зокрема, порядком і строками подання електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме декларації типу «при звільненні» та «після звільнення», про що свідчить підпис ОСОБА_2 у попередженні від 05.06.2024.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_2 подавав до Реєстру декларації типу кандидата на посаду за 2023 рік, щорічну декларацію за 2023 рік, та декларацію типу «при звільненні», тобто останньому достовірно відомі зобов?язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, строки їх подання, правила користування Реєстром-та електронним цифровим підписом.
Таким чином ОСОБА_3 , будучи звільненим 05.06.2024 з посади молодшого інспектора відділу охорони державної установи «Божковська виправна колонія (N?16)», зобов?язаний був подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення) до 01.04.2025.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 лише о 12 год. 59 хв. 12.09.2025 подав до Реєстру декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення).
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (за період з 01.01.2025 по 14.09.2025) ОСОБА_2 у період з 01.01.2025 по 01.04.2025 не вчиняв дій спрямованих на своєчасне подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення), а вперше зайшов до Реєстру для її подання лише о 12 год. 37 хв. 12.09.2025, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано о 12 год. 59 хв. 12.09.2025.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) у ОСОБА_2 не встановлено.
Отже, ОСОБА_2 , будучи звільненим 05.06.2024 з посади молодшого інспектора відділу охорони державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2025), а саме лише о 12 год 59 хв 12.09.2025 подав на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУПАП.
За таких обставин, суд вважає, що дії ОСОБА_2 слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2025).
При вирішення питання про накладення адміністративного стягнення, відповідно до положень ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, які пом`якшують відповідальність та обставин, що обтяжують відповідальність, у зв`язку з чим суд вважає можливим накласти на порушника ОСОБА_2 адміністративне стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 665,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.36, ч.1 ст.172-6, ст.ст.221, 252, 280, 283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, суд,
постановив:
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у скоєнні адміністративних правопорушення, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п`ятдесят гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 665,60 (шістсот п`ять гривень 60 коп).
Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанови про застосування стягнення, передбаченого ст.32 КУпАП.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Суддя: С.О. Мальцев