Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
17 березня 2026 р. № 400/9151/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянув в порядку письмового провадження заяву про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення у справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням від 17.11.2021 року позовні вимоги задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області» від 14.09.2021 року № 33/35-Л-67;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Державної установи «Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 14.09.2021 року № 33/35-Л-67, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, вказаних у ній, а саме: посадового окладу 2700,00 грн., окладу за спеціальним званням 1800,00 грн., надбавки за стаж служби (30%) 1350,00 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (53,38%) 3122,73 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) 405,00 грн., премії (52,48%) 4921,43 грн., починаючи з 01.12.2019 року, та здійснити виплату недоотриманих сум з урахуванням проведених виплат.
На виконання резолютивної частини вказаного рішення судом 28.12.2021 року видані виконавчі листи.
27.02.2026 року від позивача надійшла заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення із зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Державної установи «Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 14.09.2021 року № 33/35-Л-67, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, вказаних у ній, а саме: посадового окладу 2700,00 грн., окладу за спеціальним званням 1800,00 грн., надбавки за стаж служби (30%) 1350,00 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (53,38%) 3122,73 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) 405,00 грн., премії (52,48%) 4921,43 грн., починаючи з 01.12.2019 року, та здійснити виплату недоотриманих сум з урахуванням проведених виплат, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь позивача виплат по пенсійній заборгованості з 01.12.2019 року по 31.01.2022 року у сумі 86469,08 грн.
В обґрунтування своєї заяви позивач зазначив, що сума різниці пенсії на виконання рішення суду складає 86469,08 грн.
На сьогоднішній день сума заборгованості пенсії відповідачем не виплачена.
Відповідач подав пояснення на заяву позивача, у якій зазначив, що рішення суду виконано відповідачем в повному обсязі відповідно до покладеним судом зобов`язань в межах повноважень, визначених чинним законодавством. Загальна сума доплати за період з 01.12.2019 року по 31.01.2022 року склала 87321,48 грн. Але ГУ ПФУ з об`єктивних причин позбавлено фактичної можливості виплати коштів.
Відповідач звернув увагу, що в жовтні, листопаді та грудні 2025 року в межах бюджетних асигнувань позивачу було виплачено по 187,35 грн та 103,00 грн у лютому 2026 року.
Сторони про розгляд заяви повідомлені належним чином.
У відповідності до ч. 2 ст. 378 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд розглянув заяву по суті та зазначає наступне:
Положеннями ст. 129-1 Конституції України закріплено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013 року, зазначив про те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України зазначив, що бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Згідно зі ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 року у справі № 400/9151/21 зобов`язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Державної установи «Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 14.09.2021 року № 33/35-Л-67, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, вказаних у ній, а саме: посадового окладу 2700,00 грн., окладу за спеціальним званням 1800,00 грн., надбавки за стаж служби (30%) 1350,00 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (53,38%) 3122,73 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) 405,00 грн., премії (52,48%) 4921,43 грн., починаючи з 01.12.2019 року, та здійснити виплату недоотриманих сум з урахуванням проведених виплат.
Станом на момент розгляду даної заяви, рішення суду виконано частково. Виплата нарахованої доплати різниці пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.01.2022 року в сумі 86469,08 грн позивачу у повному розмірі не здійснена.
Згідно ч. 1, 3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Приписами ч. 1 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, враховуючи положення ч. 3 ст. 378 КАС України, наявні підстави для заміни способу і порядку виконання рішення суду у даній справі.
Щодо стягнення з ГУ ПФУ судового збору у сумі 1331,20 грн, суд зазначає наступне:
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч. 1 ст. 132 КАС України).
Суд звертає увагу, що ухвала суду про зміну способу виконання рішення суду стосується вже нарахованої та чітко визначеної суми доплати пенсії, а тому зміна способу і порядку виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов`язання, а є лише зміною невиконаного грошового зобов`язання у форму примусового грошового стягнення для ефективного забезпечення права позивача.
Тому витрати на подання заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення не є частиною витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Разом з цим, відповідно до с. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлено судовий збір у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 року становить 3328,00 грн.
З урахуванням вказаного, судовий збір за подання даної заяви становить 998,40 грн.
Позивачем сплачено 1331,20 грн, а отже переплата за подання заяви складає 332,80 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Отже, переплата судового збору у сумі 332,80 грн буде повернуто позивачу після подання відповідної заяви.
Керуючись ст.ст. 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України -
УХВАЛИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення задовольнити.
2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 року у справі № 400/9151/21 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.04.2019 року по 31.01.2022 року в сумі 133011,26 грн (сто тридцять три тисячі одинадцять гривень 26 копійок).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя О.В. Малих