Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про встановлення судового контролю
20 березня 2026 року справа № 380/6189/23 м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Качур Р.П. розглянув у письмовому провадженні заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним і скасування наказу та зобов`язання вчинити дії, -
УСТАНОВИВ:
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/6159/23 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним і скасування наказу та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним і скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 10.06.2022 № 115 в частині притягнення ОСОБА_1 до матеріальної та дисциплінарної відповідальності.
Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 коштів, стягнутих на виконання наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 10.06.2022 № 115 в частині щомісячного стягнення з лейтенанта ОСОБА_1 20% суми грошового забезпечення на загальну суму збитків 270340,12 грн (в частині вже стягнутих сум).
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 21 коп сплаченого судового збору.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року у справі № 380/6189/23 та зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року у справі № 380/6189/23. В обунтування такої заяви зазначив, що існують обґрунтовані ризики повного невиконання судового рішення відповідачем, що підтверджується позицією самої Військової частини НОМЕР_1 , викладеною у апеляційній скарзі від 02.04.2025 року. Вказав, що в тексті апеляційної скарги відповідач прямо зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів. Відповідач вказує, що з 01.08.2022 року і по даний час В/Ч НОМЕР_1 зарахована на фінансове забезпечення до військової частини НОМЕР_2 . Відповідач визнав, що не має відкритого особового рахунку у фінансово-економічному управлінні командування Сил ТрО, не має відокремленого балансу та відкритих рахунків в органах Державного казначейства України. На підтвердження своєї фінансової неспроможності відповідач зазначив, що звертався до В/Ч НОМЕР_2 з рапортом про оплату судового збору, однак В/Ч НОМЕР_2 його не оплатила у зв`язку з відсутністю коштів.
При вирішенні заяви про встановлення судового контролю суд виходив із такого.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 2 ст. 382-1 КАС України).
Суд може зобов`язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб`єкта владних повноважень (ч. 4 ст. 382-1 КАС України).
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (ч. 2 ст. 382-3 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Беручи до уваги викладене, зокрема, невиконання судового рішення відповідачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для вжиття заходів судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 380/6189/23 у спосіб зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про його виконання, тому заява позивача підлягає задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Ураховуючи приписи частини третьої статті 382-1 КАС України, суд вважає, що достатнім строком для підготовки відповідачем звіту про виконання судового рішення у цій справі буде тридцятиденний строк з дня отримання ним цієї ухвали.
Суд повідомляє відповідача, що звіт повинен бути поданий у встановлений судом строк та з додержання вимог частин другої - третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Суд також звертає увагу відповідача на положення частин третьої, десятої статті 382-3 КАС України, згідно із якими керівник суб`єкта владних повноважень несе відповідальність у вигляді штрафу в разі постановлення судом ухвали про відмову у прийнятті звіту, неподання звіту у строк, встановлений судом, або подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 293, 295, 382, 382-1, КАС України суд-
УХВАЛИВ:
1. Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задовольнити.
2. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 у тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 380/6189/23.
3. Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Суддя Р.П. Качур