Справа №2-а-5/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2011 року Суддя Згурівського районного суду Київської області
ХИЖНИЙ Р.В.
розглянувши у порядку скороченого провадження в смт. Згурівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_2 звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що вона є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС у 1986 році. Статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28 лютого 1991 року позивачку віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Внаслідок захворювання повязаного з впливом аварії на ЧАЕС позивачці встановлено ІІІ групу інвалідності. Позивачка перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання інвалідам ІІІ групи, повязаного з Чорнобильською катастрофою. Розмір призначеної і виплачуваної їй пенсії не відповідає розміру установленому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області (далі - Управління) відмовило позивачці у приведенні даного розміру пенсій у відповідність із законом. Позивачкою недоотримано суму пенсії з вини відповідача.
Саме тому позивачка ОСОБА_2 просить суд:
1.В разі пропуску строку поновити його з поважних причин.
2.Взнати дії Управління Пенсійного фонду України в Згурівському районі Київської області щодо відмови їй ОСОБА_2 у перерахунку щомісячної додаткової та основної пенсій, у розмірах, відповідно, 50 процентів мінімальної пенсії за віком та 6 мінімальних пенсій за віком, передбачених ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність неправомірними.
3.Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Згурівському районі Київської області здійснити їй ОСОБА_2 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи з мінімального розміру пенсій за віком, відповідно до частини 1 ст.28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058, починаючи з 06 червня 2010 року і виплачувати до внесення змін у законодавстві; здійснити позивачці перерахунок та виплату щомісячної основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, яка передбачена ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи з мінімального розміру пенсій за віком, відповідно до частини 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058, починаючи з 06 червня 2010 року і виплачувати до внесення змін у законодавстві.
4.Провести розгляд і вирішення адміністративного позову у її відсутність на основі наявних у суду матеріалів у письмовому провадженні.
Позивачка ОСОБА_2 просить розглянути справу за її відсутності. Відповідач Управління Пенсійного фонду України Згурівського району Київської області заперечень проти позову не надав.
Копією паспорта встановлено, що позивачка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Залишани Поліського району Київської області, є громадянкою України, ( а.с. 22-23 ).
Листом № 72/Т-5від 15.06.2010 року Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області проінформувало позивачку ОСОБА_2 про те, що з 01.01.2008 року інвалідам ІІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у всіх випадках пенсії для інвалідів ІІІ групи, інвалідність яких настала внаслідок захворюванняповязаного з впливом аварії на ЧАЕС, не можуть бути нижчими 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність ( а.с. 8-9 ).
Згідно копій розпоряджень Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області від 14.06.2007 року, 01.01.2008 року, 01.07.2008 року24.01.2008 року, 22.05.2008 року, 24.12.2009 року, 11.06.2010 року позивачці проводився перерахунок пенсії (а.с.10-15,17).
Довідкою УПФ України у Згурівському районі Київської області від 23 листопада 2010 року підтверджено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФ України у Згурівському районі і отримує пенсію внаслідок загального захворювання інвалідам ІІІ групи, повязаного з Чорнобильською катастрофою ( а.с. 16 ).
Згідно копії експертного висновку № 270 від 01.03.2007 року встановлено, що захворювання позивачки ОСОБА_2 повязане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.18).
Відповідно до копії довідки МСЕК 18.03.2010 року встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, має ІІІ групу інвалідності ( а.с. 19 ).
Згідно копії посвідчення Серії НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку В Пенсійному фонді України ( а.с. 20 ).
Копією посвідчення Серії НОМЕР_3 встановлено, що ОСОБА_2 являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1 (а.с. 21).
До суду позивачка ОСОБА_2 з адміністративним позовом звернулася 06 грудня 2010 року.20 грудня 2010 року позивачка звернулась з уточненим адміністративним позовом.
Суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону Закон № 1058-ІУ рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивачці, передбаченого ст.6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивачки та відповідач у справі є належним.
Відповідно до ст. 49 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІIІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно із ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у звязку з втратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено звязок із ЧАЕС, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності, ніж 6 мінімальних пенсій за віком.
Управління ПФУ нараховує та виплачує позивачці основну і додаткову пенсії у розмірах, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд дійшов висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, а не розміри визначені, вказаними вище постановами Кабінету Міністрів України.
На день розгляду справи розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише статтею 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений статтею 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що Управління ПФУ повинно виплачувати позивачці основну та додаткову пенсії, передбачені ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 3 ст. 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Згідно з ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно з ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
так, як позивачка звернулась до суду 06.12.2010 року то суд вважає, що дії відповідача Управління ПФУ щодо відмови у перерахунку розміру основної та додаткової пенсій позивачці згідно із ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними з 06 червня 2010 року. На підставі викладеного суд вважає за необхідне зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату позивачці основної та додаткової пенсій згідно із ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 06 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, з врахуванням фактично виплачених сум.
Не вбачається законних підстав для задоволення вимог позивачки про зобов'язання відповідача здійснювати в подальшому нарахування та виплату щомісячної основної та додаткової пенсії в розмірі передбаченому ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” до внесення відповідних змін у законодавстві, оскільки такі дії є одним із обов'язків відповідача, який закріплено Законом, а тому зобов'язувати відповідача вчиняти дії, які є його обов'язком, в майбутньому, не маючи при цьому доказів їх невиконання після розгляду справи судом, немає підстав.
На підставі ст. ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 12, 18, 69, 71, 86, 94, 99, 159, 160, 162, 163, 183-2 ,256 КАС України
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задоволити частково.
Визнати дії УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку щомісячної додаткової та основної пенсій, у розмірах, відповідно, 50 процентів мінімальної пенсії за віком та 6 мінімальних пенсій за віком, передбачених ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність незаконними, за період з 06 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року неправомірними.
Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання : АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи з мінімального розміру пенсій за віком, відповідно до частини 1 ст.28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058, починаючи з 06 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року, за виключенням суми фактично проведених виплат.
Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання : АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_4, перерахунок та виплату щомісячної основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, яка передбачена ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи з мінімального розміру пенсій за віком, відповідно до частини 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058, починаючи з 06 червня 2010 року по 06 грудня 2010 року за виключенням суми фактично проведених виплат.
Решту позовних вимог залишити без задоволення.
Зобовязати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ виконати постанову негайно.
Стягнути з УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний код 20622465, судовий збір на користь держави в сумі 3(три) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного адміністративного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку є остаточною.
СУДДЯ Р.В. ХИЖНИЙ