Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 354/58/26
Провадження № 1-кп/354/86/26
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2026 року м.Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Яремче у режимі відеоконференції кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025000000002822 від 27 жовтня 2025 року про обвинувачення
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Кривопілля Верховинського району Івано-Франківської області, громадянки України, із середньою освітою, непрацюючої,вдови, на утриманні неповнолітніх дітей та непрацездатних осіб не має, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358, ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України,-
за участю: прокурора ОСОБА_4 , представника потерпілого ОСОБА_5 , обвинуваченої ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_6 ,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 вчинила заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом обману (шахрайство), вчинене за попередньою змовою групою осіб; підроблення інших офіційних документів, які видаються чи посвідчуються підприємством, установою, організацією чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і які надають права, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою, вчинене за попередньою змовою групою осіб; використання завідомо підроблених документів, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Кримінальні правопорушення вчинено за наступних обставин.
Відповідно до статті (далі - ст.) 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч. 1 ст. 2 ЗК України). Земельні відносини регулюються Конституцією України, ЗК України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Земля визначається як поверхня суші з ґрунтами, корисними копалинами та іншими природними елементами, що органічно поєднані та функціонують разом з нею (ст. 1 Закону України «Про охорону земель»).
Згідно ст. 55 ЗК України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Водночас, у ст. 5 Лісового кодексу України (далі - ЛК України) зазначено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.
Згідно ч. 1 ст. 57 ЗК України земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а на умовах оренди - іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, для ведення лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 ЗК України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.
Зокрема, ст. ст. 7, 8 ЛК України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ч. 1 ст. 8, ч. 1 ст. 9 ЛК України у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній і приватній власності.
У комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній і приватній власності.
Відповідно до п.24 розділу 10 «Перехідні положення» ЗК України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель лісогосподарського призначення.
Облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування (ст.54 ЛК України).
Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково-обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України (ст.45 ЛК України).
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів (ст.48ЛКУкраїни).
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЛК України доодержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення то що регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Державним комітетом СРСР по лісовому господарству 11.12.1986, планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедур і їх виготовлення.
Відповідно до статуту, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 09.06.2021 №351, ДП «Ворохтянське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 20562421) засноване на державній власності, створене відповідно до наказу Міністерства лісового господарства України від 26.06.1995 №57 «Про створення державних лісогосподарських підприємств у Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях», належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України і координується Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.
Розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 07.02.1996 № 85 «Про надання у постійне користування земель лісового фонду», ДП «Ворохтянський лісгосп» надано у постійне користування землі лісового фонду в адміністративних межах Яремчанської міської ради загальною площею 11 746 га.
Межі Поляницького лісництва ДП «Ворохтянський лісгосп» визначені Планово-картографічні матеріалами лісовпорядкування Поляницького лісництва, Планом лісонасаджень Поляницького лісништва ДП «Ворохтянський лісгосп» Івано-Франківської області, лісовпорядкування 2009 року, масштаб 1:25000, Картою схемою лісових насаджень та схемою схема лісовпорядкування ДП «Ворохтянський ЛДГ» Поляницьке лісництво.
Отже, в силу положень ст. ст. 19, 55, 84 ЗК України та ст. 5 ЛК України землі Поляницького лісництва ДП «Ворохтянський лісгосп» відносилась до земель державної власності лісогосподарського призначення та використовувалась для ведення лісового господарства у порядку, визначеному ЛК України.
Земельне законодавство у ст. 79 ЗК України визначає земельну ділянку як частину земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об`єкти, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб, при цьому право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
У ч.ч 1,2, ст. 79-1 ЗК України зазначається, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Безпосередньо формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. При цьому земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (ч. 9 ст. 79-1 ЗК України).
Відповідно до п.3 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з дня набрання 01.01.2013 чинності цього закону землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у пп. «а» і «б» п. 4 цього розділу.
У свою чергу п.п. а) п. 4 Розділу ІІ указаного вище закону передбачено, що у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств. При цьому, відповідно до п. 6 Розділу ІІ у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у п. п. 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, та її затвердження здійснюються відповідною сільською, селищною, міською радою.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначено ст. 122 ЗК України, де вказано, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений ст. 123 ЗК України, де ч. 1 указаної норми визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі: проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; технічної документацій із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок у разі поділу та/або об`єднання земельних ділянок.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до п. 2 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом, або органу місцевого самоврядування, що затвердив комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту, детальний план території.
Згідно абзаців 2, 3 ст. 55 Закону України «Про землеустрій» визначено, що у разі передачі у власність та користування земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування технічна документація розробляється на підставі дозволу, виданого відповідним органом (крім випадків, якщо відповідно до закону розроблення технічної документації здійснюється без надання такого дозволу).
У свою чергу, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.
Таким чином, із врахуванням зазначених вище положень ЗК України,
п.2 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр», абзацу 3 ст. 55 Закону України «Про землеустрій», особі якій видано Державний акт на право власності на землю до 2004 року, для реєстрації права власності на земельну ділянку необхідно тільки розробити зазначену технічну документацію, яка не потребує будь-якого погодження чи затвердження зі сторони органу місцевого самоврядування (органу державної влади), на підставі рішення якого видано відповідний державний акт та в межах населеного пункту якого знаходиться відповідна земельна ділянка.
У зв`язку з повномасштабною воєнною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 на території України введено воєнний стан. У подальшому відповідний строк введеного воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та діяв на момент вчинення злочинів, а саме з лютого 2022 по березень 2023 року.
Досудовим розслідуванням установлено, що невстановлені особи з числа колишніх працівників Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та його територіальних підрозділів, службових осіб ТОВ «Екоберґхаус», ТОВ «Еко Буд Берґхаус» та їх власників, сертифікованих інженерів-землевпорядників, які діяли особисто як ФОП або ж як працівники підприємств, що надають послуги у сфері інжинірингу, геології та геодезії, а також інших невстановлених осіб, у невстановленому місці та у невстановлений час, знаючи про наявність незареєстрованих земель на території Івано-Франківської області, в тому числі і в межах земель Поляницького лісництва ДП «Ворохтянський лісгосп», зокрема земель лісового фонду в адміністративних межах Поляницької сільської ради, що є власністю Українського народу, вирішили умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою групою осіб протиправно заволодіти останніми шляхом обману у спосіб підроблення державних актів на право власності на землю на підставних осіб з подальшим використанням таких документів для реєстрації права власності на такі земельні ділянки та їх послідуючим розпоряджанням.
Зокрема, у цих же роках, точна дата, час і місце на теперішній час не встановлені, однак з 25.05.2020 до 20.10.2022, невстановлені досудовим розслідуванням особи, у яких виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння комунальною (державною) землею у вигляді окремих земельних ділянок шляхом обману через використання підроблених документів та подальшу реєстрацію чи продаж землі на користь підконтрольних осіб, залучили до вчинення злочину посадових осіб ТОВ «ЕСТР» (код ЄДРПОУ: 41068605), працівники якого володіли спеціальними знаннями в сфері землевпорядкування, картографії та геодезії щодо оформлення права власності не земельну ділянку та також були обізнані про наявність земель, відомості про які не внесені до Державного реєстру земель та Державного земельного кадастру на території с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області.
У свою чергу, невстановлені досудовим розслідуванням особи, діючи в межах обумовленого злочинного плану, мали намір здійснити правочини, у результаті яких право власності на вказані земельні ділянки повинні були перейти з одних підконтрольних осіб на інших підконтрольних осіб без фактичного їх продажу, або на реальних покупців такої земельної ділянки, і таким чином заволодіти комунальним (державним) майном.
З метою реалізації запланованих злочинних дій щодо заволодіння комунальною (державною) землею в особливо великих розмірах, з-поміж іншого, необхідно було:
1. Підшукати громадян України, які погодяться стати підконтрольними нібито власниками згаданих земельних ділянок, розташованих на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, та у подальшому прийняти участь у правочині/ах щодо реєстрації/відчуження права власності на такі земельні ділянки нібито шляхом продажу такої земельної ділянки іншій підконтрольній особі або реальному покупцю.
Так, у період часу з 25.05.2020 до 20.10.2022, невстановлені досудовим розслідуванням особи підшукали фізичних осіб, які під контролем виконували роль «первинних» власників земельних ділянок на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, котрі начебто отримали землю на підставі рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради № 24 від 16.08.2001.
Зокрема, на роль таких залучено: Особу 1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ; Особу 2, ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - участь яких полягала в наданні особистих документів (паспорту громадянина України, карти платника податків (РНОКПП), підписанні документів складених організацією, що надавала послуги у сфері землеустрою та землевпорядкування, а також прибуття до державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно/приватних нотаріусів, для реєстрації права власності та укладення договір купівлі-продажу земельної ділянки на іншу підконтрольну особу («добросовісного набувача»).
У свою чергу, Особа 1, Особа 2 та ОСОБА_3 не перебували у попередній змові між собою та були обізнані щодо участі в злочинній схемі виключно в частині заволодіння земельними ділянками, право власності на яке реєстрували від їхнього імені, вчиняючи дії у співучасті з Особою 3, невстановленими особами та посадовими особами ТОВ «ЕСТР».
2. Виготовити підроблені документи щодо отримання підконтрольними особами державних актів на право власності на землю на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, зокрема державні акти на право власності на землю зразка 2001-2002 років, форма яких затверджена постановою Верховної Ради України від 13.03.1992 № 2201-XII, що з урахуванням значного проміжку часу з моменту його видачі, а також того, що земельні ділянки передавались до набрання чинності ЗК України, який передбачав присвоєння кадастрового номеру, унеможливить встановлення достовірності юридичних фактів, зафіксованих у акті, та допоможе таким чином приховати злочинну діяльність.
Отримавши, особисті документи вище вказаних підконтрольних осіб, невстановлені у ході досудового розслідування особи у співучасті із посадовими особами ТОВ «ЕСТР» виготовили три підроблені державні акти на право приватної власності на землю на території Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області:
державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ-ІФ
№ 020003 від 16.11.2001 (зареєстрований в книзі під № 000149), що виданий на підставі рішення № 24 виконавчого комітету Поляницької сільської ради від 16.08.2001 на ім`я Особа 1, як власника 2-ох земельних ділянок загальною площею 2,15 га;
державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ-ІФ
№ 020005 від 16.11.2001 (зареєстрований в книзі під № 000150), що виданий на підставі рішення № 24 виконавчого комітету Поляницької сільської ради від 16.08.2001 на ім`я Особа 2, як власника 3-ох земельних ділянок загальною площею 2,05 га;
державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ-ІФ
№ 020007 від 16.11.2001 (зареєстрований в книзі під № 000151), що виданий на підставі рішення № 24 виконавчого комітету Поляницької сільської ради від 16.08.2001 на ім`я ОСОБА_3 , як власника 3-ох земельних ділянок загальною площею 2,15 га.
3. Виготовити підроблену технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на підконтрольних осіб для ведення особистого селянського господарства та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області.
У період час з 20.10.2022 по 27.12.2022, посадові особи ТОВ «ЕСТР», діючи за попередньою змовою із невстановленими особами, виготовили та подали до Держгеокадастру технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області для: Особа 1 земельна ділянка площею 2,00 га; Особа 2 земельна ділянка площею 1,290 га.; ОСОБА_3 земельна ділянка площею 1 га.
4. Виготовити заяви про державну реєстрацію визначених земельних ділянок від імені підконтрольних осіб на ім`я державного кадастрового реєстратора та забезпечити їх надсилання разом із технічною документацією на земельні ділянки до Держгеокадастру електронний примірник Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для її погодження та внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру (далі - ДЗК) з присвоєнням певного кадастрового номеру кожній земельній ділянці, а також забезпечити позитивний розгляд таких документів державними кадастровими реєстраторами, обраними системою шляхом автоматичного розподілу.
За результатами розгляду, складеної ТОВ «ЕСТР» технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства на території с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, державними кадастровими реєстраторами, у період часу з 06.12.2022 по 27.12.2022, зареєстровано земельні ділянки за: Особа 1 - земельна ділянка із кадастровим номером 2611092001:22:001:1121, площею 2,00 га; Особа 2 земельна ділянка із кадастровим номером 2611092000:20:001:0020, площею 1,290 га.; ОСОБА_3 земельна ділянка із кадастровим номером 2611092001:22:001:1118 площею 1 га.
5. Визначити державних реєстраторів Івано-Франківської області, які будуть долучатися до здійснення первинної державної реєстрації права власності на нерухоме майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - ДРРП) за підконтрольною особою.
6. Підшукати громадян України, які погодяться прийняти участь у правочині/ах щодо отримання права власності на такі земельні ділянки нібито шляхом придбання такої земельної ділянки, та подальшого їх перепродажу реальним покупцям, або одразу підшукати таких покупців з числа громадян України.
Так, у період часу з 20.10.2022 по 06.03.2023, невстановленими досудовим розслідуванням особами, у якості «добросовісного набувача», з метою приховування злочинних дій та для надання «видимості законності» реєстрації права власності на земельні ділянки, було залучено до вчинення злочину підконтрольну особу з числа спільних знайомих: Особа 3, ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно обумовленого плану між невстановленими особами та Особа 3, останній за грошову винагороду, зобов`язаний був прибути у визначений, організаторами злочину час та місце (до м. Яремче Івано-Франківської області), де у подальшому, під контролем невстановлених осіб, у приміщенні приватного нотаріуса, підписати договір купівлі-продажу указаних земельних ділянок у ролі покупця.
При цьому, сам Особа 3 не здійснював фактичну купівлю земельних ділянок, а виступав підконтрольною особою, яка була власником згаданого нерухомого майна, виключно номінально, і в подальшому зобов`язувалася безоплатно підписати договір купівлі-продажу придбаної землі на іншу особу.
7. Визначити приватних нотаріусів Івано-Франківської області, які будуть залучатися для посвідчення та реєстрації правочинів купівлі-продажу таких земельних ділянок.
Роль покупця земельних ділянок («добросовісного набувача»), безпосередньо виконував Особа 3, який уклав три договори купівлі-продажу землі із підконтрольними Особа1, Особа 2 та ОСОБА_3 . Державна реєстрація земельних ділянок у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснювалася приватним нотаріусом Надвірнянського районного нотаріального округу Івано-Франківської області ОСОБА_7 , який не був обізнаний щодо злочинного умислу вище вказаних осіб, та
у березні 2023 року зареєстрував три договори купівлі-продажу земельних ділянок на користь Особа 3, де продавцями виступали вище указані підконтрольні особи.
Таким чином, Особа 3, невстановлені особи, посадові особи з числа працівників ТОВ «ЕСТР» та Особа 1, Особа 2, ОСОБА_3 (кожен в частині своєї ролі), усвідомлюючи кримінальну караність та протиправність задуманого, заздалегідь, тобто до початку вчинення кримінальних правопорушень, домовилися про спільне вчинення заволодіння чужим майном шляхом обману, тобто за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах.
Для забезпечення виконання спільного злочинного наміру та обумовленого плану щодо незаконного заволодіння земельними ділянками на підставі підроблених документів, невстановленими досудовим розслідуванням особами, вирішено залучити для виготовлення необхідної підробленої технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) кваліфікаційного сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_8 , а для ролі підконтрольної особи, яка буде власником земельної ділянки згідно підробленого державного акту залучено ОСОБА_3 .
Так, у жовтні 2022 року, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 20.10.2022, невстановленими у ході досудового розслідування особами, які діяли умисно, з корисливих мотивів, реалізуючи спільний злочинний намір, спрямований на заволодіння нерухомим майном, залучено до незаконного заволодіння земельними ділянками на підставі підроблених документів ОСОБА_3 .
Останній запропонували приєднатися до вчинення злочину, пов`язаного з незаконним заволодінням комунальним/державним майном в особливо великих розмірах шляхом обману через підроблення та використання підроблених документів.
Указані особи запропонували ОСОБА_3 стати підконтрольним власником земельної ділянки, розташованої на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, та у подальшому прийняти участь у правочині/ах щодо відчуження права власності на такі земельні ділянки нібито шляхом продажу такої земельної ділянки іншій підконтрольній особі або реальному покупцю.
Так, на її ім`я спочатку повинні були виготовити підроблений офіційний документ, а саме Державний акт на право приватної власності на землю, відповідно до якого ОСОБА_3 , нібито на підставі рішення Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів отримала у приватну власність три земельні ділянки, загальною площею близько 2,1 га, що розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, а також для ведення особистого підсобного господарства.
У подальшому на підставі цього підробленого акту ОСОБА_3 повинна була нібито укласти договір з визначеним кваліфікаційним сертифікованим інженером-землевпорядником для виготовлення необхідної підробленої технічної документації щодо встановлення меж лише однієї земельної ділянок в натурі (на місцевості). На підставі цих документів невстановлені особи нібито від неї повинні були звернутися до одного з відділів Держгеокадастру для здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на її ім`я. Після отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, невстановлені особи від імені ОСОБА_3 повинні були звернутися до визначеного ними державного реєстратора Івано-Франківської області (нотаріуса) для здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП шляхом укладення договору купівлі-продажу землі на користь Особа 3.
Крім того, ОСОБА_3 як власник земельної ділянки повинна була взяти безпосередню участь у проведенні правочину із нерухомим майном, нібито продавши її на користь інших осіб, визначених неустановленими особами.
За вчинення таких дій указані особи обіцяли ОСОБА_3 грошову винагороду в неустановленому розмірі, як долю з коштів, отриманих з продажу земельної ділянки.
ОСОБА_3 , зважаючи на скрутне матеріальне становище, та маючи корисливий мотив, погодилася на відповідну пропозицію.
У подальшому, невстановлені досудовим розслідуванням особи у співучасті із службовими особами ТОВ «ЕСТР», реалізуючи спільний злочинний план щодо заволодіння земельними ділянками на території с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, в період часу з 20.10.2022 по 07.12.2022, забезпечили укладення договору № 504 від 20.10.2022 між ТОВ «ЕСТР» як організацією, що надає послуги у сфері землеустрою та землевпорядкування, та ОСОБА_3 , як власником трьох земельних ділянок, загальною площею близько 2,1 га, розташованих на території Поляницької сільської ради, отриманих на підставі підробленого офіційного документу, а саме Державного акту на право приватної власності на землю. На підставі такого договору Особа 4 повинен був виготовити підроблену технічну документацію щодо встановлення меж лише однієї земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого підсобного господарства. Така документація потрібна була для здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на ім`я ОСОБА_3 , отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, необхідних для здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП.
Таким чином, невстановлені досудовим розслідуванням особи, посадові особи ТОВ «ЕСТР», Особа 3, а також ОСОБА_3 заздалегідь, тобто до початку вчинення кримінального правопорушення, домовилися про його вчинення спільно, тобто за попередньою змовою групою осіб.
Так, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 20.10.2022, невстановлені особи отримали від ОСОБА_3 копію особистих документів останньої, зокрема: паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , що виданий 15.03.1998 Верховинським РВ УМВС України в Івано-Франківській області та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру: НОМЕР_2 , - які у подальшому були передані посадовим особам ТОВ «ЕСТР».
Далі, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 20.10.2022, невстановлені особи із числа посадових осіб ТОВ «ЕСТР», відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, на підставі копій документів ОСОБА_3 , забезпечили виготовлення підробленого офіційного документу.
Так, було виготовлено Державний акт на право приватної власності на землю з датою видачі 12.11.2001, якому присвоєно неіснуючу серію та номер
ІІ-ІФ № 020007. До нього внесені неправдиві відомості про те, що начебто ОСОБА_3 , яка мешкає в АДРЕСА_1 , на підставі рішення від 16.08.2001 № 24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів передано у приватну власність три земельніділянки площами: 1 га (ділянка № 1), 0,25 га (ділянка № 2), 0,85 га (ділянка № 3),- загальною площею 2,1 га (з яких 1,85 га сільськогосподарських угідь і 0,25 під будівлями, лісами та іншими угіддями), які розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та ведення особистого підсобного господарства. Також у даному акті були зазначені неправдиві відомості про те, що акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 000151. Крім того у акт внесені підроблені підписи навпроти голови Поляницької сільської ради народних депутатів ОСОБА_9 та інженера-землевпорядника ОСОБА_10 , а також відтиск гербової печатки згаданої установи.
Таким чином, ОСОБА_3 , яка діяла у співучасті із посадовими особами ТОВ «ЕСТР», а також під контролем невстановлених осіб, забезпечила виготовлення такого підробленого документу.
При цьому, ОСОБА_3 , невстановлені досудовим розслідуванням особи та посадові особи ТОВ «ЕСТР», які виготовили зазначений Державний акт, чітко усвідомлювали, що даний документ на ім`я ОСОБА_3 ніколи не видавався, і рішення про передачу останній у приватну власність згаданих земельних ділянок, загальною площею 2,1 га рішенням від 16.08.2001 № 24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів не приймалось.
З метою максимального приховування своєї злочинної діяльності та слідів вчинення злочину, достовірно усвідомлюючи, що їхня злочинна діяльність може бути викрита, задля унеможливлення дослідження підробленого документу у майбутньому, посадові особи ТОВ «ЕСТР», які виготовили зазначений Державний акт, підготували сканкопію Державного акту серії від 16.08.2001 серії ІІ-ІФ № 020007, який у такому виді в подальшому використовувався, а його оригінал знищили після подачі технічної документації із землеустрою до державного земельного реєстратора.
Крім того, у період з 20.10.2022 по 06.12.2022, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, посадові особи ТОВ «ЕСТР» та ОСОБА_3 , які діяли у співучасті із невстановленими особами, відповідно до відведеної ролі та на реалізацію розробленого плану, на виконання вимог п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст. 791 ЗК України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», з метою здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на ім`я ОСОБА_3 , отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, необхідних для подальшого здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП, забезпечили підготовку, виготовлення та видачу таких документів.
Зокрема підробленої технічної документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), виготовленої від імені Особа 4 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 03.10.2014 № 12270, місце роботи інженера- землевпорядника: ТОВ «ЕСТР») на підставі завдання на виконання робіт, начебто затвердженого ОСОБА_3 від 20.10.2022, стосовно земельної ділянки в с. Поляниця, участок Прелуки Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, наданої начебто ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства (далі - ОСГ), площею 1 га., кадастровий номер 2611092000:21:001:__, де Особа 4 визначив її в межах с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, що у кінцевому результаті надало можливість ОСОБА_3 оформити право власності на земельну ділянку по виготовленій землевпорядній документації.
У технічну документацію внесені неправдиві відомості про те, що
ОСОБА_3 , як замовник, нібито уклала з ТОВ «ЕСТР» договір на виконання робіт, що остання є власником земельної ділянки, загальною площею 1 га на підставі рішення Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів від 16.08.2001 № 24 та державного акту на право приватної власності на землю від 12.11.2001 серії ІІ-ІФ № 020007.
Також в пояснювальній записці технічної документації в розділі «Основні відомості про об`єкт (об`єкти) землеустрою» зазначено про те, що межі земельної ділянки визначені безпосереднім обстеженням на місцевості та погодженні з суміжними власниками та землекористувачами, що відображено у відомостях про встановлені межові знаки.
Механізм встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі
(на місцевості) з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж, та їх закріплення межовими знаками, на дату складення ТОВ «ЕСТР» землевпорядної документації визначала Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 № 376.
Водночас, посадовими особами ТОВ «ЕСТР» не обстежувалися указані земельні ділянки на місцевості та не погоджувалися із суміжними власниками та землекористувачами.
Так, у акті обстеження земельної ділянки № 0033 від 20.10.2022 (аркуш 16 технічної документації) зазначається, що земельна ділянка використовується для ведення особистого селянського господарства (сінокосіння та випасу тварин) та на якій наявні поодинокі дерева, в той час як у дійсності обстежувана ділянка була зайнята деревною та чагарниковою рослинністю, а землевпорядник Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_11 на прохання ОСОБА_3 чи ТОВ «ЕСТР», участі в обстеженні ділянки не здійснював та відповідний акт не підписував. У свою чергу, Особа 2, як власник суміжної земельної ділянки, участі у відповідному обстеженні не брав, відповідний акт не підписував, а підпис від його імені виконаний не встановленими особами. У вказаному документі невстановленими особами також підроблено підпис виконаний від імені ОСОБА_3 , яка відповідний документ не підписувала та участі в обстеженні земельної ділянки не здійснювала.
Окрім цього, посадові особи ТОВ «ЕСТР» у кадастровому плані земельної ділянки (аркуш 35 технічної документації), яка начебто належить ОСОБА_3 згідно державного акту серії ІІ-ІФ № 020007 від 12.11.2001 та надана останній для ведення особистого селянського господарства площею 1 га, необґрунтовано зазначили неправдиві відомості про те, що всю площу земельної ділянки займають сіножаті угіддя, в той час як на зазначеній ділянці знаходилися лісова та чагарникова рослинність.
Додатково, указана технічна документація із землеустрою (аркуш 36) містить у своєму складі відомість про встановлені межові знаки земельної ділянки ОСОБА_3 , підписи у якій (що виконані від імені: Голови Поляницької сільської ради ОСОБА_12 , землевпорядника Поляницької сільської ради ОСОБА_11 , суміжного землекористувача Особа 2 та замовника документації ОСОБА_3 ) підроблені невстановленими особами в невстановленому місці, в період часу з 20.10.2022 по 07.12.2022, оскільки зазначені особи відповідні дії не виконували та такий документ не підписували.
Таким чином, посадові особи ТОВ «ЕСТР», володіючи знаннями у галузі землеустрою, чітко усвідомлюючи, що земельна ділянка, загальною площею
1 га, на яку ними розробляється землевпорядна документація нібито на замовлення ОСОБА_3 , фактично: або являється частиною земель комунальної власності в межах с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області або відноситься до земель лісогосподарського призначення, що належить державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації та перебуває у користування ДП «Ворохтянське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 20562421) у межах Поляницького лісництва,- виконуючи відведену їм роль, свідомо умисно, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі Особа 3, ОСОБА_3 та неустановлених осіб, виготовили останній технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для гр. ОСОБА_3 із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, що розташована у с. Поляниця Поляницького старостинського округу Надвірнянського району, а саме стосовно земельної ділянки: ділянка № 1 (ОСГ) № 2611092000:21:001:__ із площею 1 га.
У свою чергу, службові/посадові особи ТОВ «ЕСТР», точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак у період з 20.10.2022 по 07.12.2022, діючи за попередньою змовою із невстановленими особами, відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, при неустановлених обставинах підробили підпис ОСОБА_3 на документах, що входили до складу технічної документації із землеустрою, зокрема: завдання на виконання робіт від 20.10.2022; заяву (клопотання) від 20.10.2022 про виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянина ОСОБА_3 згідно державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ІІ-ІФ № 020007; акт обстеження земельної ділянки № 0033 від 20.10.2022; викопіювання з топографічної карти України частини земель на території Яремчанської міської ради, с. Поляниця Надвірнянського району з визначення місця розташування ділянки; викопіювання з генерального плану с. Поляниця Яремчанської міської ради Надвірнянського району з визначення місця розташування ділянки; відомість про встановлення межових знаків від 20.10.2022.
Таким чином, ОСОБА_3 , яка діяла під контролем невстановлених осіб, забезпечила виготовлення посадовими особами ТОВ «ЕСТР» підробленого офіційного документу, а саме Державного акту від 12.11.2001 серії ІІ-ІФ №020007 нібито наданого нею, а також прийняла участь у безпосередньому підроблені інших документів у складі технічної документації із землеустрою, що складалася, начебто на її замовлення та від її імені.
З метою максимального приховування своєї злочинної діяльності та слідів вчинення злочину, достовірно усвідомлюючи, що їхня злочинна діяльність може бути викрита, задля унеможливлення дослідження самих документів у майбутньому, невстановлені особи діючи за попередньою змовою із посадовими особами ТОВ «ЕСТР», а також за попередньою змовою із ОСОБА_3 , виготовили копію технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), де замовником виступила ОСОБА_3 , яка тільки у такому виді в подальшому використовувалася, а її оригінал знищили.
У подальшому, 07.12.2022, посадові особи ТОВ «ЕСТР», діючи за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_3 та не встановленими особами, відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, з метою досягнення кінцевої мети по заволодінню земельними ділянками державної форми власності, на виконання вимог ст. 26 Закону України «Про землеустрій», з електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яка закріплена за інженером-землевпорядником Особа 4, надіслали до Держгеокадастру електронний примірник Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в Івано-Франківській області, с. Поляниця, кадастровий номер: 2611092000:21:001:____ гр. ОСОБА_3 , - для її погодження та внесення відомостей про вищевказану земельну ділянки до Державного земельного кадастру з відповідною заявою від імені ОСОБА_3 .
Далі, 07.12.2024 примірник технічної документації в частині реєстрації земельної ділянки (з існуючим державним актом без кадастрового номеру) із заявою-проханням ОСОБА_3 зареєструвати земельну ділянку площею 1 га, яка розташована за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с. Поляниця, з цільовим призначенням «01.03 Для ведення особистого селянського господарства» шляхом автоматичного розподілу потрапив на розгляд до державного кадастрового реєстратора відділу № 3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Львівській області ОСОБА_13 , яка на підставі поданої технічної документації із землеустрою, о 14 год 46 хв здійснила реєстрацію земельної ділянки ОСОБА_3 (згідно наданої технічної документації та Державного акту від 12.11.2001 II-ІФ 020007) та внесла відомості до Державного земельного кадастру, в результаті чого їй присвоєно кадастровий номер: 2611092001:22:001:1118.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлюються Законом України «Про Державний земельний кадастр».
Відповідно до ст. 9 вказаного закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор серед іншого: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;
Державний кадастровий реєстратор самостійно приймає рішення про внесення відомостей до Державного земельного кадастру або про відмову у здійсненні таких дій.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється.
Державні кадастрові реєстратори за порушення законодавства у сфері Державного земельного кадастру несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом (ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначаються відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.
У подальшому за результатами розгляду технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в Івано-Франківській області, с. Поляниця, кадастровий номер: 2611092000:21:001:____ гр. ОСОБА_3 та відповідної заяви
№ ЗВ-9706200772022 від 07.12.2022, поданих посадовими особами ТОВ «ЕСТР», держаний кадастровий реєстратор, яка не була обізнана зі злочинними намірами останніх щодо заволодіння шляхом шахрайства нерухомим майном комунальної/державної форми власності, сприймаючи підроблені документи як належні правовстановлювальні, відкрила поземельну книгу стосовно земельної ділянки, зокрема: 09.12.2022 о 10 год 37 хв кадастровим реєстратором відділу№ 3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Львівській області ОСОБА_13 відкрито поземельну книгу на земельну ділянку площею 1 га, розташовану за адресою: Івано-Франківська область, Яремчанська міська рада, с.Поляниця, присвоєно кадастровий номер: 2611092001:22:001:1118 та сформовано витяг з ДЗК про земельну ділянку за № НВ-4600960052022, відповідно до якого її власником на підставі державного акту від 12.11.2001 II-ІФ 020007 є ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Таке право власності оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон) державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Абзацом першим пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (у редакції, чинній станом на листопад 2021 року) (далі - Порядок № 1127), встановлено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону та Порядком № 1127.
Так, для забезпечення виконання свого злочинного задуму в частині здійснення у ДРРП первинної державної реєстрації права власності на нерухоме майно за підконтрольною особою та надання видимості «законності» отриманого майна, Особа 3 у співучасті із невстановленими досудовим розслідуванням особами та ОСОБА_3 , узгоджено план дій, відповідно до якого первинна державна реєстрації права власності на нерухоме майно буде здійснюватися на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, що укладатиметься начебто між «продавцем» ОСОБА_3 та начебто «покупцем» Особа 3 без фактичної реєстрації відомостей у ДРРП про власника земельної ділянки із кадастровим номером 2611092001:22:001:1118 - ОСОБА_3 .
Обумовлений план дій мав на меті забезпечення укриття інформації про першого власника земельної ділянки ОСОБА_3 , а також надання видимості «добросовісності» набуття майна із одночасною відсутністю у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ-ІФ № 020007 від 12.11.2001, який є підроблений.
Для реалізації задуманого та документального оформлення права власності на згадану земельну ділянку, Особа 3 у співучасті з ОСОБА_3 та невстановленими особами, у період часу з 09.12.2022 по 08.03.2023, залучено приватного нотаріуса Надвірнянського нотаріального округу Івано-Франківської області ОСОБА_7 (номер свідоцтва № 3422; здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2 ), не обізнаного із злочинним наміром вказаних осіб та якого було введено в оману стосовно справжньої мети вчинюваних дій.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак 08.03.2023 до 14 год 53 хв, Особа 3 та ОСОБА_3 , а також невстановлені особи, діючи за попередньою змовою, прибули до приміщення за місцем здійснення діяльності приватним нотаріусом ОСОБА_7 , що за адресою: АДРЕСА_2 , де для державної реєстрації права приватної власності на земельну ділянку із кадастровим номером 2611092001:22:001:1118 за Особа 3, надали: підроблений державний акт на право приватної власності на землю із датою видачі 16.12.2001, якому присвоєно неіснуючу серію та номер ІІ-ІФ № 020007 (виданого на підставі рішення від 16.08.2001 № 24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів) та згідно якого ОСОБА_3 , яка мешкає в в АДРЕСА_1 , на підставі рішення від 16.08.2001 № 24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів передано у приватну власність три земельні ділянки площами: 1 га (ділянка № 1), 0,25 га (ділянка
№ 2), 0,85 га (ділянка № 3),- загальною площею 2,1 га (з яких 1,85 га сільськогосподарських угідь і 0,25 під будівлями, лісами та іншими угіддями), які розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та ведення особистого підсобного господарства; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із кадастровим номером 2611092001:22:001:1118, згідно якого ОСОБА_3 являвся власником указаної ділянки на підставі державного акту ІІ-ІФ № 020007 від 16.12.2001, площею 1 га із цільовим призначенням: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства та місцем розташування: Івано-Франківська область, Яремчанська міська рада, с. Поляниця; інші документи необхідні для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки.
На основі наданих документів, 08.03.2023 приватним нотаріусом ОСОБА_7 було складено договір купівлі-продажу земельної ділянки, де продавець ОСОБА_3 (як власник земельної ділянки із кадастровим номером 2611092001:22:001:1118, що належить останній на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ІФ № 020007, виданого Поляницькою сільською радою від 16.11.2001 на підставі рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради № 24 від 16.08.2001) зобов`язується передати у власність Особа 3 (покупець) обумовлено земельну ділянку, за яку покупець зобов`язується сплатити грошові кошти в сумі 29708 грн.
Указаний договір купівлі-продажу земельної ділянки 08.03.2023 підписаний зі сторони продавця ОСОБА_3 та зі сторони покупця Особа 3, а також засвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_7 та зареєстрований в реєстрі під № 592.
Так, 08.03.2023 о 14 год 53 хв приватним нотаріусом ОСОБА_7 , перебуваючи за місцем здійснення своєї діяльності, що за адресою: АДРЕСА_2 , не знаючи та не усвідомлюючи злочинних намірів вказаної групи осіб, працюючи у ДРРП автоматизованої системи державного підприємства «НАІС», на підставі підробленого документу (державного акту на землю серії ІІ-ІФ № 020007 від 16.11.2001), поданого ОСОБА_3 та Особа 3, а також складеного ним договору купівлі-продажу земельної ділянки із кадастровим номером 2611092001:22:001:1118, особисто або через неустановлених осіб при неустановлених обставинах, сприймаючи їх як належні правовстановлювальні, вніс їх сканкопію до бази ДРРП, а також створив нову інформацію, відповідно до якої здійснено первинну державну реєстрацію (виникнення) права власності Особа 3 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) на об`єкт нерухомого майна, у вигляді земельної ділянки, зокрема: площею 1 га, з кадастровим номером: 2611092001:22:001:1118 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.03.2023, індексний номер: 66701897; підстава набуття права власності: договір купівлі-продажу, серія та номер: 592, виданий 08.03.2023), чим завершив обумовлений злочинний план дій щодо шахрайського заволодіння земельною ділянкою вище вказаною групою осіб.
Так, вказану земельну ділянку на праві приватної власності зареєстровано за підконтрольною особою - Особа 3, присвоївши реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2702397726110.
У ході досудового розслідування установлено, що земельна ділянка із кадастровим номером 2611092001:22:001:1118, площею 1 га, яка 09.12.2022 зареєстрована у Державному земельному кадастрі як приватна власність ОСОБА_3 , повністю накладається на межі Поляницького лісництва Державного підприємства «Ворохтянське лісове господарство», у якого відповідні землі державної форми власності перебувають у постійному користуванні згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ІФ № 002701 від 10.11.2001.
Станом на 08.03.2023 фактична ринкова вартість вищевказаної земельної ділянки становила: площею 1 га - 3458348 гривень.
Отже, ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб із Особа 3, невстановленими особами та посадовими особами ТОВ «ЕСТР», у жовтні 2022 року по березень 2023 року, точних дати і часу наразі не встановлено, однак не пізніше ніж з 20.10.2022 до 08.03.2023, шляхом обману та за використанням підроблених документів вчинила заволодіння нерухомим майном, а саме: земельною ділянкою державної форми власності, що розташована в с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, загальною площею 1 га та яка перебувала в постійному користуванні Державного підприємства «Ворохтянське лісове господарство», заподіявши матеріальні збитки державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації в наслідок незаконного вибуття із державної власності земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 1 га, вартістю 3458348 грн, тобто в особливо великих розмірах.
Вказані дії обвинуваченої ОСОБА_3 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), як заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом обману (шахрайство), вчинене за попередньою змовою групою осіб; зач.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України як підроблення інших офіційних документів, які видаються чи посвідчуються підприємством, установою, організацією чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і які надають права, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою, вчинене за попередньою змовою групою осіб; та за ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України, як використання завідомо підроблених документів, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
17.03.2026 між старшим групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурор третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 та обвинуваченою ОСОБА_3 у присутності захисника -адвоката ОСОБА_6 та за письмовою згодою потерпілого Івано-Франківської обласної державної адміністраціїна підставі ст.ст. 468-470, 472-473 КПК України укладено угоду про визнання винуватості.
При вирішенні питання про укладення угоди про визнання винуватості відповідно до ст.470 КПК України враховано:
- активне сприяння обвинуваченою ОСОБА_3 у розкритті кримінальних правопорушень, що виразилось у повідомленні нею про всі відомі їй обставини вчинення злочинів, встановленні осіб інших співучасників, щире каяття, її роль у вчиненні злочинів та ступінь співучасті, тяжкість вчинених нею злочинів, особу обвинуваченої, наявний суспільний інтерес у забезпеченні швидкого досудового розслідування і судового провадження, закріпленні доказової бази щодо вчиненого злочину, що забезпечується шляхом надання визнавальних показань.
Згідно даної угоди, прокурор та обвинувачена дійшли згоди, щодо формулювання обвинувачення, всіх істотних для даного кримінального провадження обставин та правової кваліфікації дій обвинуваченої ОСОБА_3 за ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358, ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України.
Стронами угоди погоджено, що обвинувачена ОСОБА_3 у ході судового розгляду беззастережно беззастережно та повністю визнає свою винуватість у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27 ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 358 КК України в обсязі обвинувачення, викладеного у Розділі ІІ цієї угоди та зобов`язується:
- співпрацювати з органом досудового розслідування з метою встановлення всіх обставин та осіб, причетних до вчинення злочинів, в яких він обвинувачується, а також сприяти у притягненні їх до кримінальної відповідальності;
- підтримувати усі свої показання, надані нею на досудовому розслідуванні в рамках кримінального провадження № 12020000000000441 та № 1202500000002822 щодо обставин, викладених у обвинуваченні та у Розділі ІІ цієї угоди, і у інших кримінальних провадженнях та стосовно інших осіб, причетних до вчинення злочинів щодо заволодіння земельними ділянками у яких він обвинувачується;
- визнавати вину та обставини викладені в обвинуваченні та в межах закону сприяти уповноваженим особам у майбутніх судових процесах які спрямовані на повернення незаконно набутої земельної ділянки з кадастровим номером 2611092001:22:001:1118 та похідні від неї, якщо такі утворилися у результаті поділу, об`єднання або інших дій, у державну власність (підтверджувати викладені у обвинуваченні та позовній заяві обставини вибуття у приватну власність вказаної земельної ділянки, висловлювати правову позицію щодо обґрунтованості позовних вимог уповноважених органів та їх задоволення, не вчиняти будь-яких дій спрямованих на перешкоджання судовому процесу щодо повернення земельної ділянки державі).
Враховуючи, те що обвинувачена ОСОБА_3 щиро розкаялась у вчиненому, активно сприяла розкриттю кримінальних правопорушень, що виразилось у повідомленні нею про всі відомі їй обставини вчинення злочинів, встановленні осіб інших співучасників, її роль у вчиненні злочинів та ступінь співучасті, тяжкість вчинених нею злочинів, особу обвинуваченої, зважаючи на наявність обставин, що відповідно до ст.66 КК України пом`якшують покарання, а саме: щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінальних правопорушень та вчинення кримінальних правопорушень внаслідок скрутного матеріального становища, відсутність обставин, що відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання, а також наявний суспільний інтерес у забезпеченні швидкого досудового розслідування і судового провадження, закріпленні доказової бази щодо вчинених злочинів, що забезпечується шляхом надання визнавальних показань, сторони угоди визначили узгоджене ними покарання, яке обвинувачена ОСОБА_3 повинна понести за вчинені кримінальні правопорушення, а саме:
-за ч. 2 ст. 27 ч. 4 ст. 190 КК України (у редакції Закону №2617-VIII від 22.11.2018) у виді позбавлення волі строком на 5 років;
-за ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 358 КК України у виді позбавлення волі строком на 1 рік;
-за ч. 2 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 358 КК України у виді арешту строком на 6 місяців.
На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим визначити обвинуваченій ОСОБА_3 остаточне покарання у виді 5 років позбавлення волі.
Приймаючи до уваги дані про особу обвинуваченої ОСОБА_3 , тяжкість інкримінованих їй кримінальних правопорушень, наявність обставин, які пом`якшують покарання та відсутність обставин, що обтяжують покарання, завдану шкоду, та погоджені шляхи для її відшкодування у порядку цивільного судочинства, сторони угоди дійшли висновку, що виправлення обвинуваченої можливе без реального відбування покарання та погоджуються на звільнення обвинуваченої ОСОБА_3 від відбування основного покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України із встановленням іспитового строку, визначеного судом та з покладенням на неї обов`язків передбачених ст.76 КК України.
Окрім цього, у зв`язку із застосуванням до обвинуваченої звільнення від відбування покарання з випробуванням, з урахуванням положень ст. 77 КК України, сторони угоди погоджуються не призначати обвинуваченій ОСОБА_3 додаткове покарання у виді конфіскації майна.
В угоді передбачені наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, встановлені ст.473 КПК України, та наслідки її невиконання, які роз`яснені обвинуваченій.
У підготовчому судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_3 свою вину у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358, ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України визнала повністю за обставин, викладених в обвинувальному акті, зазначила, що вона розуміє надані їй законом права, наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, характер пред`явленого обвинувачення та вид покарання, який до неї буде застосований в результаті затвердження угоди та просила затвердити вказану угоду про визнання винуватості і призначити узгоджену міру покарання, вказавши, що здатна виконати взяті на себе обов`язки.
Захисник обвинуваченої адвокат ОСОБА_6 у судовому засіданні просив затвердити угоду про визнання винуватості та призначити обвинуваченій узгоджену міру покарання, звільнити від відбування покарання з випробуванням та встановити їй мінімальний іспитовий строк.
Прокурор у судовому засіданні підтримав зазначену угоду про визнання винуватості, просив суд її затвердити та призначити обвинуваченій узгоджену міру покарання, зазначивши, що йому зрозумілі наслідки затвердження угоди, передбачені ч.2 ст.473 КПК України. Вказав, що потерпілим у кримінальному провадженні надана згода на укладення угоди про визнання винуватості. Обвинувачена не є власницею земельної ділянки державної форми власності, якою заволоділа шляхом обману та за використанням підроблених документів. Власник даної ділянки ОСОБА_14 у своїй письмовій заяві від 28.12.2025, яка долучена до матеріалів кримінального провадження, не заперечив щодо вилучення даної ділянки із його власності. На даний час Офісом Генерального прокурора вживаються заходи з метою підготовки та подання до суду цивільного позову про повернення земельної ділянки. З огляду на вищенаведене відсутні підстави для стягнення з обвинуваченої завданої матеріальної шкоди, оскільки незаконно набута у власність внаслідок вчинення кримінального правопорушення земельна ділянка підлягає поверненню у державну власність, а стягнення з винних осіб завданої шкоди призведе до подвійної відповідальності. Умовами угоди визначено перелік зобов`язань, які бере на себе обвинувачена ОСОБА_3 , спрямованих на повернення незаконно набутої земельної ділянки з кадастровим номером 2611092001:22:001:1118 та похідних від неї, якщо такі утворилися у результаті поділу, об`єднання або інших дій, у державну власність.
Представник потерпілого Івано-Франківської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 у судовому засіданні вказав, що Івано-Франківська обласна державна адміністрація у листі від 11.12.2025 зазначила про надання згоди на укладення угоди про визнання винуватості між обвинуваченою та прокурором у даному кримінальному провадженні у випадку повернення земельних ділянок, що є предметом кримінального правопорушення, а у разі неможливості-відшкодування завданої шкоди.
Розглядаючи в порядку п.1 ч.3 ст.314 КПК України питання про можливість затвердження даної угоди про визнання винуватості, суд виходить із такого.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Згідно з п.п.1, 3 ч.4 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо: кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів (крім кримінальних проваджень щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією); особливо тяжких злочинів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, організованою групою чи злочинною організацією або терористичною групою за умови викриття підозрюваним чи обвинуваченим, який не є організатором такої групи або організації, злочинних дій інших учасників групи чи інших, вчинених групою або організацією злочинів, якщо повідомлена інформація буде підтверджена доказами.
Відповідно до абз.5 ч.4 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв`язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, а також у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.
Частиною п`ятою ст.469 КПК України визначено, що укладення угоди про примирення або про визнання винуватості може ініціюватися в будь-який момент після повідомлення особі про підозру до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.
Кримінальні правопорушення, передбачені ч.2 ст.27, ч.4 ст.190, ч.2 ст.27, ч.3 ст.358, ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України, у вчиненні яких обвинувачена ОСОБА_3 беззастережно визнала себе винуватою у судовому засіданні, на момент їх вчинення відповідно до ст.12 КК України відносились до категорії кримінального проступку, нетяжкого та особливо тяжкого злочинів, внаслідок яких завдано шкоду державним та суспільним інтересам в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації, що надала письмову згоду на укладення угоди про визнання винуватості у даному кримінальному провадженні.
Умовами угоди про визнання винуватості визначено перелік зобов`язання, які бере на себе обвинувачена ОСОБА_3 , спрямованих на повернення незаконно набутої земельної ділянки з кадастровим номером 2611092001:22:001:1118 та похідних від неї, якщо такі утворилися у результаті поділу, об`єднання або інших дій, у державну власність.
Судом з`ясовано, що обвинувачена ОСОБА_3 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватою, права обвинуваченого, визначені ч.5 ст.474 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ч.2 ст.473 КПК України та наслідки її невиконання, передбачені ст.476 КПК України, те, що умисне невиконання угоди є підставою для притягнення до відповідальності, встановленої законом.
Суд також переконався, що укладення угоди є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз, або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені угодою.
Зміст угоди про визнання винуватості, умови та порядок її укладення відповідають вимогам ст.ст.469, 470, 472 КПК України, підстав, передбачених ч.7 ст.474 цього Кодексу, для відмови в її затверджені не встановлено.
За таких обставин, суд вважає доведеним в судовому засіданні те, що дії ОСОБА_3 кваліфіковані вірно:
-за ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), як заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом обману (шахрайство), вчинене за попередньою змовою групою осіб;
-зач.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України, як підроблення інших офіційних документів, які видаються чи посвідчуються підприємством, установою, організацією чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і які надають права, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою, вчинене за попередньою змовою групою осіб;
-за ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України, як використання завідомо підроблених документів, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
При узгодженні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 сторонами угоди відповідно до вимог ч.2 ст.75 КК України узгоджено звільнення обвинуваченої від відбування покарання з випробуванням, а також відповідно до вимог ч.1 ст.77 КК України узгоджено не призначати обвинуваченій додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Суд вважає, що узгоджене в угоді про визнання винуватості покарання обвинуваченій ОСОБА_3 відповідає санкції статтей обвинувачення та загальним засадам призначення покарання, передбаченим ст. 50, 65 КК України, не суперечить інтересам суспільства, є справедливим і достатнім для виправлення ОСОБА_3 та запобігання вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
При цьому сторонами угоди враховано ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, особу винної, яка вперше притягується до кримінальної відповідальності, вдова, офіційно не працевлаштована, за місцем роботи та проживання характеризується позитивно, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, поведінку обвинуваченої після вчинення кримінального правопорушення, обставини, що відповідно до ст. 66 КК України пом`якшують покарання, а саме щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінальних правопорушень, вчинення кримінального правопорушення внаслідок скрутного матеріального становища та відсутність обставин, які відповідно до ст.67 КК України обтяжують покарання.
На підставі наведеного, враховуючи те, що умови угоди про визнання винуватості, укладеної 17.03.2026 між старшим групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурором третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 та обвинуваченою ОСОБА_3 за участі її захисника -адвоката ОСОБА_6 та за згодою потерпілого Івано-Франківської обласної державної адміністраціївідповідають вимогам КПК України та КК України, не суперечать інтересам суспільства, не порушують прав, свобод та інтересів потерпілого та інших осіб, угода укладена на добровільних засадах і обвинувачена в змозі виконати взяті на себе зобов`язання, суд, заслухавши думку сторін кримінального провадження, приходить до висновку про можливість затвердження даної угоди і призначення обвинуваченій ОСОБА_3 узгодженого сторонами покарання за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358, ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений.
Речові докази та процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
Запобіжний захід щодо обвинуваченої у даному кримінальному провадженні не застосовувався.
Керуючись ст. ст. 370, 373, 374, 376, 468, 469, 475 КПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 17 березня 2026 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025000000002822 від 27 жовтня 2025 року між прокурором третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 та обвинуваченою ОСОБА_3 за участі захисника ОСОБА_6 та за згодою представника потерпілого Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358, ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України та призначити їй узгоджене сторонами угоди про визнання винуватості від 17 березня 2026 року покарання:
-за ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону №2617-VIII від 22.11.2018) у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років без конфіскації майна;
-за ч.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України у виді позбавлення волі на строк на 1 (один) рік;
-за ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч 4 ст.358 КК України у виді арешту на строк 6 (шість) місяців.
На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, визначити ОСОБА_3 остаточне покарання у виді 5 (п`яти) років позбавлення волі без конфіскації майна.
На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування призначеного покарання з випробуванням із встановленням іспитового строку тривалістю 1 (один) рік 6 (шість) місяців.
Відповідно до п.п.1,2 ч.1, п.2 ч.3 ст.76 КК України покласти на ОСОБА_3 наступні обов`язки:
- періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
-повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи;
-не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з підстав, передбачених статтею 394 КПК України.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.
Копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.
Головуючий суддя: ОСОБА_15