Ухвала суду № 135057622, 18.03.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2026
Номер справи
300/232/25
Номер документу
135057622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"18" березня 2026 р. справа № 300/232/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитюка Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Лудчак А.В.,

представника позивача - Доколяси М.В.,

представника відповідача (заявника) - Гоцанюк І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження заяву про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі за позовом Державної екологічної інспекції Карпатського округу

до Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій

В С Т А Н О В И В:

Представник Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, 05.03.2026 звернулася до суду із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання судового рішення за виконавчим листом, виданим у справі №300/232/25.

Заява мотивована тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 у справі №300/232/25, зокрема зобов`язати Солотвинську селищну раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області виконати пункт 5 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу №6 від 23.04.2024, а саме: забезпечити розроблення проекту землеустрою щодо встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області та позначити їх на місцевості інформаційними знаками та внести відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.

Вищевказане рішення не може бути виконано способом, встановленим в ньому, через об`єктивні обставини, оскільки відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин" доповнено Земельний кодекс України пунктом 24-1 Перехідних Положень Земельного кодексу України, яким визначено, що всі землі, зайняті водними об`єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності. Враховуючи наведене, просить змінити спосіб і порядок виконання рішення, встановивши новий спосіб виконання судового рішення, а саме покласти обов`язок щодо забезпечення розроблення проекту землеустрою щодо встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію селищної ради, на відповідний орган державної влади з урахуванням положень пункту 24-1 Перехідних Положень Земельного кодексу України, яким визначено, що всі землі, зайняті водними об`єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності.

Представником позивача 06.03.2026 подано до суду заперечення на заяву про встановлення або зміну способу і порядку виконання судового рішення, у яких, зокрема зазначив, що інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності пунктом 24 Перехідних Положень Земельного кодексу України. Враховуючи викладене, просив відмовити у задоволенні заяви відповідача про встановлення або зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Представник відповідача (заявника) у судовому засіданні подану заяву підтримала, просила заяву задовольнити з підстав, наведених у заяві.

Представник позивача щодо задоволення заяви заперечила, просила відмовити у задоволенні заяви з підстав, наведених у запереченні на заяву.

Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення учасників справи, суд виходить з такого.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 у справі №300/232/25 позовну заяву Державної екологічної інспекції Карпатського округу до Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, - задоволено. Визнано протиправну бездіяльність Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області стосовно невиконання пункту 5 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу №6 від 23.04.2024 щодо: незабезпечення розроблення проекту землеустрою щодо встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію селищної ради та позначення їх на місцевості інформаційними знаками та внесення відомостей про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон до Державного земельного кадастру як відомостей про обмеження у використанні земель. Зобов`язано Солотвинську селищну раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області виконати пункт 5 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу №6 від 23.04.2024, а саме: забезпечити розроблення проекту землеустрою щодо встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області та позначити їх на місцевості інформаційними знаками та внести відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.

Вказане рішення набрало законної сили 17.06.2025.

25.06.2025 за заявою позивача Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.

Заява про встановлення або зміну способу і порядку виконання судового рішення мотивована тим, що вищевказане рішення не може бути виконано способом, встановленим в ньому, через об`єктивні обставини, оскільки відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин" доповнено Земельний кодекс України пунктом 24-1 Перехідних Положень Земельного кодексу України, яким визначено, що всі землі, зайняті водними об`єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності.

Суд, з цього приводу зазначає таке.

Статтею 59 Земельного кодексу, яка унормовує, що землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Землі водного фонду саме за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування чи в оренду.

Частина 1-3 статті 60 Земельного Кодексу України передбачає вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюється прибережно захисні смуги.

Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною:

а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів;

б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів;

в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру, як відомості про обмеження у використанні земель.

Прибережно захисні смуги в межах населених пунктів встановлюються згідно з комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, а в разі їх відсутності або якщо містобудівною документацією межі таких смуг не встановлені, вони визначаються шириною 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів, а для інших водних об`єктів - згідно з частиною другою цієї статті.

Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.

Таким чином, відомості про прибережно захисні смуги вноситься до Державного земельного кадастру на підставі проектів землеустрою чи містобудівної документації саме органом місцевого самоврядування.

Згідно ст.83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають:

а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування;

в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України:

З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Окрім того, відповідач безпідставно ототожнює поняття земель зайнятих водними об`єктами, із прибережними захисними смугами.

Статтею 1 Водного кодексу України надано визначення основних термінів, згідно яких:

Водний об`єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал(крім каналу на зрошувальних і осушувальних системах), а також водоносний горизонт);

Водоносний горизонт - однорідна пластова товща гірських порід, де постійно знаходяться води.

Прибережна захисна смуга - частина водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони;

Уріз води - межа води на березі водного об`єкта (берегова лінія);

У відповідності до статті 4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті;

морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами;

прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами;

гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;

береговими смугами водних шляхів.

Стаття 5 Водного кодексу України визначає:

До водних об`єктів загальнодержавного значення належать:

1) внутрішні морські води, територіальне море, а також акваторії морських портів;

2) підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання;

3) поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали, крім каналів на зрошувальних і осушувальних системах), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків;

4) водні об`єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних.

До водних об`єктів місцевого значення належать:

1) поверхневі води, що знаходяться і використовуються в межах однієї області і які не віднесені до водних об`єктів загальнодержавного значення;

2) підземні води, які не можуть бути джерелом централізованого водопостачання.

Отже, віднесення водного об`єкта до загальнодержавного чи місцевого значення не встановлює такого статусу для прибережних захисних смуг. Адже прибережні захисні смуги встановлюються навколо та вздовж урізу води таких водних об`єктів, на землях усіх категорій та форм власності та можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Таким чином, суд зазначає, що посилання відповідача про об`єктивну неможливість виконання рішення суду, спростовуються нормами Водного та Земельного кодексу України.

Підсумовуючи усе вищенаведене, суд приходить до висновку, що заява Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про встановлення способу і порядку виконання рішення, не підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

в задоволенні заяви Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про встановлення способу і порядку виконання рішення - відмовити.

Сторонам ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд".

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов`язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.

Ухвала складена в повному обсязі 23.03.26.