Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 650/1332/25
провадження № 1-кп/650/270/26
ВИРОК
іменем України
19 березня 2026 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
із секретарем ОСОБА_2 ,
за участю: прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Олександрівка в спеціальному судовому провадженні кримінальне провадження № 22025230000000048 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Херсона, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні злочину, передбаченого частиною п`ятою статті 111-1 КК України,
встановив:
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки в зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та протиправними діяннями з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф), а також інші невстановлені досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 року, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», починаючи з 24.02.2022 введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, востаннє Указом Президента від 05.02.2024 № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України від 06.02.2024, яким продовжено дію воєнного стану з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Крім того, невстановленими представниками зс рф та інших збройних формувань рф, які у кінці лютого на початку березня 2022 року у ході ведення бойових дій вторглись у м. Херсон та частину Херсонської області і фактично здійснили захоплення її території, згідно положень Гаазької Конвенції 1907, вчинили дії направлені на усунення законних органів влади, що діють на вказаних територіях, з метою повалення і захоплення влади на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Відповідно до Розділу 2 п.11 наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Генічеського району являється тимчасово окупованою територією України рф.
Після окупації територій Херсонської області, представниками зс рф фактично узурповано владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області, шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління в усіх сферах життєдіяльності громади міста, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного та психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 25.04.2022 року, представниками рф всупереч законного порядку, встановленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно-правових актів України, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області створено підпорядковану, керовану та фінансовану рф окупаційну адміністрацію рф так звану військово-цивільну адміністрацію Херсонської області, до структури якої входили органи та підрозділи, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території Херсонської області та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
При цьому, представники підконтрольних рф самопроголошеної окупаційної адміністрації здійснювали владні функції від імені держави-агресора під контролем представників рф, а також організовано та забезпечено діяльність підприємств, установ та організацій на тимчасово окупованій території, зокрема Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області за зразком держави-агресора, здійснювався підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах влади, державних підприємствах, у тому числі з числа громадян України, які добровільно погоджувались співпрацювати з представниками держави-агресора та окупаційною адміністрацією, перебуваючи на вказаній тимчасово окупованій території.
Кінцевою метою окупаційної адміністрації та заснованих нею так званих «унітарних та комунальних» підприємств, установ і організацій, було встановити суспільно-політичний лад держави-агресора на незаконно захопленій в результаті активних бойових дій частині суверенної держави Україна.
Представниками військового командування зс рф у квітні 2022 року для забезпечення організації діяльності так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області призначено голову так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області, який був наділений повноваженнями організаційно-розпорядчого характеру у тому числі щодо створення юридичних осіб публічного права для забезпечення функціонування незаконних органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області, яким приймались відповідні розпорядчі акти від імені окупаційної адміністрації, зокрема указ від 12.05.2022 №018-р «О структуре органов исполнительной власти», яким утворено департаменти, комітети, служби, агентство, інспекції та інші органи виконавчої влади.
У подальшому окупаційні органи влади, та їх керівники, неодноразово змінювали свою структуру за зразком держави - агресора. Виконувач обов`язків так званого губернатора Херсонської області та так званим урядом Херсонської області, підконтрольними військово-політичному керівництву держави-агресора рф, організовано та розпочато діяльність системи органів влади та їх структурних підрозділів, які, відповідно до законодавства України, є незаконними.
Указом тимчасово виконуючого обов`язки губернатора Херсонської області від 29.03.2023 №54-у «Об образовании городских округов и муниципальных округов на территории Херсонской области», утворено, зокрема, муніціпальне утворення Іванівський муніціпальний округ.
Указом тимчасово виконуючого обов`язки губернатора Херсонської області від 29.03.2023 №69-у «Об установлении границ муниципального образования Херсонской области Ивановский муниципальный округ», з метою організації місцевого самоврядування на території Херсонської області, у відповідності до федерального конституційного закону російської федерації від 04.10.2022 №8-ФКЗ «Про прийняття в російську федерацію Херсонської області і утворенні в складі російської федерації нового суб`єкта Херсонської області» до складу муніціпального утворення Іванівський муніціпальний округ віднесено 28 населених пунктів з адміністративним центром смт. Іванівка.
02.11.2023 рішенням «Совета депутатов Ивановского муниципального округа» №25 «Об учреждении Администрации Ивановского муниципального округа и наделении ее правами юридического лица» було засновано адміністрацію Іванівського муніципального округу.
Так, громадянин України ОСОБА_5 у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16.07.2024, переслідуючи злочинну мету, направлену на зайняття посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у новостворених окупаційною владою РФ незаконних органах влади, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, перебуваючи на тимчасово окупованій території смт Іванівка Генічеського району Херсонської області, діючи умисно, маючи єдиний умисел на зайняття посади голови адміністрації Іванівського муніципального округу Херсонської області, підтримав окупаційну владу, встановлену збройними формуваннями держави-агресора, внаслідок чого 16.07.2024 відповідно до рішення № 74 так званої «ради депутатів Іванівського муніципального округу Херсонської області» призначений на посаду так званого «тимчасово виконуючого обов`язки голови адміністрації Іванівського муніципального округу Херсонської області» (мовою оригіналу «временно исполняющего обязаности главы Ивановского муниципального округа Херсонской области»).
У подальшому громадянин України ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого єдиного злочинного умислу у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 14.11.2024 переслідуючи злочинну мету, направлену на зайняття посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у новостворених окупаційною владою РФ незаконних органах влади, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, перебуваючи на тимчасово окупованій території смт Іванівка Генічеського району Херсонської області, діючи умисно, підтримав окупаційну владу, встановлену збройними формуваннями держави-агресора, внаслідок чого 14.11.2024 відповідно до рішення № 23/93 так званої «ради депутатів Іванівського муніципального округу Херсонської області» добровільно був обраний на посаду так званого «голови Іванівського муніципального округу Херсонської області» (мовою оригіналу «главы Ивановского муниципального округа Херсонской области»).
Так, відповідно до ст. 30 «Устава муниципального образования «Ивановский муниципальный округ Херсонской области» прийнятого рішенням № 23 від 26.10.2023 голова муніципального округу:
1). представляє округ та Адміністрацію округу у відносинах з органами місцевого самоврядування інших муніципальних утворень, органами державної влади, громадянами та організаціями, без довіреності діє від імені округу та Адміністрації округу;
2). забезпечує здійснення органами місцевого самоврядування округу повноважень щодо вирішення питань місцевого значення та окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування федеральними законами та законами Херсонської області;
3). підписує та оприлюднює нормативні правові акти, прийняті Радою депутатів;
4). видає у межах своїх повноважень правові акти;
5). керує роботою Адміністрації округу на основі єдиноначальності;
6). бере участь у роботі Ради депутатів із правом дорадчого голосу;
7). бере участь у засіданнях робочих органів Ради депутатів;
8). вносить на розгляд Ради депутатів нормативні правові акти Ради депутатів, які передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків та зборів, здійснення видатків із коштів бюджету округу;
9). затверджує відповідно до структури та в межах виділених бюджетних асигнувань штатний розпис Адміністрації округу;
10). призначає на посаду та звільняє з посади муніципальних службовців Адміністрації округу, які заміщають вищі посади муніципальної служби, керівників інших органів місцевого самоврядування, керівників муніципальних підприємств та установ, вживає до них заходів заохочення та дисциплінарної відповідальності;
11). приймає рішення про утворення постійно діючих при Адміністрації округу комісій та організації контролю за їх діяльністю відповідно до законодавства Російської Федерації;
12). організовує роботу з виконання Адміністрацією округу та муніципальними підприємствами та установами законів та інших нормативних актів правових актів органів державної влади, нормативних правових актів органів місцевого самоврядування округу на території округу.
Також, відповідно до розділу 4 п.4.7 «Положения об Администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области» затвердженого рішенням так званного «Совета депутатов Ивановского муниципального округа» № 26 від 02.11.2023 голова муніципального округу:
1). розпоряджається в установленому бюджетним законодавством порядку фінансовими коштами, передбаченими бюджетною системою Адміністрації, користується та розпоряджається муніципальним майном у межах визначених чинним законодавством, керує виконанням бюджету міського округу;
2). призначає та звільняє з посади керівників муніципальних підприємств та установ у встановленому законом порядку;
3). приймає участь у засіданнях Ради депутатів муніципального округу, делегує на такі засідання представників Адміністрації;
4). забезпечує організацію заходів щодо інформування населення про діяльність Адміністрації;
5). несе відповідальність за результати роботи Адміністрації та надає до Ради депутатів Іванівського муніципального округу звіт про діяльність Адміністрації.
Розпочавши виконання обов`язків в статусі голови Адміністрації Іванівського муніципального округу ОСОБА_5 , у період з 14.11.2024 по цей час здійснює загальне керівництво діяльністю «Администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области», тобто виконує організаційно-розпорядчі функції, зокрема шляхом організації та контролю за роботою незаконно створеної адміністрації.
Крім того, ОСОБА_5 як так званий голова незаконного органу влади здійснює адміністративно-господарські функції погоджуючи/приймаючи так звані нормативно-правові акти, що видаються так званим «Советом депутатов муниципального образования Ивановского муниципального округа Херсонской области» та у наступному публікуються в засобах масової інформації та сайтах окупаційних органів Херсонської області.
В судовому засіданні прокурор підтримав обвинувачення, вказав про доведеність вини обвинуваченого зібраними в ході досудового розслідування доказами, які були досліджені судом у відкритому судовому засіданні, та просив суд призначити обвинуваченому покарання у виді позбавлення волі строком на десять років з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, та органах, що надають публічні послуги та займаються діяльністю пов`язаною з виборчим процесом строком на 15 років, з конфіскацією всього належного йому майна. Міру запобіжного заходу до набрання вироком законної сили відносно ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою залишити без змін. Строк відбування покарання ОСОБА_5 обчислювати з моменту фактичного затримання.
Захисник у судовому засіданні заперечив проти доведеності вини обвинуваченого, посилаючись на те, що стороною обвинувачення не доведено належними та допустимими доказами наявність у діях ОСОБА_5 складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною п`ятою статті 111-1 КК України. Зокрема, захисник вказав, що зібрані у кримінальному провадженні письмові докази не підтверджують факту добровільного зайняття обвинуваченим посади у незаконно створеному органі влади окупаційної адміністрації рф, а також не свідчать про наявність у нього прямого умислу на співпрацю з представниками держави-агресора.
Крім того, на думку сторони захисту, досліджені судом докази, у тому числі матеріали огляду Інтернет-ресурсів та публікацій у мережі Інтернет і месенджері Telegram, не можуть розцінюватися як беззаперечні докази виконання ОСОБА_5 організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, а лише відображають окремі інформаційні повідомлення, які не доводять реального здійснення ним владних повноважень.
Також захисник зазначав, що стороною обвинувачення не надано доказів, які б виключали можливість перебування обвинуваченого під впливом примусу, тиску або інших обставин, пов`язаних із умовами тимчасової окупації території, які могли вплинути на його поведінку та прийняття рішень. У зв`язку з цим, на переконання сторони захисту, відсутні підстави стверджувати про добровільність зайняття ОСОБА_5 відповідної посади.
З огляду на викладене, захисник просив суд виправдати ОСОБА_5 у зв`язку з недоведеністю його вини у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.
Обвинувачений на судове засідання не з`явився, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні, відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду міста Миколаєва від 11 лютого 2025 року у справі № 490/842/25 проведено у спеціальному порядку, а судовий розгляд справи здійснений у спеціальному судовому провадженні, за його відсутності, відповідно до ухвали Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 13 серпня 2025 року, у зв`язку з чим суд констатує, що як стороною обвинувачення в ході здійснення спеціального досудового розслідування, так і судом в ході здійснення спеціального судового провадження (in absentia), були здійснені всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Так, участь захисника у даному кримінальному провадженні, залученого для здійснення захисту за призначенням, була забезпечена із самого початку кримінального переслідування обвинуваченого та здійснювалася до ухвалення вироку у справі. Захисник брав участь у кожній слідчій (розшуковій) дії, яка передбачала його обов`язкову участь, отримував усі процесуальні документи, що підлягали врученню обвинуваченому, брав участь у кожному судовому засіданні, в якому здійснювався розгляд справи по суті. Жодних зауважень, клопотань чи заперечень з цього приводу від захисника протягом здійснення кримінального провадження не надходило.
Впродовж усього судового розгляду справи інформація про відповідні процесуальні документи та повістки про виклик обвинуваченого до суду завчасно публікувалися у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України (газета «Урядовий кур`єр») та на офіційному веб-сайті суду, в порядку передбаченому абз. 6 частини третьої статті 323 КПК України, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, у зв`язку з чим обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з їх змістом.
Після постановлення ухвали про спеціальне судове провадження та до ухвалення вироку у справі обвинувачений до суду не з`являвся та не був до нього доставлений, що свідчило про відсутність підстав для переходу суду до судового розгляду згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
З матеріалів справи суд також встановив, що обвинувачений мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, він отримав чи мав би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред`явлене обвинувачення, мав можливість бути обізнаними із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомленим мовою, яку він розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати захисника самостійно; в) бути судженим в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного ним захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного йому захисника безплатно для нього. Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов`язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов`язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову обвинуваченого, який повинен знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченого від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» пункту 3 статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, статті 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (частина третя статті 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за їх відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинувачених була застосована належна правова процедура в контексті приписів статті 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Отже, зважаючи на виконання судом усіх передбачених наведеними положеннями кримінального процесуального законодавства вимог щодо проведення спеціального судового провадження, кримінальне провадження здійснено за відсутності обвинуваченого, а обставини причетності останнього до інкримінованого йому кримінального правопорушення, перевірені у відкритому судовому засіданні, із дотриманням засад кримінального провадження та за активної участі захисника.
Вина обвинуваченого у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується такими наданими стороною обвинувачення та безпосередньо дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні № 22025230000000048, від 27 січня 2025 року, досудове розслідування розпочато за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною п`ятою статті 111-1 КК України.
Зазначеним витягом зафіксовано, що підставою для початку досудового розслідування стали матеріали правоохоронних, судових та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень, відомості за якими внесено до ЄРДР 22 серпня 2024 року.
Із короткого викладу обставин, що могли свідчити про вчинення кримінального правопорушення, вбачається, що ОСОБА_5 , у липні 2024 року добровільно зайняв посаду так званого «в.о. голови Іванівського муніципального округу», пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Генічеського району, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Відповідно до протоколу огляду від 05 грудня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної у месенджері Telegram на сторінці каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням https://t.me/ivanovka_kh/7448.
У ході огляду встановлено, що на вказаній сторінці розміщено публікацію від 15 листопада 2024 року, яка містить фотозображення та текстове повідомлення, що стосуються діяльності ОСОБА_5 .
На фотозображенні зображено особу чоловічої статі віком приблизно 50-60 років, кремезної статури, одягнену у темний одяг, із коротким волоссям.
Текст публікації (мовою оригіналу) має наступний зміст: « ОСОБА_6 с избранием на должность главы Ивановского муниципального округа! В рамках проекта "Городская среда", реализуемого партией Единая Россия, мы продолжаем работу над улучшением общественного пространства в пгт Ивановка. Завершение реконструкции в текущем году сделает округ более удобным и комфортным для жителей. ОСОБА_7 успехов в его работе. Уверен, что его профессионализм и решимость будут способствовать развитию Ивановского округа!».
Крім того, на сторінці зазначено інформацію про телеграм-канал «Адміністрація Іванівського муніципального округу», зокрема кількість підписників - 2 948.
Відповідно до протоколу огляду від 21 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної у месенджері Telegram на сторінці каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3
У ході огляду встановлено, що на вказаній сторінці розміщено публікацію від 20 січня 2025 року під назвою «Новости из Новосеменовки!», яка містить фотозображення та текстове повідомлення.
Зміст публікації свідчить про проведення у селі Новосеменівка зустрічі жителів із головою Іванівського муніципального округу ОСОБА_5 , його заступником ОСОБА_8 та начальником відділу АПК ОСОБА_9 .
У повідомленні зазначено, що під час цієї зустрічі обговорювались питання виплати орендної плати за 2023-2024 роки, умови оренди земельних ділянок напередодні укладення договорів на 2025 рік, а також інші питання, зокрема ремонт доріг, запуск автомобільного маршруту Іванівка - Українське - Новосеменівка та організація нових робочих місць.
Крім того, вказано, що у зустрічі брала участь директор Іванівського філіалу ГУП ХО «Облводоканал», до якої зверталися з питаннями щодо водопостачання, встановлення лічильників та виправлення інформації у квитанціях.
Також у публікації зазначено, що жителі залишилися задоволені проведеною зустріччю та отримали відповіді на поставлені запитання.
Крім цього, на сторінці каналу «Адміністрація Іванівського муніципального округу» зазначено кількість підписників - 2 896.
Відповідно до протоколу огляду від 21 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної у месенджері Telegram на сторінці каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3
У ході огляду встановлено, що на вказаній сторінці розміщено публікацію від 17 січня 2025 року під назвою «Новости Ивановского муниципального округа», яка містить фотозображення та текстове повідомлення.
У публікації зазначено: «Сегодня в Ивановском муниципальном округе прошло важное совещание с участием Главы округа ОСОБА_10 и начальников самостоятельных отделов территориального отдела администрации. На повестке дня обсуждались следующие вопросы: 1. Представление новых сотрудников, которые недавно приступили к службе. 2. Актуальные проблемы водоснабжения в нашем округе. 3. Земельные отношения: порядок расчета с пайщиками. 4. И ряд других важных вопросов, заданных начальниками отделов. На совещании присутствовали 22 человека. Совещание стало площадкой для конструктивного диалога и поиска решений ключевых проблем нашего округа».
Крім того, на сторінці каналу «Адміністрація Іванівського муніципального округу» зазначено кількість підписників - 2 895.
Відповідно до протоколу огляду від 08 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної на Інтернет-сторінці за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням розміщено документ під назвою: «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 19.09.2023 № 10 «Об одобрении проекта Устава Ивановского муниципального округа Херсонской области и утверждении порядка учета предложений по проекту решения Ивановского муниципального округа «О принятии Устава муниципального образования Ивановского муниципального округа Херсонской области».
У зазначеному документі, зокрема, міститься текст: «Российская Федерация, Херсонская область, Совет депутатов Ивановского муниципального округа Херсонской области», а також визначено порядок організації публічних слухань щодо прийняття статуту муніципального утворення, строки подання пропозицій та зауважень, місце їх прийняття, а також інші організаційні питання, пов`язані з прийняттям відповідного нормативного акту.
Крім того, документом передбачено проведення публічних слухань щодо проєкту рішення «О принятии Устава муниципального образования Ивановского муниципального округа Херсонской области», визначено місце їх проведення та порядок інформування населення.
Відповідно до протоколу огляду від 08 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної на Інтернет-сторінці за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням розміщено документ під назвою: «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 26.10.2023 г. № 23 «О принятии Устава Ивановского муниципального округа Херсонской области».
У зазначеному документі міститься текст: «Российская Федерация, Херсонская область, Совет депутатов Ивановского муниципального округа Херсонской области», а також передбачено прийняття статуту муніципального утворення, визначено необхідність його державної реєстрації відповідно до законодавства російської федерації та порядок набрання чинності таким рішенням.
Відповідно до протоколу огляду від 08 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної на Інтернет-сторінці за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням розміщено документ під назвою: «Указ Губернатора Херсонской области от 29.03.2023 № 69-у «Об установлении границ муниципального образования Херсонской области Ивановский муниципальный округ».
У зазначеному документі міститься текст: «Херсонская область», «Указ временно исполняющего обязанности губернатора Херсонской области», а також визначено межі відповідного муніципального утворення, перелік населених пунктів, що входять до його складу, та інші питання територіальної організації.
Таким чином, зміст вказаного документа свідчить про формування та функціонування системи органів влади держави-агресора на тимчасово окупованій території Херсонської області, зокрема щодо встановлення адміністративно-територіального устрою.
Відповідно до протоколу огляду від 08 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної на Інтернет-сторінці за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням розміщено документ під назвою: «Указ Главы военно-гражданской администрации Херсонской области от 12.05.2022 № 018-р «О структуре органов исполнительной власти».
У зазначеному документі міститься текст: «Военно-гражданская администрация Херсонской области», а також визначено систему органів виконавчої влади, їх структуру, функції та порядок діяльності на відповідній території.
Відповідно до протоколу огляду від 07 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної на Інтернет-сторінці за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням розміщено документ під назвою: «Указ Губернатора Херсонской области от 14.06.2024 №54-у «Об официальном сайте Администрации Губернатора и Правительства Херсонской области».
У зазначеному документі міститься текст: «Губернатор Херсонской области», а також визначено офіційний сайт адміністрації губернатора і уряду, порядок його функціонування, наповнення та використання органами виконавчої влади.
Відповідно до протоколу огляду від 08 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної на Інтернет-сторінці за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням розміщено документ під назвою: «Указ Губернатора Херсонской области от 30.05.2023 №112-у «Об утверждении Положения о выборах депутатов представительных органов муниципальных образований в Херсонской области первого созыва».
У зазначеному документі міститься текст: «Губернатор Херсонской области», а також визначено порядок проведення виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на відповідній території.
Відповідно до протоколу огляду від 03 січня 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної на офіційному сайті «Губернатор Херсонской области официальный портал» за посиланням https://khogov.ru.
У ході огляду встановлено, що на вказаному сайті у розділі «Документы» за посиланням https://khogov.ru/documentation/ наявні, зокрема, «Муниципальные правовые акты органов местного самоуправления Херсонской области».
При переході за посиланням https://khogov.ru/documentation/mpa/ відкрито сторінку з переліком муніципальних утворень, серед яких наявна вкладка «Ивановский муниципальный округ».
Після переходу за посиланням https://khogov.ru/documentation/mpa/ivanovskiymo/ встановлено наявність розділів «Муниципальные правовые акты» та «Антикоррупционная экспертиза».
У розділі «Муниципальные правовые акты» за посиланням https://khogov.ru/documentation/mpa/ivanovskiymo/mpa-ivanmo/ розміщено перелік рішень ради депутатів Іванівського муніципального округу.
На сторінці №4 вказаного розділу виявлено документ з назвою «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 02.11.2023 №26 Об утверждении Положения об Администрации Ивановского муниципального округа».
При відкритті зазначеного документа встановлено, що він оформлений на офіційному бланку, містить підпис «председателя совета депутатов Ивановского муниципального округа ОСОБА_11 » та підпис «Главы Ивановского муниципального округа ОСОБА_12 », а також печатку відповідного органу.
Змістом вказаного рішення затверджено «Положение об Администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области», яке визначає правовий статус, повноваження та порядок діяльності адміністрації як органу місцевого самоврядування, створеного та функціонуючого відповідно до законодавства Російської Федерації.
Крім того, встановлено наявність іншого документа з назвою «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 02.11.2023 №27 Об утверждении Положения о структуре администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области», яким затверджено структуру відповідної адміністрації.
Відповідно до протоколу огляду від 25 грудня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної на Інтернет-сторінці за посиланням https://khogov.ru/documentation/mpa/ivanovskiymo/mpa-ivanmo/.
У ході огляду встановлено, що на вказаній сторінці розміщено документи, зокрема: «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 24.12.2024 № 24/94 «О внесении изменений в Решение Совета…»; «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 24.12.2024 № 24/97 «Об утверждении расходов на оплату труда Главы Ивановского муниципального округа Херсонской области Главы администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области»; «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 24.12.2024 № 24/95 «О внесении изменений в решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа Херсонской области от 14.11.2024 № 23/93 «Об избрании Главы Ивановского муниципального округа Херсонской области»; «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 24.12.2024 № 24/96 «О внесении изменений в решение Совета…»; «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 24.12.2024 № 24/98 «О выплате премии Председателю Совета депутатов Ивановского муниципального округа Херсонской области».
При відкритті вказаних документів встановлено, що вони оформлені на офіційних бланках із зазначенням «Российская Федерация, Херсонская область, Совет депутатов Ивановского муниципального округа Херсонской области», містять підписи посадових осіб, зокрема «Председателя Совета депутатов Ивановского муниципального округа ОСОБА_11 », а також відбитки печатки відповідного органу.
Змістом зазначених рішень врегульовано питання діяльності органів місцевого самоврядування, зокрема внесення змін до раніше прийнятих рішень, затвердження витрат на оплату праці голови адміністрації, обрання посадових осіб та виплату премій.
Відповідно до протоколу огляду від 11 жовтня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної в месенджері Telegram на сторінці каналу «Администрация Херсонской области» за посиланням https://t.me/VGA_Kherson/24336.
У ході огляду встановлено, що на вказаній сторінці розміщено публікацію від 28 червня 2024 року, яка містить фотозображення та текстовий допис наступного змісту: «Посетил Ивановский муниципальный округ.
С удовлетворением отмечаю, что новый глава округа ОСОБА_13 за короткое время уже вошёл в курс дела и приступил к решению проблем, которых немало.
Не хватает врачей в районной больнице. Из 45 по штату в наличии всего шесть специалистов. Вопрос будем решать, в том числе, привлечением медработников из других регионов.
Есть огромная проблема с транспортной связностью. Дорога Ивановка - Рыково, главная транспортная артерия, соединяющая округ с другими частями региона, находится в очень плохом состоянии. Убедился в этом на собственном опыте, проехав 50 километров по ямам на асфальте.
Постараемся изыскать возможности в ближайшее время провести хотя бы ямочный ремонт дороги. Капитальный ремонт запланирован на 2025 год.
ОСОБА_14 вопросы развития образования, культуры и досуга населения. Родина начинается с сёл и посёлков, поэтому будем приводить местную жизненную среду к общероссийским нормативам.
В России есть немало возможностей для получения соответствующего финансирования не только в рамках бюджета. Рекомендовал главе округа подавать заявки на участие в национальных проектах по улучшению городской среды. Со своей стороны, областная власть окажет району в этом максимальную поддержку».
Також встановлено, що вказаний Telegram-канал містить інформацію про кількість підписників (близько 24 850), посилання на інші інформаційні ресурси, зокрема сайт «Губернатора» та інші пов`язані Інтернет-ресурси.
Під час огляду за допомогою функції «PrintScreen» здійснено фіксацію зображення вказаної сторінки, а також здійснено копіювання посилання на зазначену публікацію.
Відповідно до протоколу огляду від 25 вересня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної в мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням відкрито публікацію (опубліковано ІНФОРМАЦІЯ_11 о 18 год. 03 хв.) у Telegram-каналі «Таврия. Новости Херсонской области» з текстом: «Глава Ивановского округа ОСОБА_15 досрочно сложила свои полномочия.
Депутаты совета муниципального округа поддержали ее решение. В работе сессии принял участие первый заместитель губернатора региона ОСОБА_16 , который поблагодарил ОСОБА_17 за работу», - говорится в сообщении.
Исполняющим обязанности руководителя Ивановского округа стал первый заместитель главы ОСОБА_18 ».
Також встановлено, що публікація містить фотозображення, на яких зафіксовано проведення засідання за участю осіб у приміщенні, оформленому символікою держави-агресора, що відображає діяльність незаконно створених органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області.
Відповідно до протоколу огляду від 26 вересня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної в мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 .
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням розміщено документ під назвою «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 05.09.2024 № 19/78 «Об установлении размеров дополнительных выплат ВРИО Главы администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области ОСОБА_10 » (опубліковано 06 вересня 2024 року інтернет сайтом «Правительство Херсонской области»).
Відповідно до протоколу огляду від 26 вересня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної в мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 .
У ході огляду встановлено, що за вказаним посиланням розміщено документ під назвою «Решение Совета депутатов Ивановского муниципального округа от 16.07.2024 № 74 «О возложении временного исполнения обязанностей Главы Ивановского муниципального округа Херсонской области» (опубліковано 16 липня 2024 року інтернет сайтом «Правительство Херсонской области»).
Відповідно до протоколу огляду від 06 грудня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної на офіційному сайті « ІНФОРМАЦІЯ_14 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 .
У ході огляду встановлено, що на сторінці « ІНФОРМАЦІЯ_15 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_16 у вкладці «Ивановский муниципальный округ» зазначено: « ОСОБА_5 Врио главы муниципального округа», а також вказано контактні дані та посилання на відповідний ресурс.
Подальшим оглядом встановлено, що у розділі «Документы» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_17 наявна вкладка «Муниципальные правовые акты органов местного самоуправления Херсонской области», при переході за якою відкрито сторінку з переліком муніципальних утворень, зокрема «Ивановский муниципальный округ».
У вкладці «Муниципальные правовые акты» за посиланням https://khogov.ru/documentation/mpa/ivanovskiymo/mpa-ivanmo/ виявлено рішення ради депутатів Іванівського муніципального округу, зокрема документ під назвою «Решение совета депутатов Ивановского муниципального округа от 14.11.2023 №23/93 Об избрании Главы Ивановского муниципального округа Херсонской области».
Відповідно до протоколу огляду від 05 грудня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної в месенджері Telegram на сторінці каналу «Администрация Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18
У ході огляду встановлено, що на вказаній сторінці міститься інформація про Telegram-канал, зокрема: «Администрация Херсонской области», кількість підписників «25 189 підписників», посилання «https://t.me/VGA_Kherson», а також опис «Официальная страница».
За вказаним посиланням виявлено допис від 26 жовтня 2024 року з фотозображеннями та текстом наступного змісту: «Посетил Ивановский муниципальный округ.
Встретился с главой округа ОСОБА_13 и заслушал его доклад о текущих делах. С момента моего визита в августе сделано немало, но задач впереди еще больше. Так, на участке дороги от Рыково до Ивановки ведутся масштабные ремонтные работы на отрезке порядка 45 км. Благодаря этим работам добраться до районного центра стало быстрее, но пока готова лишь половина дороги. Оставшуюся часть пути местные жители вынуждены преодолевать по полям, где автотранспорт уже протоптал проселочную дорогу.
Дорожная инфраструктура не обновлялась при Украине и пришла в негодное состояние. При России дороги будут полностью восстановлены и построены новые.
Побывали также в Ивановской школе, где передали новые автобусы от регионального Министерства образования. Лично убедился в надёжности транспорта, проехавшись по Ивановке. Планируем увеличить количество автобусов, чтобы дети могли безопасно и комфортно добираться на занятия и обратно. Сейчас этими автобусами пользуются 257 учеников из 15 населённых пунктов, и это значительно облегчило жизнь как самим школьникам, так и их родителям.
Осмотрел саму школу. Директор ОСОБА_19 рассказала и показала, в каком состоянии находятся учебные помещения. На сегодняшний день здесь обучается около 550 детей, педагогический состав насчитывает более 30 человек. Первоклассников встречают добрые и компетентные учителя, что особенно важно на первых этапах их обучения, убедился в этом, пообщавшись с педагогами прямо на уроках. В школе тепло, в столовой вкусно пахнет, территория ухожена, созданы все условия для достойного обучения.
Отрадно видеть, что выпускники Ивановской школы в основном остаются в области и поступают в наши вузы. Они стремятся развивать Херсонщину и жить на родной земле».
Відповідно до протоколу огляду від 24 грудня 2024 року проведено огляд інформації, розміщеної в мережі Інтернет за посиланням https://egrul.nalog.ru/index.html, де міститься виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб щодо «АДМИНИСТРАЦИЯ ИВАНОВСКОГО МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ».
У ході огляду встановлено, що у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, сформованій 24 грудня 2024 року № 1039965-24-179803670, містяться відомості про юридичну особу «АДМИНИСТРАЦИЯ ИВАНОВСКОГО МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ», зокрема про її найменування, місцезнаходження, адресу, дату реєстрації, реєструючий орган, податковий облік, види економічної діяльності та записи, внесені до реєстру.
Також у вказаній виписці в розділі про особу, яка має право без довіреності діяти від імені юридичної особи, зазначено: ОСОБА_5 , державний реєстраційний номер 2249500041250, дата внесення запису - 05 серпня 2024 року, посада - «ВРЕМЕННО ИСПОЛНЯЮЩИЙ ОБЯЗАННОСТИ ГЛАВЫ», громадянство - «гражданин Российской Федерации».
Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімком від 09 січня 2025 року, разом із довідкою до фототаблиці № 1, фототаблицею № 1, а також відеозаписом проведення зазначеної слідчої дії, встановлено, що свідок ОСОБА_20 під час проведення вказаної слідчої дії впізнала ОСОБА_5 як особу, яка займала посаду голови Іванівського муніципального округу Херсонської області.
Відповідно до висновку судової портретної експертизи від 29 листопада 2024 року № СЕ-19/112-24/13582-ФП, встановлено, що на зображенні під назвою « ОСОБА_21 » (особа з лівого боку чоловічої статі віком близько 50-60 років, кремезної статури, одягнена в темну поло-футболку, з круглим обличчям та коротким волоссям) та на зображенні під назвою « ОСОБА_22 » зображена одна і та сама особа. Вартість проведення експертизи становить 4775,40 грн.
Відповідно до висновку судової портретної експертизи від 17 січня 2025 року № СЕ-19/112-25/345-ФП, проведеної у кримінальному провадженні № 22024230000000284, встановлено, що на фотозображенні під назвою «photo_2024-11-14 18-29-38» (особа з правої сторони чоловічої статі віком близько 50-60 років, кремезної статури, одягнута у темну футболку, з круглим обличчям та коротким світлим волоссям), що міститься на оптичному носії інформації DVD-R білого кольору без логотипу з написом «Додаток до протоколу огляду від 05.12.2024 по кп № 22024230000000284 відносно ОСОБА_5 », та на фотографії ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у файлі під назвою «МАЛЬОНКІН», що міститься на оптичному носії інформації CD-R диску білого кольору з логотипом «Verbatim» та позначками 700mb, 52x speed, 80 min., зображена одна і та сама особа. Вартість проведення експертизи становить 3979,50 грн.
Відповідно до протоколу огляду від 25 вересня 2024 року проведено огляд Інтернет сторінки за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_19 за результатами якого встановлено, що на вказаній сторінці міститься публікація від 28 серпня 2024 року під назвою «Владимир Сальдо посетил Ивановский муниципальный округ», у якій зазначено, що новий голова округу « ОСОБА_13 » приступив до виконання своїх обов`язків та бере участь у вирішенні питань функціонування Іванівського муніципального округу Херсонської області.
Відповідно до протоколу огляду від 13 лютого 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної у месенджері Telegram на сторінці каналу « ІНФОРМАЦІЯ_20 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_21 за результатами якого встановлено, що на вказаній сторінці міститься публікація від 05 лютого 2025 року під назвою «4 февраля в Ивановском муниципальном округе прошло совещание под руководством Главы округа ОСОБА_10 , на котором обсуждались ключевые вопросы социальной работы и подготовки к важным памятным датам», у якій зазначено, що ОСОБА_10 як глава Іванівського муніципального округу брав участь у проведенні наради, під час якої обговорювалися питання соціальної роботи, підготовки до пам`ятних дат, зокрема до 80-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні, а також організації соціальної підтримки ветеранів та патріотичного виховання молоді.
Відповідно до протоколу огляду від 13 лютого 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної у месенджері Telegram на сторінці каналу « ІНФОРМАЦІЯ_20 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 за результатами якого встановлено, що на вказаній сторінці міститься публікація від ІНФОРМАЦІЯ_22 під назвою «Дорогие студенты!», у якій (мовою оригіналу) зазначено: «Дорогие студенты! Поздравляю вас с Днем студента! Этот день символ вашей молодости, стремлений и амбиций. Вы наше будущее, и от ваших усилий зависит развитие общества и страны. Желаю вам вдохновения, крепкого здоровья и успешной реализации всех ваших идей. Пусть каждый шаг на вашем пути к знаниям будет наполнен радостью и новыми открытиями! С уважением, ОСОБА_13 ».
Відповідно до протоколу огляду від 13 лютого 2025 року проведено огляд інформації, розміщеної у месенджері Telegram на сторінці каналу « ІНФОРМАЦІЯ_20 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_21 за результатами якого встановлено, що на вказаній сторінці міститься публікація від 04 лютого 2025 року під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_23 », у якій (мовою оригіналу) зазначено: «Провёл встречу с главой Ивановского муниципального округа ОСОБА_23 . Обсудили подготовку к празднованию 9 Мая, а также проекты, которые сейчас реализуются в округе. ОСОБА_13 рассказал о работе рынка, планах по открытию музыкальной школы и строительству нового стадиона. Эти инициативы важны для жизни округа, они помогут развивать культуру, спорт и создать больше возможностей для жителей. Будет оказана необходимая поддержка, чтобы проекты были завершены вовремя. Отдельно обсудили запуск в Ивановке ещё одной школы. Действующее учебное заведение работает с перегрузкой более чем в два раза, поэтому второе школьное здание крайне необходимо. Ремонтные работы идут по графику, 1 сентября 2025 года школа примет учеников. Планирую лично присутствовать на открытии».
Під час дослідження інших вказаних доказів жодна із сторін не заявила про недотримання норм чинного кримінального процесуального законодавства при їх отриманні на стадії досудового розслідування, про їх недопустимість чи неналежність.
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначений КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків, надано не було.
Таким чином, суд безсторонньо та неупереджено оцінивши надані стороною обвинувачення та стороною захисту докази, які є належними та допустимими, дійшов висновку, що підтверджені ними обставини виключають будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований обвинуваченому злочин було вчинено і останній є винним його вчиненні. Стороною обвинувачення, на переконання суду, поза розумним сумнівом доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації вказаного діяння.
Наявність у діях обвинуваченого ОСОБА_5 прямого умислу на вчинення інкримінованого кримінального правопорушення та добровільний характер зайняття ним посади в незаконно створеному органі окупаційної адміністрації рф суд установив на підставі сукупності досліджених у судовому засіданні доказів, які узгоджуються між собою, взаємно доповнюють один одного та виключають інше розумне пояснення його поведінки, крім свідомої і добровільної участі у функціонуванні окупаційного органу.
Суд виходить із того, що наведені письмові докази у своїй сукупності підтверджують не лише сам факт існування на тимчасово окупованій території Генічеського району Херсонської області незаконно створеного органу влади у вигляді Іванівського муніципального округу та його адміністрації, а й безпосередню, тривалу і добровільну участь ОСОБА_5 у діяльності цього органу саме на посаді, пов`язаній з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Так, протоколи огляду Інтернет-ресурсів від 08 січня 2025 року, 07 січня 2025 року та 03 січня 2025 року, якими досліджено укази окупаційної адміністрації, рішення так званої ради депутатів та положення про адміністрацію Іванівського муніципального округу, послідовно відображають формування на тимчасово окупованій території Херсонської області окремої системи органів влади держави-агресора. Зміст цих документів підтверджує створення самого Іванівського муніципального округу, визначення його меж, прийняття статуту, утворення адміністрації округу як юридичної особи, затвердження її структури, а також встановлення порядку функціонування відповідних органів місцевого самоврядування за законодавством рф. Отже, посада, яку обійняв ОСОБА_5 , не була умовною чи символічною, а існувала в межах сформованої окупаційною владою системи управління, створеної для здійснення реальних владних повноважень на тимчасово окупованій території України.
Безпосередньо факт зайняття ОСОБА_5 відповідної посади підтверджується окремою групою письмових доказів. Зокрема, протокол огляду від 26 вересня 2024 року щодо рішення № 74 від 16 липня 2024 року підтверджує покладення на нього тимчасового виконання обов`язків голови Іванівського муніципального округу Херсонської області, а протокол огляду від 06 грудня 2024 року щодо рішення № 23/93 від 14 листопада 2024 року - його обрання на посаду голови Іванівського муніципального округу Херсонської області строком на п`ять років. Таким чином, письмові докази фіксують два послідовні етапи його інтеграції до окупаційної системи управління: спочатку як особи, на яку покладено тимчасове виконання обов`язків, а в подальшому - як особи, обраної на постійну керівну посаду в незаконному органі влади.
На користь цього ж висновку свідчить і протокол огляду від 24 грудня 2024 року, яким досліджено виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб рф щодо «Администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области». У вказаній виписці ОСОБА_5 прямо зазначений як особа, яка має право без довіреності діяти від імені юридичної особи, із зазначенням його посади як «временно исполняющий обязанности главы» та дати внесення відповідного запису - 05 серпня 2024 року. Це свідчить про офіційне включення обвинуваченого до структури окупаційного органу, закріплення за ним статусу керівника та наділення його повноваженнями представляти адміністрацію округу у правовідносинах від імені цього незаконного органу.
Протокол огляду від 26 вересня 2024 року щодо рішення № 19/78 від 05 вересня 2024 року додатково підтверджує, що виконання ОСОБА_5 відповідних повноважень не було формальним чи номінальним, оскільки йому як «временно исполняющему обязанности главы администрации» були встановлені додаткові виплати. У поєднанні з іншими доказами це свідчить про фактичне перебування обвинуваченого на керівній посаді в структурі окупаційної адміністрації, виконання ним покладених функцій та отримання за це матеріального забезпечення.
Водночас письмові докази підтверджують не лише юридичне оформлення перебування ОСОБА_5 на посаді, а й реальне здійснення ним владних, управлінських та представницьких функцій. Так, із протоколів огляду Telegram-каналів та офіційних Інтернет-ресурсів від 05 грудня 2024 року, 21 січня 2025 року, 11 жовтня 2024 року, 13 лютого 2025 року та 25 вересня 2024 року вбачається, що ОСОБА_5 систематично публічно позиціонувався та висвітлювався саме як голова Іванівського муніципального округу, брав участь у нарадах, робочих зустрічах, обговоренні питань розвитку інфраструктури, освіти, транспорту, соціальної підтримки населення, водопостачання, роботи ринку, відкриття навчальних і культурних об`єктів, а також у заходах ідеологічного та пропагандистського спрямування. Такі дії за своїм характером відповідають змісту організаційно-розпорядчих функцій керівника органу влади та свідчать про реальне управління відповідною адміністрацією.
Зокрема, з матеріалів огляду видно, що ОСОБА_5 проводив та очолював наради за участю начальників відділів адміністрації, зустрічався з мешканцями населених пунктів округу, заслуховував доповіді щодо поточного стану справ, брав участь у вирішенні питань оренди земельних ділянок, транспорту, дорожнього ремонту, водопостачання, розвитку освіти, культури та соціальної сфери. Окремі публікації свідчать, що він узгоджував чи обговорював реалізацію проектів на території округу з представниками вищих ланок окупаційної адміністрації Херсонської області, а отже діяв не як випадкова особа, а як повноцінний елемент вертикалі окупаційної влади.
Особливого значення суд надає тій обставині, що відповідна діяльність обвинуваченого має не разовий, а тривалий, послідовний і системний характер. З письмових доказів вбачається, що він був включений до діяльності окупаційного органу щонайменше з липня 2024 року, а публічне підтвердження виконання ним повноважень простежується і надалі - у серпні, вересні, жовтні, листопаді 2024 року. Протягом цього часу він неодноразово виконував дії, які характерні саме для керівника незаконного органу місцевого самоврядування: представляв округ, проводив наради, брав участь у вирішенні господарських та соціальних питань, взаємодіяв з іншими посадовими особами окупаційної адміністрації, підписувався як голова округу та виступав від його імені у публічному просторі.
Добровільний характер зайняття ОСОБА_5 посади суд робить із сукупності наведених доказів, оскільки вони не містять будь-яких даних про примусовий, вимушений чи формальний характер його перебування на посаді. Навпаки, послідовність зафіксованих дій обвинуваченого свідчить про прийняття ним статусу керівника округу, фактичне здійснення відповідних повноважень, участь у публічних та управлінських заходах, використання символічного і посадового статусу голови округу у зверненнях до населення та у взаємодії з іншими представниками окупаційної влади. Поведінка обвинуваченого є активною, цілеспрямованою та тривалою, що несумісно з припущенням про випадковість чи відсутність вільного волевиявлення.
Крім того, характер зафіксованих дій ОСОБА_5 свідчить про усвідомлення ним сутності займаної посади та функціонування органу, в якому він працював. Його участь у нарадах із представниками окупаційної влади, обговорення розвитку округу за «загальноросійськими нормативами», взаємодія з підлеглими структурними підрозділами, вирішення кадрових, соціальних, інфраструктурних та організаційних питань свідчать про розуміння ним того, що він діє в межах незаконної адміністративної системи, запровадженої державою-агресором на тимчасово окупованій території України.
Отже, аналіз досліджених письмових доказів дає суду підстави для висновку, що ОСОБА_5 не лише формально був призначений, а в подальшому обраний на посаду голови Іванівського муніципального округу Херсонської області, а й фактично, протягом тривалого часу, здійснював повноваження керівника незаконно створеного органу влади окупаційної адміністрації рф, виконував властиві цій посаді організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, діяв систематично, публічно та добровільно, чим забезпечував функціонування окупаційного органу на тимчасово окупованій території України.
З огляду на встановлені судом обставини твердження захисника про необхідність виправдання обвинуваченого у зв`язку з недоведеністю добровільності його участі у діяльності незаконного органу влади, створеного окупаційною адміністрацією рф, суд вважає безпідставними.
Досліджені у судовому засіданні докази у своїй сукупності свідчать про те, що обвинувачений усвідомлював факт тимчасової окупації відповідної території, характер створеного окупаційною адміністрацією органу та незаконність його діяльності, однак попри це добровільно погодився на обрання його на посаду у такому органі та виконував покладені на нього організаційно-розпорядчі функції.
Будь-яких об`єктивних даних, які б свідчили про застосування до обвинуваченого фізичного чи психологічного примусу, судом не встановлено. Отже, доводи сторони захисту щодо відсутності добровільності у діях обвинуваченого спростовуються сукупністю досліджених доказів та не можуть бути підставою для його виправдання.
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження у межах, передбачених частиною першою статті 337 КПК України, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні наведені вище письмові докази у їх сукупності, надавши їм правову оцінку, відповідно до вимог статті 94 КПК України, виходячи із загальних засад кримінального судочинства, суд дійшов висновку, що на момент вчинення злочину територія смт Іванівка Генічеського району Херсонської області була тимчасово окупованою, на ній було організовано роботу так званого «Іванівського муніципального округу Херсонської області» та його адміністрації як незаконного органу місцевого самоврядування, створеного окупаційною владою рф, а обвинувачений, будучи громадянином України та безсумнівно обізнаним про вказані обставини, добровільно вчинив вказані дії, які суд кваліфікує за частиною п`ятою статті 111-1 КК України, як колабораційна діяльність, а саме добровільне обрання громадянина України на посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Вирішуючи питання про призначення обвинуваченому покарання суд дійшов таких висновків.
Положеннями частин першої, другої статті 50 КК України визначено, що покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Відповідно до частини другої статті 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
Пунктом 3 частини першої статті 65 КК України передбачено, що суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.
Відповідно до положень частини п`ятої статті 12 КК України та санкції частини п`ятої статті 111-1 КК України встановлено, що інкриміноване обвинуваченому кримінальне правопорушення є тяжким злочином проти основ національної безпеки України, яке передбачає відповідальність у виді позбавленням волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Отже, при визначенні обвинуваченому виду та розміру покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотиви вчинення кримінального правопорушення, наслідки його вчинення, інші обставини, які впливають на покарання, а також дані про особу винного, який раніше не судимий, на обліку у лікаря психіатра та у лікаря нарколога не перебуває, характеризується за місцем проживання посередньо, не притягувався до кримінальної відповідальності.
Обставин, які пом`якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , відповідно до статті 66 КК України, суд не встановив.
До обставин, які обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , відповідно до статті 67 КК України, суд відносить вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Зважаючи на те, що обвинувачений, як громадянин України, вчинив тяжкий злочин проти основ національної безпеки України в період встановленого в Україні воєнного стану, який у зв`язку з цим становить підвищену суспільну небезпеку, наслідки якого виявились, зокрема, у сприянні своїми діями державі-агресору в установленні та діяльності окупаційної адміністрації на тимчасово окупованій території Бериславського району Херсонської області, що порушило незалежність, суверенітет, територіальну цілісність та конституційний лад України, а також враховуючи вчинення обвинуваченим вказаного злочину із корисливих мотивів, про що свідчить відсутність обставин, які б підтверджували перебування його у тяжкому матеріальному стані, інші обставини, які б об`єктивно давали б підстави для відповідних висновків, суд дійшов висновку, що виправлення обвинуваченого, його переховування та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень можливо досягти шляхом призначення йому основного покарання у виді позбавлення волі на максимальний строк десять років, та додаткового покарання, у виді конфіскації всього майна, яке є його власністю, а також враховуючи, положення частини першої статті 55 КК України, висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду висловлені в постанові від 02 лютого 2022 року у справі № 344/16025/18, правові позиції наведені в пункті 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання», правовий висновок Об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду щодо застосування стаття 55 КК України, викладений у постанові від 04 вересня 2023 року у справі № 404/2081/22, обов`язкового додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, та органах, що надають публічні послуги та займаються діяльністю пов`язаною з виборчим процесом строком на п`ятнадцять років, що за характером і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов`язане вчинене кримінального правопорушення.
Призначення обвинуваченому мінімального покарання суд вважає необґрунтованими та такими, що не узгоджуються з вимогами статей 50 та 65 КК України.
Інкриміноване ОСОБА_5 кримінальне правопорушення є тяжким злочином проти основ національної безпеки України, вчиненим на тимчасово окупованій території та з використанням умов воєнного стану. Характер діяння, його спрямованість на забезпечення функціонування незаконно створеного органу влади та фактичне сприяння державі-агресору зумовлюють підвищену суспільну небезпеку вчиненого.
Крім того, обвинувачений ухиляється від правосуддя, до суду не з`являється, участі у розгляді справи не бере, що свідчить про відсутність у нього наміру виконувати покладені законом обов`язки та про необхідність призначення покарання, достатнього для досягнення його мети, зокрема загальної та спеціальної превенції.
Обставин, які б пом`якшували покарання, судом не встановлено, натомість з урахуванням ступеня тяжкості злочину, форми вини, мотивів та обстановки його вчинення, суд дійшов висновку, що призначення мінімального покарання не відповідало б засадам справедливості та не забезпечило б досягнення мети покарання, визначеної статтею 50 КК України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ухвалою слідчого судді Центрального районного суду міста Миколаєва від 11 лютого 2025 року у справі № 490/842/25 стосовно обвинуваченого, за його відсутності, було обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою, без зазначення строку дії такої ухвали.
Зважаючи на обставини справи, призначене обвинуваченому покарання, яке пов`язане з позбавленням волі, а також відсутність останнього на проголошенні вироку, суд вважає за необхідне продовжити застосований запобіжний захід до набрання вироком законної сили, з метою забезпечення його виконання.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений. Речові докази відсутні.
Відповідно до частини другої статті 124 КПК України процесуальні витрати слід відшкодувати шляхом стягнення з обвинуваченого на користь держави документально підтверджених витрат на залучення експертів.
Арешт накладений відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 10 лютого 2025 року на майно обвинуваченого ОСОБА_5 , яке належить йому на праві приватної власності, а саме: транспортний засіб TOYOTA CAMRY 2.4L, VIN: НОМЕР_1 , чорного кольору номерний знак НОМЕР_2 ; земельну ділянку з кадастровим номером 6525010100:04:001:0033 площею 0,0954 га. з цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва, розташована за адресою Херсонська область, Цюрупінський район, залишити для забезпечення його конфіскації.
На підставі викладеного, керуючись статтями 373, 374 КПК України, Великоолександрівський районний суд Херсонської області, -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні злочину, передбаченого частиною п`ятою статті 111-1 КК України, та призначити йому покарання у виді десяти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, та органах, що надають публічні послуги та займаються діяльністю пов`язаною з виборчим процесом строком на п`ятнадцять років та з конфіскацією усього належного йому на праві приватної власності майна.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою застосований стосовно ОСОБА_5 залишити до набрання вироком законної сили.
Строк відбування покарання у виді позбавлення волі обвинуваченому ОСОБА_5 обраховувати з моменту приведення вироку до виконання.
Строк відбування покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, та органах, що надають публічні послуги та займаються діяльністю пов`язаною з виборчим процесом обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Арешт накладений відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 10 лютого 2025 року на майно обвинуваченого ОСОБА_5 , яке належить йому на праві приватної власності, а саме: транспортний засіб TOYOTA CAMRY 2.4L, VIN: НОМЕР_1 , чорного кольору номерний знак НОМЕР_2 ; земельну ділянку з кадастровим номером 6525010100:04:001:0033 площею 0,0954 га. з цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва, розташована за адресою Херсонська область, Цюрупінський район залишити.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судові витрати на проведення судових експертиз в сумі 8 754,90 грн.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику, а інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями частини третьої статті 323 і статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.
Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.
Копія вироку не пізніше наступного дня після його ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.
Вирок, якщо інше не передбачено КПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: ______ ОСОБА_1