Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 605/65/26
Провадження 3/605/36/2026
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 березня 2026 рокум.Підгайці
Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Кравчук В.М., розглянувши матеріали, що надійшли від СПД № 2 (м. Підгайці) ВП № 1 (м.Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт серії НОМЕР_1 від 16.06.1998 року, виданий Підгаєцьким РВ УМВС України, що зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_1 , освіта середня спеціальна, розлучена, тимчасово не працює, до адміністративної відповідальності не притягалась
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участі потерпілого ОСОБА_2 ,
В С Т А Н О В И Л А :
19.02.2026 в Підгаєцький районний суд Тернопільської області від СПД №2 (м.Підгайці) ВП №1 (м.Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 735621 від 10 лютого 2026 року, 29 січня 2026 року о 18.40 ОСОБА_1 за місцем проживання свого колишнього чоловіка ОСОБА_2 вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно нього, а саме виражалась в його сторону нецензурними словами, стукала по вікнах, внаслідок чого в нього піднявся артеріальний тиск та розболілась голова, чим була завдана шкода його психологічному здоров`ю.
У судове засідання 18.03.2026 ОСОБА_1 не з`явилася, хоча про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про що в матеріалах є довідка про доставку повідомлення про виклик до суду в мережі «Viber».
У судове засідання 18.03.2026 з`явився потерпілий ОСОБА_2 .
Законом визначено випадки, коли справа не може розглядатися за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, однак розгляд справи за ч.1 ст. 173-2 КУпАП до таких не належить. Враховуючи це, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Оцінюючи матеріали справи у їх повній сукупності, суд доходить такого висновку.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Оцінюючи зібрані у справі докази у їх повній сукупності, суд дійшов такого висновку.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» дає таке визначення домашнього насильства це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229-VIII (з наступними змінами та доповненнями) кривдником - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь якій формі.
Домашнє насильство - це один з різновидів насильства. Воно відрізняється від інших проявів (на вулиці, під час військових дій, в колективах тощо) тим, що вчиняється близькими один до одного людьми (родичами або членами сім`ї), які мають тісні стосунки - кровні, емоційні, шлюбні, інтимні, господарські, та які пов`язані між собою. Таким чином, попередження та протидія домашньому насильству, а також надання допомоги постраждалим ускладнюються саме тим, що це правопорушення стосується близьких людей.
Пунктом 2 частини 2 статті 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229-VIII (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на таких oci6: колишнє подружжя.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе і завдали шкоди психічному здоров`ю особи.
Об`єктивна сторона ст.173-2 КУпАП полягає в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
З аналізу вказаних норм вбачається, що домашнє насильство, яке охоплюється диспозицією ст. 173-2 КУпАП, має місце тоді, коли будь-які діяння фізичного, психологічного чи економічного характеру тягнуть за собою настання шкоди фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Таким чином, під домашнє насильство, зокрема психологічного характеру, яке утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, підпадають такі діяння, якими цілеспрямовано та навмисно спричиняється емоційна невпевненість, страх або іншим чином завдається шкода психічному здоров`ю іншого члена сім`ї.
Відповідно до протоколу серії ВАД № 735621 від 10 лютого 2026 року, ОСОБА_1 за місцем проживання свого колишнього чоловіка ОСОБА_2 вчинила стосовно нього домашнє насильство психологічного характеру, а саме виражалась в його сторону нецензурними словами, стукала по вікнах, внаслідок чого в нього піднявся артеріальний тиск та розболілась голова, чим була завдана шкода його психологічному здоров`ю.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а її вину у вчиненні домашнього насильства доведено повністю, що підтверджується письмовими доказами, зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 735621 від 10.02.2026 (арк.спр.1), якому особа, що притягається до відповідальності, власноруч написала пояснення по суті порушення такого змісту: «я хотіла, щоб він відкрив, бо він закрив»;
- рапортами працівників поліції від 30.01.2026 (арк.спр.2-3, 4);
- письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_2 (арк.спр.5) та його усними поясненнями в судовому засіданні.
Згідно з характеристикою №8 від 11.02.2026, виданою старостою Завалівського старостинського округу, ОСОБА_1 на даний час ніде не працює, займається домашнім господарством, з односельчанами не конфліктує, скарг до округу стосовно неї не надходило (арк.спр.7).
Зібрані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є достатніми, належними, допустимими, отриманими з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, доповнюють один одного.
Таким чином, в діяхОСОБА_1 , є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
Враховуючи зазначені обставини справи, беручи до уваги особу ОСОБА_1 , суд вважає, що для виправлення ОСОБА_1 , а також з метою її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття та запобіганню вчиненню нових правопорушень, достатнім буде призначити їй адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч.1 ст.173-2 КУпАП, а саме у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 680,00 грн, оскільки таке стягнення досягне мети його застосування. Направлення на проходження програми для кривдників не потребує.
Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення, тому, відповідно до ст.40-1 КУпАП та ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 665,60 грн.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 33, 40-1, ст.173-2, 221, 251, 252, 268, 283-285, 287-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя
П О С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 20 (двадцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 680,00 грн (шістсот вісімдесят гривень 00 коп.).
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Терн.обл./тг.м.Підгайці /21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA738999980313080106000019765, Код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави 665,60 грн (шістсот шістдесят п`ять гривень 60 коп.) судового збору.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Строк пред`явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого на його сплату, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.
Суддя: Валентина КРАВЧУК