Справа №2-а-656/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2010 року Згурівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді ХИЖНОГО Р.В.
при секретарі НОСОВІЙ О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Згурівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, третя особа : ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ КИЇВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними та зобовязання встановлення статусу інваліда війни,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Згурівського районного суду Київської області з вищезазначеним позовом, в якому вказує, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 1 та має другу групу інвалідності по причині захворювання, пов”язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( далі - ЛНА на ЧАЕС).
У відповідності до Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого 18.03.1976 року Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111, та начальника Цивільної оборони СРСР від 06.06.1975 року № 90, а також інших державних республіканських та відомчих документів в кожному міністерстві, відомстві або іншому централізованому органі виконавчої влади, підприємствах, установах і організаціях, в рамках адміністративно-територіальних одиниць (районів, міст тощо) створювались служби формування Цивільної оборони.
Починаючи з 1980 році позивач працював водієм у Згурівському РТП.
Відповідно до розпорядження начальника Цивільної оборони УРСР - Голови Ради Міністрів УРСР від 26 квітня 1986 року та 28 квітня 1986 року і наказу начальника Цивільної оборони Київської області - Голови Київської обласної ради від 30 квітня 1986 року за № 02 та № 52 від 19 травня 1986 року, позивача ОСОБА_1 було залучено до складу формувань Цивільної оборони з виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач приймав участь в ЛНА на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування автотранспортної служби захисту ЦО Згурівського району від Згурівського ремонтно транспортного підприємства в період із 05 по 06 травня та з 06 по 08 червня 1986 року.
Згідно п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551 (із змінами і доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Оскільки позивач являється особою, яка належить до інвалідів війни та має право на отримання документу, що підтверджує статус - інвалід війни, він звернувся до відповідача у даній справі - Згурівського УПСЗН Згурівської РДА щодо надання йому даного статусу, де останньому було відмовлено у встановленні статусу інваліда війни та повідомлено, що для встановлення вказаного статусу позивачу необхідно відповідачу представити документальне підтвердження залучення його до формувань ЦО з посиланням на наказ чи розпорядження штабу ЦО та інформацію про роботу, яку виконував під час ЛНА на ЧАЕС.
Тому позивач ОСОБА_1 просить суд : визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови йому ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни - неправомірними; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області,ідентифікаційний код 20624042, надати йому ОСОБА_1 статус інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видати відповідне посвідчення і нагрудний знак .
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявився, про час і місце розгляду був повідомлений у встановленому законом порядку, направив заяву, в якій просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить його адміністративний позов задоволити.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області свого представника не направив в судове засідання, направив до суду заперечення на адміністративний позов ОСОБА_1 та заяву, в якій просить суд розгляд справи проводити у відсутність їх представника, постановити рішення по даній справі з врахуванням їх заперечення, позовні вимоги позивача не визнають в повному обсязі. В своєму письмовому запереченні відповідач УПСЗН Згурівської РДА Київської області вказує, що позовні вимоги позивача не визнає, так як вважають, що ОСОБА_1 не має права на отримання посвідчення інваліда війни з наступних підстав :
1. Відповідно до абзацу 2 п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 „Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” посвідчення інваліда війни видаються органами праці та соціа льного захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
2. Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551 (із змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
3. Відповідно до розяснення МПСПУ від 25.05.2009 року № 631/0/15-09/0124 довідки, які видаються Комісіями з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації не містять інформації про розпорядчий документ ( наказ чи розпорядження ) щодо залучення особи до формувань Цивільної оборони та всіх відомостей про роботу, яку виконав громадянин під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
4. Відповідно до листа Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у правах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 14.06.2006 року № 04 9492/281 та листа Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.2009 року № 631/0/15-09/014 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь три зведені загони Цивільної оборони, а саме : Київської, Житомирської та Чернігівської областей, які були сформовані на базі об»єднань « Хімволокно ».
5. Також до складу формувань ЦО входив особовий склад штабів ЦО, який направлявся до складу оперативних груп ЦО України ( м. Чорнобиль ) та ЦО Київської області (м.Іванків). У зв»язку з тим, що План Цивільної оборони в період аварії на ЧАЕС не вводився, працівники, які залучалися для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від інших міністерств та відомств і стали інвалідами внаслідок пов»язаних з цим захворювань не можуть бути віднесені до осіб, що підпадають під дію вимог ч. 2 п. 9 ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ».
6. Чинність Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » не поширюється на осіб, які направлялися на виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС органами управління у справах Цивільної оборони створеними в складі підприємств, установ, організацій. Умови визначення правового статусу цих категорій осіб та їх соціального захисту визначаються Законом України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ».
Третя особа - Головне управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації свого представника не направила в судове засідання, направили до суду листа в якому просять позов ОСОБА_1 розглянути без участі їх представника та вважають, що даний позов підлягає задоволенню і цілком його підтримують. Крім того, Головне управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації в даному листі підтверджує правомірність надання ОСОБА_1 довідки, яка підтверджує факт, який має юридичне значення, а саме його залучення до робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Копією паспорта встановлено особу позивача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Стара Оржиця Згурівського району Київської області ( а.с. 5 ).
Листом № 3293 від 23.11.2010 року УПСЗН Згурівської РДА відмовило ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та повідомлено, що для встановлення вказаного статусу йому необхідно представити документальне підтвердження залучення його до формувань ЦО з посиланням на наказ чи розпорядження штабу ЦО та інформацію про роботу, яку виконував під час ЛНА на ЧАЕС ( а.с. 7 ).
Згідно копій посвідчення Серії НОМЕР_2 виданого 23.04.2002 року ( категорія 1 ) та вкладки № 607743 встановлено, що ОСОБА_1 являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 1 (а.с.8).
Згідно копії довідки Серії КИО І № 294916 гр. ОСОБА_1 являється інвалідом другої групи довічно по причині захворювання, пов”язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( а.с. 9 ).
Копією експертного висновку № 301 від 26.03.2002 року підтверджується, що захворювання ОСОБА_1 повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 9).
Відповідно до копій довідки Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації № 01-04/1642 від 05.11.2010 року встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого автотранспортного формування служби захисту тварин і рослин ЦО Київської області від Згурівського ремонтно транспортного підприємства в період із 05 по 06 травня та з 06 по 08 червня 1986 року і був залучений до участі в евакуаційних заходах ( а.с. 10 ).
У відповідності до витягів з Положення про невоєнізовані формування Цивільної оборони та норми оснащення (табілювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР від 06.06.1975 року № 90, а також інших державних республіканських та відомчих документів в кожному міністерстві, відомстві або іншому централізованому органі виконавчої влади, підприємствах, установах і організаціях, в рамках адміністративно-територіальних одиниць (районів, міст тощо) створювались служби формування Цивільної оборони ( а.с. 11-14 ).
Копією листа Міністерства праці та соціальної політики України №05-285/26-14 від 11.05.2005 року визначено, що для надання статусу інваліда війни згідно п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» необхідне документальне підтвердження залучення особи до складу ЦО, цей документ має містити дані про таке залучення з посиланням на наказ чи розпорядження штабу ЦО та інформацію про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 15).
Копією листа Міністерства праці та соціальної політики України від 08.11.2005 року визначено документи, які є підставою для встановлення статусу інваліда війни згідно п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та місце їх збереження (а.с. 16-18).
Згідно копії листа Міністерства праці та соціальної політики України від 31.10.2006 року документи щодо формування, складу і місця роботи формувань ЦО повинні зберігатись в управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи або в архівах облдержадміністрацій (а.с. 19).
Відповідно до копії листа головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації листи Міністерства носять інформаційно-методичний характер і не можуть бути використані як правова підстава для прийняття рішення про встановлення (відмову у встановленні) статусу ветерана війни (а.с. 20).
Згідно копії листа Міністерства юстиції України №07/1-р-08 від 10.11.2008 року головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення є Міністерство праці і соціальної політики, яке організовує та координує роботу, повязану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 21).
Відповідно до копії листа Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 02-17796/284 від 30.12.2008 року залучення до складу формувань ЦО підтверджується довідками, виданими відповідними підрозділами Ради міністрів АРК, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (а.с. 22).
Згідно копій витягів із розпоряджень начальника ЦО Київської області від 30.04.1986 рокута 19.05.1986 року визначається організація забезпечення заходів ЦО тощо (а.с. 23-24).
Копією листа Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів від 28.12.2005 року визначається, які формування відносились до ЦО та місце збереження архівних документів та даних щодо формувань ЦО (а.с. 25).
Копією листа Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів від 16.06.2010 року встановлені причини відмови у наданні статусу інваліда війни та визначене прохання усунути законодавчу невизначеність (а.с. 26).
Відповідно до копій листів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 28.11.2006 року та 27.11.2008 року визначається місце збереження архівних даних по Київській області (а.с. 27-29).
Відповідно до витягів з навчальних посібників визначається довідкова інформація що стосується аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 30-43).
Зг ідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 „Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації. Інвалідам війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом „Посвідчення інваліда війни” та нагрудний знак „Ветеран війни-інвалід”.
Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551 (із змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
У відповідності до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності .
В силу ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з об”єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов”язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг підсудні як адміністративним судам місцевим загальним судам.
Згідно ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про своє порушене право позивач дізнався в вересні 2010 року.
Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення повністю, так як позивач повністю довів свої позовні вимоги, що підтвердилось дослідженими в судовому засіданні доказами.
Керуючись ст.ст.17,18,99,160,161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 4, 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 „Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, третя особа : ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ КИЇВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними та зобовязання встановлення статусу інваліда війни задоволити повністю.
Визнати дії УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ щодо відмови ОСОБА_1 в наданні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни - неправомірними.
Зобовязати УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний номер 20624042 надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, статус інваліда війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » та видати відповідне посвідчення та нагрудний знак.
Стягнути з УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ на користь держави судовий збір в сумі 3 ( три ) гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 ( десяти ) днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ