Рішення № 134968230, 19.03.2026, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2026
Номер справи
240/26380/25
Номер документу
134968230
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/26380/25

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщака Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 14.10.2025 № 34388-31995/П-02/8-0600/2 щодо ненарахування та невиплати щoмісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого господарства, встановленої статтею 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.07.2025 нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 50% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом про Державний бюджет на відповідний рік.

В обґрунтування позову зазначає, що має статус особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає в населеному пункті, який віднесено до зони безумовного (обов`язкового) відселення, та перебуває на обліку у відповідача. У зв`язку із прийняттям рішення Конституційним Судом України від 17.07.2018 № 6-р/2018, відповідач повинен був нараховувати та виплачувати щомісячну грошову допомогу у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чого зроблено не було. Зазначає, що починаючи з 01.07.2025 адміністрування соціальних виплат, що здійснюються за державний кошт, було передано Пенсійному фонду України. Відтепер Пенсійний фонд забезпечує нарахування та виплату 39 видів державних соціальних допомог, компенсації соціальних стипендій для окремих категорій громадян. Передача таких функцій відбулась відповідно до трьох постанов Кабінету Міністрів України (№ 695, 765, 766), Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765 Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України Пенсійному фонду України передано функції з призначення виплати видів державної соціальної допомоги та стипендії. Ці виплати стосуються також громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21.11.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

05.01.2026 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що з 01.07.2025 на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 11.06.2025 № 695 "Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги, від 23.06.2025 № 766 "Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог від 25.06.2025 № 765 "Перелік видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюється органами Пенсійного фонду України Пенсійний фонд України розпочав адміністрування 41 виду державних соціальних допомог, соціальних допомог, соціальних стипендій, компенсацій, які раніше призначалися та виплачувалися органами соціального захисту населення. Однак нарахування та виплата з 01.07.2025, щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до повноважень органів Пенсійного фонду України не віднесені. Крім того, наголошує, що управлінням не приймалося рішення про відмову позивачу у призначенні вказаної грошової допомоги, а було надано роз`яснення, тому спір щодо оскарження рішення відсутній.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з матеріалами справи позивач має статус особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, та проживає в населеному пункті, який відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106, віднесено до зони безумовного (обов`язкового) відселення.

Із заявою про нарахування допомоги за ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Управлінням листом № 34388-31995/П-02/8-0600/2 від 14.10.2025 відмовлено у призначені і надано роз`яснення про порядок призначення цієї щомісячної допомоги.

Позивач вважаючи протиправними такі дії, звернулась до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до положень ст. 37 цього Закону (в редакції, чинній з 09.07.2007) громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати; у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - 50 процентів від мінімальної заробітної плати.

Підпунктом 8 пункту 28 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) текст ст. 37 Закону № 796-XII викладено в новій редакції. Так, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Перелік населених пунктів, жителям яких виплачується щомісячна грошова допомога, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 (в редакції зі змінами, внесеними постановою № 765 від 25.06.2025, яка діє з 01.07.2025) передбачено, що розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня за програмами є Пенсійний фонд України, а за програмами, визначеними пунктом 13-2 цього Порядку, - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва).

Пунктом 3 цього Порядку визначено, що призначення громадянам компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг здійснюється за заявою, форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2025 Р. № 765 "Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України".

З 01.07.2025 на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 11.06.2025 № 695 "Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги", від 23.06.2025 № 766 "Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог", від 25.06.2025 № 765 "Перелік видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюється органами Пенсійного фонду України" (далі Перелік) Пенсійний фонд України розпочав адміністрування 41 виду державних соціальних допомог, соціальних допомог, соціальних стипендій, компенсацій, які раніше призначалися та виплачувалися органами соціального захисту населення.

Зокрема, згідно з Переліком визначено 14 таких допомог, компенсацій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи:

1) одноразова допомога громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які евакуйовані, відселені (відселяються) або самостійно переселилися (переселяються) на нове місце проживання;

2) одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів і виконанні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів і виконанні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів і виконанні на них регламентних робіт, сім`ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, дітям з інвалідністю, пов`язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи;

3) щорічна допомога на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок Чорнобильської катастрофи, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році;

4) компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам, що належать до першої та другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

5) допомога особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у трикратному розмірі середньомісячної заробітної плати у разі вивільнення працівників у зв`язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників

6) виплата особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, при переведенні громадянина у зв`язку із станом здоров`я на нижчеоплачувану роботу різниці між попереднім заробітком і заробітком на новій роботі на період до встановлення інвалідності або одужання;

7) збереження середньої заробітної плати під час переїзду на нове місце проживання, але не більше ніж за 14 робочих днів виходячи із середньомісячної заробітної плати за попереднім місцем роботи громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які відселяються або переселяються з території зони радіоактивного забруднення;

8) оплата громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткової відпустки строком 14 робочих днів (16 календарних днів);

9) оплата різниці між тривалістю щорічної відпустки, яка надається відповідно до статті 47 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та тривалістю щорічної відпустки, яка надається відповідно до Закону України "Про відпустки" або інших законів, громадянам, які працюють (перебувають у відрядженні) на території зон радіоактивного забруднення;

10) доплата особам, які працюють у зоні відчуження відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

11) відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, втраченого заробітку, який вони мали до ушкодження здоров`я, у разі, коли захворювання або каліцтво, що виникли у зв`язку з виконанням робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призвели до стійкої втрати професійної працездатності (без встановлення інвалідності);

12) виплата щомісячної грошової компенсації до досягнення повноліття на дітей, які навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах, професійно-технічних навчальних закладах, коледжах та технікумах (училищах), розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей з інвалідністю, пов`язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи, і не харчуються в їдальнях зазначених навчальних закладів, а 3 також за всі дні, коли перелічені особи з поважних причин не відвідували ці заклади;

13) компенсація громадянам за нерухоме майно, що втрачене у разі відселення або самостійного переселення з території зон радіоактивного забруднення, та оплата послуг суб`єкта оціночної діяльності;

14) відшкодування витрат із безоплатного харчування потерпілих дітей відповідно до пункту 11 частин першої та третьої статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, з 01.07.2025 органи Пенсійного фонду України набули компетенції щодо виплат не всіх допомог, компенсацій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, а лише тих, що визначені Переліком затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765.

Відповідно, згідно з вищенаведеним переліком нарахування та виплата з 01.07.2025, щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 09.07.2007, до повноважень органів Пенсійного фонду України, не віднесено.

Проте до компетенції органів Пенсійного фонду України віднесено адміністрування компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам, що належать до першої та другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зокрема, "Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорій 1 та 2" визначені статтями 20 та 21 Закону № 796, відповідно.

Так, пунктом 14 частини першої статті 20 Закону № 796 до "Компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до категорії 1" належить "забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов`язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я".

А пунктом 6 частини першої статті 21 Закону № 796 до "Компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до 2 категорії" належить "забезпечення продуктами харчування за фізіологічними нормами з обов`язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я".

Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.03.2025 № 115-Н затверджено розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування для громадян, віднесених до категорій 1 і 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2025 рік.

Саме повноваження щодо виплати грошової компенсації вартості продуктів харчування для громадян, віднесених до категорій 1 і 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст.ст. 20,21 Закону № 796), а не щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст. 37 Закону № 796), набули з 01.07.2025 органи Пенсійного фонду України згідно Постанов Кабінету Міністрів України від 11.06.2025 № 695, від 25.06.2025 № 765, від 23.06.2025 № 766.

Виплата грошової компенсацій вартості продуктів харчування для громадян, віднесених до категорій 1 і 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст.ст. 20,21 Закону № 796) в розмірах встановлених Наказом Міністерства соціальної політики України здійснюється органами Пенсійного фонду України в повному обсязі.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 категорія 2.

Разом із тим, в своїх позовних вимогах позивач просить виплачувати саме щомісячну грошову допомогу у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановлену статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд зауважує, що Рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 № 6-р/2018 відновило право громадян на отримання допомоги, передбаченої статтею 37 Закону № 796-XII. Однак це рішення не визначає орган, уповноважений на здійснення таких виплат. Питання розподілу функцій між органами державної влади щодо адміністрування конкретних бюджетних програм належить до компетенції Кабінету Міністрів України. Оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765 містить вичерпний перелік видів допомог, що передані Пенсійному фонду України, і стаття 37 Закону № 796-XII до цього переліку не включена, у відповідача відсутні законні повноваження (компетенція) на нарахування саме цієї допомоги.

Тому зважаючи на вищевказані обставини, доведені факти, враховуючи те, що виплата щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства згідно зі ст. 37 Закону № 796 залишилася в компетенції органів соціального захисту населення, вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є безпідставними.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позов пред`явлено до неналежного відповідача, оскільки обов`язок щодо нарахування виплати за статтею 37 Закону № 796-XII покладено на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, а не на органи Пенсійного фонду України. Оскільки судом розглядаються вимоги виключно в межах заявленого позову до конкретного відповідача, правові підстави для задоволення позовних вимог за рахунок коштів ПФУ відсутні.

Щодо тверджень відповідача про відсутність предмета спору у зв`язку з наданням лише роз`яснювального листа, суд зазначає, що у правовідносинах щодо соціальних виплат відмова державного органу у задоволенні заяви, викладена у формі листа, є актом індивідуальної дії. Такий лист породжує для позивача юридичні наслідки у вигляді ненарахування грошових коштів, а тому є належним об`єктом судового оскарження відповідно до частини 1 статті 5 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина перша статті 90 КАС України).

Враховуючи наведене, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відмову в задоволенні позову, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10003, ЄДРПОУ 13559341) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Леміщак

Повний текст складено: 19 березня 2026 р.

19.03.26