Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
з питання передачі справи до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду для розгляду у порядку ст.290 Кодексу адміністративного судочинства України у якості зразкової
16 березня 2026 року справа №520/934/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., вирішуючи у порядку письмового провадження питання наявності правових підстав для передачі до Верховного Суду у порядку ст. 290 КАС України справи за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про: 1) визнання протиправною бездіяльності ВЧ НОМЕР_1 Національної гвардії України, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 грошового забезпечення з 01.01.2024 по 23.12.2024 за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня кожного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим званням із наступним перерахунком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії; 2) зобов`язання ВЧ НОМЕР_1 Національної гвардії України здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату грошового забезпечення (з урахуванням раніше сплачених сум) за період з 01.01.2024 року по 23.12.2024 року за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" на 1 січня 2024 року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим званням із наступним перерахунком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44,
встановив:
За визначенням п.21 ч.1 ст.4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до ч.1 ст.290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Згідно з ч.2 ст.290 КАС України у поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.
Для вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі Верховний Суд може витребувати з відповідного суду (судів) матеріали типових справ.
Статтею 43 Конституції України передбачено, зокрема, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується; кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Наведені приписи Основного закону України отримали подальшу деталізацію у нормах низки актів права з питань проходження публічної служби, у тому числі: у нормах Закону України від 25.03.1992р. №2232-ХІІ "Про військовий обов"язок та військову службу" та у нормах Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Як то указано, у ч.2 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
За змістом ч.4 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
30.08.2017р. КМУ було ухвалено постанову №704, п.4 якої установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Постанова КМУ від 30.08.2017р. №704 набрала законної сили з 01.03.2018р.
Згідно з п.4 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 у редакції п.6 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 (станом на 01.03.2018р.) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020р. у справі №826/6453/18 було визнано протиправним та скасовано п.6 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Згідно з п.4 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 у редакції постанови КМУ від 12.05.2023р. №481 (набрала законної сили з - 19.05.2023р.) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025р. по справі №320/29450/24 було залишено у силі рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025р. у справі №320/29450/24, яким було визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відтак, дія у часі відповідних редакцій п.4 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 має безпосереднє юридичне значення для обчислення грошового забезпечення із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб понад арифметичну величину - "1.762,00грн.".
За визначенням ст.1 Закону України від 24.03.1995р. №108/95-ВР "Про оплату праці" та ст.94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
За правилами ч.2 ст.2 Закону України від 24.03.1995р. №108/95-ВР "Про оплату праці" умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частинами третьою і п`ятою цієї статті та частиною першою статті 10 цього Закону.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Окружний адміністративний суд відмічає, що згідно з реченням першим ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Положення ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" кореспондують приписам ч.3 ст.51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", де указано, що підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Оскільки, обчислений у порядку постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 посадовий оклад є тим видом грошового забезпечення із використанням якого за загальним правилом обчислюються інші види місячного грошового забезпечення, то правові висновки з приводу застосування норм постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 в частині визначення суб"єктом владних повноважень арифметичної величини грошового виразу посадового окладу одночасно мають правове значення як для спорів про спонукання суб"єкта владних повноважень до належної оплати часу праці (служби) діючих публічних службовців, так і для спорів про спонукання суб"єкта владних повноважень до належного перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії у зв"язку із зростанням поточного грошового забезпечення діючого публічного службовця станом на 01 січня кожного календарного року.
Указами Президента України від 24.02.2022р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" в Україні був введений правовий режим воєнного стану.
За визначенням ст.1 Закону України від 21.10.1993р. №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Відтак, на переконання окружного адміністративного суду розміри окремих видів грошового забезпечення діючих публічних службовців з 24.02.2022р. не можуть знаходитись у взаємозв"язку із виконанням функцій органу публічної адміністрації та інших завдань державних органів в умовах дії правового режиму воєнного стану, позаяк згідно з ст.1 Закону України від 24.03.1995р. №108/95-ВР "Про оплату праці" та ст.94 Кодексу законів про працю України заробітна плата залежить у тому числі і від умов виконуваної роботи.
Згідно з абз.4 ст.7 Закону України від 02.12.2021р. №1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2022р. складає - 2.481,00грн.
Відповідно до абз.6 ст.7 Закону України від 02.12.2021р. №1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів складає - з 01.01.2022р. - 2.102,00грн.
Спеціальним застереженням ст.22 Закону України від 02.12.2021р. №1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік" установлено, що у 2022 році для всіх категорій працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери, державних органів розмір заробітної плати (грошового забезпечення) може змінюватися виключно в межах бюджетних призначень на оплату праці, передбачених у державному бюджеті.
Як то указано у п.8 Прикінцевих положень Закону України від 02.12.2021р. №1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік", дія абзацу шостого статті 7 цього Закону не поширюється на працівників центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, та органу досудового розслідування, на який відповідно до частини п`ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України покладається функція здійснення досудового розслідування корупційних та пов`язаних з корупцією кримінальних правопорушень.
Згідно з абз.4 ст.7 Закону України від 03.11.2022р. №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2023р. складає - 2.684,00грн.
Відповідно до абз.6 ст.7 Закону України від 03.11.2022р. №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів складає - з 01.01.2023р. - 2.102,00грн.
Спеціальним застереженням ст.22 Закону України від 03.11.2022р. №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено, що у 2023 році для всіх категорій працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери, державних органів розмір заробітної плати (грошового забезпечення) може змінюватися виключно в межах бюджетних призначень на оплату праці, передбачених у державному бюджеті.
Як то указано у п.7 Прикінцевих положень Закону України від 03.11.2022р. №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2023 рік", дія абзацу шостого статті 7 цього Закону не поширюється на працівників центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, та органу досудового розслідування, на який відповідно до частини п`ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України покладається функція із здійснення досудового розслідування корупційних та пов`язаних з корупцією кримінальних правопорушень.
Згідно з абз.4 ст.7 Закону України від 09.11.2023р. №3460-ІХ" Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2024р. складає - 3.028,00грн.
Відповідно до абз.6 ст.7 Закону України від 09.11.2023р. №3460-ІХ "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів складає - з 01.01.2024р. - 2.102,00грн.
Спеціальним застереженням ст.22 Закону України від 09.11.2023р. №3460-ІХ "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що у 2024 році для всіх категорій працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери, державних органів розмір заробітної плати (грошового забезпечення) може змінюватися виключно в межах бюджетних призначень на оплату праці, передбачених у державному бюджеті.
Як то указано у п.20 Прикінцевих положень Закону України від 09.11.2023р. №3460-ІХ "Про Державний бюджет України на 2024 рік", дія абзацу шостого статті 7 цього Закону не поширюється на працівників центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових, та державного правоохоронного органу, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень.
Оплата праці, грошове забезпечення працівників центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових, та державного правоохоронного органу, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, посадові оклади яких визначено у трьох розмірах до посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади, здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2023 рік.
Оплата праці працівників центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2023 рік, з урахуванням абзацу четвертого статті 7 цього Закону.
Згідно з абз.4 ст.7 Закону України від 19.11.2024р. №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2025р. складає - 3.028,00грн.
Відповідно до абз.6 ст.7 Закону України від 19.11.2024р. №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів складає - з 01.01.2025р. - 2.102,00грн.
Спеціальним застереженням ст.20 Закону України від 19.11.2024р. №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено, що у 2025 році для всіх категорій працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери, державних органів розмір заробітної плати (грошового забезпечення) може змінюватися виключно в межах бюджетних призначень на оплату праці, передбачених у державному бюджеті.
Як то указано у п.16 Прикінцевих положень Закону України від 19.11.2024р. №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік", дія абзацу шостого статті 7 цього Закону не поширюється на працівників Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро України та Державного бюро розслідувань.
Оплата праці, грошове забезпечення працівників Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань та Бюро економічної безпеки України, посадові оклади яких визначено у трьох розмірах до посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади, здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2024 рік.
Оплата праці працівників Національного агентства з питань запобігання корупції здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2024 рік.
Оплата праці державних службовців Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, посадові оклади яких визначено у чотирьох розмірах до посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади, здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2024 рік.
Згідно з абз.4 ст.7 Закону України від 03.12.2025р. №4695-ІХ "Про Державний бюджет України на 2026 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026р. складає - 3.328,00грн.
Відповідно до абз.6 ст.7 Закону України від 03.12.2025р. №4695-ІХ "Про Державний бюджет України на 2026 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів складає - з 01.01.2026р. - 2.102,00грн.
Спеціальним застереженням ст.40 Закону України від 03.12.2025р. №4695-ІХ "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено, що у 2026 році для всіх категорій працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери, державних органів розмір заробітної плати (грошового забезпечення) може змінюватися виключно в межах бюджетних призначень на оплату праці, передбачених у державному бюджеті.
Як то указано у п.9 Прикінцевих положень Закону України від 03.12.2025р. №4695-ІХ "Про Державний бюджет України на 2026 рік", установити, що у 2026 році оплата праці працівників Національного агентства з питань запобігання корупції здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2025 рік.
Оплата праці працівників Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2025 рік.
Оплата праці, грошове забезпечення працівників Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань та Бюро економічної безпеки України, посадові оклади яких визначено у трьох розмірах до посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади, здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2025 рік.
Оплата праці державних службовців Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, посадові оклади яких визначено у чотирьох розмірах до посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади, здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2025 рік.
Застосовуючи положення наведених норм права, суд доходить до переконання про те, що з 01.01.2022р. законодавець в особі Верховної Ради України послідовно запроваджував правило, у силу якого відсутність відповідних бюджетних призначень у Державному бюджеті України унеможливлює настання події підвищення грошового забезпечення за винятком правовідносин з оплати праці публічних службовців Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро України та Державного бюро розслідувань.
При цьому, розглядаючи справу, суд зважає, що у силу правового висновку постанов Верховного Суду від 02.08.2022р. по справі №440/6017/21, від 11.12.2023р. по справі №560/1291/21, від 29.06.2023р. у справі №380/7813/22 подія підвищення розміру окладу за посадою згідно з постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 мала місце з 29.01.2020р. за рахунок обовязковості використання під час обчислення грошового забезпечення значення показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у - "2.102,00грн." замість показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у - "1.762,00грн." (що призводить до зростання грошового забезпечення лише за таким видом грошового забезпечення як оклад за посадою у - 340,00грн.).
У силу правового висновку постанов Верховного Суду від 02.08.2022р. по справі №440/6017/21, від 11.12.2023р. по справі №560/1291/21, від 22.11.2023р. по справі №340/4403/22, від 29.06.2023р. у справі №380/7813/22 подія підвищення розміру окладу за посадою згідно з постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 мала місце з 01.01.2021р. за рахунок обовязковості використання під час обчислення грошового забезпечення значення прожиткового мінімуму для працездатної особи у "2.270,00грн." замість показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у - "1.762,00грн." (що призводить до зростання грошового забезпечення лише за таким видом грошового забезпечення як оклад за посадою у - 508,00грн.).
У силу правового висновку постанов Верховного Суду від 04.04.2023р. по справі №120/5264/22, від 06.11.2023р. по справі №300/1947/22, від 22.11.2023р. по справі №340/4403/22, від 29.06.2023р. у справі №380/7813/22 подія підвищення розміру окладу за посадою згідно з постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 мала місце з 01.01.2022р. за рахунок обовязковості використання під час обчислення грошового забезпечення значення прожиткового мінімуму для працездатної особи у - "2.481,00грн." замість показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у - "1.762,00грн." (що призводить до зростання грошового забезпечення лише за таким видом грошового забезпечення як оклад за посадою у - 719,00грн.).
У силу правового висновку постанови Верховного Суду від 12.03.2024р. по справі №300/1772/23 подія підвищення розміру окладу за посадою згідно з постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 мала місце з 01.01.2023р. за рахунок обовязковості використання під час обчислення грошового забезпечення значення прожиткового мінімуму для працездатної особи у - "2.684,00грн." замість показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у - "1.762,00грн." (що призводить до зростання грошового забезпечення лише за таким видом грошового забезпечення як оклад за посадою у - 922,00грн.).
Також у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 28.03.2024р. у справі №160/3235/23 через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік), зокрема, станом на 29.01.2020р., станом на 01.01.2021р., станом на 01.01.2023р.
Отже, у силу висновків перелічених вище постанов Верховного Суду у особи, на яку поширюється дія норм постанови КМУ від 30.08.2017р. №704, станом на 29.01.2020р., станом на 01.01.2021р., станом на 01.01.2022р., станом на 01.01.2023р. відбувається зростання доходу за рахунок підвищення грошового виразу окладу за посадою і, як наслідок, підвищення окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та інших видів (складових грошового доходу), які не мають разового характеру.
Тож, розглядаючи справу, суд зважає, що за визначеними ч.ч.2-4 ст.9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п.4 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 (до внесення змін постановою КМУ від 12.05.2023р. №481) (в інтерпретації правових висновків постанов Верховного Суду від 02.08.2022р. по справі №440/6017/21, від 11.12.2023р. по справі №560/1291/21, від 29.06.2023р. у справі №380/7813/22 (стосовно обчислення грошового забезпечення за постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 станом на 01.01.2020р.), від 02.08.2022р. по справі №440/6017/21, від 11.12.2023р. по справі №560/1291/21, від 22.11.2023р. по справі №340/4403/22, від 29.06.2023р. у справі №380/7813/22 (стосовно обчислення грошового забезпечення за постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 станом на 01.01.2021р.), від 19.09.2023р. по справі №160/15756/21 (стосовно обчислення грошового забезпечення за постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 станом на 01.01.2021р.), від 04.04.2023р. по справі №120/5264/22, від 06.11.2023р. по справі №300/1947/22, від 22.11.2023р. по справі №340/4403/22, від 29.06.2023р. у справі №380/7813/22 (стосовно обчислення грошового забезпечення за постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 станом на 01.01.2022р.), від 12.03.2024р. по справі №300/1772/23 (стосовно обчислення грошового забезпечення за постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 станом на 01.01.2023р.), від 28.03.2024р. у справі №160/3235/23, від 02.04.2024р. у справі №340/608/23) правилами обчислення грошового забезпечення слід використовувати показник "загального" прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня кожного календарного року (а саме: станом на 29.01.2020р. - "2.102,00грн."; станом на 01.01.2021р. - "2.270,00грн."; станом на 01.01.2022р. - "2.481,00грн."; станом на 01.01.2023р. - "2.684,00грн.").
Ці правові висновки згаданих постанов Верховного Суду отримали подальший розвиток у постанові Верховного Суду від 09.07.2025р. у справі №420/18853/24, де указано, що: 1) з дня набрання законної сили рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020р.у у справі № 826/6453/18 виникли підстави для визначення на підставі первинної редакції постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14; 2) положення п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016р. №1774-VІІІ виключають правомірність обчислення грошового забезпечення у порядку постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 із використанням величини мінімальної заробітної плати замість прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року; 3) постановою КМУ від 12.05.2023р. №481 (набрала чинності 20.05.2023р.) запроваджено правило обчислення грошового забезпечення у порядку постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 із використанням арифметичного значення прожиткового мінімуму для працездатних осіб - "1.762,00грн."; 4) за період 20.05.2023р.-31.12.2023р. грошове забезпечення у порядку постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 підлягає обчисленню із використанням арифметичного значення прожиткового мінімуму для працездатних осіб - "1.762,00грн."; 5) правовий підхід відносно того, що внесені постановою КМУ від 12.05.2023р. №481 зміни до п.4 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 не дозволяють застосовувати попередню редакцію п.4 постанови КМУ від 30.08.20147р. №704 узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 26.06.2025р. у справі №480/7154/24.
Окружний адміністративний суд зазначає, що по-перше, усі вище згадані висновки Верховного Суду ґрунтуються на тлумаченні змісту п.4 постанови КМУ від 30.04.2017р. №704 до набуття чинності спеціальними нормами національного закону з приводу правил збільшення винагороди за працю (службу) діючого публічного службовця (ст.22 Закону України від 02.12.2021р. №1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік", ст.22 Закону України від 03.11.2022р. №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2023 рік", ст.22 Закону України від 09.11.2023р. №3460-ІХ "Про Державний бюджет України на 2024 рік", ст.20 Закону України від 19.11.2024р. №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік", ст.40 Закону України від 03.12.2025р. №4695-ІХ "Про Державний бюджет України на 2026 рік"), обов"язковою кваліфікуючою умовою якого є наявність відповідних бюджетних призначень у Державному бюджеті України, тобто до 01.01.2022р.
Також, окружний адміністративний суд зазначає, що, по-друге, згідно з правовим висновком постанови Верховного Суду від 17.02.2026р. у справі №520/5814/24 01.01.2024р. настала подія підвищення обчисленого у порядку постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 грошового забезпечення за рахунок використання арифметичного значення показника прожиткового мінімуму для працездатної особи - "3.028,00грн." замість - "1762,00".
Відтак, з 17.02.2026р. склалась виключна правова проблема в обчисленні грошового забезпечення у порядку постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 станом на 01.01.2024р., на 01.01.2025р. на 18.06.2025р., на 01.01.2026р.
За суттю правових висновків постанови Верховного Суду від 31.07.2025р. по справі №440/10453/24 та постанови Верховного Суду від 30.09.2025р. по справі №440/11424/24 (де надано тлумачення подібності правових відносин на прикладі поширення дії правових висновків постанови Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23) типовими у розумінні п.21 ч.1 ст.4 КАС України адміністративними справами у даному конкретному випадку слід вважати усі спори, де предмет прямо чи побічно стосується спонукання суб"єкта владних повноважень до обчислення грошового забезпечення у порядку постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 станом на 01.01.2024р., на 01.01.2025р., на 18.06.2025р., на 01.01.2026р. (а саме: станом на 01.01.2024р. - справа №520/3427/26, №520/1690/26, №520/351/26, №520/934/26, №520/10264/24; станом на 01.01.2025р. - справа №520/1691/26, №520/935/26, №520/2745/26, №520/4296/26, №420/3361/26; станом на 18.06.2025р. - справа №520/33420/25, №520/33064/25, №520/26096/25, №520/1692/26, №520/4498/26; станом на 01.01.2026р. - справа №520/4500/26, №560/3116/26, №520/2971/26, №200/1014/26, №200/1017/26).
Окрім того, поєднання критерію пошуку - "грошове забезпечення за постановою КМУ від 30.08.2017р. №704" із критерієм пошуку - "01.01.2024р." засвідчує існування у Єдиному державному реєстрі судових рішень понад 1500 справ, предметом у яких є вимоги про спонукання суб"єкта владних повноважень до обчислення саме грошового забезпечення із використанням після набуття чинності постановою КМУ від 12.05.2023р. №481 показника прожиткового мінімуму для працезданих осіб понад арифметичну величину - "1.762,00грн." та які у розумінні п.21 ч.1 ст.4 КАС України належить кваліфікувати у якості типових справ, адже зміст п.4 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 повинен бути витлумачений ідентично для усіх без винятку суб"єктів владних повноважень.
На переконання окружного адміністративного суду протилежне тлумачення змісту п.4 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 станом на 01.01.2024р., на 01.01.2025р., на 18.06.2025р., на 01.01.2026р. дієво, ефективно та остаточно може бути усунуто виключно за механізмом відправлення правосуддя у порядку ст.290 КАС України за рахунок перегляду рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як адміністративного суду першої інстанції Великою Палатою Верховного Суду як апеляційним адміністративним судом.
Як то указано у ч.1 ст.290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Частиною 2 ст.290 КАС України визначено, що у поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.
З огляду на викладені вище міркування, окружний адміністративний суд вважає за необхідне для формування Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду однакових правових підходів для вирішення виключної правової проблеми з приводу правил обчислення грошового забезпечення у порядку постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 для обчислення винагороди за працю (службу) діючих публічних службовців, для обчислення пенсій під час призначення пенсій вперше у порядку ст.43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для обчислення під час перерахунку розміру раніше вже призначених пенсій у порядку ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також з метою виключення ймовірності винесення різних (аж до протилежних) рішень національних судів, заснованих на ідентичних фактах (що у розумінні змісту правових висновків рішень Європейського Суду з прав людини у справі Melgarejo Martines del Fbellanosa та Inmobilizados y Gestiones SL проти Іспанії №79530/17 від 14.09.2021р. може бути кваліфіковано у якості відмови у правосудді), застосувати процедуру згідно з ч. 1 ст. 290 КАС України.
Підсумовуючи викладені вище міркування, окружний адміністративний суд доходить до переконання про те, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 29 КАС України дана адміністративна справа підлягає передачі до Верховного Суду для вирішення по суті у якості зразкової справи.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4-12, 29, 241-243, 248, ч.1 ст.290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
1.Звернутись до Верховного Суду із поданням у порядку ст. 290 КАС України з приводу розгляду справи №520/934/26 як судом першої інстанції.
2.Передати справу №520/934/26 до Верховного Суду, зупинивши провадження по даній справі.
3.Роз`яснити, що ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя А.В. Сліденко