Рішення № 134967614, 17.03.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2026
Номер справи
160/647/26
Номер документу
134967614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2026 року Справа № 160/647/26 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

12 січня 2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати повністю рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії від 12.08.2025 № 912050813334;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за заявою від 10.01.2024 № 605 в зв`язку зі зміною періоду 60 календарних місяців до 01.07.2000: а) на підставі наявної в матеріалах пенсійної справи довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за 01.04.1974 30.04.1979; б) зі зміною періоду 60 календарних місяців на 01.02.1976 31.01.1981, з виключенням з розрахунку 40 місяців (01.10.1977 31.01.1981); в) перерахунок призначеної пенсії провести з 01.01.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 15.07.1999 року перебуває на обліку (особовий рахунок № НОМЕР_2 ) та одержує пенсію за віком в територіальних органах Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. 10.01.2024 року позивач на підставі частин 1, 2 ст.43 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою № 605 про перерахунок пенсії, у зв`язку зі зміною періоду 60 календарних місяців до 01.07.2000 року, до якої був доданий розрахунок Кз за новий визначений період 60 календарних місяців до 01.07.2000 року, згідно якого новий індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії позивача після оптимізації повинен складати 1,95052 замість існуючого 1,70205. Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17.01.2024 року №912050813334 відмовлено в перерахунку пенсії. Вказане рішення було оскаржено в судовому порядку та скасовано, а також зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 10.01.2024 року № 605, з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 16.02.2016 року № 4, складеної ПАТ "ДНІПРОВАЖМАШ", та прийняти рішення згідно з вимогами законодавства. 12.08.2025 року заяву про перерахунок пенсії розглянуто повторно Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 16.02.2016 року № 4, складеної ПАТ "ДНІПРОВАЖМАШ" та прийнято рішення 912050813334 про перерахунок пенсії від 12.08.2025 року. Однак, приймаючи вказане рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на власний розсуд визначило період заробітної плати до 30 червня 2000 року для обчислення пенсії і виключило період страхового стажу, чим порушило встановлений ч.1 ст.40 Закону № 1058 порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії, що зменшує індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії і відповідно розмір пенсії позивача. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, з огляду на що звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2026 року відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 17.03.2026 року подано до суду відзив на позов, в якому просило у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати визначено шляхом ділення суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць на страховий стаж за місяці, які саме враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи. Таким чином, пенсія позивача обчислена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 15.07.1999 року отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

10 січня 2024 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17.01.2024 року №912050813334 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року у справі №160/32224/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17.01.2024 року №912050813334 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 10.01.2024 року №605, з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 16.02.2016 року №4, складеної Публічним акціонерним товариством «ДНІПРОВАЖМАШ», та прийняти рішення згідно з вимогами законодавства.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2025 року у справі №160/32224/24 залишено без змін.

У відповідь на звернення позивача від 14.08.2025 року супровідним листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.09.2025 року № 42690-32706/К-01/8-0400/25 надано позивачу копії документів з електронної пенсійної справи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , перерахунок пенсії здійснено виходячи з розрахунку заробітку для обчислення з урахуванням кількості місяців заробітної плати 60, з урахуванням періодів травень 1974 року квітень 1979 року.

Так, згідно доданого до заяви про перерахунок пенсії від 10.01.2024 року розрахунку коефіцієнтів зарплати, позивачем було визначено заробітну плату за період з 02.1976 по 01.1981 рр. (60 місяців); період з 01.07.2000р. немає. При цьому, у вказаному розрахунку зазначено про виключення з розрахунку коефіцієнтів зарплати періоду з 10.1977 по 01.1981рр.

Отже, фактично позивач просить врахувати при розрахунку коефіцієнтів зарплати лише 20 місяців.

Проте суд зауважує, що приписами частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що у всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Отже, вимоги в частині здійснення розрахунку заробітку для обчислення пенсії з урахуванням коефіцієнтів зарплати фактично за період з 02.1976 по 09.1977рр. (20 місяців) є такими, що суперечать приписам частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV.

Разом з тим, позивач просить врахувати дані довідки від 16.02.2016 року № 4, складеної ПАТ "ДНІПРОВАЖМАШ", про заробітну плату для обчислення пенсії за період 01.04.1974р. 30.04.1979р., що не відповідає вимогам про здійснення розрахунку заробітку для обчислення пенсії з урахуванням коефіцієнтів зарплати за період з 01.02.1976р. 31.01.1981р., оскільки такі періоди є різними.

Матеріали справи, а також матеріали пенсійної справи позивача не містять даних про заробітну плату позивача для обчислення пенсії за період з 01.05.1979р. 31.01.1981р.

На підставі викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку пенсії за заявою від 10.01.2024 року № 605, у зв`язку зі зміною періоду 60 календарних місяців до 01.07.2000: а) на підставі наявної в матеріалах пенсійної справи довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за 01.04.1974 30.04.1979; б) зі зміною періоду 60 календарних місяців на 01.02.1976 31.01.1981, з виключенням з розрахунку 40 місяців (01.10.1977 31.01.1981); в) перерахунок призначеної пенсії провести з 01.01.2024 року є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Також в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії від 12.08.2025 року № 912050813334 суд вказує, що сторонами таке рішення до суду не надано.

Судом в ході судового розгляду доводи позивача про врахування під час прийняття рішення від 12.08.2025 року періоду 102 календарних місяці страхового стажу з 01.05.1974 по 30.04.1979, з 01.07.2000 по 31.12.2003 не підтверджено. Також, як вже судом зазначено вище, за даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , перерахунок пенсії здійснено виходячи з розрахунку заробітку для обчислення з урахуванням кількості місяців заробітної плати 60, з урахуванням періодів травень 1974 року квітень 1979 року.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб`єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір не підлягає відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 49094; ІК в ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 17 березня 2026 року.

Суддя Е.О. Юрков