Єдиний державний реєстр судових рішень
В И Р О К
Іменем України
№ 610/3292/25 № 1-кп/610/62/2026м. Балаклія20 березня 2026 року
Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
судді: ОСОБА_1 ,
за участю
секретаря: ОСОБА_2 ,
прокурора: ОСОБА_3 ,
обвинуваченої: ОСОБА_4 ,
захисника: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженки смт Червоний Донець Балаклійського району Харківської області; зареєстрованої і проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ; громадянки України; з вищою освітою; незаміжньої; на той час - фахівця з публічних закупівель адміністративного підрозділу комунального підприємства Донецької селищної ради "П`ятигірське"; рнокпп 3631605747; раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,
в с т а н о в и в:
Відповідно до Статуту комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське»:
- п. 1.1. Комунальне підприємство Донецької селищної ради «П`ятигірське» (далі «Підприємство»), є комунальним унітарним підприємством, заснованим відповідно до Конституції України, Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Комунальне підприємство Донецької селищної ради «П`ятигірське» створене шляхом зміни назви Комунального підприємства П`ятигірської сільської ради «П`ятигірське» та є його повним правонаступником всіх майнових, юридичних, інших прав та зобов`язань.
- п. 1.2. Власником Підприємства є Донецька територіальна громада, в особі Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області (далі «Власник»).
- п. 1.3. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, печатку, штампи, бланки зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
- п. 2.2. Підприємство працює на повному госпрозрахунку і самофінансуванні, має основні та оборотні кошти та здійснює свою діяльність на території Донецької селишної ради Ізюмського району Харківської області.
- п. 2.3. Основним напрямом діяльності Підприємства є:
- постачання води (забезпечення питною водою усіх категорій споживачів);
- приймання та очищення стічних вод;
- комплексне обслуговування об`єктів (нагляд за водопровідною та каналізаційною мережами, очисними спорудами, здійснення поточного ремонту мереж тощо);
- водопровідні та інші будівельно-монтажні роботи.
Відповідно до наказу директора КП ДСР «П`ятигірське» від 30.09.2022 № 49/к/тр ОСОБА_4 прийнято на роботу фахівцем з публічних закупівель адміністративного підрозділу з 03.10.2022.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником.
Відповідно до посадової інструкції № 3 фахівця з публічних закупівель (далі Інструкція), з якою ОСОБА_4 ознайомлена під особистий підпис 03.10.2022, фахівець з публічних закупівель у роботі керується законодавством України, Законом України «Про публічні закупівлі», Статутом та розпорядчими документами підприємства, положенням про комерційну таємницю, положенням про запобігання корупції, а також іншими нормативними актами та локальними нормативними актами підприємства з організації фінансово-господарської діяльності, наказами і розпорядженнями керівника підприємства та цією посадовою інструкцією (п. 1.3 Інструкції).
Відповідно до зазначеної інструкції до завдань і обов`язків фахівця з публічних закупівель ОСОБА_4 належить:
- п. 2.1. Складає та затверджує річний план закупівель.
- п. 2.2. Обирає процедури закупівлі та проводить їх.
- п. 2.3. Забезпечує рівні умови для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця.
- п. 2.4. Забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом про публічні закупівлі.
- п. 2.5. Забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до вимог Закону про публічні закупівлі.
- п. 2.6. Представляє інтереси замовника з питань, пов`язаних із закупівлями, зокрема під час перевірок і контрольних заходів, розгляду скарг і судових справ, надає в установлений строк необхідні документи та відповідні пояснення.
- п. 2.7. Аналізує виконання договорів, укладених згідно із Законом про публічні закупівлі.
- п. 2.8. Моніторить зміни в законодавчому і нормативному забезпеченні функціонування системи публічних закупівель в Україні.
- п. 2.9. Вчиняє інші дії, передбачені законодавством.
- п. 2.10. Знає, розуміє і застосовує діючі нормативні документи, що стосуються його діяльності.
Відповідно до розділу 4 Інструкції фахівця з публічних закупівель ОСОБА_4 несе відповідальність:
- за порушення під час прийняття рішень щодо процедур закупівель, вибору та застосування таких процедур;
- за невиконання або неналежне виконання посадових завдань та обов`язків, правопорушення, скоєні під час здійснення своєї діяльності відповідно до законодавства;
- за порушення умов об`єктивності та неупередженості під час організації та проведення закупівлі в інтересах замовника;
- за порушення вимог антикорупційного законодавства;
- за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов`язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю;
- за правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальний та цивільним законодавством України;
- за завдання матеріальної шкоди - в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством про працю України.
З огляду на ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду фахівця з публічних закупівель КП ДСР «П`ятигірське», будучи відповідальною за організацію та проведення процедур публічних закупівель, виконуючи організаційно - розпорядчі функції, тобто будучи службовою особою, вчинила кримінальне правопорушення - злочин при наступних обставинах.
Згідно ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель. Для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб`єктів господарювання.
Так, Протоколом № 01/02-04 від 02.04.2024 щодо прийняття рішення уповноваженою особою Комунального підприємства Донецької селищної ради «П?ятигірське» ОСОБА_4 прийнято рішення затвердити зміни до річного плану закупівель на 2024 рік від 02.04.2024 та провести закупвілю:
- Труби п/е 250х14,8 питна (Ру = 10) SDR 17; ПЕ 100 у кількості - 3300м;
- Коліна стикового литого Дн250х45° SDR 17 у кількості - 4 шт;
- Коліна стикового литого Дн250 SDR 17 у кількості - 2 шт. Загальна суму закупівлі складає - 6 130 511,00 гривень та оприлюднити відповідну інформацію у порядку, передбаченому згідно ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» в електронній системі закупівель.
На підставі прийнятого рішення, уповноваженою особою Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» ОСОБА_4 на офіційному веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель «Прозорро» 18.04.2024 опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів UA-2024-04-02-012126-a за предметом закупівлі: код ДК 021:2015 - 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби (труба, коліно), а саме ДК 021:2015 44163000-0 - Труби та арматура - 3300 метри, ДК 021:2015 44167300-1 - Коліна, трійники та арматура до труб - 6 штук, з очікуваною вартістю предмета закупівлі: 6 130 511,00 гривень.
До участі у закупівлі допущено п`ять учасників:
- ТОВ "Ельпласт-Львів" з остаточною ціновою пропозицією 2 954 232,00 гривень;
- ТОВ «КОРПОРАЦІЯ «ЕНЕРГОРЕСУРС-ІНВЕСТ» з остаточною ціновою пропозицією 3 005 536,80 гривень;
- ТОВ "ПТЗ" з остаточною ціновою пропозицією 3 005 538,00 гривень;
- ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз" з остаточною ціновою пропозицією 5 100 930,00 гривень;
- ФОП " ОСОБА_6 " з остаточною ціновою пропозицією 5 708 348,00 гривень.
Протоколами № 1-29/04-2024 від 29.04.2024, №1-02/05-2024 від 02.05.2024, №1-07/05-2024 від 07.05.2025 пропозиції учасників ТОВ "Ельпласт-Львів", ТОВ «КОРПОРАЦІЯ «ЕНЕРГОРЕСУРС-ІНВЕСТ» та ТОВ "ПТЗ" відхилені уповноваженою особою Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» ОСОБА_4 через відсутність підтвердження запропонованої ціни (вартості) товару та відсутності сертифікату на систему управління якістю ISO 9001:2015. Інформація про відхилення пропозицій зазначених учасників оприлюднена на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель «Прозорро».
Протоколом № 2-07/05-2024 від 07.05.2024 щодо прийняття рішення уповноваженою особою Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» ОСОБА_4 відхилено тендерну пропозицію ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз", як така, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації Замовника (Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське») з причин наданя ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз" інформації про технічні характеристики предмета закупівлі, де, зокрема, зазначено: «Коліно стикове лите ДН250 SDR 17 2 шт.», тоді як відповідно до інформації про технічні характеристики (вимоги) до предмета закупівлі, предметом закупівлі є: «Коліно стикове лите ДН250 х90? SDR 17 2 шт.».
Відповідно до п. 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 - якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 , своїх службових обов`язків як фахівця з публічних закупівель, а саме не так, як того потребують інтереси комунального підприємства, що виразились у несумлінному ставленні до них під час здійснення оцінки комерційних тендерних пропозицій суб`єктів господарської діяльності, тобто не вчинила всіх дій, хоча мала реальну можливість вчинити, не розмістила в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення виявлених невідповідностей, чим порушила вимоги пункту 43 та абзацу другого підпункту 2 пункту 44 вказаних Особливостей, у зв`язку з чим безпідставно відхилила тендерну пропозицію ТОВ ПГ «ТерПолімерГаз».
Так, ОСОБА_4 , перебуваючи в с. П`ятигірське Донецької Донецької селищної ТГ Ізюмського району Харківської області, 07.05.2024, більш точні час і месце не встановлені, неналежно виконала свої службові обов`язки, тобто не вчинила всіх передбачених законодавством дій внаслідок відхилення пропозиції ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз", всупереч інтересам комунального підприємства допустивши порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, протоколом № 1-21/06 від 21.06.2026 уповноваженої особи, фахівця з публічних закупівель Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» ОСОБА_4 визначено ФОП " ОСОБА_6 " переможцем закупівлі : код ДК 021:2015 - 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби (труба, коліно) та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю із переможцем (ФОП " ОСОБА_6 ").
За результатами проведення процедури тендерної закупівлі «код ДК 021:2015 - 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби (труба, коліно)» (інформацію опубліковано в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2024-04-02-012126-a) Комунальним підприємством Донецької селищної ради «П`ятигірське» укладено договір 01/02-07 від 02.07.2024 із ФОП ОСОБА_7 щодо поставки товару: Труба п/е 250х14,8 питна (Ру = 10) SDR 17; ПЕ 100 - 3300 м., коліно стикове лите Дн250х45? SDR 17 - 4 шт., коліно стикове лите Дн250х90? SDR 17 - 2 шт. на суму 5 708 348, 00 гривень.
Додатковою угодою № l від 02.07.2024 до Договору № 01/02-07 від 02.07.2024 внесені зміни, а саме зменшено ціну договору на 27 390,00 гривень та п. 3.1 Договору викладено в наступній редакції: ціна Договору становить 5 680 958,00 гривень.
Відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи уповноваженою особою, фахівцем з публічних закупівель Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» під час розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз", в порушення абзацу першого пункту 43 Особливостей, внаслідок не розмішення у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в електронній системі закупівель безпідставно відхилила найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію учасника ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз", яка становила 5 100 930,0 гривень, чим порушено вимоги абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей.
В порушення абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей уповноваженою особою, фахівцем з публічних закупівель Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» ОСОБА_4 безпідставно прийнято рішення та відхилено найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції учасника ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз", яка становила 5 100 930,0 гривень, в порушення абз. 3 пп 2) п. 44 Особливостей і пункту 3 Розділу 5 Тендерної документації, забезпечено укладення договору про закупівлю товару з ФО-П ОСОБА_7 за № 01/02-07 від 02 липня 2024 року та додаткової угоди № l від 02.07.2024 до вказаного договору (код ДК 021:2015 441600009 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби (труба, коліно)) тендерна пропозиція якої (ФО-П ОСОБА_7 ) не відповідала тендерній документації Замовника, вартістю закупівлі 5 680 958,00 гривень, що на 580 028,0 гривень більше, ніж найбільш економічно вигідна тендерна пропозиція учасника ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз".
Таким чином, уповноважена особа, фахівець з публічних закупівель Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» ОСОБА_4 усвідомлюючи наявність правових підстав та необхідність вжиття дій в межах повноважень, в тому числі наданих їй вимогами підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 1.3. Положення, на обрання найбільш економічно вигідної пропозиції ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз" за результатами проведеної вищевказаної закупівлі, неналежно виконала службові обов`язки, видала протокол № 2-07/05-2024 від 07.05.2024, яким відхилено тендерну пропозицію ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз", як така, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації Замовника (Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське») та в порушення пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 уповноваженою особою Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» ОСОБА_4 не розмістила повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей учаснику ТОВ ПГ «ТерПолімерГаз» в електронній системі закупівель.
Відповідно до видаткової накладної 13/05/24 від 16.07.2024 ФОП ОСОБА_7 на користь Комунального підприємства Донецької селищної ради «П?ятигірське» здійснено постачання товару Труба п/е 250х14,8 питна (Ру = 10) SDR 17; ПЕ 100 - 3300 м., коліно стикове лите Дн250х45? SDR 17 - 4 шт., коліно стикове лите Дн250х90? SDR 17 - 2 шт. за договором 01/02-07 від 02.07.2024.
Відповідно до платіжної інструкції від 17.07.2024 № 123, Платником КП ДСР «П`ятигірське» (код ЄДРПОУ 41615585) з рахунку UA 358201720344300008000013435 ДКСУ м. Київ, на рахунок Отримувача ФОП ОСОБА_7 (ІТН 2621416082) UA 443515330000026001025909740 В АТ КБ «Приватбанк» перераховано 5 680 958,00 гривень, де призначення платежу: «1216020;2610;сплата за м-ли д/пров рем.роб. госп.способ. (труба п/е 250;коліно стик.лите 250); зг.ВН 13/05/24 від 16.07.2024р; за дог.01/02-07 від 02.07.2024р; без ПДВ».
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи в с. П`ятигірське Донецької селищної ТГ Ізюмського району Харківської області, 07.05.2024, більш точні час і місце не встановлені, виконуючи службові обов`язки уповноваженої особи з питань публічних закупівель Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське» неналежно виконала свої посадові обов`язків через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча в силу займаної посади та досвіду роботи повинна була і могла їх передбачити, будучи достовірно обізнаною із порядком організації та проведення публічних закупівель від імені Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське», яка здійснила неналежну оцінку комерційних тендерних пропозицій суб`єктів господарської діяльності, тобто порушуючи свої повноваження всупереч інтересів Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське», з метою незабезпечення рівних умов для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця, безпідставного відхилення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції та надання переваг для забезпечення перемоги у тендерній закупівлі ФОП " ОСОБА_7 ", протоколом № 2-07/05-2024 від 07.05.2024 відхилила тендерну пропозицію ТОВ ПГ "ТерПолімерГаз", як така, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації Замовника (Комунального підприємства Донецької селищної ради «П`ятигірське»), в порушення пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 не розмістивши при цьому повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей учаснику ТОВ ПГ «ТерПолімерГаз» в електронній системі закупівель та протоколом № 1-21/06 від 21.06.2026 ОСОБА_4 визначила ФОП " ОСОБА_6 " переможцем закупівлі : код ДК 021:2015 - 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби (труба, коліно), прийнявши рішення про намір укласти договір про закупівлю із переможцем (ФОП " ОСОБА_6 ").
Враховуючи вищевикладене, Комунальним підприємством Донецької селищної ради «П`ятигірське» при використанні бюджетних коштів Донецької селищної територіальної громади здійснено надлишкову сплату по договору № 01/02-07 від 02 липня 2024, укладеному з ФОП ОСОБА_7 кодом ДК 021:2015 441600009 - (Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби (труба, коліно) на суму 580 028,0грн. внаслідок чого Комунальному підприємству Донецької селищної ради «П`ятигірське» та місцевому бюджету Донецької селишної територіальної громади спричинені збитки у вигляді грошових коштів на вишевказану суму, що підтверджується висновком проведеної судової економічної експертизи. Внаслідок неналежного виконання службових обов`язків через несумлінне ставлення до них службовою особою - фахівцем з публічних закупівель ОСОБА_4 завдано матеріальних збитків місцевому бюджету Донецької селищної територіальної громади, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, на суму 580 028,0 гривень.
Дії обвинуваченої кваліфіковані за:
ч. 2 ст. 367 КК України -
службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
Згідно з ч. 2 ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами. Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.
Відповідно до ст. 65 КК України при призначенні покарання суд повинен врахувати ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.
Тобто, суд, мотивуючи вид та розмір призначеного ним покарання (основного та додаткового), повинен врахувати всі обставини, які мають значення для його призначення.
Виходячи з принципів співмірності й індивідуалізації таке покарання за своїм видом та розміром має бути адекватним (відповідним) характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
Тобто, призначаючи покарання у кримінальному провадженні, залежно від конкретних обставин справи, особи засудженого, дій, за які його засуджено, наслідків протиправної діяльності суд вправі призначити такий вид та розмір покарання, який у конкретному випадку буде необхідним, достатнім, справедливим, слугуватиме виправленню засудженої особи та відповідатиме кінцевій меті покарання в цілому.
Обвинувачена: раніше не судима; з 20.01.2025 і на цей час працює фахівцем групи управління персоналом філії ГПУ "Шебелинкагазвидобування" департаменту управління людськими ресурсами АТ "Укргазвидобування", де характеризується виключно позитивно; за місцем попередньої роботи зарекомендувала себе позитивно; за місцем проживання характеризується позитивно; за місцем проживання не перебуває на обліках у нарколога, психіатра; незаміжня.
В суді обвинувачена винуватою себе у вчиненні кримінального правопорушення визнала повністю, що свідчить про надання допомоги у встановленні обставин справи, щиро розкаялася, добровільно повністю відшкодувала завдану нею підприємству-потерпілому майнову шкоду, що на підставі ст. 66 КК України визнається обставинами, що пом`якшують покарання.
Відсутні обставини, що обтяжують покарання.
За правилом п. 1 ст. 468, ст. 472 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода про визнання винуватості, в якій наряду з іншим, зазначається узгоджене сторонами покарання та згода підозрюваного, обвинуваченого на його призначення.
20.02.2026 після зміни обвинувачення в суді укладено угоду між прокурором та обвинуваченою про визнання винуватості.
Обвинувачена зобов`язалася: беззастережно визнати свою винуватість у вчиненні кримінального правопорушення.
Сторонами угоди узгоджено покарання - 2 роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані зі здійсненням публічних закупівель на строк 1 рік, із звільненням від відбування покарання у виді позбавлення волі з випробуванням.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 475 КПК України, суд, переконавшись, що угода може бути затверджена, ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання.
Передбачене ч. 2 ст. 367 КК України кримінальне правопорушення карається позбавленням волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Переконавшись у тому, що обвинувачена повністю розуміє обставини, зазначені у ч. 4 ст. 474 КПК України; наслідки затвердження угоди, передбачені ст. 473 КПК України; передбачені ст. 476 КПК України наслідки невиконання угоди; наполягає на затвердженні угоди на визначених у ній умовах; виконавши вимоги ч. 6 ст. 474 КПК України; перевіривши угоду на відповідність вимогам цього Кодексу та/або закону в порядку ч. 7 ст. 474 КПК України, узгодженість її з положеннями ч. 4 ст. 469 КПК України; у добровільності укладення угоди сторонами; роз`яснивши обмеження у підставах для оскарження вироку, суд розглянув справу відповідно до положень ст. 474, 475 КПК України.
Визначаючи вид та розмір покарання суд також враховує конструктивну процесуальну поведінку обвинуваченої під час досудового розслідування і в суді, сприяння кримінальному провадженню, її визнавальні показання також покладені в основу обвинувачення, позитивну посткримінальну поведінку, вчинене є нетяжким злочином, завдана злочином майнова шкода повністю відшкодовано, підприємство-потерпілий до неї претензій не має.
На основі засад законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання необхідно призначити узгоджене сторонами угоди покарання у виді позбавлення волі, у мінімальному розмірі санкції, при застосуванні ст. 75, 76 КК України - звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, також на мінімальний термін, і покладанням обов`язків, без додаткового покарання.
Вважаючи саме таке покарання необхідним і достатнім в якості кари за скоєне, для виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, співмірним характеру вчиненого діяння та його наслідкам.
Звільнення від відбування покарання з випробуванням не несе для обвинуваченої позитивних наслідків у майбутньому, оскільки вона буде особою, яка матиме судимість із певними юридичними наслідками, при цьому відповідно до вимог ст. 76 КК має виконувати покладені на неї обов`язки, тобто перебувати під тягарем кримінальної відповідальності за їх невиконання.
Питання про долю речових доказів суд вирішує відповідно до ч. 9 ст. 100 КПК України, а їх арешт необхідно скасувати за відсутністю потреби у його продовженні.
Процесуальні витрати, пов`язані із залученням експертів, стягнути з обвинуваченої на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 100, 124, 369-378, 468-476 КПК України,
у х в а л и в:
1)Затвердити угоду між прокурором і обвинуваченою про визнання винуватості від 20.02.2026.
2)ОСОБА_4 визнати винуватою у пред`явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, призначити їй покарання - 2 роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані зі здійсненням публічних закупівель на строк 1 рік.
3)На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_4 від відбування призначеного покарання у виді позбавлення волі звільнити, якщо вона протягом іспитового строку 1 рік не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на неї обов`язки.
4)У відповідності до ст. 76 КК України зобов`язати ОСОБА_4 : 1) періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; 2) повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
5)Початок строку відбування покарання обчислювати з моменту проголошення вироку, а саме з 20.03.2026.
6)Після набрання вироком законної сили речові докази - повернути їх власникам або володільцям, скасувати арешт майна, накладений на них ухвалами слідчого судді Харківського районного суду Харківської області від 18.12.2024.
7)Процесуальні витрати у загальній сумі 156502,62 гривень за проведення судових експертиз - стягнути на користь держави з ОСОБА_4 .
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через Балаклійський районний суд Харківської області, протягом 30 днів з дня його проголошення, з підстав, передбачених ч. 4 ст. 394 КПК України.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Обвинувачена має право подати клопотання про помилування, ознайомитися з журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.
Суддя ОСОБА_1