Єдиний державний реєстр судових рішень 125/1782/25
2/125/664/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.03.2026 року м. Бар
Барський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Хитрука В.М.
секретар судового засідання Рашевська О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бар Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про захист прав споживачів , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про захист прав споживачів, визнання дій неправомірними, заборонити здійснювати нарахування будь яких оплат за розподіл та постачання природного газу, зобов`язання скасувати заборгованість та вчинити дії для відновлення газопостачання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що частиною 1 статті 260 ГКУ встановлено, що сукупність усіх виробничих одиниць, які здійснюють переважно однакові або подібні види виробничої діяльності, складає галузь. Загальна класифікація галузей економіки відповідно до частини 2 статті 260 ГКУ є складовою частиною єдиної системи класифікації і кодування техніко-економічної і статистичної інформації, яка використовується суб`єктами господарювання та іншими учасниками господарських відносин, а також органами державної влади та органами місцевого самоврядування в процесі управління господарською діяльністю. Класифікація видів економічної діяльності (далі - КВЕД) установлює основи для підготовлення та поширення статистичної інформації за видами економічної діяльності. Основний принцип КВЕД полягає в об`єднанні підприємств, що виробляють подібні товари чи послуг або використовують подібні процеси для створення товарів чи послуг (тобто сировину, виробничий процес, методи або технології). Основне призначення КВЕД - визначати та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб. З наведеного випливає, що присвоєний юридичній особі КВЕД вказує на економічну діяльність, яку має право здійснювати така юридична особа. Тому, будь-які нарахування ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» ЄДРПОУ 45165321, за постачання природного газу, включно із заборгованістю 2410 грн 13 коп, є безпідставне нарахування та введенням споживача в оману з метою незаконного заволодіння коштами під виглядом надання послуги з постачання природного газу.
02 вересня 2022 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ЄДР) було включено відомості про юридичну особу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» ЄДРПОУ 45165321, одним із видів діяльності якої є діяльність за КВЕД 35.22. КВВД 35.22 (Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи) за даними Державної служби статистки. З наведеного випливає, що ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» ЄДРПОУ 45165321 для здійснення розподілу газоподібного палива використовує системи місцевих (локальних) мереж газопостачання.
Господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу, відповідно до пункту 35 частини 1 статті 1 Закону - є розподілом природного газу.
Господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу, відповідно до пункту 45 частини 1 статті 1 Закону 1 - є транспортуванням природного газу. Газотранспортні системи, газорозподільні системи, Газосховища, установка LNG відповідно до пункту 16 частини 1 статті 1 Закону 1 - об`єкти газової інфраструктури
Забезпечення розподілу (переміщення) природного газу від місць його надходження в ГРМ з ГТС та з інших джерел (від ГДП та ВБГ, підключених до ГРМ, та від суміжних ГРМ) до споживачів природного газу з урахуванням його якісних і фізико-хімічних характеристик та потреб цих споживачів, забезпечення комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, в ГРМ відповідно до підпунктів 1,8 пункту 3 глави 2 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем - є основними функціями Оператора ГРМ.
Газ, відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про нафту і газ» корисна копалина, яка являє собою суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиску 760 мм ртутного стовпа і температури 20 град. С) і є товарною продукцією. Природний газ, нафтовий (попутний) газ, газ (метан) вугільних родовищ та газ сланцевих товщ, газ колекторів щільних порід, газ центрально-басейнового типу (далі - природний газ) відповідної до пункту 31 частини 1 статті Закону Суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск - 760 міліметрів ртутного стовпа і температура - 20 градусів за Цельсієм) і є товарною продукцією відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону 1-е природним газом, нафтовим (попутним) газом, газом (метан) вугільних родовищ та газом сланцевих товщ, газом колекторів щільних порід, газом центрально-басейнового типу.
Газоподібне паливо відповідно до абзацу 7 пункту 6 Технічного регламенту приладів, що працюють на газоподібного паливі - будь-яке паливо, яке за температури 15°С і під тиском 1 бар (750, 062 мм ртутного стовпа) перебуває в газоподібному стані, до якого, зокрема, входить коксовий, доменний, генераторний, світильний тощо гази.
З наведеного випливає, що газоподібне паливо за фізико-хімічними показниками та своєю природною не є природним газом.
Таким чином, нарахування ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» заборгованості в сумі 2410 грн. 13 коп начебто за постачання природного газу, насправді є нарахуванням заборгованості за постачання газоподібного палива, постачання якого не передбачено умовами Типового договору постачання природного газу (затверджено постановою НКРЄКП № 2498).
Постановою НКРЄКП від 30.09.2015 року № 2498 затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживача. З урахуванням того, що Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам розроблено відповідно до статті 633 ЦКУ, цей договір є публічним і в розумінні пунктів 8 та 11 частини 1 статті 1 Закону дистанційним договором укладеним поза приміщенням постачальника ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ». З наведеного випливає, що квитанції (рахунки) про сплату за постачання природного газу надіслані постачальником ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНІ» є засобом комунікації і фактом укладення дистанційного контракту з назвою Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам. Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам, який опубліковано на офіційних веб - ресурсах постачальника, НКРЄКП, офіційних друкованих ЗМІ тощо, - є рекламою постачання природного газу та рекламою послуги з постачання природного газу.
Аналіз вищевикладеного щодо здійснення постачальником ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» ЄДРПОУ 45165321, постачання газоподібного палива під виглядом природного газу, здійснення заборонених правочинів та вчинення інших значущих прямо заборонених дій щодо об`єктів газової інфраструктури тощо, в поєднанні із способом укладення дистанційного контракту, є шахрайськими цивільно-правовими відносинами. ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» ЄДРПОУ 45165321, створили незаконну схему по незаконному заволодінню коштами споживача ОСОБА_1 та якими хоче незаконно заволодіти ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» ЄДРПОУ 45165321, під виглядом стягнення заборгованості в сумі 2410 грн. 13 коп. за надання фіктивної, реально не виконаної послуги з постачання природного газу.
У відзиві на позов відповідач ТОВ «Газорозподільні мережі України» позовні вимоги не визнав, вважаючи їх необґрунтованими, а права позивача не порушеними.
Зазначив, що правові засади функціонування ринку природного газ України визначає Закон України від 09.04.2015 «Про ринок природного газу». Відтак, за змістом ст. 1 Закону про ринок газу: ринок природного газу - це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG; розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; споживач - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ з метою використання для власних потреб, а не для продажу, або використання в якості сировини; побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) визначений як Оператор газорозподільної системи; замовником є фізична або юридична особа, яка на підставі договору замовляє надання однієї чи кількох послуг, зокрема - розподілу природного газу;
Відповідно до частин 1 та 3 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що виконавцями комунальних послуг, зокрема, послуг з розподілу природного газу є оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об`єкти споживання споживача.
Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону про ринок газу оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, згідно пп. 32 ч. 1 ст. 1 Закону про ринок газу).
В даному випадку, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» є Оператором ГРМ, що здійснює розподіл природного газу споживачам в межах території Вінницької області, а також території м. Гайворон Кіровоградської області на підставі ліцензії, виданої Постановою Регулятора від 26.12.2022 р. № 1839 (зі змінами внесеними, зокрема, Постановою НКРЕКП від 29.09.2023 №1769), та є надавачем послуг з розподілу природного газу споживачам. Текст зазначеної постанови є у вільному доступі та розміщений на офіційному веб-сайті НКРЕКП. Відтак, на виконання Ліцензійних умов, а також вимог Закону про ринок природного газу та Кодексу газорозподільних систем ТОВ «Газорозподільні мережі України» розміщено на власному офіційному веб-сайті договір розподілу природного газу, а також в газетах «Вінниччина» № 40 від 04.10.2023 та «Гайворонські вісті» № 40 від 05.10.2023. Отже, ТОВ «Газорозподільні мережі України» є Оператором газорозподільної системи, що надає послугу розподілу природного газу в межах зони ліцензійної діяльності, а відтак, є надавачем комунальних послуг в розумінні законів України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про ринок природного газу».
Пунктом 1 статті 1 розділу І Закону про ринок газу, зокрема, визначено, що 17) оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); 27) постачальник природного газу (далі - постачальник) - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу; 28) постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів; 35) розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу;
Відповідно до статті 12 глави 2 розділу ІІІ Закону про ринок газу постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.
Статтею 39 глави 5 розділу IV Закону про ринок газу, встановлюються вимоги про відокремлення і незалежність Оператора газорозподільної системи. Зокрема, Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу.
При цьому, відповідно до статті 40 глави 5 розділу IV Закону про ринок газу визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Договір розподілу природного газу є публічним.
Отже, ТОВ «Газорозподільні мережі України» є Оператором газорозподільної системи, що надає послугу розподілу природного газу, при цьому не є постачальником природного газу та не надає послуги з постачання природного газу, а діє виключно і з дотриманням вимог Кодексу ГРМ, Закону про ринок природного газу, Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, та іншими нормативно-правовими актами у газовій галузі.
Відповідно до вимог частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний, зокрема, укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово - комунальних послуг. Споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово - комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору (частина 1, пункт 1 частини 3 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Згідно частини 2 статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» Типовий договір розподілу природного газу (далі - Типовий договір) затверджується Регулятором.
У відповідності до пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Згідно з пунктом 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
При цьому, Типовий договір розподілу природного газу є договором приєднання, тобто договором, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви- приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
На письмову вимогу споживача Оператор ГРМ зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати споживачу підписану уповноваженою особою Оператора ГРМ письмову форму договору розподілу природного газу.
Абзацом 13 пункту 5 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
Аналізуючи вище зазначенні положення нормативно-правових актів в сфері розподілу природного газу слід зазначити, що договір розподілу природного газу є публічним та укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, яка встановлює однакові умови надання послуги з розподілу природного газу для всіх побутових споживачів.
Відповідно до п. 1 глави 7 розділу VI кодексу ГРМ Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПТЕСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу.
Дані норми кореспондуються з положеннями п. 9.1 Типового договору розподілу природного газу. Згідно пп. 1 якого 9.1. Оператор ГРМ має право припинити/ обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим Договором.
Якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об`єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.
Як передбачено пунктом 5 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
При несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Відповідно до повідомлення про припинення розподілу природного газу від 01.07.2025 року ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Вінницької філії повідомило Позивача про наявність у останнього станом на 30.06.2025 заборгованості за послугу розподілу природного газу в розмірі 2290,56 грн. та про те, що у випадку не погашення заборгованості у найближчі терміни розподіл природного газу буде припинено 16.07.2025 року.
Дане повідомлення про припинення газопостачання було направлено на адресу споживача засобами поштового зв`язку того ж дня, в підтвердження чого до даного відзиву додаємо копію чеку, що свідчить про відправлення рекомендованого листа.
В подальшому 16.07.2025 року працівники Барської дільниці Вінницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» прибули за адресою домоволодіння Позивача для припинення розподілу природного газу Позивачу з огляду на наявність заборгованість за послугу розподілу природного газу, однак, прибувши на місце, господарів квартири на місці не було, в результаті чого працівники Вінницької філії не змогли припинити розподіл природного газу у цей день.
Таким чином, Відповідач керуючись положеннями Кодексу ГРМ та ПБСГ, за присутності депутата міської ради, було складено Акт про відмову у доступі споживачем для припинення газопостачання від 16.07.2025 за адресою АДРЕСА_1 .
Наступного дня працівники Відповідача повторно прибули за адресою домоволодіння споживача, однак, по причині відсутності споживача, в присутності представника органу місцевого самоврядування - начальника Відділу житлово-комунального господарства, комунальної власності та капітального будівництва Барської міської ради, працівниками Товариства було припинено газопостачання до квартири Позивача шляхом встановлення заглушки, про що складено акт про припинення (обмеження) газопостачання. Факт недопуску до об`єкта газопостачання відображений в Акті про відмову у доступі споживачем для припинення газопостачання від 17.07.2025, що був підписаний зазначеним вище представником міської ради та працівниками Товариства, як того вимагає чинне законодавство. Акт про припинення газопостачання за умови відсутності належно повідомленого споживача та складання акту про відмову у доступі не передбачає його підписання двома незацікавленими особами, поряд з тим, акт про відмову у доступі споживачем для припинення газопостачання проводився у присутності незацікавленої особи та містить підпис представника міської ради.
Припинення газопостачання шляхом пломбування вхідної засувної арматури лише призупиняє фізичну подачу газу до об`єкту, але не припиняє право Відповідача на цілодобовий доступ об`єкта споживання до газорозподільної системи.
За умови ж втрати права цілодобового доступу об`єкта споживача до газорозподільної системи шляхом фізичного від`єднання об`єкта Відповідача від ГРМ, з метою повторного приєднання об`єктів Відповідача до ГРМ мало б бути проведено ряд організаційних і технічних заходів, у тому числі робіт, спрямованих на створення технічної можливості для надання послуги розподілу природного газу, які здійснюють у зв`язку із підключенням об`єкта будівництва чи існуючого об`єкта замовника до газорозподільної системи.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Вінницької філії Кравчук О.В у судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов безпідставний і до задоволення не підлягає.
Відповідно до положень статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з частиною 1 статті 4, частиною 1 статті 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Суд встановив, що позивач ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач є споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України».
Правові зсади функціонування ринку природного газ України визначає Закон України від 09.04.2015 «Про ринок природного газу».
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що виконавцями комунальних послуг, зокрема, послуг з розподілу природного газу є оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об`єкти споживання споживача.
Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону про ринок газу оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг згідно пп. 32 ч. 1 ст. 1 Закону про ринок газу).
Так, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» є Оператором ГРМ, що здійснює розподіл природного газу споживачам в межах території Вінницької області, а також території м. Гайворон Кіровоградської області на підставі ліцензії, виданої Постановою Регулятора від 26.12.2022 р. № 1839 (зі змінами внесеними, зокрема, Постановою НКРЕКП від 29.09.2023 № 1769), та є надавачем послуг з розподілу природного газу споживачам.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 40 Закону про ринок газу розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, зі змінами та іншими нормативно-правовими актами. Типовий договір розподілу затверджується постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1384/27829.
За умовами пунктів 1.1, 1.2 та 1.3 Типового договору цей Договір є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем.
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За змістом статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Як зазначено в п. 4 ч. 2 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ, укладання Договору розподілу природного газу між Оператором ГРМ та Споживачем не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. Таким чином, для приєднання до умов договору розподілу та фактичного укладення договору споживачу необов`язково мати підписану заяву-приєднання, а достатньо здійснити одну із передбачених законодавством дій, а саме: сплатити за послуги Оператора ГРМ; мати документально підтверджене споживання природного газу.
Аналогічна правова позиція наведена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 14.09.2022 р. у справі № 717/341/21, від 10.10.2023 р. у справі № 339/221/20, постановах Вінницького апеляційного суду від 13.06.2024 по справі № 127/14726/24, від 25.02.2021 р. у справі №132/2287/20, від 07.04.2022 р. по справі №129/1688/21, від 27.04.2022 р. по справі № 136/2113/21, від 25.05.2022 р. по справі №136/2114/21; постанові Чернігівського апеляційного суду від 19.02.2025 по справі № 742/5481/24 та постанові Львівського апеляційного суду по справі № 462/3916/24.
ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Вінницької філії свої обов`язки по наданню послуг з розподілу природного газу на газифікований об`єкт позивача виконувало в повному обсязі.
Абзацом 13 пункту 5 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
Відповідно до п. 1 глави 7 розділу VI кодексу ГРМ Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПТЕСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу.
Дані норми кореспондуються з положеннями п. 9.1 Типового договору розподілу природного газу. Згідно пп. 1 якого 9.1. Оператор ГРМ має право припинити/ обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим Договором.
Як передбачено пунктом 5 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
Відповідно до повідомлення про припинення розподілу природного газу від 01.07.2025 року ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Вінницької філії повідомило Позивача про наявність у останнього станом на 30.06.2025 заборгованості за послугу розподілу природного газу в розмірі 2290,56 грн. та про те, що у випадку не погашення заборгованості у найближчі терміни розподіл природного газу буде припинено 16.07.2025 року.
Дане повідомлення про припинення газопостачання було направлено на адресу споживача засобами поштового зв`язку того ж дня, в підтвердження чого до даного відзиву додаємо копію чеку, що свідчить про відправлення рекомендованого листа.
16.07.2025 року працівники Барської дільниці Вінницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» прибули за адресою домоволодіння Позивача для припинення розподілу природного газу Позивачу з огляду на наявність заборгованість за послугу розподілу природного газу, однак, прибувши на місце, господарів квартири на місці не було, в результаті чого працівники Вінницької філії не змогли припинити розподіл природного газу у цей день.
Таким чином, Відповідач керуючись положеннями Кодексу ГРМ та ПБСГ, за присутності депутата міської ради, було складено Акт про відмову у доступі споживачем для припинення газопостачання від 16.07.2025 за адресою АДРЕСА_1 .
Наступного дня працівники Відповідача повторно прибули за адресою домоволодіння споживача, однак, по причині відсутності споживача, в присутності представника органу місцевого самоврядування - начальника Відділу житлово-комунального господарства, комунальної власності та капітального будівництва Барської міської ради, працівниками Товариства було припинено газопостачання до квартири Позивача шляхом встановлення заглушки, про що складено акт про припинення (обмеження) газопостачання.
Припинення газопостачання шляхом пломбування вхідної засувної арматури лише призупиняє фізичну подачу газу до об`єкту, але не припиняє право Відповідача на цілодобовий доступ об`єкта споживання до газорозподільної системи.
Керуючись статтями 12, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, статями 15, 16 ЦК України, Кодексом газотранспортної системи, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про ринок природного газу», статтею 5 Закону України «Про захист прав споживачів», суд -
УХВАЛИВ :
В позові ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про захист прав споживачів - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку до Апеляційного суду Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст. 354, ст. 355 ЦПК України.
Повне судове рішення складено 16 березня 2026 року.
Суддя: