Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
20 березня 2026 року Справа № 480/1825/26
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання відмови протиправною, скачування постанови та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України і просить:
- визнати протиправною відмову Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 12.03.2026р. щодо не скасування постанови про повернення виконавчого документа стягувачу у виконавчому провадженні № 60846473 та не закінчення виконавчого провадження № 60846473 щодо стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору.
- скасувати постанову Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про повернення виконавчого документа стягувачу від 60846473 у виконавчому провадженні № 60846473;
- зобов`язати Ковпаківський відділ державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України закінчити виконавче провадження № 60846473 щодо стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору шляхом винесення відповідної постанови, зняття арешт з майна та коштів боржника, виключення запису про боржника з Єдиного реєстру боржників.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд встановив, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст. 161 КАС України, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно зі п. 4 ч. 5 вказаної статті КАС України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи судового захисту свого права, свободи чи інтересу, які повинні формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб`єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову. Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв`язку із змістом позовних вимог (з предметом позову). Виклад обставин підстав позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.
Із адміністративного позову вбачається, позивач просить скасувати постанову Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про повернення виконавчого документа стягувану від 60846473 у виконавчому провадженні № 60846473.
Таким чином у позовних вимогах позивач зазначає дату оскаржуваної постанови, номер виконавчого провадження 60846473.
До позовної заяви додано постанову про повернення виконавчого документа від 15.01.2026, прийняту в межах виконавчого провадження №6084643.
Відповідно до частин 1-3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Стаття 287 КАС України визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи дату прийняття постанови про повернення виконавчого документа від 15.01.2026, прийняту в межах виконавчого провадження № 6084643, граничним строком її оскарження є 25.01.2026.
Таким чином, звернувшись до суду через підсистему «Електронний суд» 18.03.2026 щодо оскарження зазначеної постанови, позивач пропустив встановлений законом десятиденний строк звернення до суду.
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Разом з тим, суд зазначає, що окремої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даними позовними вимогами та доказів поважності причин пропуску такого строку позивачем суду не надано.
Щодо твердження представника позивача про триваюче правопорушення, яке виражене у безперервному вчиненні відповідачем протиправних дій, суд зазначає наступне.
Триваючим правопорушенням визнається таке правопорушення, яке характеризується безперервним невиконанням або неналежним виконанням встановленого законом обов`язку, що триває у часі.
Водночас оскаржувана постанова є індивідуальним актом, який має разовий характер та вичерпує свою дію фактом його прийняття, а тому не може вважатися триваючим правопорушенням.
Таким чином, моментом, з якого особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, є дата прийняття або отримання відповідного рішення, а не час його подальшого виконання чи наслідків.
Отже, посилання представника позивача на триваючий характер правопорушення є безпідставним та не впливає на обчислення строку звернення до суду.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати суду:
- уточнені позовні вимоги, викладені в п. 2 прохальної частини адміністративного позову, та зазначити дату оскаржуваної постанови у виконавчому провадженні №6084643.
- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, у якій зазначити календарну дату отримання спірної постанови, причини пропуску строку звернення до суду із вимогами про скасування постанови від 15.01.2026 та надати докази поважності причин пропуску такого строку;
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Також, суд зазначає, що у контексті обставин даної справи, із урахуванням правової позиції Верховного Суду, викладені в постанові від 11.12.2024 у справі №280/4920/24, яка враховується судом під час розгляду справи, копія даної ухвали надсилається судом через підсистему Електронний суд представнику позивача.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання відмови протиправною, скачування постанови та зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гелета