Рішення № 134862373, 16.03.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2026
Номер справи
280/341/26
Номер документу
134862373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року Справа № 280/341/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «АМТ»

до Тернопільської митниці

про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «АМТ» (далі ТОВ «ТД «АМТ», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Тернопільської митниці (далі митниця, відповідач), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення відповідача про коригування митної вартості товару №UA403070/2025/000436/2 від 19.12.2025.

На обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначає, що відповідачу, при митному оформлені партії поставки були надані документи, необхідні для митного оформлення товару, що надійшов до України на підставі зовнішньоекономічного контракту, які не містили розбіжностей, наявних ознак підробки та інших характеристик, передбачених п. 2 та 3 ст. 53 Митного кодексу України. Вказує, що контролюючий орган вправі витребувати додаткові документи на підтвердження задекларованої митної вартості у випадку обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що є обов`язковою обставиною, з якою закон пов`язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає контролюючому органу право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення митної вартості товару. Таким чином, вважає, що позивач надав належні, достовірні, допустимі та в своїй сукупності достатні докази відповідачу для підтвердження розрахованої ним митної вартості, інформація, зазначена в них достатня для розрахунку митної вартості. Зазначені відповідачем сумніви у достовірності поданих декларантом відомостей не обґрунтовані в розумінні вимог ст. 53 Митного кодексу України і подальші дії відповідача, в тому числі витребування додаткових документів, відмова в застосуванні визначеної декларантом митної вартості та винесення рішень про коригування митної вартості є протиправними.

Ухвалою судді від 20.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 03.02.2026 через систему «Електронний суд» на адресу суду надіслав відзив (вх. №56621), у якому вказує, що за результатами здійсненого контролю правильності визначення митної вартості на підставі розгляду поданих позивачем разом з митними деклараціями документів встановлено, що документи містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості та невідповідності, що не дає можливості впевнитись в достовірності заявленої митної вартості, зокрема здійснити перевірку числових значень складових митної вартості товарів. Так, з метою підтвердження числового значення заявленої митної вартості від декларанта було витребувано відповідно до вимог ч. 2, 3 ст.53, ст. 54, ст. 57 Митного кодексу України додаткові документи згідно з переліком, викладеним у електронному повідомленні, проте декларантом не надіслано усіх додаткових документів. Вказані обставини, на думку відповідача, підтверджують правомірність дій митного органу щодо витребування додаткових документів, які під час митного оформлення не були надані, та обґрунтованість сумнівів останнього щодо правильності заявленої позивачем митної вартості, та, як наслідок, прийняття відповідачем спірного рішення, а тому просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 04.02.2026 у задоволенні клопотання представника митниці про розгляд у судовому засіданні з повідомленням сторін вирішено відмовити.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши та дослідивши надані документи, судом встановлені наступні обставини.

ТОВ «ТД «АМТ» (код ЄДРПОУ 42822115) зареєстровано юридичною особою 14.02.2019. Видами діяльності підприємства є 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням (основний); 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; 45.40 Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.43 Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.42 Роздрібна торгівля телекомунікаційним устаткованням у спеціалізованих магазинах; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет; 52.10 Складське господарство; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування.

01.08.2025 між позивачем (Покупець) та компанією «YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINARY CO., LTD.» (Китай) (Продавець) укладений зовнішньоекономічний контракт №KL/5 (далі - Контракт №KL/5 ) на поставку в Україну товарів в асортименті, кількості та за цінами, вказаними у Специфікаціях (Додатках), які є невід`ємною частиною даного контракту.

За умовами пункту 2.1 Контракту №KL/5 поставка товару здійснюється партіями і фіксується в Специфікаціях (Додатках) до даного контракту. Допускається поставка товару декількома партіями за однією Специфікацією.

Поставки здійснюються на умовах згідно правил ІНКОТЕРМС за редакцією 2010 року, які мають обов`язковий характер для сторін у рамках цього Контракту. Конкретні умови поставки партії товару, реквізити вантажоодержувача, а також строки поставки зазначаються в Специфікації (Додатку) до цього Контракту. Сторони мають право після підписання Специфікації змінити умови поставки, зазначені у ній, шляхом підписання додаткової угоди (пункт 3.1 Контракту №KL/5 ).

Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 Контракту №KL/5 ціна на товар визначається Покупцем і Продавцем шляхом переговорів і вказується в Специфікаціях (Додатках) до цього контракту. За домовленістю сторін, у разі несвоєчасної оплати товару, ціна товару може змінюватись після здійснення поставки. Зміна ціни оформлюється додатковою угодою після чого Продавець повинен надати Покупцю коригуючу Специфікацію та інвойс. У ціну товару включена вартість упаковки і маркування.

У подальшому, Сторонами Контракту погоджені Специфікації до цього Контракту, а саме: від 25.08.2025 № 2026-1, №2026-1-z .

В Специфікації від 25.08.2025 №2026-1 зазначений перелік продукції, який складається з 4 найменувань товарів, загальна кількість 432 шт., загальною вартістю 169000,00 дол. США. Термін поставки грудень 2025 року -січень 2026 року. Оплата товару: 100% передплата.

В Специфікації від 25.08.2025 №2026-1-z зазначений перелік продукції, який складається з 25 найменувань товарів, загальна кількість 858 шт., вартістю 1931,28 дол. США. Термін поставки грудень 2025 року -січень 2026 року. Оплата товару: протягом 180 днів з моменту фактичної доставки товару.

16.12.2025 позивачем було подано до митного оформлення митну декларацію (надалі МД) типу ІМ40АА № 25UA403070011733U1, у графі 31 якої заявлено до митного оформлення товар:

Товар №1 «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 96 шт., марка - KENTAVR, модель - 160B, тип двигуна - дизельний, робочий об`єм циліндрів - 709 см3, потужність двигуна - 11,7 кВт/16 к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_1 (двигун НОМЕР_2 ); НОМЕР_3 (двигун НОМЕР_4 ); НОМЕР_5 (двигун НОМЕР_6 ); НОМЕР_7 (двигун НОМЕР_8 ); НОМЕР_9 (двигун НОМЕР_10 ); НОМЕР_11 (двигун НОМЕР_12 ); НОМЕР_13 (двигун НОМЕР_14 ); НОМЕР_15 (двигун НОМЕР_16 ); НОМЕР_17 (двигун НОМЕР_18 ); НОМЕР_19 (двигун НОМЕР_20 ); НОМЕР_21 (двигун НОМЕР_22 ); НОМЕР_23 (двигун НОМЕР_24 ); НОМЕР_25 (двигун НОМЕР_26 ); НОМЕР_27 (двигун НОМЕР_28 ); НОМЕР_29 (двигун НОМЕР_30 ); НОМЕР_31 (двигун НОМЕР_32 ); НОМЕР_33 (двигун НОМЕР_34 ); НОМЕР_35 (двигун НОМЕР_36 ); НОМЕР_37 (двигун НОМЕР_38 ); НОМЕР_39 (двигун НОМЕР_40 ); НОМЕР_41 (двигун НОМЕР_42 ); НОМЕР_43 (двигун НОМЕР_44 ); НОМЕР_45 (двигун НОМЕР_46 ); НОМЕР_47 (двигун НОМЕР_48 ); НОМЕР_49 (двигун НОМЕР_50 ); НОМЕР_51 (двигун НОМЕР_52 ); НОМЕР_53 (двигун НОМЕР_54 ); НОМЕР_55 (двигун НОМЕР_56 ); НОМЕР_57 (двигун НОМЕР_58 ); НОМЕР_59 (двигун НОМЕР_60 ); НОМЕР_61 (двигун НОМЕР_62 ); НОМЕР_63 (двигун НОМЕР_64 ); НОМЕР_65 (двигун НОМЕР_66 ); НОМЕР_67 (двигун НОМЕР_68 ); НОМЕР_69 (двигун НОМЕР_70 ); НОМЕР_71 (двигун НОМЕР_72 ); НОМЕР_73 (двигун НОМЕР_74 ); НОМЕР_75 (двигун НОМЕР_76 ); НОМЕР_77 (двигун НОМЕР_78 ); НОМЕР_79 (двигун НОМЕР_80 ); НОМЕР_81 (двигун НОМЕР_82 ); НОМЕР_83 (двигун НОМЕР_84 ); НОМЕР_85 (двигун НОМЕР_86 ); НОМЕР_87 (двигун НОМЕР_88 ); НОМЕР_89 (двигун НОМЕР_90 ); НОМЕР_91 (двигун НОМЕР_92 ); НОМЕР_93 (двигун НОМЕР_94 ); НОМЕР_95 (двигун НОМЕР_96 ); НОМЕР_97 (двигун НОМЕР_98 ); НОМЕР_99 (двигун НОМЕР_100 ); НОМЕР_101 (двигун НОМЕР_102 ); НОМЕР_103 (двигун НОМЕР_104 ); НОМЕР_105 (двигун НОМЕР_106 ); НОМЕР_107 (двигун НОМЕР_108 ); НОМЕР_109 (двигун НОМЕР_110 ); НОМЕР_111 (двигун НОМЕР_112 ); НОМЕР_113 (двигун НОМЕР_114 ); НОМЕР_115 (двигун НОМЕР_116 ); НОМЕР_117 (двигун НОМЕР_118 ); НОМЕР_119 (двигун НОМЕР_120 ); НОМЕР_121 (двигун НОМЕР_122 ); НОМЕР_123 (двигун НОМЕР_124 ); НОМЕР_125 (двигун НОМЕР_126 ); НОМЕР_127 (двигун НОМЕР_128 ); НОМЕР_129 (двигун НОМЕР_130 ); НОМЕР_131 (двигун НОМЕР_132 ); НОМЕР_133 (двигун НОМЕР_134 ); НОМЕР_135 (двигун НОМЕР_136 ); НОМЕР_137 (двигун НОМЕР_138 ); НОМЕР_139 (двигун НОМЕР_140 ); НОМЕР_141 (двигун НОМЕР_142 ); НОМЕР_143 (двигун НОМЕР_144 ); НОМЕР_145 (двигун НОМЕР_146 ); НОМЕР_147 (двигун НОМЕР_148 ); НОМЕР_149 (двигун НОМЕР_150 ); НОМЕР_151 (двигун НОМЕР_152 ); НОМЕР_153 (двигун НОМЕР_154 ); НОМЕР_155 (двигун НОМЕР_156 ); НОМЕР_157 (двигун НОМЕР_158 ); НОМЕР_159 (двигун НОМЕР_160 ); НОМЕР_161 (двигун НОМЕР_162 ); НОМЕР_163 (двигун НОМЕР_164 ); НОМЕР_165 (двигун НОМЕР_166 ); НОМЕР_167 (двигун НОМЕР_168 ); НОМЕР_169 (двигун НОМЕР_170 ); НОМЕР_171 (двигун НОМЕР_172 ); НОМЕР_173 (двигун НОМЕР_174 ); НОМЕР_175 (двигун НОМЕР_176 ); НОМЕР_177 (двигун НОМЕР_178 ); НОМЕР_179 (двигун НОМЕР_180 ); НОМЕР_181 (двигун НОМЕР_182 ); НОМЕР_183 (двигун НОМЕР_184 ); НОМЕР_185 (двигун НОМЕР_186 ); НОМЕР_187 (двигун НОМЕР_188 ); НОМЕР_189 (двигун НОМЕР_190 ); НОМЕР_191 (двигун НОМЕР_192 ). Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD.»;

Товар №2 «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 76 шт., марка - KENTAVR, модель - 200B, тип двигуна - дизельний, робочий об`єм циліндрів - 996 см3, потужність двигуна - 14,7 кВт/20 к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_193 (двигун НОМЕР_194 ); НОМЕР_195 (двигун НОМЕР_196 ); НОМЕР_197 (двигун НОМЕР_198 ); НОМЕР_199 (двигун НОМЕР_200 ); НОМЕР_201 (двигун НОМЕР_202 ); НОМЕР_203 (двигун НОМЕР_204 ); НОМЕР_205 (двигун НОМЕР_206 ); НОМЕР_207 (двигун НОМЕР_208 ); НОМЕР_209 (двигун НОМЕР_210 ); НОМЕР_211 (двигун НОМЕР_212 ); НОМЕР_213 (двигун НОМЕР_214 ); НОМЕР_215 (двигун НОМЕР_216 ); НОМЕР_217 (двигун НОМЕР_218 ); НОМЕР_219 (двигун НОМЕР_220 ); НОМЕР_221 (двигун НОМЕР_222 ); НОМЕР_223 (двигун НОМЕР_224 ); НОМЕР_225 (двигун НОМЕР_226 ); НОМЕР_227 (двигун НОМЕР_228 ); НОМЕР_229 (двигун НОМЕР_230 ); НОМЕР_231 (двигун НОМЕР_232 ); НОМЕР_233 (двигун НОМЕР_234 ); НОМЕР_235 (двигун НОМЕР_236 ); НОМЕР_237 (двигун НОМЕР_238 ); НОМЕР_239 (двигун НОМЕР_240 ); НОМЕР_241 (двигун НОМЕР_242 ); НОМЕР_243 (двигун НОМЕР_244 ); НОМЕР_245 (двигун НОМЕР_246 ); НОМЕР_247 (двигун НОМЕР_248 ); НОМЕР_249 (двигун НОМЕР_250 ); НОМЕР_251 (двигун НОМЕР_252 ); НОМЕР_253 (двигун НОМЕР_254 ); НОМЕР_255 (двигун НОМЕР_256 ); НОМЕР_257 (двигун НОМЕР_258 ); НОМЕР_259 (двигун НОМЕР_260 ); НОМЕР_261 (двигун НОМЕР_262 ); НОМЕР_263 (двигун НОМЕР_264 ); НОМЕР_265 (двигун НОМЕР_266 ); НОМЕР_267 (двигун НОМЕР_268 ); НОМЕР_269 (двигун НОМЕР_270 ); НОМЕР_271 (двигун НОМЕР_272 ); НОМЕР_273 (двигун НОМЕР_274 ); НОМЕР_275 (двигун НОМЕР_276 ); НОМЕР_277 (двигун НОМЕР_278 ); НОМЕР_279 (двигун НОМЕР_280 ); НОМЕР_281 (двигун НОМЕР_282 ); НОМЕР_283 (двигун НОМЕР_284 ); НОМЕР_285 (двигун НОМЕР_286 ); НОМЕР_287 (двигун НОМЕР_288 ); НОМЕР_289 (двигун НОМЕР_290 ); НОМЕР_291 (двигун НОМЕР_292 ); НОМЕР_293 (двигун НОМЕР_294 ); НОМЕР_295 (двигун НОМЕР_296 ); НОМЕР_297 (двигун НОМЕР_298 ); НОМЕР_299 (двигун НОМЕР_300 ); НОМЕР_301 (двигун НОМЕР_302 ); НОМЕР_303 (двигун НОМЕР_304 ); НОМЕР_305 (двигун НОМЕР_306 ); НОМЕР_307 (двигун НОМЕР_308 ); НОМЕР_309 (двигун НОМЕР_310 ); НОМЕР_311 (двигун НОМЕР_312 ); НОМЕР_313 (двигун НОМЕР_314 ); НОМЕР_315 (двигун НОМЕР_316 ); НОМЕР_317 (двигун НОМЕР_318 ); НОМЕР_319 (двигун НОМЕР_320 ); НОМЕР_321 (двигун НОМЕР_322 ); НОМЕР_323 (двигун НОМЕР_324 ); НОМЕР_325 (двигун НОМЕР_326 ); НОМЕР_327 (двигун НОМЕР_328 ); НОМЕР_329 (двигун НОМЕР_330 ); НОМЕР_331 (двигун НОМЕР_332 ); НОМЕР_333 (двигун НОМЕР_334 ); НОМЕР_335 (двигун НОМЕР_336 ); НОМЕР_337 (двигун НОМЕР_338 ); НОМЕР_339 (двигун НОМЕР_340 ); НОМЕР_341 (двигун НОМЕР_342 ); НОМЕР_343 (двигун НОМЕР_344 ). Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD.»;

Товар №3 «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 44 шт., марка - KENTAVR, модель - 160BN, тип двигуна - дизельний, робочий об`єм циліндрів - 709 см3, потужність двигуна - 11,7 кВт/16 к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_345 (двигун НОМЕР_346 ); НОМЕР_347 (двигун НОМЕР_348 ); НОМЕР_349 (двигун НОМЕР_350 ); НОМЕР_351 (двигун НОМЕР_352 ); НОМЕР_353 (двигун НОМЕР_354 ); НОМЕР_355 (двигун НОМЕР_356 ); НОМЕР_357 (двигун НОМЕР_358 ); НОМЕР_359 (двигун НОМЕР_360 ); НОМЕР_361 (двигун НОМЕР_362 ); НОМЕР_363 (двигун НОМЕР_364 ); НОМЕР_365 (двигун НОМЕР_366 ); НОМЕР_367 (двигун НОМЕР_368 ); НОМЕР_369 (двигун НОМЕР_370 ); НОМЕР_371 (двигун НОМЕР_372 ); НОМЕР_373 (двигун НОМЕР_374 ); НОМЕР_375 (двигун НОМЕР_376 ); НОМЕР_377 (двигун НОМЕР_378 ); НОМЕР_379 (двигун НОМЕР_380 ); НОМЕР_381 (двигун НОМЕР_382 ); НОМЕР_383 (двигун НОМЕР_384 ); НОМЕР_385 (двигун НОМЕР_386 ); НОМЕР_387 (двигун НОМЕР_388 ); НОМЕР_389 (двигун НОМЕР_390 ); НОМЕР_391 (двигун НОМЕР_392 ); НОМЕР_393 (двигун НОМЕР_394 ); НОМЕР_395 (двигун НОМЕР_396 ); НОМЕР_397 (двигун НОМЕР_398 ); НОМЕР_399 (двигун НОМЕР_400 ); НОМЕР_401 (двигун НОМЕР_402 ); НОМЕР_403 (двигун НОМЕР_404 ); НОМЕР_405 (двигун НОМЕР_406 ); НОМЕР_407 (двигун НОМЕР_408 ); НОМЕР_409 (двигун НОМЕР_410 ); НОМЕР_411 (двигун НОМЕР_412 ); НОМЕР_413 (двигун НОМЕР_414 ); НОМЕР_415 (двигун НОМЕР_416 ); НОМЕР_417 (двигун НОМЕР_418 ); НОМЕР_419 (двигун НОМЕР_420 ); НОМЕР_421 (двигун НОМЕР_422 ); НОМЕР_423 (двигун НОМЕР_424 ); НОМЕР_425 (двигун НОМЕР_426 ); НОМЕР_427 (двигун НОМЕР_428 ); НОМЕР_429 (двигун НОМЕР_430 ); НОМЕР_431 (двигун НОМЕР_432 ). Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD.»;

Товар №4 «Машини сільськогосподарські для оброблення ґрунту, навісні ґрунтофрези до мотоблоків. Застосовуються для інтенсивного розкришення (розпушення) ґрунту, знищення бур`янів, подрібнення рослинних залишків, перемішування шарів ґрунту і вирівнювання поверхні поля: Грунтофреза - 216 шт. Виробник: YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD.»;

Товар №5 «Ємності з чорних металів, для зберігання паливномастильних матеріалів, з товщиною стінки більше 0,5 мм. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Бак гідравлічної системи KENTAVR 160B / Kentavr 160B Hydraulic Reservoir - 28 шт.»;

Товар №6 «Ролики з чорних металів, призначені для налаштування та натягування сервісних ременів, частини для сільськогосподарської техніки: Ролик натяжний (широкий) з валиком у зборі KENTAVR 160B / Kentavr 160B Tensioner Pulley (Wide) with Shaft Assembly - 25 шт.»;

Товар №7 «Арматура кріплення з недорогоцінних металів, що використовуються для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Штуцер кутовий датчика тиску масла JD16 (DW 160LX) O 14вн х 14вн х 16нар / JD16 (DW 160LX) Oil Pressure Sensor Angle Fitting O 14 in x 14 in x 16 out - 10шт; Корпус правої фіксації осей вилок КПП Kentavr 240/244/350BP / Kentavr 240/244/350BP Gearbox Right Fork Axle Housing - 3 шт.»;

Товар №8 «Кришки, заглушки з недорогоцінних металів. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кришка бака гідравлічної системи KENTAVR 160B / Kentavr 160B Hydraulic Reservoir Cap - 65 шт.»;

Товар №9 «Частини, призначені виключно або переважно для двигунів товарної позиції 8407 або 8408. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Форсунка JD16 (DW 160LX) / JD16 Injector (DW 160LX) - 30 шт.; Поршень JD16 (DW 160LX) d=95 (3 кільця) / JD16 (DW 160LX) Piston d=95 (3 rings) - 20 шт.»;

Товар №10 «Частини гідравлічних силових установок та двигунів. Частини гідропідйомника трактора, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Маслопровід гідравлічного впускного насоса Kentavr 350BP / Kentavr 350BP Hydraulic Pump Inlet Oil Line - 13 шт.; Маслопровід гідравлічного насоса випускний Kentavr 350BP / Kentavr 350BP Hydraulic Pump Outlet Oil Line - 13 шт.; Маслопровід гідравлічного насоса випускний Kentavr 244BP / Kentavr 244BP Hydraulic Pump Outlet Oil Line - 13 шт.; Маслопровід гідравлічного насоса впускний Kentavr 244ВР / Kentavr 244BP Hydraulic Pump Inlet Oil Line - 13 шт.»;

Товар №11 «Частини обладнання та пристроїв для фільтрування або очищення рідин чи газів. Частини для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Циклон повітряного фільтра Kentavr 200B / Kentavr 200B Air Filter Cyclone - 20 шт.»;

Товар №12 «Прокладки та аналогічні ущільнювачі з листового металу в поєднанні з іншим матеріалом або складені з двох чи більше шарів металу. Запасні частини для тракторів цивільного, сільськогосподарського призначення: Комплект прокладок JD16 (DW 160LX) / JD16 Gasket Set (DW 160LX) - 50 шт.»;

Товар №13 «Електроприлади двигунів внутрішнього згоряння з компресійним методом запалювання до сільськогосподарської техніки, генератори постійного струму. Пристрій, що забезпечує перетворення механічної енергії обертання колінчастого вала двигуна в електричну. Не військового призначення: Генератор Kentavr 240/244/350ВР / Kentavr 240/244/350BP Alternator - 45 шт.»;

Товар №14 «Прилади освітлювальні або візуальної сигналізації. Блоки для сигналізаційного оповіщення водія, для встановлення на моторних транспортних засобах. Запасні частини до мототехніки: Фара передня в зборі DW 160LXL / DW 160LXL Headlight Assembly - 25 шт.»;

Товар №15 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Гальма і гальмові системи з підсилювачами та їх частини для барабанних гальм. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Тяга педалі гальма (ф10*L=560mm) Kentavr 350BP / Kentavr 350BP Brake Pedal Rod (F10 x L=560 mm) - 10 шт.»;

Товар №16 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705: коробки передач та їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кришка КПП Kentavr 240/244/350BP / Kentavr 240/244/350BP Gearbox Cover - 15 шт.»;

Товар №17 «Мости ведучі з диференціалом у складанні, з іншими складовими частинами трансмісії або без них та мости неведучі, їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Палець шкворневий переднього мосту Kentavr 244ВР / Kentavr 244BP Front Axle Kingpin - 100 шт.»;

Товар №18 «Системи підвіски моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705 та їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Втулка шкворневого пальця Kentavr 244ВР / Kentavr 244BP Kingpin Bushing - 100 шт.»;

Товар №19 «Рульові колеса, рульові колонки та картери рульових механізмів; їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Корпус кермового механізму KENTAVR 160B / Kentavr 160B Steering Gear Housing - 20 шт.; Механізм кермовий у зборі KENTAVR 160B / Kentavr 160B Steering Gear Assembly - 20 шт.»;

Товар №20 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Трос газу (L=1520мм.) Kentavr 160B / Kentavr 160B Throttle Cable (L=1520mm) - 115 шт.; Важіль ручної подачі палива DW200SXL / DW200SXL Manual Throttle Lever - 40 шт.; Трос газу (L=870) KENTAVR 160B / Kentavr 160B Throttle Cable (L=870) - 45 шт.»;

Товар №21 «Сидіння, що використовуються в транспортних засобах. Запасні частини до сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Сидіння KENTAVR 160B / Kentavr 160B Seat - 20 шт.».

До митного оформлення товарів разом з ЕМД позивачем було надіслано копії наступних документів, перелік яких зазначений в гр. 44 митної декларації, а саме: пакувальний лист № б/н від 15.09.2025; рахунок-фактура (інвойс) № KL2026-1 від 15.09.2025; коносамент №SZSE25091702 від 29.09.2025; накладна УМВС №06994 від 01.12.2025; накладна УМВС №07009 від 01.12.2025; накладна УМВС №07024 від 01.12.2025; накладна УМВС №07025 від 01.12.2025; накладна УМВС №07026 від 01.12.2025; статус особи, яка подає митну декларацію №1; банківський платіжний документ, що стосується товару №1797 від 10.10.2025; банківський платіжний документ, що стосується товару №1812 від 16.10.2025; рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспортно-експедиційні послуги №2025/PF/472 від 11.12.2025; Акт виконаних послуг №10 від 15.12.2025; Довідка про транспортні витрати №11 від 11.12.2025; Заявка на перевезення №11 від 22.09.2025; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2026-1 від 25.08.2025; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2026-1-z від 25.08.2025; Додаткова угода №33 від 16.10.2025; зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів №KL/5 від 01.08.2025; договір (контракт) про перевезення №122 від 01.03.2024; електронний сертифікат про непреференційне походження товару, факт видачі та/або зміст якого митний орган може перевірити на вебсайті компетентного органу (організації), що видав сертифікат №C25MA7FN65A96113 від 13.11.2025; Список номерів шасі від 18.08.2025; Технічні характеристики від 18.08.2025.

Посадовою особою митниці за результатом аналізу наданих до митного оформлення позивачем документів на адресу декларанта 16.12.2025 направлено електронне повідомлення про виявлені розбіжності:

«До митного оформлення надано супровідні документи Т1 від 27.11.2025 №25PL322080NSZQXNM3, 25PL322080NSZRVYM0, 25PL322080NSZQXBM5, 25PL322080NSZTK5M5, 25PL322080NSZQXIM9 та залізничні накладні від 01.12.2025 №06994, 07009, 07024, 07025, 07026. Тобто, з наведеного вбачається що товар знаходився на зберіганні з моменту вивантаження з судна та завантаження на потяг. Відповідно до п.3.1 Контракту №KL/5 від 01.08.2025 у разі використання правил Інотермс FOB (вільно на борту) у порту відвантаження продавець зобов`язаний за свій рахунок здійснити завантаження товару на борт зазначеного покупцем судна в узгоджену дату або в межах обумовленого терміну в названому порту відвантаження відповідно до звичаїв порту, а також виконати митні формальності, необхідні для вивозу. Митної декларації країни відправлення, яка б підтверджувала здійснення митних формальностей до митного оформлення надана не була».

У зв`язку з зазначеними розбіжностями митницею зазначено про необхідність надання додаткових документів відповідно до ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України, а саме: якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; - транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару. У разі відсутності вище зазначених документів, відповідно до ч.3 ст.53 Митного кодексу України просить надати (за наявності) такі додаткові документи: копію митної декларації країни відправлення; висновок про вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованою експертною організацією; каталоги, специфікації, прайс-лист виробника товару. Відповідно до ч.6 ст.53 Митного кодексу України Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

У відповідь на запит митниці декларантом листом №171207 від 17.12.2025 додатково надано митниці лист Експедитора про термін безкоштовного зберігання товарів, Виписку з особистого банківського рахунку ТОВ «ТД «АМТ» за листопад 2025 року. Також повідомлено митницю, що усі наявні у підприємства, документи, які підтверджують вартість товарів та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару - вони повною мірою підтверджують розрахунок митної вартості, здійснений декларантом, у зв`язку з чим будь-які інші додаткові документи у ході митного оформлення задекларованого товару, надаватись не будуть та висловило прохання здійснити митне оформлення за наявними документами.

Так, 19.12.2025 митним органом прийнято Рішення про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000436/2, відповідно до якого митна вартість товарів визначена за резервним методом (метод 6).

Зазначене рішення обґрунтовано наступним. Митна вартість не може бути визнана за основним методом визначення митної вартості. За результатом проведеної консультації з декларантом, відповідно до положень ч. 4 ст. 57 Митного кодексу України, не дійшли згоди про можливість визначення митної вартості згідно з положеннями статтею 58 Митного кодексу України. Другорядні методи не були застосовані через відсутність достатньої інформації про ціну угоди щодо ідентичних та подібних товарів. Метод на основі віднімання вартості не може бути використаний оскільки відсутня інформація про ціни ідентичних чи подібних (аналогічних) товарів, що продаються на території України, а також про складові компоненти, що можуть бути виділені із ціни. Метод на основі додавання вартості не може бути використаний оскільки відсутня інформація про вартість всіх витрат, що зараховуються до ціни товару. За результатом проведеної консультації з декларантом, відповідно до положень ч. 4 ст.57 Митного кодексу України, не дійшли згоди про можливість визначення митної вартості згідно з положеннями ст. 59-63 Митного кодексу України. Митна вартість товарів визначена за резервним методом визначення митної вартості згідно зі ст.64 Митного кодексу України.

22.12.2025, у відповідності п. 7 ст. 55 Митного кодексу України, ТОВ «ТД «АТМ» було оформлено та подано ЕМД № 25UA403070011938U1 із застосуванням гарантії ПАТ «УКРАЇНСЬКА ПОЖЕЖНО-СТРАХОВА КОМПАНІЯ» №25UA120012004В217. Загальна різниця митних платежів (ввізне мито. ПДВ) від митної вартості, визначеної підприємством та скоригованої митницею склала 1 721802,28 грн (ціна позову). Розрахунок різниці в митних платежах (ціни позову) зазначено у графах: 47 «Нарахування платежів», В «Подробиці розрахунків» означеної ЕМД.

Вважаючи прийняте відповідачем рішення про коригування митної вартості товарів протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом про його скасування.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Засади державної митної справи, в тому числі процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України №4495-VІ від 13.03.2012.

Згідно з ч. 1 ст. 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

У відповідності до ч. 1 ст. 248 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Частиною 1 ст. 257 Митного кодексу України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Положеннями ст. 49 Митного кодексу України передбачено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Частинами 1 та 2 ст. 51 Митного кодексу України встановлено, що митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.

У відповідності до ч. 4 ст. 58 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.

За змістом ч. 2 ст. 52 Митного кодексу України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; 2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням органу доходів і зборів додаткової інформації.

Стаття 53 Митного кодексу України визначає перелік документів, які подаються декларантом для підтвердження заявленої митної вартості.

Відповідно до ч. 1 ст. 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, які підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Згідно з ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Частинами 1 і 2 ст. 54 Митного кодексу України встановлено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.

За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу (ч. 3 ст. 54 Митного кодексу України).

Згідно з ч. 6 ст. 54 Митного кодексу України митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.

Статтями 57, 58 Митного кодексу України встановлено, що митна вартість товарів, які ввозяться на митну територію України, відповідно до митного режиму імпорту, за загальним правилом обчислюється за першим методом визначення митної вартості товарів, тобто за ціною договору.

Якщо митна вартість не може бути визначена за першим методом, проводиться процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості. У ході таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.

У разі неможливості визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, за основу може братися ціна, за якою оцінювані ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов`язаному з продавцем покупцю.

При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.

Відповідно до ч. 8 ст. 57 Митного кодексу України у разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених ст. 64 цього Кодексу.

Системний аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що обов`язок доведення заявленої митної вартості товару покладається на декларанта. При цьому, митний орган у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, може витребувати додаткові документи.

Наявність обґрунтованих сумнівів у правильності визначеної декларантом митної вартості товарів є імперативною умовою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів. При цьому в розумінні вищенаведених норм сумніви митниці є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Відтак наведені приписи зобов`язують митний орган зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності. Встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, митний орган повинен вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.

Наведена позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.01.2022 у справі №1.380.2019.005307.

Надаючи оцінку доводам митниці, покладеним в основу прийняття спірного рішення про коригування митної вартості товарів, суд встановив, що позивачем при здійсненні їх митного оформлення на підтвердження заявленої ним митної вартості товарів за ціною контракту подано повний пакет документів відповідно до переліку, визначеного у ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України.

Разом із цим, контролюючий орган не погодився з правомірністю визначення митної вартості задекларованих позивачем товарів №1, 2, у зв`язку з чим прийняв спірне рішення про коригування його митної вартості, яким визначив митну вартість ввезеного позивачем товару із застосуванням резервного методу (метод 6).

Щодо посилань відповідача у спірному рішенні про коригування митної вартості товарів на те, що ТОВ «ТД «АМТ» до митного оформлення за митною декларацією від 16.12.2025 №25UA403070011733U1 заявлено партію товару, імпортовану на підставі зовнішньоекономічного контракту від 01.08.2025 №KL/5 (далі Контракт) з компанією-виробником YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD, специфікації від 25.08.2025 №2026-1 та від 25.08.2025 №2026-1-z та рахунку-інвойсу від 15.09.2025 №KL2026-1. Відповідно до відомостей, що містяться у наданих товаросупровідних документах, поставка оцінюваного товару здійснюється на комерційних умовах поставки FOB QINGDAO згідно Інкотермс-2010.

Відповідно до ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України при визначенні митної вартості товарів до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються витрати (складові митної вартості), якщо вони не включені до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, зокрема: витрати на транспортування оцінюваних товарів до порту або іншого місця ввезення на митну територію України; витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов`язані з їх транспортуванням до порту або іншого місця ввезення на митну територію України; витрати на страхування цих товарів.

Відповідно до Правил заповнення декларації митної вартості, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 № 599 «Про затвердження Форми декларації митної вартості та Правил її заповнення», при заповненні графи 20 декларації митної вартості: для підтвердження витрат на транспортування декларантом, відповідно до ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України, подаються транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів. До зазначених документів можуть належати: рахунок-фактура (акт виконаних робіт (наданих послуг)) від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів; банківські та платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно-експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка-фактури; калькуляція транспортних витрат (якщо перевезення товарів здійснюється з використанням власного транспортного засобу), що містить відомості про маршрут перевезення, його протяжність у кілометрах до місця ввезення на митну територію України та по митній території України, розмір тарифної ставки на перевезення за одиницю виміру (вагу) товару за 1 кілометр маршруту.

Відповідно до відомостей декларації митної вартості від 16.12.2025 № б/н до ціни товару додані витрати на транспортування в сумі 12450,00 дол. США, еквівалент 525951,4950 грн. З метою підтвердження зазначених витрат надано до митного оформлення такі документи: договір транспортно-експедиторського обслуговування від 01.03.2025 №122, укладений з експедитором «IMOGATE SOLUTION», рахунок від 11.12.2025 №2025/PF/472 на оплату транспортно-експедиторських послуг, довідка про транспортні витрати від 24.11.2025 №1112/2Т, актів виконаних послуг від 15.12.2025 №10, заявку на транспортно експедиторське обслуговування №11 від 22.09.2025.

Відповідно до рахунку від 11.12.2025 №2025/PF/472 на оплату транспортно-експедиторських послуг та акті виконаних послуг від 15.12.2025 №10 визначено витрати на транспортування партії товарів в двох контейнерах. Витрати на перевезення враховують: Морський фрахт Кінгдао, Китай Гданськ, Польща становить 12300,00 дол. США (519614,73 грн); ТЕО за межами України становить 150,00 дол. США (6336,765 грн); Міжнародна доставка залізницею по маршруту Пшемисль -Мостиська Тернопіль, Україна 4050,00 доларів США (171092,655 грн).

До митного оформлення надано супровідні документи Т1 від 27.11.2025 №25PL322080NSZQXNM3, 25PL322080NSZRVYM0, 25PL322080NSZQXBM5, 25PL322080NSZTK5M5, 25PL322080NSZQXIM9 та залізничні накладні від 01.12.2025 №06994, 07009, 07024, 07025, 07026. Тобто, з наведеного вбачається що товар знаходився на зберіганні з моменту вивантаження з судна та завантаження на потяг.

Відповідно до листа декларанта №171207 від 17.12.2025 плата за зберігання контейнера в порту призначення Експедитором не нараховувалась, оскільки в адміністрації порту та вантажного терміналу встановлені 10 днів безкоштовного зберігання контейнерів в порту. Листом декларанта №171207 від 17.12.2025 дана розбіжність усунена не була, оскільки в листі від 04.12.2025 № б/н не зазначено порт прибуття, а саме назву порта-призначення з яким укладено контракт.

Таким чином, на думку митниці, відповідно до ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України подані до митного оформлення документи не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, а саме витрат на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов`язані з їх транспортуванням до ввезення на митну територію України, передбачених ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України.

У наданих до митного оформлення документах відсутні відомості щодо вартості витрат на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів. Враховуючи вищезазначені розбіжності, неможливо здійснити перевірку числового значення заявленої митної вартості оцінюваних товарів, транспортна складова не розраховується.

Натомість суд наголошує, що з наданих залізничних накладних вбачається, що початком перевезення є дата - 01.12.2025.

Плата за зберігання контейнера в порту призначення Експедитором не нараховувалась, оскільки в адміністрацією порту та вантажного терміналу встановлені 10 днів безкоштовного зберігання контейнерів в порту, що підтверджується листом Експедитора «IMOGATE SOLUTION SP z.o.o», який надавався митниці під час митного оформлення та міститься в матеріалах справи.

Щодо доводів митного органу про неврахування витрат на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, суд зазначає, що такі висновки суперечать фактичним даним, які містяться у наданих позивачем фінансових документах, зокрема, рахунок за перевезення №2025/PF/472 від 11.12.2025 та акт виконаних послуг №10 від 15.12.2025, складені Експедитором за фактом завершення перевезення, містять вичерпний перелік наданих послуг. В описовій частині цих документів зазначено призначення платежу: «фрахт з урахуванням перевалки та НРР, навантажувально-розвантажувальні роботи в порту», що підтверджує включення витрат на навантажувально-розвантажувальні роботи до заявленої вартості.

Зокрема, у договорі транспортно-експедиторського обслуговування №122 від 01.03.2024, укладеному з компанією «IMOGATE SOLUTION Sp. z.o.o.», визначено, що взаємовідносини сторін будуються на принципі відшкодування фактично понесених витрат, узгоджених у заявках. Пункт 2.1.3 Договору встановлює загальний обов`язок Клієнта відшкодовувати витрати (зокрема за зберігання), якщо такі витрати фактично виникли, були документально підтверджені та пред`явлені Експедитором до сплати.

У заявці на транспортно-експедиторське обслуговування №11 від 22.09.2025, яка є невід`ємною частиною Договору та узгоджує умови саме для цієї партії товару, сторони зафіксували вартість послуг.

Таким чином, позивач надав наявні в нього документи на підтвердження транспортної складові митної вартості товару, при цьому митний орган не довів обставини, які б викликали обґрунтовані сумніви в достовірності проведеного декларантом розрахунку митної вартості товару за ціною договору.

З урахуванням викладеного вище, зауваження митниці про неможливість перевірити числові значення понесених витрат на транспортування товару, які є складовою митної вартості товару є безпідставними.

Також митницею вказано, що відповідно до офіційних правил тлумачення торговельних термінів Інкотермс-2010 за терміном FОВ Продавець зобов`язаний доставити товар на борт судна в названому порту відвантаження, а також на продавця покладається обов`язок по митному очищенню товару для експорту. Враховуючи умови поставки FOB та п.3.1 Контракту №KL/5 від 01.08.2025 продавцем здійснено митні формальності у країні відправлення

Будь-яка легальна експортно-імпортна операція у Китаї супроводжується оформленням у митному відношенні та декларуванні товарів, що ввозяться або вивозяться. Це передбачено Законом КНР «Про порядок заповнення вантажної експортно-імпортної декларації», затвердженого маніфестом Головного митного управління КНР № 52 (2008 року).

Щодо посилання митниці на те, що не подано митну декларації країни відправлення, що не дозволяє впевнитися в достовірності заявлених відомостей, то суд зазначає, що у розумінні ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України не є документом, який підтверджує митну вартість товарів, натомість відповідно до ч. 6 ст. 53 Митного кодексу України її декларант може подати за власним бажанням, копію митної декларації країни відправлення декларант або уповноважена ним особа подає на письмову вимогу митного органу за наявності умов, визначених ч. 3 ст. 53 Митного кодексу, разом з тим, відповідач не довів наявність умов, які зумовлюють необхідність подання декларантом додаткових документів. Митна декларація країни відправлення може підтверджувати проходження товару (вантажем) митного оформлення в країні відправлення, однак не може підтверджувати чи спростовувати числове значення заявленої митної вартості товару.

Контрактом №KL/5 від 01.08.2025 (п. 3.5. та п. 3.6) сторонами узгоджені документи, які повинні надаватись для підтвердження поставки товару, серед яких митна декларація відсутня. Таким чином, товариство, відповідно до умов рамках контракту, не має права вимагати від іншої сторони документи, не передбачені контрактом.

Здійснення митного оформлення в країні відправлення є обов`язком китайського підприємства-постачальника відповідно до законодавства КНР. Діючим митним законодавством ні України, ні КНР не передбачено зобов`язання надавати підтвердження митного оформлення в країні відправлення іншій стороні контракту.

Аналіз вищевикладених норм права та фактичних обставин свідчить про те, що відповідачем необґрунтовано прийняте рішення про визначення митної вартості задекларованого позивачем товару з застосуванням резервного методу (методу 6), оскільки відповідачем, всупереч законодавчо встановлених вимог, не було підтверджено факт обґрунтованості сумнівів у достовірності поданих позивачем відомостей про митну вартість товарів, які, що було встановлено судом під час розгляду даної справи під час вивчення письмових доказів, підтверджують митну вартість товарів та відповідають характеру угоди, тоді як позивачем у справі, як декларантом, під час митного оформлення спірної партії товарів було надано митниці усі документи на підтвердження заявлено ним митної вартості товарів за ціною договору, за яким вони імпортуються, які дозволяли визначити усі складові частини митної вартості цього товару.

Суд відхиляє посилання відповідача на неподання декларантом додаткових документів, оскільки в даному випадку їх відсутність не впливає на правильність визначення декларантом митної вартості товарів за основним методом, що підтверджується наданими до митного оформлення документами. Неподання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не є достатнім для висновку щодо наявності підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості.

Так, Верховний суд у постанові від 23.07.2019 по справі № 1140/3242/18 вказав на те, що наявність обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів є імперативною умовою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів. Такі сумніви є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. У зв`язку з вказаним саме на митний орган покладається обов`язок зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки сумнівних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у достовірності цих відомостей.

Суд зауважує, що в межах розгляду даної справи відповідач не підтвердив належними доказами та аргументованими доводами наявність у поданих позивачем документах розбіжностей, ознак підробки або відсутність всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за ці товари.

Відповідно до ст. 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

За приписами ч. 1, 2 ст. 64 Митного кодексу України у разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у ст. 58 - 63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ).

Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) митними органами митних вартостях.

За змістом п. 5 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 11.09.2015 №689, під час робіт з аналізу, виявлення та оцінки ризиків можуть використовуватися такі джерела інформації: спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи ДФС; спеціалізовані видання, які містять інформацію про ціни, сформовані на світовому ринку; інформація, отримана від ДФС, про ціни на товари та/або сировину, матеріали, комплектуючі, які входять до складу товарів; інформація, отримана від митних органів іноземних держав за результатами перевірки автентичності документів, які подавалися під час митного контролю та митного оформлення товару; інформація, отримана за результатами здійснення митного контролю, в тому числі, за результатами проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи; інформація, отримана від державних органів, установ та організацій на запити територіальних органів та/або ДФС; цінова інформація, отримана в рамках домовленостей, укладених між ДФС та асоціаціями, спілками та іншими об`єднаннями імпортерів та виробників; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, що мають відповідні повноваження згідно із законодавством; інформація отримана з мережі Інтернет.

Суд погоджується, що наявність у митного органу інформації про ціну подібних чи аналогічних товарів може призвести до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товарів та ініціювання повної її перевірки, але така інформація аж ніяк не є підставою для прийняття рішення про коригування митної вартості товару.

Вищевказані сумніви митного органу судом відхиляються, оскільки такі доводи спростовуються наявними в матеріалах справи первинними документами, які були надані відповідачу під час проведення митних процедур.

Натомість, відповідач не підтвердив належними доказами та аргументованими доводами наявність у поданих позивачем документах розбіжностей, ознак підробки або відсутність всіх відомостей, що підтверджують числові значення саме складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за ці товари.

Як вбачається з оскарженого рішення про коригування митної вартості в самому рішенні зазначено лише номер та дату митних декларацій, які стали джерелом інформації для коригування митної вартості товарів. Приймаючи оскаржене рішення про коригування митної вартості митницею у графі 33, крім номера та дати митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, не надано пояснень щодо зроблених коригувань на обсягів партії подібних товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та не зазначена докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваного товару із застосуванням другорядного методу.

Такий підхід для формування оскарженого рішення про коригування митної вартості прямо суперечать цитованим вище положенням законодавства, що є самостійною підставою для його скасування. Вказана позиція підтверджується уставленою судовою практикою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду викладеної в постанові від 21.12.2018 у справі №815/1670/17.

Митниця, приймаючи рішення про коригування митної вартості імпортованого позивачем товарів за резервним методом, не вказала, яким чином митна вартість товарів визначена саме в такому розмірі, які складові вплинули на формування такої вартості, не навела порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом, що свідчить про порушення відповідачем ч. 2 ст. 55 Митного кодексу України щодо обґрунтованості прийнятого рішення.

Такий висновок відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 27.06.2019 у справі №803/337/17.

З наведеного вбачається, що позивачем надано усі необхідні документи, що стосуються числового значення митної вартості товару або методу її визначення, документи містили всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару, у зв`язку із чим суд дійшов висновку, що оскаржене Рішення про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000436/2 від 19.12.2025 є таким, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

У силу вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «АМТ» (69000, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 13, приміщення 23; код ЄДРПОУ 42822115) до Тернопільської митниці (46400, м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 38, код ЄДРПОУ 43985576) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000436/2 від 19.12.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «АМТ» судовий збір у розмірі 20661,62 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак