Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 301/564/26
3/301/226/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" березня 2026 р. м. Іршава
Суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Даруда І.А., за участі секретаря судових засідань Сатін Н.М., особи, стосовно якої надійшов протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , захисника Ємчук Л.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Іршава справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від із ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , місце роботи заступник начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковник, ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
В С Т А Н О В И Л А:
28 лютого 2026 року близько 22:00 військовослужбовець служби за мобілізацією, підполковник ОСОБА_1 , виконував обов`язки військової служби з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме, нечітка хода, неясна вимова, порушення координації рухів, запах алкоголю з порожнини рота в умовах особливого періоду, від проходження медичного огляду відмовився в повному обсязі, за адресою АДРЕСА_2 в КНП «Іршавська міська лікарня».
Таким чином, заступник начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковник, ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП. За вказаним фактом 28 лютого 2026 року командиром взводу охорони та патрульно-постової служби, відділення ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 складено протокол №ЛВУ/М № 107.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП не визнав, суду пояснив, що на момент складання протоколу був госпіталізований на стаціонарне лікування до КНП «Іршавська міська лікарня», тому обов`язків військової служби не виконував, просив суд провадження в справі про його притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП- закрити.
Захисник Ємчук Л.В. в судовому засіданні посилаючись на надане до Іршавського районного суду Закарпатської області 19.03.2026 року клопотання про закриття адміністративного провадження, в суді пояснила, що посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не надано належних, допустимих і достатніх доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 військового адміністративного правопорушення, а саме виконання обов`язків військової служби 28.02.2026 року о 22 год. 00 хв. з явними ознаками алкогольного сп`яніння та відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння під час виконання ним обов`язків військової служби за обставин, вказаних у протоколі, та враховуючи те, що з 28.02.2026 року з 21 год. 21 хв. ОСОБА_1 не виконував свої службові обов`язки, оскільки був доставлений ШМД у приймальне відділенні КНП «Іршавська міська лікарня» та був госпіталізований на стаціонарне лікування, вважає, що в його діях при наведених обставинах відсутній склад передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, тому просила суд провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП- закрити, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника Ємчук Л.В. Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, у випадку, якщо дані дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні особливий період настав з дня набрання чинності Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», та в подальшому його продовжено.
Згідно з вимогами ч. ч.3, 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
З моменту оголошення мобілізації чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
У ст. 1 Закону України «Про оборону України» - особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, а відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 затвердженого Законом України № 2102 -IX від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено та останній діє по теперішній час.
Враховуючи зазначене, з огляду на зміст заходів мобілізації та демобілізації, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», закінчення заходів мобілізації не припинило особливий період станом на 28.02.2026 року.
Згідно з вимогами ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), який затверджений Законом України №548-ХІУ від 24 березня 1999 року, військовослужбовець зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки.
Відповідно до вимог ст. 16 Статуту, кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до положень ст.266-1 КУпАП військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов`язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов`язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до вимог п. 7 розділу II наказу Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 № 1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю.
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Винуватість ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого 3 ст. 172-20 КУпАП доведена долученими до матеріалів справи:
- протоколом про вчинення адміністративного правопорушення ЛВУ/М № 107 від 28.02.2026 року, який складено відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, та в судовому засіданні особою, що притягується до адміністративної відповідальності не спростований;
- направленням на огляд затриманого з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «Іршавська міська лікарня», відповідно до якого ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , доставлений до закладу охорони здоров`я ТВО начальника відділення ВСП УЗВ ВСП з ознаками алкогольного або іншого сп`яніння, а саме запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, порушення мови.(а.с. 3)
- копією витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про призначення ОСОБА_1 , на посаду заступника начальника начальника відділення рекрутингу та комплектування ВОС НОМЕР_1 . (а.с. 7)
- фотокопією військового квитка серії НОМЕР_2 від 26 червня 2005 року (а.с. 9-10);
- копією витягу з наказу т.в.о. командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від 24.11.2025 про присвоєння ОСОБА_1 звання підполковника (а.с. 11);
- копією витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про призначення ОСОБА_1 , на посаду т.в.о. начальника першого відділу (а.с. 12)
- письмовими поясненнями ОСОБА_4 , згідно яких останній засвідчив, що громадянин ОСОБА_1 , в його присутності відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння (а.с. 19);
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 20-21);
Окрім досліджених письмових доказів, в судовому засіданні було досліджено відеозапис, що міститься на флеш-носії та долучений до матеріалів справи (а.с. 4). З вказаного відеозапису вбачається, що гр. ОСОБА_1 неодноразово було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння в приміщенні КНП «Іршавська міська лікарня», незважаючи на це ОСОБА_1 відмовився, пояснивши це тим, що він почуває себе погано через хворобу.
До доводів захисника Ємчук Л.В. викладених в клопотанні про закриття адміністративного провадження, суд ставиться критично, та не приймає їх до уваги як такі, що спрямовані на уникнення від адміністративної відповідальності, дані твердження суперечать іншим вищеперерахованим доказам та матеріалами відеозапису долученого до матеріалів справи.
Сукупність досліджених наявних в матеріалах справи доказів свідчить про те, що військовослужбовець служби за мобілізацією, підполковник ОСОБА_1 , виконував обов`язки військової служби, в умовах особливого періоду, з явними ознаками алкогольного сп`яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, - відмова від проходження огляду на стан алкогольног сп`яніння, в умовах особливого періоду.
Обираючи вид і міру адміністративного стягнення, суддя враховує особу ОСОБА_1 , зокрема те, що останній, перебуваючи з ознаками алкогольного сп`яніння, від проходження медичного огляду на стан сп`яніння, відмовився, стан здоров`я та інші обставини в їх сукупності.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.34 КУпАП обставини, які пом`якшують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
Відповідно до ст.35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, а саме соціальний аспект кваліфікації військових адміністративних правопорушень, суспільну небезпеку і шкоду від вчинення військовослужбовцями адміністративно-карних дій, завдання шкоди позитивному авторитету військовослужбовця і в цілому Збройним Силам України, його особу, ступінь вини, майновий стан, суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень, до правопорушника за доцільне застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно з ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 36, 172-20, 221, 277, 280, 283, 284 КУпАП, п. 12. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», -
П О С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 ( сімнадцять тисяч) гривень (отримувач коштів: ГУК в Закарпатській області, Іршавсього району код отримувача (код ЄДРПОУ) 37975895 банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача:UA648999980313040106000007377 код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять гривень) гривень 60 копійок в користь держави до ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ 37993783), банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що в разі несплати штрафу в п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії постанови, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Строк пред`явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І.А. Даруда