Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 308/3767/26
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2026 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання - ОСОБА_2
склад учасників справи:
прокурора - ОСОБА_3
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника обвинуваченої адвоката ОСОБА_5
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород матеріали кримінального провадження №12024070000000371 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 23 липня 2024 року про обвинувачення
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Ужгород, Закарпатської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, не працюючої, пенсіонерки
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.362 КК України,-
встановив:
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12024070000000371 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 липня 2025 року про обвинувачення ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.362 КК України, до якого долучено: реєстр матеріалів досудового розслідування, розписку про отримання копії обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування, позовної заяви підозрюваним та захисником, позовну заяву про стягнення майнової шкоди.
10 березня 2026 року ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області матеріали кримінального провадження в частині обвинувачення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України - виділено із кримінальної справи №308/18082/25, 1кп/308/1346/25 в окреме провадження для розгляду угоди про визнання винуватості.
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 12 березня 2026 року матеріали виділеного кримінального провадження відносно ОСОБА_4 передано судді ОСОБА_1 .
Органом досудового розслідування встановлено, що згідно статуту Малого приватного підприємства «Крокус МГ», дане підприємство є юридичною особою, що створюється для здійснення господарської (підприємницької) діяльності з метою отримання прибутку. Відповідно до відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності МПП «Крокус МГ» є діяльність шкіл підготовки водіїв транспортних засобів (85.53). 07.09.2023 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 490 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2023 року № 1218) «Про затвердження Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів» МПП «Крокус МГ» отримала сертифікат про державну акредитацію щодо підготовки водіїв певних категорій з безстроковим терміном дії акредитації.
Процедуру підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів акредитованими у встановленому законодавством порядку закладами (у тому числі філіями чи відокремленими підрозділами юридичних осіб), які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів визначає Порядок, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 487 «Про затвердження Порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів» (далі Порядок підготовки водіїв). Згідно вищезазначеного Порядку підготовки водіїв визначено наступне:
- п. 5. Для забезпечення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв заклади повинні мати спеціалістів, атестованих у встановленому порядку, приміщення (кабінети, класи), обладнані відповідними технічними засобами, навчальними матеріалами та наочним приладдям (у разі потреби), споруди та/або земельні ділянки (майданчики для навчання з початкового керування), транспортні засоби, що відповідають вимогам, встановленим МВС за погодженням із МОН, Мінінфраструктури і Мінекономіки.
- п. 15. Для підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв комплектуються окремі групи слухачів чисельністю не більше 30 осіб. Заклад зобов`язаний зареєструвати до початку занять з теоретичної або практичної підготовки списки груп або особу, яка проходить в індивідуальному порядку підготовку або перепідготовку чи підвищення кваліфікації, в територіальному сервісному центрі МВС за місцезнаходженням закладу (його філії чи іншого відокремленого підрозділу). Реєстрація проводиться шляхом внесення закладом в електронній формі відповідних відомостей про осіб, які проходитимуть підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації водіїв, а також про теоретичну або практичну підготовку, до Єдиного державного реєстру МВС.
- п. 15-1. Відомості, що вносяться закладом до Єдиного державного реєстру МВС, вважаються внесеними з моменту накладення кваліфікованого електронного підпису. Доступ до Єдиного державного реєстру МВС здійснюється керівником закладу або особою, на яку керівником покладено обов`язки з внесення визначених цим Порядком відомостей (далі - відповідальна особа), з використанням кваліфікованого електронного підпису, персонального логіна та пароля доступу відповідальної особи до Єдиного державного реєстру МВС (далі - персональний логін та пароль).
- п. 16. За результатами теоретичної підготовки заклад видає слухачу свідоцтво про закінчення теоретичної підготовки за формою згідно з додатком 3, яке невідкладно вноситься закладом в електронній формі до Єдиного державного реєстру МВС та вважається дійсним протягом року з дня його видачі.
- абз. 7 п. 16. Інформація щодо занять з теоретичної або практичної підготовки вноситься закладом в електронній формі до Єдиного державного реєстру МВС.
- п. 18. Для теоретичної та практичної підготовки залучаються атестовані в установленому законодавством порядку спеціалісти.
- п. 22. За результатами складення практичного іспиту на підставі відповідного протоколу заклад видає слухачу свідоцтво про закінчення практичної підготовки за формою згідно з додатком 4, яке невідкладно вноситься закладом в електронній формі до Єдиного державного реєстру МВС та вважається дійсним протягом двох років з дня його видачі.
Згідно з встановленим постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 року № 373 «Про затвердження Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ та переліку пріоритетних електронних інформаційних ресурсів її суб`єктів» (далі Положення про ЄІС МВС) порядком доступу до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, а також, відповідно до правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних й інформаційно-телекомунікаційних системах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 року № 373 «Про затвердження Правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах» після державної акредитації МПП «Крокус МГ» отримала доступ користувача до сервісів єдиної інформаційної системи МВС в частині підсистеми - Єдиний державний реєстр транспортних засобів, що необхідно для належного здійснення діяльності товариства у відповідності до Порядку підготовки водіїв.
Положенням про ЄІС МВС визначено структуру, загальні засади функціонування єдиної інформаційної системи МВС, регулюється порядок її формування та використання, а також визначено наступне:
- абз. 5 п. 2. Єдина інформаційна система МВС - інтегрована інформаційна система, що безпосередньо забезпечує реалізацію функцій її суб`єктів, інформаційну підтримку та супроводження їх діяльності і становить сукупність взаємозв`язаних функціональних підсистем, сервісів, програмно-інформаційних комплексів, програмно-технічних та технічних засобів електронної комунікації, які забезпечують логічне поєднання та інтеграцію електронних інформаційних ресурсів єдиної інформаційної системи МВС, обробку та захист інформації, внутрішню та зовнішню інформаційну взаємодію шляхом використання функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС із спеціальними функціями.
- абз. 7 п. 2. Користувачі єдиної інформаційної системи МВС - фізичні особи та уповноважені посадові особи суб`єктів єдиної інформаційної системи МВС, яким в установленому порядку надано відповідні права доступу до інформації в єдиній інформаційній системі МВС.
- абз. 9 п. 2. Суб`єкти єдиної інформаційної системи МВС - апарат МВС та його територіальні органи з надання сервісних послуг МВС, Національна гвардія, заклади, установи і підприємства, що належать до сфери управління МВС (далі - система МВС), центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, Моторне (транспортне) страхове бюро, які обробляють інформацію в єдиній інформаційній системі МВС для реалізації своїх повноважень, а також громадські об`єднання, самозайняті особи, суб`єкти господарювання, державні органи інших держав, іноземні та міжнародні організації за умови, що їх електронна взаємодія реалізується сервісами (засобами) центральної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС;
- п. 12. Функціональними підсистемами єдиної інформаційної системи МВС є різні системи (реєстри), в тому числі Єдиний державний реєстр транспортних засобів.
- п. 15. Для ефективного функціонування єдиної інформаційної системи МВС її суб`єкти забезпечують: внесення до єдиної інформаційної системи МВС достовірної та повної інформації; інтеграцію та/або доступ суб`єктів до функціональних підсистем єдиної інформаційної системи МВС та електронних інформаційних ресурсів суб`єктів єдиної інформаційної системи МВС у визначеному Регламентом електронної інформаційної взаємодії суб`єктів єдиної інформаційної системи МВС порядку відповідно до законодавства шляхом прийняття спільних рішень про інформаційну взаємодію.
- п. 18. Доступ користувачів єдиної інформаційної системи МВС до сервісів єдиної інформаційної системи МВС здійснюється з використанням засобів електронної ідентифікації, що відповідають вимогам законодавства, у межах реалізації своїх повноважень. Доступ користувачів єдиної інформаційної системи МВС до інформації, що обробляється в єдиній інформаційній системі МВС, отримання адміністративних, сервісних послуг або електронних публічних послуг здійснюються відповідно до законодавства, зокрема засобами електронного кабінету, та передбачають електронну інформаційну взаємодію з функціональними підсистемами єдиної інформаційної системи МВС та електронними інформаційними ресурсами суб`єктів єдиної інформаційної системи МВС.
- п. 19. Користувачі єдиної інформаційної системи МВС зобов`язані дотримуватися визначеного МВС порядку роботи з електронними інформаційними ресурсами єдиної інформаційної системи МВС та використовувати отриману інформацію відповідно до законодавства.
- абз. 2 п. 20. Інформація, що обробляється в єдиній інформаційній системі МВС, може бути змінена засобами функціональних підсистем єдиної інформаційної системи МВС або електронних інформаційних ресурсів суб`єктів єдиної інформаційної системи МВС лише у випадках, передбачених законодавством.
Доступ користувачів з числа уповноважених осіб МПП «Крокус МГ» до сервісів єдиної інформаційної системи МВС в частині підсистеми - Єдиний державний реєстр транспортних засобів, відповідно до Порядку підготовки водіїв забезпечено шляхом укладення ліцензійного договору, за умовами якого для автошколи надано комп`ютерну програму «Автоматизоване робоче місце «Автошкола», що призначена для інформаційно-аналітичної підтримки таких процесів закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв як формування нової навчальної групи; реєстрація навчальної групи у сервісному центрі МВС; формування протоколів внутрішньої екзаменаційної комісії закладу та наказу про формування навчальної групи; передача даних про виданий документ закінчення навчання до бази даних НАІС; створення та відправлення до загальнодержавної бази даних заяв на проведення операції з навчальним закладом, на додавання спеціаліста та транспортного засобу до реєстру; формування аналітичних звітів.
Оскільки, згідно п.15 Порядку підготовки водіїв заклад зобов`язаний зареєструвати до початку занять з теоретичної або практичної підготовки списки груп або особу, яка проходить в індивідуальному порядку підготовку або перепідготовку чи підвищення кваліфікації, в територіальному сервісному центрі МВС за місцезнаходженням закладу (його філії чи іншого відокремленого підрозділу), а реєстрація проводиться шляхом внесення закладом в електронній формі відповідних відомостей про осіб, які проходитимуть підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації водіїв, а також про теоретичну або практичну підготовку, до Єдиного державного реєстру МВС, то уповноважені особи із МПП «Крокус МГ», з використанням комп`ютерної програми «Автоматизоване робоче місце «Автошкола», є користувачами єдиної інформаційної системи МВС, яким в установленому порядку надано відповідні права доступу до інформації в єдиній інформаційній системі МВС, а тому зобов`язані діяти з дотриманням Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про Національну програму інформатизації», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про електронні комунікації», «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про захист персональних даних», «Про електронні довірчі послуги», «Про публічні електронні реєстри», «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» та інших підзаконних нормативних актів.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону.
Статтею 27 цього ж Закону визначено, що порушення законодавства України про інформацію тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» несанкціоновані дії щодо інформації в системі - дії, що провадяться з порушенням порядку доступу до цієї інформації, установленого відповідно до законодавства; доступ до інформації в системі - отримання користувачем можливості обробляти інформацію в системі; інформаційна (автоматизована) система - організаційно-технічна система, в якій реалізується технологія обробки інформації з використанням технічних і програмних засобів; інформаційно-телекомунікаційна система - сукупність інформаційних та електронних комунікаційних систем, які у процесі обробки інформації діють як єдине ціле.
Статтею 4 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» передбачено, що порядок доступу до державних інформаційних ресурсів або інформації з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, перелік користувачів та їх повноваження стосовно цієї інформації визначаються законодавством.
Згідно зі статтею 11 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» особи, винні в порушенні законодавства про захист інформації в системах, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до вимог «Правил забезпечення захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 373 від 29.03.2006, під час обробки службової і таємної інформації користувач повинен забезпечувати її захист від несанкціонованого та неконтрольованого ознайомлення, модифікації, знищення, копіювання, поширення. Доступ до службової інформації надається тільки ідентифікованим та автентифікованим користувачам. Забезпечення захисту в системі таємної інформації, яка не становить державну таємницю, та конфіденційної інформації здійснюється згідно з вимогами до захисту службової інформації, якщо інше не передбачено законом.
Так, 01.03.2023, ОСОБА_4 , перебуваючи у приміщенні МПП «Крокус МГ», що за адресою: Закарпатська область, місто Ужгород, вулиця Золота, 2, використовуючи службовий ноутбук марки «Lenovo», модель «IdeaPad», серійний номер «PF2622ZS», електронний ключ «Алмаз-1К №315592», реалізовуючи спільний злочинний умисел, діючи за попередньою змовою групою осіб, а саме з інструкторами МПП «Крокус МГ» ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , спрямований на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з використанням комп`ютерної техніки та захищеного носія інформації із кваліфікованим електронним підписом, в порушення вимог п. 15-1, абз. 7 п. 16. Порядку підготовки водіїв, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 487 «Про затвердження Порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів», п.19, абз. 2 п. 20 Положення про ЄІС МВС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 року № 373 «Про затвердження Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ та переліку пріоритетних електронних інформаційних ресурсів її суб`єктів», за допомогою комп`ютера та комп`ютерної програми «Автоматизоване робоче місце «Автошкола» ввійшла до функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС - Єдиний державний реєстр транспортних засобів та вносила недостовірну інформацію щодо прийняття іспитів в осіб, які пройшли підготовку водії транспортних засобів категорії «В», при цьому достовірно знаючи, що такі іспити не проводились, чим здійснила несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованій системі ЄДРТЗ, а саме внесла недостовірні відомості до протоколів екзаменаційної комісії навчального закладу з підготовки та перепідготовки водіїв.
Таким чином, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з членами екзаменаційної комісії ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , внесла до протоколу №181 від 01.03.2023 екзаменаційної комісії навчального закладу з підготовки та перепідготовки водіїв, неправдиві відомості про те, що керування транспортного засобу ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оцінено як «добре», видано свідоцтво про закінчення закладу РТТ №00272342-23, що дало останній безпідставне право на здачу практичного іспиту в ТСЦ МВС.
Повторно, 10.09.2024, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з членами екзаменаційної комісії ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , внесла до протоколу №251/Д від 10.09.2024 екзаменаційної комісії навчального закладу з підготовки та перепідготовки водіїв, неправдиві відомості про те, що керування транспортного засобу ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оцінено як «добре», видано свідоцтво про закінчення закладу РТТ №01066849-24, що дало останній безпідставне право на здачу практичного іспиту в ТСЦ МВС.
Разом з тим, 01.11.2024, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з членами екзаменаційної комісії ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , внесла до протоколу №253 від 01.11.2024 екзаменаційної комісії навчального закладу з підготовки та перепідготовки водіїв, неправдиві відомості про те, що керування транспортного засобу ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , оцінено як «добре», видано свідоцтво про закінчення закладу РТТ №01121134-24, що дало останній безпідставне право на здачу практичного іспиту в ТСЦ МВС.
Таким чином, ОСОБА_4 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, а саме - несанкціонована зміна інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчинена особою, яка має право доступу до неї, за попередньою змовою групою осіб.
У підготовчому судовому засіданні, прокурор ОСОБА_11 , подав суду угоду про визнання винуватості, укладену між ним та обвинуваченою ОСОБА_4 , підтримав обвинувальний акт та просив затвердити угоду оскільки вона укладена відповідно до положень КПК України з урахуванням вимог КК України.
Обвинувачена ОСОБА_4 свою провину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України визнала , зазначила, що угода укладена нею добровільно без будь якогог тиску, умови її укладення їй цілком зрозумілі та є прийнятними для неї, наслідки невиконання угоди зрозумілі. Просила затвердити угоду.
В підготовчому засіданні захисник обвинуваченої ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_5 просив врахувати всі обставини укладення угоди та затвердити таку, зазначив, що така укладалась в його присутності без будь якого тиску на його підзахисну.
Розглядаючи питання про затвердження угоди про визнання винуватості суд виходив з наступного.
Зміст угоди про визнання винуватості від 26 лютого 2026 року відповідає змісту ст.472 КПК України та дотримано вимоги які враховуються прокурором при укладання угоди про визнання винуватості передбачені ч.1 ст. 369 КПК України.
Так, кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 та визнала себе винуватою відповідно до ст.12 КК України є тяжким злочином.
При цьому, судом з`ясовано, що обвинувачена цілком розуміє права, визначені п.1 ч.5 ст.474 КПК України, наслідки укладення та затвердження даної угоди, передбачені ч.1 ст. 473 КПК України, характер обвинувачення, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до неї у разі затвердження угоди судом.
При вирішенні питання про відповідність угоди вимогам ст. 474 КПК України, суд враховує, що умови угоди відповідають інтересам суспільства та не порушують прав, свобод чи інтересів сторін або інших осіб.
Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь - яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість затвердження угоди про визнання винуватості, а також призначити узгодженого сторонами покарання.
Речові докази у справі відсутні.
Цивільний позов не подано.
До набрання вироком законної сили обвинуваченій ОСОБА_4 запобіжний захід не обирати.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 314, 472, 474, 475, 476 КПК України,-
ухвалив:
Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 26 лютого 2026 року між прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_12 якому на підставі ст.ст.36, 37 КПК України, надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні за № 12024070000000371 від 23 липня 2024 року та обвинуваченою ОСОБА_4 .
Визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.362 КК України та призначити їй покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 (три) роки, із з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк 1 (один) рік.
Відповідно до ст. 75 КК України звільнити обвинувачену від відбування покарання з випробуванням строком на 1 (один) рік.
Відповідно до ст. 76 КК України в період іспитового строку покласти на ОСОБА_4 такі обов`язки:
- періодично з`являтися на реєстрацію до уповноваженого органу з питань пробації,
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Запобіжний захід ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024070000000371 від 23 липня 2024 року не обирати.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, якщо не було подано апеляційної скарги.
На вирок суду може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Відповідно до статті 376 КПК України роз`яснюється обвинуваченому, захиснику, потерпілому, його представнику, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, право ознайомитися із журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, та прокурору.
Копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.
Суддя ОСОБА_1