Ухвала суду № 134968065, 18.03.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2026
Номер справи
160/29958/25
Номер документу
134968065
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

18 березня 2026 рокуСправа №160/29958/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши питання про витребування доказів в адміністративній справі №160/29958/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Дніпра, Черкаської селищної ради Самарівського району Дніпропетровської області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Дніпра, Черкаської селищної ради Самарівського району Дніпропетровської області, третя особа: ОСОБА_2 , в якій позивач просить:

- визнати бездіяльність Черкаської селищної ради (Гвардійської селищної ради) Самарівського району Дніпропетровської області щодо надання права приватизації службової квартири за адресою АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати Дніпровський квартирно-експлуатаційний відділ міста Дніпра, як орган приватизації, прийняти відповідні заходи щодо приватизації квартири за адресою АДРЕСА_1 , у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 , є законною дружиною ОСОБА_2 , зверталася до Черкаської селищної ради Самарівського району Дніпропетровської області, на підставі довіреності, з проханням зняти з даного житла за адресою АДРЕСА_1 (стара назва АДРЕСА_2 ) - статус службового та надати дозвіл на приватизацію цього житла. Право на заселення вище вказаного житлового приміщення позивачу було надано на підставі Ордеру № 122 від 05.08.2002 року. У зв`язку з тим, що чоловік позивача, майор ОСОБА_2 , був звільнений зі служби не за власним бажанням, а у зв`язку з реформуванням ЗСУ, у запас за пунктом 63 підпунктом «г» (у зв`язку зі скороченням штатів) «Положення про проходження військової служби особам офіцерського складу, прапорщиками(мічманами) ЗС України», вважає, що маємо право на виключення житла з числа службових та забезпечення ним для постійного проживання. Як доказ, додається копія Витягу з наказу Командира військової частини НОМЕР_1 від 29.08.2006 року № 181. Однак, у відповідь на вказане звернення Черкаською селищною радою не було надано право на приватизацію службової квартири, що зумовило звернення позивача з даним позовом до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 відкрито провадження у справі, розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін.

07.11.2026 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» Черкаською селищною радою Самарівського району Дніпропетровської області подано відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі з огляду на наступне. 11.04.2025 року Черкаською селищною радою Самарівського району Дніпропетровської області була надана відповідь (вих. №16/0/13/25) ОСОБА_1 на її звернення (вх № Т-24/0/10-25) від 02.04.2025 року, в якій відповідач по суті роз`яснив заявникові, що відповідно до п. 11 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.08.2006 року, житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень. Виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирноексплуатаційного органу. При надходженні зазначеного клопотання, селищною радою буде прийнято відповідне рішення та вчинені всі необхідні адміністративні процедури щодо зняття статусу службового житла з квартири яку вона займає. Отже вважають, що протиправної бездіяльності ними не було допущено. Окрім викладеного зазначають, що Черкаська селищна рада в якості органу місцевого самоврядування не входить до структури органів управління Міністерства оборони України, та в розумінні ч.2 ст. 19 Конституції України не наділена правом, на збір, облік, та актуалізацію даних військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання.

12.01.2026 року Квартирно - експлуатаційним відділом міста Дніпро подано додаткові пояснення у справі, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі. Зазначають, що на виконання наказу Міністра оборони України від 16.09.2011 року № 569 «Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад» житловий фонд Міністерства оборони України, що розташований у смт. Гвардійське, у тому числі і житлове приміщення (квартиру) АДРЕСА_3 , передано до Черкаської селищної ради актом прийому-передачі від 31.05.2023 року. Черкаською селищною радою, 10.07.2024 року, було прийнято рішення №621/4/VIII «Про передачу у віддання Міністерства оборони України в особі Дніпровського квартирно-експлуатаційного управління квартир і житлових приміщень для військових частин Черкаського гарнізону» в кількості 188 житлових приміщень (квартир). Житлове приміщення (квартира) АДРЕСА_3 до вищевказаного рішення Черкаської селищної ради включена. Відповідно Інструкції для зняття статусу «службового» з житлового приміщення необхідне: перебування військовослужбовця на квартирному обліку при військовій частині; дозвіл житлової комісії військової частини на зняття статусу «службового» з житлового приміщення; протокол засідання житлової комісії частини, який затверджується наказом. Надалі формується справа і подається на розгляд Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями, де приймається рішення про зняття статусу службового житлового приміщення та надання його для постійного проживання, яке в подальшому затверджується Державним секретарем Міністерства оборони України. На даний час в справі відсутні будь-які докази, які підтверджують факт перебування ОСОБА_2 на квартирному обліку в Черкаському гарнізоні. З огляду на вищезгадане квартирно-експлуатаційний відділ міста Дніпро має право погоджувати зняття статусу службового житла тільки через Комісію з контролю для осіб, які перебувають на квартирному обліку в Черкаському гарнізоні і не уповноважений погоджувати зняття статусу зі службового житла на постійне в селищах Черкаське та Гвардійське.

Однак рішення Черкаської селищної ради від 10.07.2024 року №621/4/VIII «Про передачу у віддання Міністерства оборони України в особі Дніпровського квартирно-експлуатаційного управління квартир і житлових приміщень для військових частин Черкаського гарнізону», на яке посилається відповідач до матеріалів адміністративної справи не було надано.

Розглянувши матеріали адміністративної справи з урахуванням доводів сторін в обґрунтування їх правових позицій, суд дійшов висновку про необхідність витребування додаткових доказів у справі з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Приписами ч.ч. 6, 9 ст. 80 КАС України унормовано, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.

Частинами 8, 9 ст. 79 КАС України унормовано, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Відповідно до ч. 3 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

З огляду на викладене вище, для з`ясування усіх обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає за необхідне витребувати від Квартирно-експлуатаційного відділу міста Дніпро належним чином завірену копію рішення Черкаської селищної ради від 10.07.2024 року №621/4/VIII «Про передачу у віддання Міністерства оборони України в особі Дніпровського квартирно-експлуатаційного управління квартир і житлових приміщень для військових частин Черкаського гарнізону».

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 72, 73, 80, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Витребувати від Квартирно - експлуатаційного відділу міста Дніпро додаткові докази у справі № 160/29958/25, а саме:

- належним чином завірену копію рішення Черкаської селищної ради від 10.07.2024 року № 621/4/VIII «Про передачу у віддання Міністерства оборони України в особі Дніпровського квартирно-експлуатаційного управління квартир і житлових приміщень для військових частин Черкаського гарнізону».

Витребувані документи надати до суду у п`ятиденний строк з дня отримання ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя О.С. Луніна