ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.01.2011 Справа № 16/183-ПД-10
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Шульженко Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Бериславської міської ради
до Фермерського господарства "Юкос і К"
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю прокурора - Зельцер О.В.
представників сторін:
від позивача - нач. юр. відділу Дроздова Н.В. дов. № 02-28/03/11 від 04.01.2011 р.
від відповідача - не прибув
Прокурор Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Бериславської міської ради (позивач) звернувся до суду з позовом до фермерського господарства "Юкос і К" (відповідач) про зобов'язання внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 16.09.08 такого змісту:
"1. Пункт 5 розділу «Об'єкт оренди»викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 893 925 грн.
2. Пункт 9 розділу «Орендна плата»викласти в такій редакції: «Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься Орендарем в грошовій формі на рахунок Бериславської міської ради № 33218815700040 в УДК у Херсонській області, код 24103704, код платежу 13.050500, МФО 852010 в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік, що на момент укладення цього договору становить 26817 грн76 коп.
3.Пункт 11 розділу «Орендна плата»викласти в такій редакції: «Періодичність внесення орендної плати - орендна плата вноситься по пропорційній схемі, щомісячно, протягом 10 днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця".
До початку розгляду справи прокурор уточнив зміст редакції п.9 договору «Орендна плата»викласти в такій редакції: «Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься Орендарем в грошовій формі на рахунок Бериславської міської ради №33218815700040 в УДК у Херсонській області, код 24103704, код платежу 13.050500, МФО 852010 в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік, що становить 26817 грн76 коп."
Тобто, за внесеними змінами прокурор просить визнати новий розмір орендної плати не з дня укладення договору, як це витікало із позовної заяви, а з дня набрання чинності рішення у справі.
Відповідач позовні вимоги не визнав та пояснив, що договір оренди від 16.09.08 був укладений на підставі ЗУ "Про оренду землі" та постанови КМУ "Про затвердження типового договору оренди землі" від 03.03.04 №220. За умовами договору була визначена грошова оцінка. Прокурор, на думку відповідача, не обґрунтував зміни грошової оцінки, відповідач не отримував жодних додаткових угод стосовно зміни умов договору, на засідання постійно діючих комісій не запрошувався. На думку відповідача, зазначення у договорі оренди нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є істотною умовою договору оренди землі. З пропозицією позивача внести зміни до п.9 договору відповідач погодитися не може, адже п.9 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.04 №220, не передбачає обов'язковою умовою зазначення твердої суми орендної плати, а лише передбачає її зазначення у відсотковій формі. Крім того, позивач при відображені у твердій сумі орендної плати вважає, що вона підлягає сплаті з моменту укладення договору оренди, тобто з 16.09.08, але ж на момент укладення договору нормативна грошова оцінка складає 340911 грн.93 коп. та 3% орендної плати -10227 грн.36 коп.
Відповідач не направив свого представника в судове зсідання, в попередніх судових засіданнях позовні вимоги не визнавав з підстав викладених у відзиві на позов. Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
Згідно зі ст. 14 Конституції України - земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Необхідність захисту інтересів держави га громадян покладає на прокуратуру обов'язок представництва її інтересів в суді.
У відповідності до ст.13 Конституції України, земля та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності народу України. Від імені українського народу право власника здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування.
Згідно ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, а також прийнятими - у відповідності з нею нормативно-правовими актами.
Проведеною прокуратурою Бериславського району перевіркою встановлено, що 16 вересня 2008 року між Бериславською міською радою (орендодавець) та фермерським господарством "Юкос і К" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з пунктом 1 якого орендодавець надає, а орендар на підставі рішення 38 сесії 4 скликання Бериславської міської ради №334 від 16.05.2008 року приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,1374 га іншого сільськогосподарського призначення для розміщення будівель майстерні, що знаходиться у м. Бериславі по вул.Леніна,115.
Договір зареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель зроблено запис від 16 вересня 2008 року за № 4АА 002126-04087150009.
Судом встановлено, що 16.09.2008 року між сторонами складено акт прийому-передачі земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв земельні ділянки загальною площею 1,1374 га .
Пунктом 8 договору оренди передбачено, що договір укладено строком на 49 років.
Відповідно до пункту 9 вищевказаного договору, орендна плата визначається у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік.
Відповідно до п.5 договору нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 340911 грн.93 коп.
Пунктом 13 договору оренди земельної ділянки визначено, що розмір орендної плати може бути переглянутий у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, у разі розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі й внаслідок інфляції, у разі погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 36 договору оренди земельної ділянки встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі, а у разі недосягнення сторонами за договором згоди - у судовому порядку.
Рішеннями Бериславської міської ради від 23.10.2008 р. № 363 "Про затвердження нормативної грошової оцінки м. Берислав»від 26.12.2008 р. №393 «Про встановлення орендних ставок за оренду земельних ділянок комунальної власності»вирішено затвердити нову нормативну грошову оцінку земель м. Берислав та встановити розміри орендних ставок за земельні ділянки, використовувані для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, відповідно з економіко-планувальними зонами та оціночними районами по грошовій оцінці земель в м. Берислав в новій редакції.
27.03.2009 р. Бериславською міською радою було прийняте рішення №427 "Про внесення доповнень до рішення 31 сесії міської ради від 23.10.2008 р. №363 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Берислава". Відповідно до пункту 4 зазначеного рішення орендарів земельних ділянок, які уклали договори про оренду земельних ділянок, зобов'язано вжити певні заходи для перерахування розмірів орендних платежів за земельні ділянки (отримати в Управлінні земельних ресурсів витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки).
З метою доведення до орендарів зазначеного рішення радою були проведені засідання постійно діючої комісії по наповненню бюджету міської ради за рахунок коштів отриманих від сплати земельного податку, орендної плати та продажу земельних ділянок (протокол №8 від 20.03.09), на яке було запрошено відповідача листом №02-21/170/10/09 і на якому відповідачу було запропоновано укласти договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
12.07.2010р. за вих. №02-21/542/10 Бериславською районною радою відповідачу направлено лист з повідомленням про необхідність внести зміни до договору оренди земельної ділянки, який був отриманий відповідачем 19.07.10, що підтверджено поштовим повідомленням №626040 та описом вкладення. Зазначене спростовує доводи відповідача про неотримання проекту внесення змін до договору.
Відповідач відмовився підписати договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Проект договору про внесення змін до договору визначав такі зміни:
І. Пункт 5 розділу «Об'єкт оренди»викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 893 925 грн.
2.Пункт 9 розділу «Орендна плата»викласти в такій редакції: «Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься Орендарем в грошовій формі на рахунок Бериславської міської ради № 33218815700040 в УДК у Херсонській області, код 24103704, код платежу 13.050500, МФО 852010 в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік, що на момент укладення цього договору становить 26817 грн76 коп.
3. Пункт 11 розділу «Орендна плата»викласти в такій редакції: «Періодичність внесення орендної плати - орендна плата вноситься по пропорційній схемі, щомісячно, протягом 10 днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця".
4. Всі витрати, пов'язані з укладенням цього договору про внесення змін до договору оренди земельних ділянок, сплачує орендар.
5.Цей договір є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки, що зареєстрованого Бериславським районним відділом Херсонської регіональної філії центру ДЗК від 16.09.2008 року № 4АА002126-040671500009.
6. Цей договір набуває чинності після підписання його сторонами і підлягає державній реєстрації в Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК.
7.Цей договір укладено у чотирьох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається - у відділі Держкомзему у Бериславському районі, другий - Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, а решта видаються сторонам.»
Прокурор Бериславського району, вбачаючи в відмові укласти договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки порушення прав Бериславської міської ради звернувся до господарського суду з відповідним позовом.
При цьому, позовні вимоги мотивовані прийнятими рішеннями ради про зміну нормативно-грошової оцінки землі, ст.142-145 Конституції України, ст.188 ГК України, ст.124 ЗК України, п.34 ст.26, п.2 ст.77 ЗУ " Про місцеве самоврядування в Україні", ст.2,ст.13 ЗУ " Про плату за землю" .
Суд звертає увагу, що з 01.01.11 набув чинності Податковий кодекс України, розділ 13 якого регулює питання сплати податку на землю та орендну плату за користування земельною ділянкою. У зв'язку з набиранням чинності зазначеного кодексу втратив чинність ЗУ " Про плату за землю". Оскільки справа розглядається після набрання чинності Податковим кодексом України, то при розгляді справи суд враховує вищенаведені зміни.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст.21 Закону України "Про оренду землі" ( в редакції з 01.01.11) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлені відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом, а також не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких проведено, встановлюються у розмірі одного відсотку грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст.ст. 272,273,276,278 цього кодексу.
Відповідно до ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. За ст.289.3 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби та власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію грошової оцінки земель.
Відповідно до ч. 1 ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Частиною 1 статті 652 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Виходячи зі змісту п. 13 зазначеного договору оренди, суд зазначає, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу зміни розміру орендної плати (зміна грошової оцінки земельних ділянок та зміна відсотку від грошової оцінки, що складає розмір орендної плати), в даному випадку, відсутні, а прийняті рішення орендодавцем щодо зміни нормативної грошової оцінки землі та відсотку орендної ставки не можуть бути підставою для зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку відповідно до змісту договорів оренди.
До того ж, пунктом 36 договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, що кореспондується з нормою ч.І ст. 30 Закону України "Про оренду землі", а відтак, виключає можливість орендодавця змінювати умови договору своїм рішенням.
Як вбачається з договору, орендна плата вноситься з розрахунку 3% грошової оцінки землі на рік. За п.10 умов договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів інфляції, визначених законодавством.
Таким чином, зазначена умова гарантує отримання орендодавцем орендної плати з урахуванням економічного становища, яке існує в країні на день нарахування орендної плати, що запобігає утворенню збитків за рахунок інфляційних процесів, які склалися за період від укладення договору на день чергового нарахування орендної плати.
Грошова оцінка земельних ділянок застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод. Відповідно до ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Отже, грошова оцінка землі передує укладенню цивільно-правових угод в тому числі договорів оренди землі, а тому встановлення нової грошової оцінки земель породжує правові наслідки стосовно договорів оренди землі, укладених після її встановлення, та не є обов'язковою підставою для внесення до договору оренди земельної ділянки змін в частині розміру орендної плати.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку про безпідставність внесення змін до п.5 договору оренди земельної ділянки від 16.09.08 щодо зміни вартості грошової оцінки, проведеної після укладення зазначеного договору.
В зв'язку з цим, судом визнається безпідставним при розрахунку нового розміру орендної плати застосування нової грошової оцінки земельних ділянок, переданих у оренду відповідачеві, оскільки інфляційні процеси в Україні мають бути враховані на умовах п.10 договору, оскільки, орендна плата по договорах у визначеному договорами відсотковому відношенні включає при її обрахуванні і індекс інфляції на час сплати.
Відповідно до п.3.4.7 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 02.02.10 №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства" внесення змін до договору, зокрема, до орендної плати передбачено тільки у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади у встановленому законом порядку.
Таким чином, згідно роз'яснення не передбачено внесення змін до розміру орендної плати у випадку зміни грошової оцінки земельної ділянки.
Оскільки сторони не надали докази скасування рішення Бериславської міської ради №393 від 26.12.08 "Про встановлення орендних ставок за оренду земельних ділянок комунальної власності", то зазначене рішення має судом прийматись до уваги при змінені розміру орендної плати. Судом оглянуто зазначене рішення та визначено, що відсоток від грошової оцінки для розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою, що є об'єктом за договором оренди від 16.09.08 не змінено і складає 3 %.
Таким чином, безпідставною є вимога про внесення зміни до п.9 договору оренди, оскільки розмір орендної плати змінено не за рахунок зміни орендної ставки, а за рахунок зміни грошової оцінки.
Прокурор обґрунтував необхідність внесення змін до договорів правилами ст.652 ЦК України та зміною розміру податку на землю через зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно статті 652 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Прокурор зазначив, що у відповідності до ст.18 Закону України "Про оцінку землі" у 2008 році була розроблена нова нормативна грошова оцінка земель м.Берислава, яка вступила в дію з 01.01.2009 року. Відповідно до вказаного закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок є підставою для: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.
Прокурор наголосив, що рішеннями Бериславської міської ради від 23.10.2008 №363 "Про затвердження нормативної грошової оцінки м. Берислав», від 26.12.2008 №393 «Про встановлення орендних ставок за оренду земельних ділянок комунальної власності»вирішено затвердити нову нормативну грошову оцінку земель м. Берислав та встановити розміри орендних ставок за земельні ділянки, використовувані для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, відповідно з економіко-планувальними зонами та оціночними районами по грошовій оцінці земель в м. Берислав в новій редакції.
На думку прокурора, з моменту затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Берислава змінився розмір земельного податку, що є підставою для внесення змін у договір оренди від 16.09.08 у відповідності з п.13 договору.
Суд зазначені доводи до уваги не приймає та зазначає, що посилання на норми ЗУ "Про оцінку землі" безпідставні, оскільки цей Закон втратив чинність з 01.01.11.
Суд погоджується, що з зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється податок на землю, адже його розмір залежить від ставки податку та її вартості, однак, зміна розміру орендної плати за умови зміни розміру податку на землю можлива тільки за рахунок зміни орендної ставки, бо, як встановлено вище, зміни нормативної грошової оцінку земельної ділянки після укладення договору законодавством не передбачено, оскільки оцінка підлягає щорічній індексації.
Відповідно до ст.288.7 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст.285-287 цього кодексу.
Відповідно до ст.287.3 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частинами власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, яка дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
За позовними вимогами в п.11 договору визначена редакція, щодо внесення орендної плати по пропорційній схемі протягом 10 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Як витікає із наведених норм Податкового кодексу України, запропонована редакція п.11 договору не відповідає нормам чинного законодавства. У зв'язку з цим, позовні вимоги щодо внесення запропонованих змін до п.11 договору від 16.09.08 безпідставні.
Керуючись ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
Суддя Л.М. Немченко
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 20.01.2011р.