Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/3366/26
У Х В А Л А
з питань зупинення провадження
16 березня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому проваджені питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
в с т а н о в и в :
Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) звернулося до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в якому просить суд стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) податковий борг до бюджету в розмірі 18 647,17 грн.
Ухвалою від 27.02.2026 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Представник відповідача подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України, згідно з яким суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Наголошує, оскільки, відповідач перебуває у складі Збройних Сил України, тому, на його думку, провадження у цій справі слід зупинити.
Підстави та порядок зупинення провадження у справі визначені статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану на території України» від 24.02.2022 № 64 на території України введено воєнний стан, який триває досі.
Згідно зі ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
У постанові Верховного Суду від 25.04.2024 у справі № 852/2а-1/24 суд виснував, що у ході вирішення питання щодо зупинення судового провадження, яке стосувалося Особи 1, необхідно було з`ясувати чи перебуває остання у складі Збройних Сил України безпосередньо у військовій частині, яка переведена на воєнний стан та чи виконує вказана частина бойові завдання у зоні бойових дій, а також чи призвів її призов на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до об`єктивної неможливості відповідача приймати участь у судовому провадженні.
Верховний Суд у цій постанові у справі № 852/2а-1/24 щодо застосування положень пункту 5 частини першої статті 236 КАС України зазначив, що надані відповідачем докази не містять відомостей про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 виконує бойові завдання у зоні бойових дій та про те, що особисто відповідач не перебуває у зоні постійної дислокації, а знаходиться у зоні бойових дій.
Відтак, для обґрунтованих підстав для зупинення судового провадження необхідно врахувати перебування сторони на військовій службі у військовій частині, яка виконує бойові завдання у зоні бойових дій, в тому числі і відповідач, що було б об`єктивною підставою для неможливості вчасно виконувати свої процесуальні обов`язки.
Верховний Суд акцентує, що зупинення провадження у справі має бути доцільним і мотивованим. Суд аналізує ймовірні наслідки зупинення з урахуванням суті спірних правовідносин, щоб це не призвело до безпідставного затягування строків розгляду справи. (постанова Верховного Суду від 01.02.2022 у справі №160/12705/19).
Таким чином, самого факту введення воєнного стану і перебування сторони на військовій службі для зупинення провадження у справі недостатньо.
Сторони мають надати докази залучення особи до бойових дій, здійснення заходів з національної безпеки та оборони, переведення конкретної військової частини на військовий стан тощо, оскільки безпідставна перерва в судовому розгляді буде порушувати право на справедливий суд.
З доданих до клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі документів видно, що позивач дійсно перебуває на військовій службі за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_2 , яка знаходиться у АДРЕСА_2 з 12.05.2025, що підтверджено довідкою, виданою військовою частиною НОМЕР_2 від 03.03.2026.
Велика Палата Верховного Суду у справі № 754/947/22 зазначає, що зупинення провадження у справі можливе лише за умов перебування відповідної особи у складі ЗСУ у військовій частині, яка переведена на воєнний стан і виконує бойові завдання у зоні бойових дій. Однак, таких доказів відповідачем до суду надано не було.
Відповідно до приписів пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
При цьому суд також ураховує, що розгляд цієї справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), що не передбачає явку сторін до суду для участі в судовому засіданні.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №380/3366/26.
Керуючись ст. 236, ст.ст. 241-246, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі № 380/3366/26 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Лунь З.І.