Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2026 року справа № 340/572/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі Управління) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду зі заявою до Управління про визнання протиправним і скасування рішення від 21 жовтня 2025 року, яким відмовлено у призначенні пенсії державного службовця.
Також просила суд зобов`язати відповідача з 17 січня 2024 року призначити пенсію державного службовця і розрахувати її на підставі довідок Головного управління Державної податкової служби в Кіровоградській області (далі Управління 2) від 17 грудня 2024 року.
Пояснила, що Управління при обчисленні пенсії державного службовця на виконання рішення суду безпідставно не використало довідки Управління 2 і зробило хибний висновок, що її розмір менший, аніж сума пенсії за віком, яку отримує.
Управління заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.39-42).
Пояснило, що сума пенсії державного службовця є меншою, аніж сума пенсії за віком, тому перехід на інший вид пенсії недоцільний.
06 лютого 2026 суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.35-36).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і проживає на території Кіровоградської області (а.с.45-47).
З 07 травня 2024 року призначено пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон) (а.с.21-29).
16 грудня 2024 року припинено державну службу (а.с.49).
17 грудня 2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про призначення (перехід) пенсії державного службовця за Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (далі Закон 2) (а.с.21-29).
Разом зі заявою подала довідки Управління 2 від 17 грудня 2024 року (а.с.8-9).
У довідках Управління 2 №№132, 133 зазначено: складові заробітної плати державного службовця, який на 01 січня 2024 року працював і звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби.
Довідки стосуються заробітної плати за листопад 2024 року на такій же посаді, з якої позивачку звільнили з державної служби.
Заяву за принципом екстериторіальності передали на розгляд Управління.
23 грудня 2024 року Управління постановило рішення, яким відмовило у задоволенні заяви (а.с.21-29).
18 березня 2025 року Кіровоградський окружний адміністративний суд постановив рішення у справі №340/637/25, яке набрало законної сили 25 серпня того ж року (а.с.10-17, 21-29).
Суд зробив висновок, що ОСОБА_1 набула право на пенсію державного службовця за Законом 2.
Суд зробив висновок, що стаж державної служби складає період 06 липня 1994 року по 16 грудня 2024 року.
Суд зобов`язав Управління повторно розглянути заяву від 17 грудня 2024 року з урахуванням його правового висновку.
21 жовтня 2025 року Управління повторно відмовило у призначенні пенсії державного службовця за Законом 2 (а.с.18-20).
Підстава сума пенсії державного службовця становить 2361 грн, а сума пенсії за віком, яку виплачують, 12440,61 грн.
Обчислюючи пенсію державного службовця, відповідач не використав довідки Управління 2 (а.с.80-81).
Логіка обчислення полягає у тому, що оскільки на 17 грудня 2024 року ОСОБА_1 не працювала на державній службі, то відсутня база нарахування певного відсотка (60%), а пенсія не може бути меншою мінімальної пенсії за віком, яка становить 2361 грн (а.с.80-81).
На вимогу суду Управління провело умовний розрахунок пенсії державного службовця на підставі приписів Закону 2 і довідок Управління 2 (а.с.80-81).
Сума нарахування склала 32363,37 грн.
Позов подано до суду 04 лютого 2026 року (а.с.34).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частини 1 статті 10 Закону передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Отже, право вибору виду пенсії належить пенсіонеру.
Спір щодо права на пенсію державного службовця за Законом 2 вирішено судом.
Однак суд не досліджував питання обчислення пенсії на підставі довідок Управління 2.
ОСОБА_1 просила не тільки перевести на пенсію державного службовця, а й обчислити її розмір на підставі заробітної плати за листопад 2024 року на такій же посаді, з якої звільнили з державної служби.
Постає запитання: яким нормативно-правовим актом врегульовано питання обчислення пенсії державного службовця за Законом 2?
Так, відзив на позов не місять логічних пояснень, чому не можуть використати довідки Управління 2.
Управління 2 склало довідки відповідно до Додатків №№4, 6 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі Порядок), який затверджено постановою Уряду України від 14 вересня 2016 року №622.
Приписами пунктів 4-5 Порядку встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
ОСОБА_1 раніше не призначали пенсію державного службовця за Законом 2.
Тому Управління 2 правомірно склало довідки, які відповідач мав використати при призначені пенсії за Законом 2.
Умовний розрахунок пенсії за Законом 2 на підставі довідок Управління 2 доводить, що її сума більша, аніж пенсія за Законом.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про визнання протиправним і скасування рішення Управління.
Захист порушеного права полягає у зобов`язанні відповідача призначити пенсію державного службовця за Законом 2, використавши довідки Управління 2.
Отже, позов належить задовільнити.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1331,20 грн (а.с.32).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу
адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Задовільнити позов.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21 жовтня 2025 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії державного службовця.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до приписів статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року на підставі заяви від 17 грудня 2024 року і довідок Головного управління Державної податкової служби в Кіровоградській області від 17 грудня 2024 року №№132,133.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код 13486010; площа Соборна,3 м.Слов`янськ Донецька область) на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судові витрати у сумі 1331,20 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ