Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 308/19078/25
3/308/981/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., за участі представника Закарпатської митниці Державної митної служби України Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Держмитслужби, відносно:
громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Рівненська область, місце проживання АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 08.11.2018, орган, що видав 5610, РНОКПП НОМЕР_2 -
за ст.485 Митного кодексу України, -
в с т а н о в и в:
З протоколу про порушення митних правил №0902/UA305000/2025 від 16.12.2025 року, вбачається, що Управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Закарпатської митниці проводяться перевірочні заходи щодо переміщення на митну територію України вантажів гуманітарної допомоги, які були ввезені в зоні діяльності Закарпатської митниці.
За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ щодо ввезення на митну територію України транспортного засобу, який переміщувався у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов`язкових митних платежів, ввезення якого відбулося в зоні діяльності Закарпатської митниці встановлено, що 30.06.2022 о 14 год. 39 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «VOLKSWAGEN» моделі «T5» номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Австрії НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN» моделі «T5» номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Австрії НОМЕР_4 громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи: - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, звернення військової частини НОМЕР_5 від 21.06.2022 №718/044, договір купівлі-продажу від 25.06.2022 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «В/ч НОМЕР_5 , код 08474967-Львівська обл.», у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано «VOLKSWAGEN» «T5» номер кузова НОМЕР_3 ».
З метою спростування або підтвердження факту отримання гуманітарної допомоги (транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN» моделі «T5» номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Австрії НОМЕР_4 ), Закарпатською митницею направлено лист в/ч НОМЕР_5 від 04.07.2025 №7.7-20/20-10/8.2/2410.
В зв`язку з ненадходженням відповіді на вищезазначений лист, Закарпатською митницею повторно направлено лист в/ч НОМЕР_5 від 29.10.2025 №7.7-20/20-10/8.2/3955 щодо спростування або підтвердження факту отримання гуманітарної допомоги, зокрема і транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN» моделі «T5» номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Австрії НОМЕР_4 .
Листом від 15.11.2025 №690/33500 в/ч НОМЕР_5 повідомила Закарпатську митницю про очікування та не отримання транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN» моделі «T5» номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Австрії НОМЕР_4 .
Закарпатською митницею направлено лист-запрошення від 24.07.2025 №7.7-20/20-10/10/2618 ОСОБА_4 , з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України.
На вказану у листі дату та час гр. ОСОБА_3 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.
10.09.2025 року Закарпатською митницею отримано лист Львівської митниці від 09.09.2025 №7.4-4/28-03-01/7/22941, яким повідомлено, що 05.09.2025 під час перетину ОСОБА_5 митного кордону України було надано посадовим особам митного поста «Мостиська» Львівської митниці пояснення щодо ввезення ОСОБА_5 транспортного засобу. У своєму поясненні ОСОБА_3 зазначив, що він передав транспортний засіб у червні 2022 року іншій особі для передачі в/ч, а також зобов`язався надати до Закарпатської митниці акт приймання-передачі. Однак, станом на 16.12.2025 року, жодного акту приймання-передачі чи підтверджуючих документів Закарпатська митниця не отримала.
Відповідно до листа управління контролю та адміністрування митних платежів від 08.12.2025 №15/15-02/25398 встановлено, що вартість транспортного засобу становить 4 000 євро. Загальна сума митних платежів які б підлягали сплаті у разі випуску у вільний обіг вказаного вище транспортного засобу станом на 30.06.2022 складає 148 649 28грн., ввізне мито 12 311.04 грн., акциз 85 211.63 грн., ПДВ 44 126.61 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 141 649 28грн.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.
11.02.2026 на адресу суду від представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності адвоката Грицай І.О. надійшли заперечення на протокол про порушення митних правил, в яких адвокат просила провадження у справі закрити за відсутністю складу правопорушення.
В обґрунтування заперечень зазначила, що ОСОБА_1 заперечує щодо складеного протоколу про порушення митних правил №0902/UA305000/2025від 16.12.2025, оскільки ввезений транспортний засіб марки Volkswagen моделі Т5, номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Австрії НОМЕР_4 , було передано для військової частини НОМЕР_5 .
Факт передачі цього транспортного засобу для військової частини НОМЕР_5 підтверджується актом №777 передачі-приймання благодійної, гуманітарної допомоги від 13.07.2022.
Відповідно до акту №777 передачі-приймання благодійної, гуманітарної допомоги від 13.07.2022 громадянин ОСОБА_1 з однією сторони та військова частина НОМЕР_5 в особі командира ОСОБА_6 з іншої сторони склали це акт про передачу-приймання на безоплатній основі благодійної, гуманітарної допомоги, а саме: буса пасажирського Volkswagen Т6, WV2ZZZ7HZ6H058666, б/у, 1905 кг, статистична вартість 110 000,00 грн.
Зазначений акт №777 передачі-приймання благодійної, гуманітарної допомоги від 13.07.2022 р. підписано передавачем ОСОБА_7 та представником одержувача військової частини НОМЕР_5 полковником ОСОБА_6 , також завірено печаткою військової частини НОМЕР_5 .
Вказаний транспортний засіб ввезений на територію України та переданий військовій частині НОМЕР_5 в якості гуманітарної допомоги, що підтверджується підписаними сторонами актом №777 передачі-приймання благодійної, гуманітарної допомоги від 13.07.2022.
Крім того, матеріали справи не містять доказів, що вказаний автомобіль використовується у цивільному обороті або для потреб цивільного населення, тобто вказаний автомобіль на цивільний облік не реєструвався, що свідчить про його використання саме для військових цілей та захисту країни від збройної агресії.
Відповідно, підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України відсутні.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності громадянин ОСОБА_1 не з`явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та за наявними у справі матеріалами.
Представник Закарпатської митниці Селеш О.Я. в судове засідання з`явився, протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі та просив притягнути громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
Заслухавши думку представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, приходжу до наступного висновку.
Частиною 1 ст. 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення
Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв`язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Матеріалами справи встановлено, що Закарпатською митницею отримано лист від військової частини НОМЕР_5 №690/33500 від 15.11.2025, в якому В/Ч повідомила Закарпатську митницю про очікування та не отримання транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN» моделі «T5» номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Австрії НОМЕР_4 .
Також до матеріалів справи долучено копію листа військової частини НОМЕР_5 від 21.02.2026 №690/вих.3ВО/62, відповідно до якого командир військової частини повідомив гр. ОСОБА_1 , що транспортний засіб марки «VOLKSWAGEN» моделі «T5» номер кузова НОМЕР_3 було отримано як благодійну (гуманітарну) допомогу відповідно до акту приймання-передачі №777 від 13.07.2022. Також повідомлено, що за результатами розгляду обставин надання відповіді Закарпатській митниці у військовій частині НОМЕР_5 призначено службову перевірку щодо несвоєчасного подання відповідних документів до служби військової техніки, що призвело до надання недостовірної інформації у попередньому листуванні.
Відповідно до копії акту передачі-приймання благодійної, гуманітарної допомоги від 13.07.2022, укладеного у м.Львові, громадянин ОСОБА_1 з однією сторони та військова частина НОМЕР_5 в особі командира ОСОБА_6 з іншої сторони склали це акт про передачу-приймання на безоплатній основі благодійної, гуманітарної допомоги, а саме: буса пасажирського Volkswagen Т6, WV2ZZZ7HZ6H058666, б/у, 1905 кг, статистична вартість 110 000,00 грн. Матеріальні цінності, перераховані в пункті 1 цього Акту, передані в працездатному стані, придатні до використання за призначенням, без дефектів та недоліків.
Разом з тим, 25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» №4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.
Вказаним Законом Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:
«9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з`єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.
9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з`єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті».
Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з`єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.
Враховуючи вищенаведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вважаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.
Згідно зі ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил митний орган або суд, що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі; 4) про передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу.
З огляду на викладене, справа про порушення митних правил за ст. 485 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 483, 519, 522, 527, 528 п. 9-50 розділу XXI Прикінцевих та Перехідних положень МК України, суддя,-
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя І.О. Шепетко