Єдиний державний реєстр судових рішень
У Х В А Л А
19 березня 2026 року справа № 580/4049/25 м. ЧеркасиЧеркаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення суду в адміністративній справі 580/4049/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебував на розгляді адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач), в якому позивачка просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 починаючи з 17.02.2025 відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 10 846,37 грн.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 зазначений позов задоволено повністю.
На адресу суду 29.12.2025 від представника позивачки надійшла заява у порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі в адміністративній справі №580/4049/25, згідно якої заявник просить суд зобов`язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду в цій адміністративній справі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.01.2026 заяву представника позивача Дзісь А.Р. про встановлення судового контролю в адміністративній справі №580/4049/25 задоволено. Встановлено Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області місячний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №580/4049/25. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом місяця з моменту отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №580/4049/25.
На адресу суду 06.02.2026 через систему «Електронний суд» від головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у адміністративній справі №580/4049/25.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі № 580/4049/25. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 11 серпня 2025 року у справі № 580/4049/25 протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали. Клім того, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області для вирішення питання про наявність підстав для накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області ухвалено надати суду відомості, передбачені статтею 4 Закону України "Про виконавче провадження", щодо керівника такого суб`єкта владних повноважень, а саме інформацію про його: - прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові; адресу місця проживання чи перебування, дату народження; - реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); - інші дані, які його ідентифікують, зокрема місце роботи, місцезнаходження майна, реквізити рахунків, номери його засобів зв`язку та адресу електронної пошти.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви з огляду на таке.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Частинами 4, 7 ст. 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно до ч. 5 ст. 382-5 КАС України суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, під час прийняття рішення у справі. При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Наведений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у додатковій постанові від 31.07.2018 у справі №235/7638/16-а.
Із поданого звіту судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області На виконання судових рішень у поточній справі, з урахуванням ухвал Черкаського окружного адміністративного суду від 07.01.2026 та від 16.02.2026, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 17.02.2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 10 846,37 грн (за 2019-2021 рр), у розмірах 1,197, 1,0796. Розмір пенсії становить 12839,70 грн.
Дане підтверджується наданими до звіту письмовими доказами, а саме рішенням про перерахунок пенсії від 05.03.2026 №232730016854 та розрахунком заробітку для обчислення.
Крім того, на виконання ухвали суду управлінням надано відомості про керівника.
Враховуючи обставини справи, характер спірних правовідносин, предмет та категорію спору, приписи абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №580/4049/25 та відсутність необхідності встановлення нового строку відповідачу для подання до суду звіту або накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу (звільнити від його сплати).
Керуючись статтями 248, 256, 294, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 16.03.2026 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №580/4049/25.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяВіталіна ГАЙДАШ