Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"16" березня 2026 р. справа № 300/9152/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Державної інспекції енергетичного нагляду України про залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом ПАТ "Прикарпаттяобленерго" до Державної інспекції енергетичного нагляду України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ПАТ "Прикарпаттяобленерго" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції енергетичного нагляду України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування висновку щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам Державної інспекції енергетичного нагляду України (Держенергонагляд) від 08.08.2024 №30 в частині визнання п.п. 1.1.1 п. 1 розділу І технічних умов від 20.02.2024 № 33-22/2024 (ID 15780) (№ (ідентифікатор) 000896200224 1 08 06 1 000000 1) необґрунтованим.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2025, поновлено ПАТ " Прикарпаттяобленерго" строк звернення до адміністративного суду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в якій містяться відомості про порядок і строк подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення.
15.01.2026 до суду надійшло клопотання Державної інспекції енергетичного нагляду України про залучення Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, яке мотивоване тим, що скасування висновку щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання в частині визнання пунктів необгрунтованими можуть вплинути на права та обов`язки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також НКРЕКП у відповідності до покладених на неї функцій і повноважень може надати роз`яснення з питання правильного застосування КСР.
Суд, розглянувши заявлене клопотання про залучення третьої особи, оцінивши зміст позовної заяви та додані до неї матеріалами, зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Таким чином, необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки осіб, які не є стороною у справі.
Зі змісту адміністративного позову слідує, що підставою звернення із вказаним позовом є протиправний, на переконання позивача, висновок відповідача щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам від 08.08.2024 №30 в частині визнання п.п. 1.1.1 п. 1 розділу І технічних умов від 20.02.2024 № 33-22/2024 (ID 15780) (№ (ідентифікатор) 000896200224 1 08 06 1 000000 1) необґрунтованим.
Відтак, враховуючи зміст спірних правовідносин, рішення суду в даній справі не може вплинути на права та обов`язки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яке не є стороною у справі, оскільки спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем щодо правомірності висновку щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам Державної інспекції енергетичного нагляду України (Держенергонагляд) від 08.08.2024 №30 в частині визнання п.п. 1.1.1 п. 1 розділу І технічних умов від 20.02.2024 № 33-22/2024 (ID 15780) (№ (ідентифікатор) 000896200224 1 08 06 1 000000 1).
При цьому, та обставина, що національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також НКРЕКП у відповідності до покладених на неї функцій і повноважень може надати роз`яснення з питання правильного застосування КСР, не свідчить про те, що у такого органу за наслідками розгляду цієї справи виникнуть нові обов`язки, крім тих, що і так покладені на нього чинним законодавством.
Таким чином, у поданому представником Державної інспекції енергетичного нагляду України клопотанні не обґрунтовано, як рішення у цій справі, може вплинути саме на права чи обов`язки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Крім того, обставин, за яких рішення у цій справі може вплинути на права, інтереси або обов`язки вказаного державного органу, судом також не встановлено.
Беручи до уваги наведене та виходячи із обсягу правовідносин, що підлягатимуть дослідженню в межах розгляду даної справи, а також заявлені позовні вимоги, суд дійшов висновку, що рішення у даній справі може вплинути виключно на права та обов`язки ПАТ "Прикарпаттяобленерго", Державної інспекції енергетичного нагляду України та ОСОБА_1 .
В зв`язку із вищенаведеним, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання відповідача про залучення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до участі у даній справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
На підставі наведеного, керуючись статтями 49, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Державної інспекції енергетичного нагляду України про залучення третьої особи - відмовити.
Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Микитин Н.М.