Рішення № 134861341, 16.03.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2026
Номер справи
160/37169/25
Номер документу
134861341
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 рокуСправа №160/37169/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рищенко А. Ю.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Старокозацька, 52, м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 49000, код ЄДРПОУ 25005978) до Товариства з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА» (просп. Лесі Українки, 11А, н.п 64, оф. 14 м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 49101, код ЄДРПОУ 41717825) про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-

УСТАНОВИВ:

29.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА», в якій позивач просить:

- Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 2835,00 грн

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА» до 15.04.2025 повинно було самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 51506,12 грн. Разом з цим, фактична сплата вказаних сум надійшла на реєстраційний рахунок позивача лише 10.04.2025 та 21.10.2025 року, а тому Дніпропетровське ОВ ФСЗІ вважає, що з ТОВ «БРІЛЛІОН Україна» підлягає стягненню нарахована пеня в загальному розмірі 2835,00 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 відкрито провадження у справі № 160/37169/25 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач, у строки встановлені ухвалою суду від 05.01.2026, відзив на позов суду не надав, зазначену ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження було надіслано судом на адресу відповідача, однак 03.02.2026 на адресу суду повернувся неотриманий конверт

Відповідно до п.4 ч.6 ст.251 КАС України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

При цьому, згідно із ч.11 ст.126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Отже, відповідач вважається таким, що був належним чином повідомленим про розгляд справи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ним було здійснено всіх можливих заходів для вчасного та належного повідомлення про розгляд справи відповідача, при цьому, відповідач своїм правом подати відзив на позов не скористався.

Згідно з ч. ч.5, 8 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено і матеріалами справи підтверджено, що Приватне підприємство "Рубін-92" перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Товариством з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА» у добровільному порядку перераховано заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2024 рік за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на загальну суму 51506,12 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, сума коштів для погашення заборгованості надійшла на реєстраційний рахунок Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю 10.04.2025 та 21.10.2025 що підтверджується копією виписки з рахунку.

За порушення відповідачем термінів сплати відповідних адміністративно-господарських санкцій за 2024 рік, Дніпропетровське ОВ ФСЗІ відповідно до складеного розрахунку здійснило нарахування товариству пені в загальному розмірі 2835,00 грн., і стосовно законності стягнення такої пені звернулося до суду з цим позовом.

Стосовно правомірності нарахування позивачем пені, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Аналогічне правило закріплено й в пункті 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70.

Механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом № 875-XII, визначений Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223 (далі - Порядок № 223)

Так, пунктом 3.4 Порядку № 233 передбачено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА» повинно було самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 51506,12 грн. до 15.04.2025

Крім того, як зазначалось вище та не заперечується учасниками справи, зазначені санкції були остаточно сплачені товариством 21.10.2025

Відповідно до п. 3.6 Порядку № 223 нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

У поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання (п. 3.7 Порядку № 223).

При цьому за приписами п. 3.8 вказаного Порядку пеня сплачується роботодавцями за рахунок прибутку, що залишається після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів). У разі відсутності коштів стягнення пені може бути звернено на майно роботодавця в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 20 Закону № 875-XII.

Виходячи з наведеного, суд зазначає, що позивач обґрунтовано нарахував Товариству з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА» суму пені за 2024 ріку зв`язку з тим, що товариство сплатило накладені на нього адміністративно-господарські санкції лише 21.10.2025 року, тобто з порушенням вимог ст. 18-20 Закону № 875-XII.

Крім того, суд вважає, що позивачем не порушені строки звернення до суду з даним позовом про стягнення пені за несвоєчасно сплачені адміністративно-господарські санкції, оскільки нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю згідно з Порядком № 223 здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно.

За таких обставин, ураховуючи, що товариство сплатило такі санкції 21.10.2025 року, а Дніпропетровське ОВ ФСЗІ звернулося до суду з відповідним позовом 29.12.2025 року, суд доходить до висновку, що позивач не пропустив трьох місячний строк, передбачений ч.2 ст. 122 КАС України для суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, позовні вимоги є обгрунтованими,а тому підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА» про стягнення адміністративно-господарських санкцій задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БРІЛЛІОН УКРАЇНА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 2835,00 грн

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А. Ю. Рищенко