Рішення № 134963811, 19.03.2026, Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
19.03.2026
Номер справи
932/9254/24
Номер документу
134963811
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 932/9254/24

Провадження № 2-а/932/199/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2026 року м. Дніпро

Шевченківський районний суд міста Дніпра в складі головуючого - судді Потоцької С.С., розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Шевченківського районного суду міста Дніпра адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, в якому просить скасувати постанову від 24.09.2024 серії ЕНА № 3124376 про притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною першою ст. 126 КУпАП та закрити справу.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що його постановою від 24.09.2024 серії ЕНА № 3124376 притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 425 грн за частиною першою ст. 126 КУпАП за те що він 24.09.2024 о 17:19 в м. Дніпро по шосе Донецьке, 119 керував транспортним засобом міні-навантажувач реєстраційний номер НОМЕР_1 без чинного страхового полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договорі зазначеного виду обов`язкового страхування у візуальній формі, чим порушив п. 2.1 «г» ПДР. Позивач з посиланням на абз. 2 п.1.5 ст.1 ЗУ «Про обов`язкове страхування власників наземних транспортних засобів» зазначає, що не вважається транспортним засобом пристрій, який підпадає під ознаки, зазначені у цьому пункті, але щодо якого встановлені коригуючи коефіцієнти залежно від типу транспортного засобу. Коригуючи коефіцієнти затверджені розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 566 від 09.07.2010. За цим розпорядженням міні-навантажувач не відноситься до типів транспортних засобів щодо яких встановлений коригуючий коефіцієнт та не підлягає державній реєстрації та обліку у територіальних органах МВС, а реєструються державними інспекціями сільського господарства. Тому не підлягає обов`язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Ухвалою від 09.10.2024 позов залишений без руху.

Ухвалою від 13.01.2025 відкрито провадження у справі.

Відповідач подав відзив, в якому зазначив, що постанова від 24.09.2024 серії ЕНА № 3124376 винесена з дотриманням норм чинного законодавства. Відповідач зазначив, що відповідно до п 2.4 «а» ПДР на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також, зокрема, пред`явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1. у тому числі чинний страховий поліс (договір) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Згідно з базою МТСБУ водій не мав і не має полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, на транспортний засіб BOBCAT S175 08056АІ. Також позивач не додав полісу страхування до позовної заяви. Постановою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 25.10.2024 у справі № 202/12016/24 позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП. На території України дозволяється використання виключно забезпечених транспортних засобів. Транспортний засіб має бути забезпеченим до початку його використання у дорожньому русі на вулично-дорожній мережі загального користування на території України. Наземні транспортні засоби транспортні засоби таких категорій: автомобілі, мотоцикли (у тому числі моторолери та мотоколяски), мопеди, причепи до автомобілів; інші транспортні засоби, призначені для перевезення пасажирів, вантажу, багажу, пошти та/або обладнані спеціальним устаткуванням/обладнанням, за умови що відомості про такі транспортні засоби внесено до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, передбаченого Законом України "Про дорожній рух". У зв`язку з чим просить відмовити у позові.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що 24.09.2024 інспектором взводу 2 роти 1 батальйону 4 Управління Бережною Ю.І. винесено постанову серії ЕНА № 3124376, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною першою ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн.

У постанові від 24.09.2024 зазначено, що 24.09.2024 об 17-19 год. м.Дніпро, шосе Донецьке, 119 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом 08056А1 без чинного страхового полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договорі зазначеного виду обов`язкового страхування у візуальній формі, чим порушив п. 2.1 «г» ПДР.

Статтею 16 Закону України "Про дорожній рух" визначено основні права та обов`язки водія транспортного засобу, які містять і те, що водій зобов`язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, пред`являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством,- страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Відповідно до пп. « а» п. 2.4 Правил дорожнього руху на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил та пред`явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1.

За приписами пп.» ґ» п. 2.1 Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі чинний страховий поліс (страховий сертифікат Зелена картка) про укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов`язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України.

Відповідно до частини першої ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред`явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов`язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

За матеріалами справи встановлено, що позивач на момент вчинення правопорушення керував транспортним засобом Bobcat S175 д.н.з. НОМЕР_1 .

Суд зазначає, що позивачем не оспорюється відсутність у нього страхового поліса.

Звертаючись до суду з позовом, позивач наголошує, що міні-навантажувач не є транспортним засобом, який підлягає страхуванню відповідно до Закону України «Про обов`язкове страхування цивільноправової відповідальності власників наземних транспортних засобів».

З цього приводу суд зазначає, що під транспортними засобами у статтях 121-126, 127-1 - 128-1, частинах першій і другій статті 129, статтях 132-1, 133-1, 133-2, 139 і 140 слід розуміти всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші транспортні засоби (частина сьома ст. 121 КУпАП).

За приписами п.1.10 Правил дорожнього руху транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.

Відповідно до пункту 1.5 статті 1 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» № 1961-IV (в редакції чинній на момент складення постанови), наземні транспортні засоби - це пристрої, призначені для перевезення людей та/або вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів, які підлягають державній реєстрації та обліку у територіальних органах Міністерства внутрішніх справ України та/або допущені до дорожнього руху, а також ввезені на митну територію України для тимчасового користування, зареєстровані в інших країнах.

Згідно із абз. 2 п.1.5 ст.1 Закону України «Про обов`язкове страхування власників наземних транспортних засобів» № 1961-IV (в редакції чинній на момент складення постанови), у цьому Законі не вважається транспортним засобом пристрій, який підпадає під ознаки, зазначені у цьому пункті, але щодо якого не встановлено коригуючий коефіцієнт залежно від типу транспортного засобу.

У пункті «о» статті 1 Частини І Конвенції про дорожній рух (Відень, 8 листопада 1968 року), ратифікованої із застереженням і заявами Указом Президії ВР УРСР№ 2614-VIIIвід 25.04.74 термін «механічний транспортний засіб» означає будь-який самохідний дорожній транспортний засіб, за виключенням велосипедів з підвісним двигуном, на території Договірних сторін, які не прирівнюють їх до мотоциклів, і за виключенням рейкових транспортних засобів.

Коригуючі коефіцієнти та їх розміри станом на дату складання спірної постанови встановлені та затверджені Положенням про перелік, значення та порядок застосування коригуючих коефіцієнтів під час укладання страховиками договорів обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, затвердженим постановою Правління Національного Банку України від 30.05.2022 № 108.

Згідно із зазначеним Положенням міні-навантажувач не відноситься до типів транспортних засобів, щодо яких встановлений коригуючий коефіцієнт.

Окрім того, міні-навантажувач не підлягає державній реєстрації та обліку у територіальних органах Міністерства внутрішніх справ України, а рреєстрація здійснювалася Держсільгоспінспекціями на підставі Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 № 694.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію машини, яке видане ДІСН в Київський області від 12.02.2025 серія ІС № 015916 міні-навантажувач Bobcat S175 д.н.з. НОМЕР_1 має наступні характеристики: двигун НОМЕР_2 , об`єм двигуна 2434 см куб. Власником міні-навантажувача є ОСОБА_2 .

Отже, не підлягає обов`язковому страхуванню та не може бути застрахованим пристрій, який не має певних коригуючи коефіцієнтів, внаслідок чого він в силу Закону № 1961, не визнається транспортним засобом. Відповідальність за не страхування, як обов`язкове може наставати лише у разі, якщо певний вид транспортного засобу підлягає такому страхуванню відповідно до Закону № 1961.

Відтак, суд дійшов висновку, що міні-навантажувач, за керування яким без страхового полісу притягнуто до адміністративної відповідальності позивача, не відноситься до транспортних засобів у розумінні Закону України «Про обов`язкове страхування власників наземних транспортних засобів» (у редакції чинній на день складання постанов), а тому не підлягає обов`язковому страхуванню за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів

Наведена правова позиція узгоджується з висновками, викладеними Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 22.08.2019 по справі № 295/5514/17.

У зв`язку з цим, суд вважає, що у діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 126 КУпАП, а тому постанова від 24.09.2024 серії ЕНА № 3124376 підлягає скасуванню.

З огляду на зазначене, постанову про накладення адміністративного стягнення на позивача за частиною першою ст. 126 КУпАП слід скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною першою ст. 126 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Розподіл судових витрат

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи

За правилами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, з Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню судові витрати в сумі 605, 60 грн (сплачений позивачем судовий збір).

Керуючись ст. 6, 10, 14, 241-246, 255, 286, 293 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі-задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову від 24.09.2024 серії ЕНА № 3124376 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою ст. 126 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (03048 м. Київ вул. Федора Ернста, буд. 3, ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 коп.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.С.Потоцька