Єдиний державний реєстр судових рішень 308/104/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.2026 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., розглянувши справу про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Державної митної служби України, відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Закарпатська область, місце проживання - АДРЕСА_1 Закордонний паспорт НОМЕР_1 від 30.10.2019 виданий органом 2129, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 , за ст. 485 Митного кодексу України,-
В С Т А Н О В И В :
Згідно протоколу про порушення митних правил №0933/UA305000/2025 від 24.11.2025, вбачається, що 17.07.2025 Закарпатською митницею отримано лист Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України №20/20-02-01/7/794 (вх. митниці від 17.07.2025 №14815/4/7.7-1), яким надіслано лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 03.07.2025 №220/9/861.
Зазначеним листом, Департамент внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомив Державну митну службу України про не отримання військовою частиною НОМЕР_3 гуманітарного вантажу легкових автомобілів марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO SPORT», номер кузова НОМЕР_4 та марки «OPEL» моделі «FRONTERA», номер кузова НОМЕР_5 .
Проведеними аналітично-перевірочними заходами, в тому числі з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України встановлено, що 09.04.2022 року на митний пост «Тиса» Закарпатської митниці в напрямку «в`їзд в Україну» прибув вантажний транспортний засіб комерційного призначення р.н.з. НОМЕР_6 / НОМЕР_7 під керуванням водія - громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , що працював водієм в ТОВ «Автотранзит» (код ЄДРПОУ 37637435).
Вказаним транспортним засобом на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було ввезено легкові автомобілі марки «MITSUBISHI PAJERO SPORT», номер кузова НОМЕР_4 та марки «OPEL FRONTERA», номер кузова НОМЕР_5 .
Як підставу для переміщення на митну територію України вищевказаного товару до митного контролю митним органам України було подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, заповнену громадянином України ОСОБА_3 , в якій легкові автомобілі марки «MITSUBISHI PAJERO SPORT», номер кузова НОМЕР_4 та марки «OPEL FRONTERA», номер кузова НОМЕР_5 заявлений ним як гуманітарна допомога та технічні паспорти на вказані транспортні засоби.
Відповідно до декларації по перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувачем вантажу вказано військова частина НОМЕР_8 . Фактичне місце призначення/розвантаження зазначено Донецька обл.
30.07.2025 Закарпатською митницею на адресу водія ОСОБА_2 направлений лист запрошення № 7.7-20/20-03/10/2694 з проханням прибути до митниці для з`ясування обставин ввезення зазначеної вище гуманітарної допомоги та надання необхідних пояснень. На виклик митниці громадянин ОСОБА_4 не прибув.
12.08.2025 громадянин ОСОБА_1 надав пояснення з приводу ввезеної даної гуманітарної допомоги. У поясненні громадянин ОСОБА_4 зазначив, що ввезені ним транспортні засоби «MITSUBISHI PAJERO SPORT», кузов № НОМЕР_4 та «OPEL FRONTERA», кузов № НОМЕР_5 він доставив на митний пост «Мукачево» Закарпатської митниці, де їх розвантажили. Інформацією про отримання чи не отримання військовою частиною зазначених транспортних засобів він не володіє.
18.08.2025 Управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил на митний пост «Мукачево» направлений запит №20/20-03/16647 щодо підтвердження факту перебування у період з 09.04.2022 по 30.04.2022 на території митного поста «Мукачево» транспортного засобу з р.н.з. НОМЕР_6 / НОМЕР_7 , яким переміщувались через митний кордон України вище зазначені легкові автомобілі, чи здійснювалось їх розвантаження та/або перевантаження, передача отримувачу тощо.
25.08.2025 митний пост «Мукачево» листом №28-08/28-08-03/17180 проінформував про відсутність відомостей щодо перебування та прибуття у період з 09.04.2022 по 30.04.2022 на територію митного поста «Мукачево» транспортного засобу з р.н.з. НОМЕР_6 / НОМЕР_7 .
18.08.2025 Закарпатська митниця листом №7.7-20/20-03/8.2/2902 звернулася до військової частини НОМЕР_3 з проханням надати інформацію щодо зазначених вище транспортних засобів, ввезених у якості гуманітарної допомоги.
17.09.2025 року митницею від військової частини НОМЕР_3 отриманий лист- відповідь від 16.09.2025 №1918/14051, у кому зазначено що легкові автомобілі «MITSUBISHI PAJERO SPORT», кузов № НОМЕР_4 та «OPEL FRONTERA», кузов № НОМЕР_5 , які були ввезені громадянином ОСОБА_5 в якості гуманітарної допомоги військова частина НОМЕР_3 не отримувала.
18.08.2025 Закарпатська митниця листом №7.7-20/20-03/14/2898 звернулася до фірми - перевізника ТОВ «Автотранзит» з проханням надати інформацію щодо передачі зазначених вище легкових автомобілів, ввезених у якості гуманітарної допомоги.
23.09.2025 року на адресу Закарпатської митниці від ТОВ «Автотранзит» отриманий лист повідомлення б/н (вх. № 1153/147/20 в якому зазначається, що ОСОБА_4 станом на 09.04.2022 працював на посаді водія у підприємстві. На даний час вони шукають документи в архіві, не можуть знайти. Постараються чим швидше знайти документальні підтвердження та надати на митницю.
Станом на 23.12.2025 додаткової відповіді та копії документів до Закарпатської митниці від ТОВ «Автотранзит» не надходило.
Також, станом на 23.12.2025 року громадянином ОСОБА_1 не надано підтверджуючі документи щодо передачі та отримання військовою частиною НОМЕР_3 ввезених ним вищезазначених легкових автомобілів у якості гуманітарної допомоги.
У протоколі про порушення митних правил вказано на те, що відповідно до листа управління контролю та адміністрування митних платежів від 23.12.2025 №15/15-02/26903 орієнтовна вартість автомобіля марки «MITSUBISHI PAJERO SPORT», номер кузова НОМЕР_4 , 1999 р.в., становить 2500 євро, а автомобіля та марки «OPEL FRONTERA», номер кузова НОМЕР_5 , 1999 р.в. -2000 євро.
Загальна сума митних платежів, які б підлягали сплаті у разі випуску у вільний обіг вищевказаних транспортних засобів станом на 09.04.2022 складає 246 290.37 грн., а саме: ввізне мито 14365.98 грн., акциз 166932.69 грн, ПДВ 64991.70грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 246 290.37 грн.
Зазначені дії ОСОБА_1 , кваліфіковано як такі, що мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ст.485 МКУ.
Представник митниці у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 , визнати винним у порушенні митних правил та накласти на нього стягнення передбачене санкцією ч.1 ст. 485 МК України.
ОСОБА_1 , у судове засідання не з`явився повторно, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся в порядку передбаченому законодавством, судові повістки у формі смс повідомлення доставлено на його мобільний номер телефону у додатку Viber, інформація щодо розгляду справи розміщена на сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області за посиланням: https://ug.zk.court.gov.ua/sud0712/gromadyanam/csz/.
Вказане свідчить про те, що судом вживалися заходи щодо його належного повідомлення про дату та час судового засідання.
Згідно з ч. 4ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
З урахуванням вимог ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно п.8 ст.4 МК України, декларант особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.458МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.
Склад адміністративного правопорушення включає: об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МКУ суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами посадові особи цих підприємств.
Статтею 485 МК України , заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Судом встановлено, що:
17.07.2025 Закарпатською митницею отримано лист Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України №20/20-02-01/7/794 (вх. митниці від 17.07.2025 №14815/4/7.7-1), яким надіслано лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 03.07.2025 №220/9/861. Так, Департамент внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомив Державну митну службу України про не отримання військовою частиною НОМЕР_3 гуманітарного вантажу легкових автомобілів марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO SPORT», номер кузова НОМЕР_4 та марки «OPEL» моделі «FRONTERA», номер кузова НОМЕР_5 .
Проведеними аналітично-перевірочними заходами, в тому числі з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України встановлено, що 09.04.2022 року на митний пост «Тиса» Закарпатської митниці в напрямку «в`їзд в Україну» прибув вантажний транспортний засіб комерційного призначення р.н.з. НОМЕР_6 / НОМЕР_7 під керуванням водія - громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , що працював водієм в ТОВ «Автотранзит» (код ЄДРПОУ 37637435).
Вказаним транспортним засобом на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було ввезено легкові автомобілі марки «MITSUBISHI PAJERO SPORT», номер кузова НОМЕР_4 та марки «OPEL FRONTERA», номер кузова НОМЕР_5 .
Як підставу для переміщення на митну територію України вищевказаного товару до митного контролю митним органам України було подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, заповнену громадянином України ОСОБА_3 , в якій легкові автомобілі марки «MITSUBISHI PAJERO SPORT», номер кузова НОМЕР_4 та марки «OPEL FRONTERA», номер кузова НОМЕР_5 заявлений ним як гуманітарна допомога та технічні паспорти на вказані транспортні засоби.
Відповідно до декларації по перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувачем вантажу вказано військова частина НОМЕР_8 . Фактичне місце призначення/розвантаження зазначено Донецька обл.
Зі змісту письмових пояснень від 12.08.2025 громадянин ОСОБА_1 зазначив, що ввезені ним транспортні засоби «MITSUBISHI PAJERO SPORT», кузов № НОМЕР_4 та «OPEL FRONTERA», кузов № НОМЕР_5 він доставив на митний пост «Мукачево» Закарпатської митниці, де їх розвантажили. Документів йому не давали, документів він не має. Інформацією про отримання чи не отримання військовою частиною зазначених транспортних засобів він не володіє.
18.08.2025 Управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил на митний пост «Мукачево» направлений запит №20/20-03/16647 щодо підтвердження факту перебування у період з 09.04.2022 по 30.04.2022 на території митного поста «Мукачево» транспортного засобу з р.н.з. НОМЕР_6 / НОМЕР_7 , яким переміщувались через митний кордон України вище зазначені легкові автомобілі, чи здійснювалось їх розвантаження та/або перевантаження, передача отримувачу тощо.
25.08.2025 митний пост «Мукачево» листом №28-08/28-08-03/17180 проінформував про відсутність відомостей щодо перебування та прибуття у період з 09.04.2022 по 30.04.2022 на територію митного поста «Мукачево» транспортного засобу з р.н.з. НОМЕР_6 / НОМЕР_7 .
18.08.2025 Закарпатська митниця листом №7.7-20/20-03/8.2/2902 звернулася до військової частини НОМЕР_3 з проханням надати інформацію щодо зазначених вище транспортних засобів, ввезених у якості гуманітарної допомоги.
17.09.2025 року митницею від військової частини НОМЕР_3 отриманий лист- відповідь від 16.09.2025 №1918/14051, у кому зазначено що легкові автомобілі «MITSUBISHI PAJERO SPORT», кузов № НОМЕР_4 та «OPEL FRONTERA», кузов № НОМЕР_5 , які були ввезені громадянином ОСОБА_5 в якості гуманітарної допомоги військова частина НОМЕР_3 не отримувала.
18.08.2025 Закарпатська митниця листом №7.7-20/20-03/14/2898 звернулася до фірми - перевізника ТОВ «Автотранзит» з проханням надати інформацію щодо передачі зазначених вище легкових автомобілів, ввезених у якості гуманітарної допомоги.
23.09.2025 року на адресу Закарпатської митниці від ТОВ «Автотранзит» отриманий лист повідомлення б/н (вх. № 1153/147/20 в якому зазначається, що ОСОБА_4 станом на 09.04.2022 працював на посаді водія у підприємстві. На даний час вони шукають документи в архіві, не можуть знайти. Постараються чим швидше знайти документальні підтвердження та надати на митницю.
Станом на 23.12.2025 додаткової відповіді та копії документів до Закарпатської митниці від ТОВ «Автотранзит» не надходило. Також, станом на 23.12.2025 року громадянином ОСОБА_1 не надано підтверджуючі документи щодо передачі та отримання військовою частиною НОМЕР_3 ввезених ним вищезазначених легкових автомобілів у якості гуманітарної допомоги.
Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 № 174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв`язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Відповідно до листа управління контролю та адміністрування митних платежів від 23.12.2025 №15/15-02/26903 орієнтовна вартість автомобіля марки «MITSUBISHI PAJERO SPORT», номер кузова НОМЕР_4 , 1999 р.в., становить 2500 євро, а автомобіля та марки «OPEL FRONTERA», номер кузова НОМЕР_5 , 1999 р.в. -2000 євро.
Загальна сума митних платежів, які б підлягали сплаті у разі випуску у вільний обіг вищевказаних транспортних засобів станом на 09.04.2022 складає 246 290.37 грн., а саме: ввізне мито 14365.98 грн., акциз 166932.69 грн, ПДВ 64991.70грн.
Вказане дає підстави для висновку, що ОСОБА_1 , здійснив протиправні дії, вчинені дії, що призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 246 290,37 грн.
Дії ОСОБА_1 , за ст.. 485 МК України, кваліфіковані вірно.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил; митною декларацією від 09.04.2022 та копії техпаспортів; втягом з АСМО «Інспектор»; копією листа митниці від 30.07.2025 7.7-20/20-03/10/2694 з повідомленням про вручення; поясненнями гр-на ОСОБА_1 ; листом-запитом на м/п «Мукачево» №20/20-03/16647 від 18.08.25; листом м/п «Мукачево» від 25.08.25 № 28-08/28-08-03/17180; листом митниці від 18.08.25 №7.7-20/20-03/14/2898 з повідомленням про вручення; листом митниці від 18.08.25 №7.7-20/20-03/14/2898; листом митниці від 18.08.25 №7.7-20/20-03/8.2/2902; листом військової частини НОМЕР_3 від 16.09.2025 №1918/14051 ; листом ТОВ «Автотранзит» (вх.. №1153/14/20 від 23.09.25); листом УБК та ПМП від 23.12.2025 №20/20-01/26898 з додатками; листом УКта АМП від 23.12.25 № 15/15-02/26903 з додатками.
Виходячи з наведеного, з врахуванням обставин справи та особи правопорушника, на ОСОБА_1 , слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % несплаченої суми митних платежів, що становить 123 145,19 грн.
Згідно з положенням ч.5ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до ст.40-1КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності до п.5ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст.ст.485, 489, 495, 527-529, МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів, що становить 123 145 (сто двадцять три тисячі сто сорок п`ять) гривень 19 коп.
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі - 665,60 грн.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В.Фазикош