Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2026 року Справа № 160/36465/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
Позивач 23.12.2025р. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій позивач з урахуванням уточнень від 05.01.2026 року, просить:
визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху, що полягає у непризначенні та невиплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв`язку з встановленням 21.03.2023 року (вперше) третьої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та п. 5 ч.2 ст.16 та ч.2 ст. 162 Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
зобов`язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 21.03.2023 року (вперше) III групи інвалідності, внаслідок захворювання пов`язаного проходженням військової служби, відповідно до статей п. 5 ч.2 ст. 16 та ч.2 ст. 16-2 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку № 975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у розмірі 187 880 гривень.
Ухвалою суду від 29.12.2025 року позовну заяву залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст.160,161 КАС України.
05.01.2026 року позивачем усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 12.01.2026 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку положень ст. 262 КАС України.
Також ухвалою суду від 12.01.2026 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:
звернення позивача про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв`язку з встановленням 21.03.2023 року (вперше) третьої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та п. 5 ч.2 ст.16 та ч.2 ст. 162 Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
протокол №22 від 18.06.2025 року засідання комісії щодо призначення та виплати одноразової гр. допомоги;
лист №21.1-07/328/25 від 23.06.2025 р;
відомості щодо укладення/неукладення договору;
лист позивача звернутий до відповідача від 05.12.2025 року;
належним чином оформлене рішення відповідача щодо прийняття/відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв`язку з встановленням 21.03.2023 року (вперше) третьої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та п. 5 ч.2 ст.16 та ч.2 ст. 162 Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
відомості/інформацію станом на день звернення до суду із цим позовом про виплату позивачеві спірних коштів, у разі невиплати вказати підстави та надати відповідне рішення відповідача;
усі наявні докази щодо суті спору.
21.01.2026 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
26.01.2026 року позивачем до суду подано відповідь на відзив.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 12.03.2026 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
Позивач обґрунтовує протиправною бездіяльністю Відповідача щодо непризначення та невиплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 21.03.2023 третьої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок № 975) та закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Щодо пропозиції укласти договір вказує про те, що відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024року №270 про відсрочку та розстрочку випалти одноразової грошової допомоги, то ОСОБА_1 відмовив в прийнятті пропозиції відповідача, про що повідомив в заяві від 05.12.2025року.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що за результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 , на виконання рішення суду, відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Порядку № 975, закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та з урахуванням висновків суду, Комісія вирішила: доручити провідному юрисконсульту Дніпровського РСП Іщенко Ю. С. направити ОСОБА_1 лист із пропозицією укласти договір про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024 № 270, відповідно до умов якого перша виплата буде здійснена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні; у разі надання такої згоди ОСОБА_1 , уповноваженому структурному підрозділу Украероруху оформити та підписати зазначений вище договір.
На виконання рішення комісії листом від 23.06.2025 № 21.1-07/328/25 ОСОБА_1 було запропоновано укласти з Украерорухом договір про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, рівними частинами протягом шести місяців, перша із яких буде виплачена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні.
У разі згоди запропоновано для підготовки проекту договору надати засвідчені копії паспорта громадянина України, довідки про присвоєння індивідуального податкового номера (РНОКПП), інформацію про реквізити банківського рахунку, зареєстроване місце проживання, засоби зв`язку.
Вказують, що відповідь на заначений лист до підприємства Відповідача не надходила.
У подальшому, Позивач звернувся до Відповідача із заявою від 05.12.2025 про виплату одноразової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби відповідно до норм Порядку № 975 та закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Листом від 19.12.2025 №2.1-09.2/3987/25 Позивача повідомлено про розгляд його заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби та що через тривалість в Україні воєнного стану, закриття повітряного простору над Україною та неможливості здійснення підприємством своєї господарської діяльності, здійснити виплату одноразової грошової допомоги не вбачається можливим у інший спосіб, ніж позивачу було запропоновано листом від 23.06.2025 № 21.1-07/328/25.
Вказують, що у правовідносинах, що виникли між Сторонами у даній справі Відповідач не має фінансової спроможності виплачувати Позивачеві одноразову грошову допомогу на інших умовах, аніж визначені наказом Украероруху від 06.09.2024 № 270 «Про затвердження Порядку виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, та у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності».
Також, стосовно вимоги Позивача, пов`язаної із визначенням конкретного розміру суми одноразової грошової допомоги - зобов`язати Украерорух нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 21.03.2023 року (вперше) III групи інвалідності, внаслідок захворювання пов`язаного проходженням військової служби, відповідно до статей п. 5 ч.2 ст. 16 та ч.2 ст. 16-2 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку № 975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у розмірі 187 880 грн., вказують що вказані вимоги є безпідставними та такими, які фактично заявлені на майбутнє та задоволення позову в цій частині буде свідчити про втручання у дискреційні повноваження суб`єкта, до повноважень якого входить розгляд заяви про призначення одноразової грошової допомоги, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Суд, дослідив матеріали справи, з`ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , проходив військову службу у Збройних Силах України з 02.08.1993року по 08 жовтня 2021 року.
Встановлено, що позивач був відряджений до підприємства Відповідача із залишенням на військовій службі та був звільнений з посади заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування Дніпровського регіонального структурного підрозділу Украероруху на підставі наказу Украероруху №1069/о від 05.10.2021 року, підставою для якого був витяг із наказу Міністра оборони України від 16.09.2021 № 435.
На підставі акту огляду медико-соціальної експертної комісії №169 ОСОБА_1 була вперше встановлена третя група інвалідності з 21.03.2023 року, висновок: «захворювання, так, пов`язане з проходженням військової служби» «ступінь втрати професійної працездатності у відсотках:40% з 08.10.2021 року одноразово», зазначені обставини підтверджуються довідкою до акту огляду медико соціальної експертної комісії серія 12 ААВ № 689195 та довідкою про результати визначення застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серія 12AAA № 052814.
21.08.2023 року позивач направив заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 21.03.2023 року 3 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби та необхідні документи на адресу Державного підприємства обслуговування повітряного руху.
Отже, встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Украероруху із заявою від 21.08.2023 року про виплату йому одноразової грошової допомоги відповідно до закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку № 975 у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності, 40% втрати працездатності.
24.10.2023 року комісія Украероруху з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності військовослужбовцями, звільненими зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі розглянула зокрема заяву ОСОБА_3 щодо наявності підстав виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у разі звільнення зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі, загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності, та результат розгляду оформлено протоколом від 24.10.2023 за № 3.
За результатами розгляду заяви, Комісія прийняла рішення направити документи ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, як розпорядника бюджетних коштів, для здійснення даних виплат на підставі статті 23 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Позивач, не погодившись із рішенням Відповідача, звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Украероруху, третя особа: Міністерство оборони України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 року по справі №160/25026/24 визнано протиправним та скасовано рішення, викладене в протоколі від 24.10.2023 року за № 3 засідання комісії з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності військовослужбовцям, звільнення зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі, затверджений 25.10.2023 т.в.о. директора ОСОБА_4 , щодо не призначення та невиплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві та Закону України від 20.12.1991 Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.
Зобов`язано Державне підприємство обслуговування повітряного руху України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби та прийняти рішення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві та Закону України від 20.12.1991 Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, з урахуванням висновків суду.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 року апеляційну скаргу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України залишити без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 в адміністративній справі №160/25026/24 залишено без змін.
18.06.2025 року відбулось засідання комісії Украероруху з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у разі звільнення зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі, загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності, рішення якої оформлене протоколом від 18.06.2025 за № 22.
За результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Порядку №975, закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та з урахуванням висновків суду, Комісія вирішила: доручити провідному юрисконсульту Дніпровського РСП Іщенко Ю. С. направити ОСОБА_1 лист із пропозицією укласти договір про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024 № 270, відповідно до умов якого перша виплата буде здійснена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні; у разі надання такої згоди ОСОБА_1 , уповноваженому структурному підрозділу Украероруху оформити та підписати зазначений вище договір.
На виконання рішення комісії листом від 23.06.2025 № 21.1-07/328/25 ОСОБА_1 було запропоновано укласти з Украерорухом договір про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, рівними частинами протягом шести місяців, перша із яких буде виплачена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні. У разі згоди запропоновано для підготовки проекту договору надати засвідчені копії паспорта громадянина України, довідки про присвоєння індивідуального податкового номера (РНОКПП), інформацію про реквізити банківського рахунку, зареєстроване місце проживання, засоби зв`язку.
Встановлено, що листом за №21.1-07/328/25 від 23.06.2025 року Украерорух повідомив, що комісія з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у разі звільнення зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі, загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності ( рішення оформлено протоколом №22 від 18.06.2025 року) повторно розглянуло заяву позивача про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби відповідно до постанови КМУ від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Комісія вирішила: доручити провідному юрисконсульту Дніпровського РСП ОСОБА_5 направити ОСОБА_1 лист із пропозицією укласти договір про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024 року №270, відповідно до умов якого перша виплата буде здійснена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні; у разі надання такої згоди ОСОБА_1 , уповноваженому структурному підрозділу Украероруху оформити та підписати зазначений вище договір.
Листом від 05.12.2025 року позивач повідомив відповідача, що незгоден з пропозицією на укладення договору про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, рівними частинами протягом шести місяців, перша з яких буде виплачена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану, просив нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання .
Відповідач листом від 19.12.2025 року за № 2.1-09.2/3987/25 повідомив, що Украерорух не відмовляється від здійснення належної позивачу виплати одноразової грошової допомоги, але зважаючи на те, що станом на сьогоднішній день, через тривалість в Україні воєнного стану, закриття повітряного простору над Україною та неможливість здійснення підприємством своєї господарської діяльності, здійснити виплату одноразової грошової допомоги невбачається можливим у іншій спосіб ніж було запропоновано раніше листом від 23.06.2025 року № 21.1-07/328/25.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача, яка полягає у непризначенні та невиплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв`язку з встановленням 21.03.2023 року (вперше) третьої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та п. 5 ч.2 ст.16 та ч.2 ст. 162 Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІІ).
Відповідно до статті 41 цього Закону виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII (далі - Законом № 2011-ХІІ).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначені Законом №2011-ХІІ.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону №2011-ХІІ, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно п.6 ч.2 ст.16 Закону №2011-ХІІ, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.
В контексті спірних правовідносин, саме п. 6 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» є спеціальною правовою нормою, що містить особливі критерії для встановлення умов виплати одноразової грошової допомоги особам, які проходять строкову військову службу, зокрема:
- особливі суб`єкти отримання допомоги - військовослужбовці строкової військової служби;
- визначений час настання інвалідності - період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби;
- відсутність умови про настання інвалідності після закінчення тримісячного строку після звільнення зі служби.
Відповідно до ч.2 ст.16-2 №2011-ХІІ, одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому у випадках, зазначених у підпункті 5 пункту 2 статті 16 цього Закону, розмір одноразової грошової допомоги не може бути меншим за 70-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Відповідно до ч.9 ст.16-3 Закону №2011-XII, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).
Підпунктом 3 пункту 6 Порядку №975, визначено, що військовослужбовцю строкової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов`язаному чи резервісту під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві, у розмірі: 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності III групи.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Як уже зазначалось судом позивач як військовослужбовець був відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив військову службу на різних посадах. До відрядження до Державного підприємства обслуговування повітряного руху позивач не мав інвалідності.
Наказом Міністра оборони України від 16.09.2021 №435 позивача було звільнено з військової служби у відставку відповідно до п.2.4.5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з урахуванням вимог частини восьмої цієї статті, за пунктом «б» (за станом здоров`я).
Згідно матеріалів справи, на підставі акту огляду медико-соціальної експертної комісії №169 ОСОБА_1 була вперше встановлена третя група інвалідності з 21.03.2023 року, висновок: «захворювання, так, пов`язане з проходженням військової служби» «ступінь втрати професійної працездатності у відсотках:40% з 08.10.2021 року одноразово», зазначені обставини підтверджуються довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серія 12 ААВ № 689195 та довідкою про результати визначення застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серія 12AAA № 052814.
21.08.2023 року позивач направив заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 21.03.2023 року 3 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби та необхідні документи на адресу Державного підприємства обслуговування повітряного руху.
За результатами розгляду заяви рішенням від 24.10.2023 року комісії з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності військовослужбовцям, звільненим зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі була направлена заява ОСОБА_1 та документи до неї до Міністерства оборони України, як розпорядника, бюджетних коштів, для здійснення даних виплат, на підставі статті 23 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Не погодившись з рішенням відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав, у зв`язку із чим рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 року по справі №160/25026/24 визнано протиправним та скасовано рішення, викладене в протоколі від 24.10.2023 за № 3 засідання комісії; зобов`язано Державне підприємство обслуговування повітряного руху України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби та прийняти рішення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням висновків суду.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 року апеляційну скаргу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України залишити без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 в адміністративній справі №160/25026/24 залишено без змін.
На виконання вказаного вище рішення суду по справі №160/25026/24, 18.06.2025 відбулось засідання комісії Украероруху з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у разі звільнення зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі, загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності, рішення якої оформлене протоколом від 18.06.2025 за № 22 та за результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Порядку №975, закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та з урахуванням висновків суду, Комісія вирішила: доручити провідному юрисконсульту Дніпровського РСП Іщенко Ю. С. направити ОСОБА_1 лист із пропозицією укласти договір про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024 № 270, відповідно до умов якого перша виплата буде здійснена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні; у разі надання такої згоди ОСОБА_1 , уповноваженому структурному підрозділу Украероруху оформити та підписати зазначений вище договір.
Отже, відповідач повторно розглянув документи ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Порядку № 975 та фактично прийняв рішення про виплату одноразової грошової допомоги, а також запропонував ОСОБА_1 укласти договір про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024 № 270, відповідно до умов якого перша виплата буде здійснена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні.
Отже, не є спірними обставини, що правомірності призначення позивачеві та виплати одноразової грошової допомоги.
На виконання рішення комісії листом від 23.06.2025 № 21.1-07/328/25 ОСОБА_1 було запропоновано укласти з Украерорухом договір про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, рівними частинами протягом шести місяців, перша із яких буде виплачена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні.
У подальшому, Позивач звернувся до Відповідача із заявою від 05.12.2025 про виплату одноразової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби відповідно до норм Порядку № 975 та закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Листом від 19.12.2025 №2.1-09.2/3987/25 позивача повідомлено про розгляд його заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби та що через тривалість в Україні воєнного стану, закриття повітряного простору над Україною та неможливості здійснення підприємством своєї господарської діяльності, здійснити виплату одноразової грошової допомоги не вбачається можливим у інший спосіб, ніж Позивачу було запропоновано листом від 23.06.2025 № 21.1-07/328/25.
Отже, станом на день звернення позивача до суду із цим позовом одноразову грошову допомогу позивачу виплачено так і не було.
Слід вказати про те, що згідно постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 року у справі №160/25026/24, суд дійшов висновку, що «суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що саме на відповідача покладений обов`язок по розгляду заяви позивача про призначення одноразоввої грошової винагороди».
Між тим, 18.06.2025 відбулось засідання комісії Украероруху з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у разі звільнення зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі, загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності, рішення якої оформлене протоколом від 18.06.2025 за № 22 та за результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Порядку № 975, закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та з урахуванням висновків суду, Комісія фактично так і не здійснила нарахування спірних грошових коштів.
Відповідно до вимог п.13 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 ( в редакції на час виникнення правовідносин ) розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Відповідно до п. 23 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 ( в редакції від 04.06.2025 року) розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Слід вказати, що з рішення №22 від 18.06.2025 року вбачається, що : «За результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Порядку № 975, закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та з урахуванням висновків суду, Комісія вирішила: доручити провідному юрисконсульту Дніпровського РСП Іщенко Ю. С. направити ОСОБА_1 лист із пропозицією укласти договір про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024 № 270, відповідно до умов якого перша виплата буде здійснена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні; у разі надання такої згоди ОСОБА_1 , уповноваженому структурному підрозділу Украероруху оформити та підписати зазначений вище договір».
З наведеного вбачається, що відповідач повторно розглянув документи ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Порядку № 975 та фактично прийняв рішення про виплату одноразової грошової допомоги, у зв`язку із чим запропонував ОСОБА_1 укласти договір про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024 № 270, відповідно до умов якого перша виплата буде здійснена протягом 100 банківських днів з дня скасування воєнного стану в Україні.
Отже, що відповідач не відмовляється та не спростовує факту належної позивачу виплати одноразової грошової допомоги, вбачається з листа від 19.12.2025 року за № 2.1-09.2/3987/25, але посилаючись на тривалість в Україні воєнного стану, закриття повітряного простору над Україною, неможливість здійснення підприємством своєї господарської діяльності, вважає можливим здійснити виплату одноразової грошової допомоги у спосіб запропонований листом від 23.06.2025 року № 21.1-07/328/25.
У відзиві відповідач також зазначає, про відсутність фінансової спроможності виплачувати Позивачеві одноразову грошову допомогу на інших умовах, аніж визначені наказом Украероруху від 06.09.2024 № 270 «Про затвердження Порядку виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, та у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності».
Відповідач фактично визнає свій обов`язок призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, відповідно до Порядку №975.
Щодо посилань відповідача на введення правового режиму воєнного стану в Україні, закриття повітряного простору над Україною та неможливість здійснення підприємством своєї господарської діяльності і, як наслідок, відсутністю фінансових надходжень за аеронавігаційне обслуговування, є безпідставними та не звільняють відповідача від обов`язку виплатити позивачу належну одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності.
Щодо пропозиції укласти договір відповідно до наказу Украероруху від 06.09.2024року № 270 про відсрочку та розстрочку випалти одноразової грошової допомоги, то ОСОБА_1 відмовив в прийнятті пропозиції відповідача, про що повідомив в заяві від 05.12.2025року.
Слід вказати, що допомога призначається згідно Закону та відповідно до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», однак цього зроблено не було.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Отже, враховуючи наведене, слід дійти висновку, що рішення, викладене в протоколі від 18.06.2025 року за № 22, засідання комісії Украероруху з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у разі звільнення зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі, загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності, слід визнати протиправним, та як наслідок його скасувати.
Стосовно вимоги позивача зобов`язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 21.03.2023 року (вперше) III групи інвалідності, внаслідок захворювання пов`язаного проходженням військової служби, відповідно до статей п. 5 ч.2 ст. 16 та ч.2 ст. 16-2 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку № 975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у розмірі 187 880 грн., слід вказати про таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов`язання Державного підприємства обслуговування повітряного руху України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби та прийняти рішення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві та Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та прийняти відповідне рішення з урахуванням правових висновків суду, які викладені в цьому рішенні.
Враховуючи наведене вище, та положення ч.2 ст. 9 КАС України позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наведених вище підстав.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.
Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.
Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.
Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 908,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення, викладене в протоколі від 18.06.2025 року за № 22, засідання комісії Украероруху з розгляду питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у разі звільнення зі служби безпосередньо з посад в Украерорусі, загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності.
Зобов`язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 відносно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби та прийняти рішення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві та Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та прийняти відповідне рішення з урахуванням правових висновків суду, які викладені в цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в сумі 908,40 гривень.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (08301, Київська обл., м. Бориспіль-1, код ЄДРПОУ 19477064).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 12.03.2026 року.
Суддя В.В. Ільков