Єдиний державний реєстр судових рішень ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ РОЗГЛЯДУ ЗВІТУ ПРО ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ СУДУ
19 березня 2026 рокуСправа № 280/5931/25 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 по справі №280/5931/25 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 , зокрема вирішено:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо обчислення і виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, але не виключно, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), грошову допомогу на оздоровлення, одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, компенсацію за невикористану відпустку, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з 18.03.2022 по 24.12.2022 включно без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704;
зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 18.03.2022 по 24.12.2022 включно грошове забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, із розрахунку шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 по справі №280/5931/25 набрало законної сили 21.10.2025.
08.12.2025 від представника позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить суд зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом 15 календарних днів надати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/5631/25 від 22.09.2025 року та долучити документи, що підтверджують обставини в ньому (розрахунок перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 18.03.2022 по 24.12.2022, копію заявки на фінансування виконання даного рішення та відомості щодо виплачених сум на виконання даного рішення): щодо перерахунку посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, із розрахунку шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою суду від 09.12.2025 заяву призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Від представника відповідача до суду надійшли письмові пояснення, в яких зазначено про те, що у відповідності до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 є органом військового управління, державною установою, юридичною особою, яка стовідсотково фінансується з державного бюджету. Зазначає, що власних коштів ІНФОРМАЦІЯ_3 не має. Тому, з метою виконання судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячно направляє забезпечувальному фінансовому органу відповідні Заявки-розрахунки. Таким чином, командуванням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснені вичерпні дії щодо виконання судового рішення. На цей час відповідні кошти на розрахункові рахунки ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходили. Із зазначених об`єктивних причин рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 у справі №280/5931/24 не виконане у повному обсязі. Рішення виконане у частині нарахування позивачу відповідних грошових сум.
Ухвалою суду від 15.12.2025 встановлено судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 по справі №280/5931/25, зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 по справі №280/5931/25, протягом 90 календарних днів з дня отримання даної ухвали суду.
09.03.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому зазначено, що: «…у відповідності до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. №154 є органом військового управління, державною установою, юридичною особою, яка стовідсотково фінансується з державного бюджету. Отже власних коштів ІНФОРМАЦІЯ_3 не має. З метою виконання судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячно направляє забезпечувальному фінансовому органу відповідні Заявки-розрахунки. Заявки за січень та лютий 2026 року додаються до цього звіту. Заявка за березень на цей час ще не сформована, але до ней будуть включені відповідні відомості. Таким чином, командуванням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснені вичерпні дії щодо виконання судового рішення. На цей час відповідні кошти на розрахункові рахунки ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходили. Із зазначених об`єктивних причин рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 у справі 280/5931/24 не виконане у повному обсязі. Рішення виконане у частині нарахування позивачу відповідних грошових сум. Щодо очікуваного строку виконання рішення: рішення буде негайно виконане по факту надходження грошових коштів на рахунок ІНФОРМАЦІЯ_4 …».
10.03.2026 від представника позивача до суду надійшли заперечення на звіт. В запереченнях зазначено про те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині виконання рішення суду щодо виплати перерахованого грошового забезпечення не вчинено усіх належних дій щодо отримання коштів від вищого командування. Також, зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинені дії, які унеможливлюють виконання рішення суду, зокрема подана заявка на фінансування не за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців», а за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», що суперечать офіційним роз`ясненням Міністерства оборони України та Державної казначейської служби України. З урахуванням викладеного представник позивача просить не приймати звіт та зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом 1 місяця подати звіт щодо виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 у справі №280/5931/25 з наданням доказів подачі заявки на фінансування за КЕКВ 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців».
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши поданий звіт, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч.ч.1-5 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч.11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
З матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 вживаються заходи спрямовані на виконання рішення суду, зокрема проведено розрахунок належних позивачу сум виплат доплат на виконання рішення суду, складено розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, які направлено до вищого органу військового управління для здійснення фінансування.
Тобто, відповідачем частково вжито заходи спрямовані на виконання рішення суду, проте нарахована сума коштів залишається не виплаченою.
Зі звіту вбачається, що виплата заборгованості можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості по конкретним судовим рішенням, тобто основною причиною невиконання рішення суду в частині виплати заборгованості є відсутність фінансування.
Тобто, судом встановлено, що відповідач фактично не заперечує свого обов`язку щодо виплати суми заборгованості, яка виникла після перерахунку.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність в діях ІНФОРМАЦІЯ_6 умислу чи вини стосовно не виконання рішення суду, а матеріалами справи підтверджується вчинення дій спрямованих на виконання судового рішення у цій справі.
Враховуючи, що невиплата нарахованих сум має місце не внаслідок ухилення від виконання судового рішення, а через відсутність у необхідному розмірі коштів, необхідних для його виконання, то за таких обставин суд дійшов висновку, що хоча рішення суду у цій справі не було виконано відповідачем у повному обсязі, однак відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів для виконання такого, а тому суд вважає, що накладання штрафу було б несправедливим та безпідставним через відсутність кваліфікуючих ознак (умислу, вини), у діях відповідача.
Суд зазначає, що відповідно до ч.11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
За таких обставин, за результатами розгляду звіту ІНФОРМАЦІЯ_6 , суд дійшов висновку про наявність підстав для його прийняття та одночасного встановлення нового строку для подання звіту, оскільки з матеріалів справи встановлено, що рішення суду виконано не у повному обсязі.
При цьому, у наступному звіті відповідачу необхідно надати пояснення щодо невиплати позивачу коштів за бюджетними призначеннями КЕКВ 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців», а також доказів звернення за виділенням коштів на зазначену мету.
Також, з огляду на запровадження в Україні воєнного стану та надмірного навантаження на бюджет з урахуванням необхідності ведення бойових дій, а також з огляду на те, що виплата позивачу заборгованості за рішенням суду залежить від певного механізму фінансування, суд вважає, що строк для подання звіту про виконання рішення суду повинен становити 60 днів.
Враховуючи наведене, керуючись ст.241, 248, 256, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 по справі №280/5931/25.
Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 по справі №280/5931/25, у 60 днів з дня отримання даної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова