Ухвала суду № 134938408, 17.03.2026, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
17.03.2026
Номер справи
490/1885/26
Номер документу
134938408
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528

490/1885/26

н\п 1-кс/490/1150/2026 У Х В А Л А

17.03.2026р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Управління СБ України в Херсонській області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця Херсонської обл., Цюрупинського р-ну, с. Саги, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

В С Т А Н О В И В :

Слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000133 від 02.03.2026р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

20.02.2026р. у даному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно повідомлення про підозру досудовим розслідуванням встановлено, що Громадянин України ОСОБА_6 , будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення м. Херсона та частини Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід`ємною складовою частиною України, та порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Херсона, у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 14.09.2022, діючи з прямим умислом, з ідеологічних та корисливих мотивів, а також з метою реалізації своїх кар`єрних амбіції, в умовах воєнного стану, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування представників держави-агресора російської федерації та добровільно зайняв посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора виконувача обов`язків заступника Міністра сільського господарства та рибальства Херсонської області.

Реалізуючи незаконно набуті організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, виконувач обов`язків заступника Міністра сільського господарства та рибальства Херсонської області, громадянин України ОСОБА_6 з вересня 2022 року здійснював керівництво незаконним органом влади з виробничих питань, у тому числі шляхом проведення нарад з працівниками т.зв. Міністерства сільського господарства та рибальства Херсонської області, надавав вказівки підлеглим працівникам та здійснював контроль за їх виконанням.

Слідчий звернувся до слідчого судді із клопотанням про обрання підозрюваному ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що 20.02.2026 слідчим підозрюваному ОСОБА_6 через Південний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги залучено захисника за призначенням.

У зв`язку із не встановленням місця перебування ОСОБА_6 , що позбавило орган досудового розслідування можливості вручити останньої письмове повідомлення про підозру від 20.02.2026 у день його складання, таке повідомлення, пам`ятка про процесуальні права та обов`язки та повістки про виклик на 24.02.2026, 25.02.2026, 26.02.2026, відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України, направлені у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Так, 20.02.2026 на офіційному сайті «Офіс Генерального прокурора» та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур`єр» опубліковано повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_6 на 24.02.2026, 25.02.2025, 26.02.2025.

Проте, громадянин України ОСОБА_6 за вказаними повістками не прибув, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.

За наявною інформацією оперативних підрозділів СБ України, ОСОБА_6 у листопаді 2022 року, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, виїхав на тимчасову окуповану територію Херсонської області, куди евакуювалася окупаційна адміністрація, де перебуває по теперішній час та продовжує свою злочинну діяльність, співпрацюючи з окупаційною владою.

У зв`язку із викладеним у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що громадянин України ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування та суду.

02.03.2026 оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_6 , проведення якого доручено оперативним співробітникам 1 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Херсонській області.

02.03.2026 постановою прокурора Херсонської обласної прокуратури матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_6 з кримінального провадження № 22022230000000434 виділено в окреме провадження, яке зареєстровано в ЄРДР за № 22026230000000133 від 02.03.2026.

Поряд із цим наявні ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-які із документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Захисник заперечив проти задоволення клопотання.

Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У випадку, якщо слідчий суддя прийме рішення про тримання під вартою особи, оголошеної в міжнародний розшук, після затримання такої особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного має розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Отже, у разі оголошення особи у міжнародний розшук, КПК України встановлює процедуру, за якою спочатку може бути розглянуте за відсутності підозрюваного клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою. А наступним етапом - після затримання підозрюваного (не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження) - слідчий суддя розглядає за його участю клопотання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід. Використані формулювання свідчать про те, що в умовах переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та оголошення у зв`язку з цим його у міжнародний розшук, КПК України розрізняє процедури обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою від процедури застосування такого обраного запобіжного заходу.

На відміну від процедури застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою - це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м`який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді. За такої нормативної регламентації при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи оголошена особа в міжнародний розшук (або перебуває на тимчасово окупованій території України).

Таким чином, слідчий суддя досліджує ці обставини в світлі конкретних обставин цієї справи.

Так з матеріалів кримінального провадження вбачається, що 20.02.2026 слідчим підозрюваному ОСОБА_6 через Південний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги залучено захисника за призначенням.

У зв`язку із не встановленням місця перебування ОСОБА_6 , що позбавило орган досудового розслідування можливості вручити останньої письмове повідомлення про підозру від 20.02.2026 у день його складання, таке повідомлення, пам`ятка про процесуальні права та обов`язки та повістки про виклик на 24.02.2026, 25.02.2026, 26.02.2026, відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України, направлені у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Так, 20.02.2026 на офіційному сайті «Офіс Генерального прокурора» та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур`єр» опубліковано повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_6 на 24.02.2026, 25.02.2025, 26.02.2025.

Проте, громадянин України ОСОБА_6 за вказаними повістками не прибув, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.

За наявною інформацією оперативних підрозділів СБ України, ОСОБА_6 у листопаді 2022 року, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, виїхав на тимчасову окуповану територію Херсонської області, куди евакуювалася окупаційна адміністрація, де перебуває по теперішній час та продовжує свою злочинну діяльність, співпрацюючи з окупаційною владою.

У зв`язку із викладеним у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що громадянин України ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування та суду.

02.03.2026 оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_6 , проведення якого доручено оперативним співробітникам 1 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Херсонській області.

02.03.2026 постановою прокурора Херсонської обласної прокуратури матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_6 з кримінального провадження № 22022230000000434 виділено в окреме провадження, яке зареєстровано в ЄРДР за № 22026230000000133 від 02.03.2026.

Вказане дає підстави для висновку, що ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, та перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, при цьому орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_6 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278, ч. 2 ст. 135 КПК України, за такого ОСОБА_6 набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні №22026230000000133.

Щодо обґрунтованості підозри, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об`єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з`ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.

Підозра, виходячи з постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5 - 328 кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.

У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов`язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Мюррей проти Об`єднаного Королівства" зазначив, що факти які викликають підозру не обов`язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред`явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.

Так, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, який є тяжким та санкцією якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Така під озра є обґрунтованою та підтверджується: повідомленням про виявлене кримінальне правопорушення №1/53-17 від 28.09.2022 про те, що ОСОБА_6 добровільно зайняв посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме посаду «виконувача обов`язків заступника Міністра сільського господарства та рибальства Херсонської області» на тимчасово окупованій території Херсонської області; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 30.08.2023, яка пояснила, що після окупації м. Херсон в 2022 р. вона працевлаштувалась бухгалтером в т.зв. Департаменті агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства. У вересні 2022 р. посаду в.о. заступника міністра вказаного міністерства добровільно зайняв ОСОБА_6 ; протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 30.08.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_7 впізнала ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 01.11.2023 який пояснив, що після окупації м. Херсон, він працевлаштувався до незаконно створеного окупаційною владою Департаменту агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства. У вересні посаду в.о. заступника міністра зайняв ОСОБА_6 , зайняв її добровільно, був одним з найактивніших працівників, контролював роботу працівників, проводив наради тощо; протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.11.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_8 впізнав ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 01.11.2023, яка пояснила, що у 2022 р., після окупації м. Херсон, після окупації м. Херсон, вона працевлаштувався до незаконно створеного окупаційною владою Департаменту агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства. У вересні 2022 р. посаду в.о. заступника міністра зайняв ОСОБА_6 , зайняв її добровільно; протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.11.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_9 впізнала ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 03.11.2023, який пояснив, що під час окупації м. Херсон в 2022 р. ОСОБА_6 добровільно обійняв посаду в.о. заступника міністра сільського господарства та риболовства у незаконно створеному окупаційному органі влади, поводив себе дуже активно у питаннях організації роботи міністерства, проводив наради, робив зауваження працівникам тощо; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 23.01.2024, який пояснив, що під час окупації м. Херсон в 2022 р. він працевлаштувався економістом до незаконно створеного окупаційною владою Департаменту агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства, працював під безпосереднім керівництвом ОСОБА_6 , якій займав посаду в.о. заступника міністра. Він вирішував всі виробничі питання, надавав завдання, контролював роботу міністерства, проводив наради; протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 23.01.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_11 впізнав ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 19.01.2024, яка пояснила, що під час окупації м. Херсон в 2022 р. її запросив на роботу у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства ОСОБА_6 , якій займав там посаду в.о. заступника міністра; протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 21.01.2026, відповідно до якого в Херсонському міському суді вилучено документи кримінального провадження №22022230000000331 від 22.08.2022, які підтверджують зайняття посади в.о. заступника міністра сільського господарства та риболовства ОСОБА_6 ; матеріалами кримінального провадження у сукупності.

З урахуванням тяжкості покарання, що загрожує підозрюваному, характеру вчиненого кримінального правопорушення, пов`язаного із добровільним та умисним зайняттям посади пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора виконувача обов`язків заступника Міністра сільського господарства та рибальства Херсонської області; зважаючи на те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, де продовжує займатись злочинною діяльністю; фактично вже вживає заходів, направлених на ухилення від явки до слідчого, прокурора та суду, у зв`язку з чим оголошений у розшук; зважаючи на те, що останньому відомі свідки його протиправних дій та інші фігуранти злочинної діяльності, за такого слід погодитись із доводами прокурора про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-які із документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.

Таким чином запобігти вказаним ризикам шляхом обрання іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не вбачається за можливе.

Керуючись ст. 183, 196 КПК України, -

У Х В А Л И В:

Щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Після затримання і не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до місця кримінального провадження, розглянути за його участю питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід у встановленому законом порядку.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.

Слідчий суддя ОСОБА_1