Ухвала суду № 134865821, 16.03.2026, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2026
Номер справи
600/1008/26-а
Номер документу
134865821
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

16 березня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/1008/26-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Григораш В.О., розглянувши матеріали адміністративного позову Приватного підприємства "Віктор-Ком Імпекс" до Чернівецької митниці про визнання протиправним та скасування рішення,-

встановив:

09.03.2026 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства "Віктор-Ком Імпекс" (позивач) до Чернівецької митниці (відповідач) з такими позовними вимогами:

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2025/000307/2 від 05.09.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2025/000312/2 від 09.09.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2025/000313/2 від 12.09.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2025/000323/2 від 25.09.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів № UA408000/2025/000340/2 від 10.10.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2025/000355/2 від 22.10.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2025/000358/2 від 23.10.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів № UA408000/2025/000364/2 від 28.10.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів № UA408000/2025/000366/2 від 30.10.2025;

- визнати протиправними та скасувати Рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів № UA408000/2025/000367/2 від 30.10.2025.

Відповідно ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (ч. 2 ст. 171 КАС України).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частиною 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Розміри ставок судового збору встановлені статтею 4 Закону України "Про судовий збір".

За подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою, ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено з 01.01.2026 прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 3328,00 грн.

Предметом спору у даній справі є рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів.

У зв`язку із цим, суд звертає увагу на постанову Верховного Суду від 16 березня 2020 року у справі №1.380.2019.001962 (адміністративне провадження №К/9901/30593/19), в якій Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду сформулювала правовий висновок про те, що при оскарженні рішення про коригування митної вартості товарів ціною позову у розумінні підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI є різниця митних платежів, що підлягали сплаті із врахуванням митної вартості, розрахованої декларантом, та митної вартості, розрахованої митним органом в оскаржуваному рішенні.

З огляду на викладене, вимоги про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарів носять майновий характер.

Ціною даного позову є різниця митних платежів, які підлягали сплаті позивачем з урахуванням розрахованої ним у митних деклараціях митної вартості товарів, та які підлягали сплаті після розрахунку відповідачем митної вартості товарів, зазначеної в кожному оскаржуваному рішенні окремо.

Стосовно рішення про коригування митної вартості №UA408000/2025/000307/2 від 05.09.2025, представником позивача у позовній заяві зазначено різницю митних платежів у сумі 86541,59 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1298,12 грн ((86541,59)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості №UA408000/2025/000312/2 від 09.09.2025, представником позивача зазначено у сумі 85431,34 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1281,50 грн ((85431,34)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості №UA408000/2025/000313/2 від 12.09.2025, представником позивача зазначено у сумі 78845,67 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1182,70 грн ((78845,67)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості №UA408000/2025/000323/2 від 25.09.2025, представником позивача зазначено у сумі 79395,60 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1190,93 грн ((79395,60)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості № UA408000/2025/000340/2 від 10.10.2025, представником позивача зазначено у сумі 87167,05 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1307,50 грн ((87167,05)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості №UA408000/2025/000355/2 від 22.10.2025, представником позивача зазначено у сумі 77348,43 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1160,23 грн ((77348,43)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості №UA408000/2025/000358/2 від 23.10.2025, представником позивача зазначено у сумі 88080,32 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1321,20 грн ((88080,32)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості № UA408000/2025/000364/2 від 28.10.2025, представником позивача зазначено у сумі 169736,88 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 2546,05 грн ((169736,88)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості № UA408000/2025/000366/2 від 30.10.2025, представником позивача зазначено у сумі 88183,96 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1322,75 грн ((88183,96)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Різницю митних платежів згідно рішення про коригування митної вартості № UA408000/2025/000367/2 від 30.10.2025, представником позивача зазначено у сумі 88183,96 грн.

Суд зазначає, що 1,5 відсотки ціни позову даного спору становить 1322,75 грн ((88183,96)*1,5/100), що менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (33280,00 грн), то сума судового збору становить 3328,00 грн.

Таким чином, за подання адміністративного позову у даній справі за десять окремих вимог майнового характеру позивачу необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 33280,00 грн (3328,00 грн + 3328,00 грн +3328,00 грн +3328,00 грн +3328,00 грн + 3328,00 грн +3328,00 грн + 3328, 00 грн + 3328,00 грн +3328,00 грн).

Позивачем в переліку додатків до позовної заяви вказано квитанцію про сплату судового збору, проте така квитанція в матеріалах справи відсутня, про що складено акт нестачі матеріалів справи.

Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати до суду документ про сплату судового збору на суму 33280,00 грн або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Кріи того, пунктами 5 та 8 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що позовна заява має містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Із змісту позовної заяви видно, що в обґрунтування позовних вимог позивач, серед іншого, посилається на документи складені на іноземній мові та вважає, що вони підтверджують правильність визначення митної вартості ввезеного ним товару.

Положеннями ч. 1 ст. 10 Конституції України встановлено, що державною мовою в Україні є українська мова.

Частиною 5 ст. 10, п. 4 ч. 1 ст. 92 Основного Закону України регламентовано, що застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається виключно законами України.

Відповідно до ст. 1, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 25.04.2019 № 2704-VIII єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. Органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.

Частинами 1, 2 ст. 14 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" передбачено, що у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України "Про судоустрій і статус суддів".

При цьому за змістом ст. 12 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.

Викладене узгоджується, зокрема, з Рішенням Конституційного Суду України від 22.04.2008 №8-рп/2008, відповідно до якого види судочинства (конституційне, адміністративне, господарське, кримінальне та цивільне) є процесуальними формами правосуддя та охоплюють порядок звернення до суду, процедуру розгляду судом справи та ухвалення судового рішення.

У рішенні Конституційного Суду України від 14.12.1999 (справа № 10-рп/99) зазначено, що українська мова як державна є обов`язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, що визначаються законом (ч. 5 ст. 10 Конституції України).

Відповідно до ч. 3 ст. 15 КАС України суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасників судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють. Учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом (ч. 4 ст. 15 КАС України).

Пунктом 8 Інструкції з діловодства в місцевих та адміністративних судах України затвердженим наказом Державної судової адміністрації № 814 від 20.08.2019 передбачено, діловодство в суді ведеться державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством України. Усі документи суду складаються державною мовою. У діловодстві суду можуть використовуватися вхідні документи, викладені іноземною мовою, забезпечені перекладом відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 44 КАС України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Положеннями ст. 79 Закону України "Про нотаріат" встановлено, що нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови. Якщо нотаріус не знає відповідних мов, переклад документа може бути зроблено перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що при звернення із позовною заявою позивачем разом із документами, які виготовлені на іноземній мові, повинні бути подані належним чином (нотаріально) засвідчені переклади на державну мову.

За наведених обставин, суд звертає увагу позивача на необхідність офіційного перекладу доданих до позовної заяви документів, що викладені іноземною мовою.

У зв`язку з цим, для усунення недоліків позовної заяви запропонувати позивачу:

- надати суду належні та допустимі докази доплати судового збору на суму 33280,00 грн, або інші документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;

- надати до суду документи, які додавались позивачем до позовної заяви на іноземній мові, з офіційним перекладом.

Судовий збір повинен бути сплачений на наступні банківські реквізити: отримувач Чернівец.ГУК/Чернівецька ТГ/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095; банк отримувача КазначействоУкраїни (ЕАП); номер рахунку UA538999980313141206084024405; код класифікації доходів бюджету 22030101.

Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху.

На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Приватного підприємства "Віктор-Ком Імпекс" до Чернівецької митниці про визнання протиправним та скасування рішення залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали, шляхом усунення недоліків, які визначені в мотивувальній частині цієї ухвали.

3. Роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Григораш