Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
23 березня 2026 року Справа № 520/8952/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт щодо виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 у справі № 520/8952/25 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2025 максимальним розміром.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01.04.2025 без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м. Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).
Рішення набрало законної сили 03.07.2025 року.
Заявник зазначає, що вказане рішення відповідачем не виконане належним чином, застосування постанови КМУ №1 від 03.01.2025 заявник зазначає протиправним, та вважає, що такі дії свідчать про неповне виконання рішення суду.
Ухвалою ХОАС від 01.12.2025 заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАСУ за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року по справі № 520/8952/25.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області протягом 90 днів з дня постановляння цієї ухвали подати до Харківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року по справі № 520/8952/25.
У задоволенні решти вимог відмовлено.
Від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області 26.02.2026 надійшов звіт про виконання рішення суду, в обґрунтування якого вказано, що проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 року без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
З 01 січня 2025 року відповідно до ст. 46 Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік від 19.11.2024 № 4059-ІХ та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану від 03,01.2025 № 1 (далі- постанова № 1), установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно Закону з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.
Відповідно до п. 2 постанови № 1 з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2025 р. № 116 Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01,2025 р. № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім`ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, отриманих Пенсійним фондом України у порядку інформаційної взаємодії з Міністерством у справах ветеранів.
Отже, зазначені коефіцієнти, визначені пунктом 1 постанови № 1 не застосовується до осіб, відомості про яких наявні у Єдиному державному реєстрі ветеранів війни (далі - реєстр).
Взаємодія з реєстром проводиться на центральному рівні, та інформація щодо наявності в реєстрі відповідного статусу особи передається територіальним управлінням для опрацювання.
Після запровадження обміну інформації між органами Пенсійного фонду та Міністерством у справах ветеранів, головним управлінням опрацьовано відомості з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, в яких відсутня інформація щодо віднесення ОСОБА_1 до осіб, зазначених в п. 2 постанови № 1.
З урахуванням зазначеного вище з 01.04.2025 пенсію обчислено на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 по справі №520/8952/25 з урахуванням понижуючих коефіцієнтів відповідно до п. 1 постанови № 1 у розмірі 26010,52 грн.
В серпні 2025 року після надходження інформації від Міністерства у справах ветеранів про безпосередню участь ОСОБА_1 , у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, яка наявна в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни, виконання рішення суду по справі №520/8952/25 переглянуто.
З 01.04.2025 по 31.08.2025 проведено перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до п. 1 постанови № 1.
За результатом перерахунку донараховано різницю в пенсії за період з 01.04.2025 по 31.07.2025, яку внесено до Реєстру судових рішень. Розмір пенсії становить 29021,05 грн.
З 01.08.2025 пенсійне забезпечення ОСОБА_1 здійснюється з додержанням норм та вимог чинного законодавства.
За результатом перерахунку на виконання рішення суду сума доплати за період з 01.04.2025 по 31.07.2025 в розмірі 21644,20 грн., яку обліковано в підсистемі Реєстр судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ), виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №833416.
Виплата нарахованої різниці в пенсії за судовим рішенням провадиться відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.
Для виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 по справі №520/8952/25 в повному обсязі Головним управлінням 20.01.2026 №2000-0510-5/11080 до Пенсійного фонду України надіслано листа щодо виділення коштів на виплату заборгованості за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 по справі №520/8952/25.
Заперечення щодо затвердження звіту від позивача не надано.
Дослідивши поданий звіт, суд зазначає таке.
Суд вирішує питання про затвердження звіту про виконання рішення суду у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Згідно зі ст.129 Конституції України однією з основних засад здійснення судочинства є обов`язковість судового рішення.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Крім того, обов`язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України також передбачена також нормами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зміст поданого звіту свідчить про часткове виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року по справі № 520/8952/25, оскільки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром з 01.04.2025 року та без застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до п. 1 постанови № 1 з 01.08.2025 року.
При цьому суд звертає увагу позивача, що з рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 у справі № 520/8952/25 вбачається , що вирішуючи спір по суті позовних вимог , суд виходив з того , що застосування при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України, якою змінюються умови та / чи норми пенсійного забезпечення, зокрема постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", є протиправним. Що стосується безпосередньо можливості обмеження пенсії максимальним розміром (встановлення коефіцієнтів до відповідних сум перевищення), то в ухвалі від 06.02.2025 у справі №520/909/25 Верховний Суд звернув увагу на те, що він неодноразово висловлював правову позицію щодо застосування норм права у спорах, пов`язаних з обмеженням максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII. Зокрема, у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 20.07.2022 у справі № 340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21, від 30.08.2022 у справі № 440/994/20, від 17.03.2023 у справі № 340/3144/21 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, у зв`язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним. Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість України (абзац 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб). Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач зобов`язаний виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, зокрема і без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснювати виплату пенсії позивача в повному нарахованому розмірі без застосування до виплати в частині, яка перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення без обмеження максимальним розміром.
Крім того, у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 13.10.2025 року у даній справі суд зазначив таке.
Як вбачається з наданого позивачем до суду протоколу перерахунку пенсії за пенсійною справою №2010024126 відносно ОСОБА_1 ГУ ПФУ здійснило перерахунок та виплату призначеної пенсії без обмеження пенсії її максимальним розміром, при цьому, пенсійним органом при виплаті застосовано обмеження пенсії згідно постанови КМУ №1 від 03.01.2025 до пенсії позивача.
Тому, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції , що пенсійним органом фактично виконано рішення суду в частині виплати пенсії з 01.04.2025р. без обмеження пенсії її максимальним розміром та вважає його передчасним, оскільки повним та фактичним виконанням рішення суду від 02.06.2025 у справі № 520/8952/25 відповідно до його резолютивної частини буде саме здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже, для належного виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року по справі № 520/8952/25, відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до п. 1 постанови № 1 з з 01.04.2025 року.
За таких обставин суд дійшов висновку, що рішення суду на цей час залишається невиконаним у повному обсязі, у зв`язку з чим суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення нового строку для подання звіту про його виконання.
Так, Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
У зв`язку з цим суд на підставі частини першої статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі.
Щодо клопотання відповідача про звільнення від сплати штрафу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.5 ст.382-3 КАС України суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідачем надано докази, які підтверджують здійснення керівником суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
За таких обставин, суд вважає, що наявні підстави для звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від сплати штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 252, 255, 256, 294, 297, 382 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду у справі №520/8952/25 по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Харківській області новий строк для подання до Харківського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Харківського кружного адміністративного суду від 02.06.2025 по справі №520/8952/25 з урахуванням постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 13.10.2025 по справі №520/8952/25, а саме 90 днів з дня отримання даної ухвали.
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про звільнення від сплати штрафу задовольнити.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Заічко О.В.