Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2026 рокуСправа №160/2208/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Ніколайчук С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094 м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги,26, Код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії
УСТАНОВИВ:
30 січня 2026 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якій просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо відмови у призначенні, ОСОБА_1 , пенсії на пільгових умовах, згідно пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладену в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046350021532 від 05.01.2026року про відмову у призначенні пенсії на підставі заяви від 29 грудня 2025 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати, мені, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоди: з 01.11.2019 по 29.05.2020р, з 14.11.2020 по 27.07.2021 рік, коли я брав участь У здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах на період здійснення зазначених заходів а території м. Вугледар Донецької області; з 24.02.2022 року по 31.07.2022рік, з 19.08.2022 року по 25..09.2022рік, з 04.10.2022p. пo 31.12.2022piк, з 04.02.2023p. пo 05.02.2023piк, з 14.02.2023p. пo 12.07.2023 рік, з 29.07.2023р. по 20.09.2023 рік, з 13.10.2023р. по 02.12.2023 рік, з 24.01.2024p. пo 17.04.2024рiк, з 21.04.2024p. пo 27.04.2024piк, з 01.05.2024p. пo 07.05.2024piк, з 09.05.2024p. пo 15.05.2024piк, з 18.05.2024p. пo 21.05.2024piк, з 22.05.2024p. пo 24.05.2024piк, з 27.05.2024p. пo 01.06.2024piк, з 04.06.2024p. по 14.06.2024рiк, з 17.06.2024p. по 19.06.2024piк, з 22.06.2024p. пo 24.06.2024piк, 01.09.2024p., з 07.08.2024p. пo 30.092024piк, з 06.10.2024p. пo 16.02.2025piк, з 22.02.2025р. по 02.08.2025рік, з 18.08.2025р. по 31.10.2025рік, коли позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської Федерації проти України, перебуваючи в Харківська область Куп`янський район Петропавлівська сільська ТГр, Курилівська сільська ТГр. Ізюмський район, Борівська селищна ТГР, Донецька область, Краматорський район, Лиманська міська ТГР, - один місяць служби за три, до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення, з 29 грудня 2025 року із застосуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позовна заява обґрунтована тим, що відповідач відмовив у призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах за Списком № 1, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, оскільки періоди роботи позивача зараховані до пільгового стажу роботи у одинарному розмірі, а не у потрійному розмірі, з цим позивач не погоджується , тому просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою від 04 лютого 2026 року суд відкрив провадження у адміністративній справі № 160/2208/26 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
23.02.2026 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування правової позиції зазначено, що період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з 01.11.2019 по 29.05.2020р, з 14.11.2020 по 27.07.2021 рік, з 24.02.2022 року по 31.07.2022рік, з 19.08.2022 року по 25..09.2022рік, з 04.10.2022p. пo 31.12.2022piк, 3 04.02.2023p. пo 05.02.2023piк, з 14.02.2023p. пo 12.07.2023, рік з 29.07.2023р. по 20.09.2023 рік, з 13.10.2023р. по 02.12.2023 рік, з 24.01.2024p. пo 17.04.2024рiк, з 21.04.2024p. пo 27.04.2024piк, з 01.05.2024p. пo 07.05.2024piк, з 09.05.2024p. пo 15.05.2024piк, з 18.05.2024p. пo 21.05.2024piк, з 22.05.2024p. пo 24.05.2024piк, 3 27.05.2024p. пo 01.06.2024piк, з 04.06.2024p. по 14.06.2024рiк, з 17.06.2024 pоку по 19.06.2024piк, з 22.06.2024p. пo 24.06.2024piк, 01.09.2024p., з 07.08.2024p. пo 30.092024piк, з 06.10.2024p. пo 16.02.2025piк, з 22.02.2025р. по 02.08.2025рік, з 18.08.2025 року по 31.10.2025 рік зараховано позивачу до страхового та пільгового стажу роботи в одинарному розмірі, як військова служба в особливий період.
Пільговий стаж, що дає право виходу на пенсію складає: відповідно до п.3 ст.114 (25 років) 02 роки 05 місяців 13 днів, відповідно до п.3 ст.114 (20 років) 08 років 0 місяців 05 днів, навчання за фахом 0 років 01 місяць 09 днів, військова служба в особливий період 06 років 05 місяців 24 дні.
Загальний стаж особи становить 17 років 02 місяці 19 днів, що є недостатнім для призначення пенсії.
Згідно з ч. 5, 8ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд виходить з такого.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .
Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії а віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням до пільгового стажу роботи, період проходження військової служби під час мобілізації на особливий період та прийняття участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської Федерації проти України, надавши при цьому всі необхідні документи.
До заяви позивач надав: -трудову книжку; -військовий квиток -довідку про підтвердження пільгового трудового стажа ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» № 1121 від 19.12.2025р. -довідки командира в/ч НОМЕР_3 №2048 від 24.12.2025р №1413 ОкП від 09.12.2025; та інші документи.
Рішенням №046350021532 від 05.01.2026 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовив в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
В обґрунтування відмови відповідач вказав, зокрема:
- пільговий стаж, що дає право виходу на пенсію складає: відповідно до п.3 ст. 114 (25 років) 02 роки 05 місяців 13 днів, відповідно до п.3 ст. 114 (20 років) - 08 років 0 місяців 05 днів, навчання за фахом - 0 років 01 місяць 09 днів, військова служба в особливий період - 06 років 05 місяців 24 дні.
- До пільгового стажу згідно із наданих документів зараховано усі періоди Загальний стаж особи становить 17 років 02 місяці 19 днів.
- Загальний стаж з урахуванням кратності в тому числі додаткові роки складає: 27 років 02 місяці 19 днів.
- За доданими документами, до страхового стажу зараховано усі періоди.
Відмовлено в призначенні пенсії згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Не погоджуючись із відмовою відповідача стосовно зарахування необхідного пільгового стажу в одинарному розмірі на пільгових умовах, а не в потрійному, один місяць служби за три, та відмова у призначенні пенсії, на пільгових умовах, відповідно 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, прийнятий 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Згідно із ч. 3 ст. 4 Закону №1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до змісту ст. 5 Закону №1058-IV, то цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Приписами статті 8 Закону №1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 114 Закону №1058-ІV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", прийнятого 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Статтею 57 Закону №1788-ХІІ передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 цього закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Статтею 2 Закону №2232-ХІІ визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі - Порядок №413).
Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статтями 1, 2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ст. 6 Закону №2011-ХІІ до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Абзацом 2 п. 1 ст. 8 Закону №2011-ХІІ визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей.
Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 у справі №348/347/17.
Позивач отримав статус учасника бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_4 від 10.03.2021р «Учасник бойових дій», копія якого наявна в матеріалах справи.
Згідно із записів у копії трудовій книжкі НОМЕР_5 від 05.06.2007 року позивач навчався та працював:
-з 05.11.2007р. - учнем горноробочого підземного з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 26.02.2008р -переведений та працював горноробочим підземним 2-го розряда з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 05.11.2008р -переведений учнем горноробочого очисного забоя з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 27.01.2009р по 15.07.2009рік переведений та працював горноробочим очисного забоя 5-го розряда з повним робочим днем на підземній роботі навчання;
- з 29.06.2010р підземним горноробочим очисного забоя 5-го розряда з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 18.12.2012р по 24.09.2013 рік-переведений та працював підземним учнем забійника на відбивних молотках, підземним забійником на відбивних молотках 6-го розряда з повним робочим днем на підземній роботі Державне підприємство «Торецьквугілля»
- з 07.10.2013р по 18.09.2014 рік працював забійником на відбивних молотках 6-го розряда з повним робочим днем на підземній роботі.
Шляхом об*єднання, Виробничого структурного підрозділу «Шахта Павлоградська» ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» та Виробничого структурного підрозділу «Шахта Тернівська» ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» створено Виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління ПАВЛОГРАДСЬКЕ» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Рішення наглядової ради ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» затверджений загальними зборами акціонерів ВАТ «Павлоградвугілля» від 17.09.2012р. ВСП «Шахта ТЕРНІВСЬКЕ» ВАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»
-з 13.10.2014р - працював гірником підземним 3-го розряда з повним робочим днем у шахті. За підсумками атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком №1. Наказ №2395/1 від 24.11.2014р. -10.09.2015 -направлений на курси з відривом від виробництва за професією «прохідник»;
-з 19.10.2015року -переведений учнем прохідника з повним робочим днем у шахті на період виробничої практики;
-з 26.11.2015 року переведений та працював підземник гірником 3-го розряда з повним робочим днем в шахті;
-з 01.12.2015 року по теперішній час -переведений та працює прохідником підземник 4-го та 5-го розряда з повним робочим днем в шахті.
Наказом директора ВСП «Шахтоуправління ТЕРНІВСЬКЕ» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» № 122/1 від 27.06.2022 року «Про продовження, увільнення: від 1. основної роботи» позивача увільнено від роботи з 27.06.2022 року на час призову на військової служби у Збройних Силах України на період воєнного стану, до оголошення демобілізації зі збереженням місця роботи і середньої заробітної плати.
3 26.06.2019 року позивач перебуває на військовій службі за мобілізацією у Військовій частині НОМЕР_3 Збройних Сил України, що підтверджується записами у військовому квитку та матеріалами справи.
Згідно із довідки №1413 ОкП від 09.12.2025р. за підписом командира в/ч НОМЕР_3 позивач в період з 01.11.2019 по 29.05.2020p, З 14.11.2020 по 27..07.2021 рік, брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах на період здійснення заначених заходів
Згідно із довідкою №2048 від 24.12.2025 року за підписом командира в/ч НОМЕР_3 позивач в період з 24.02.2022року по 31.07.2022рік, з 19.08.2022 року по 25.09.2022 рік, з 04.10.2022 року по 31.12.2022 рік, з 04.02.2023 року по 05.02.2023 рік, з 14.02.2023 року по 12:07.2023 рік, з 29.07.2023 року по 20:09.2023 рік, з 13.10:2023 року по 02.12.2023 рік, з 24.01.2024 року по 17.04.2024 рік, з 21.04.2024 року по 27.04.2024 рік, з 01.05.2024 року по 07.05.2024 рік, з 09.05.2024 року по 15.05.2024 pік, з 18.05.2024 року по 21.05.2024 рік, з 22.05.2024 року по 24.05.2024 рік, з 27.05.2024 року по 01.06.2024 рік, з 04.06.2024 року по 14.06.2024 рік, з 17.06.2024 року по 19.06.2024 рік, з 22.06.2024 року по 24.06.2024 рік, 01.09.2024 р., з 07.08.2024 року по 30.092024 рік, з 06.10.2024 року по 16.02.2025 рік, з 22.02.2025 року по 02.08.2025 рік, з 18.08.2025 року по 31.10.2025 рік, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у звязку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Харківська область Купянський район Петропавлівська сілищна ТГр, Курилівська сільська ТГр, Ізюмський район, Борівська селищна ТГР, Донецька область, Краматорський район, Лиманська міська ТГР.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах (ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Пунктом 2.3 розд. 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три.
З огляду на наведене Верховний Суд зробив висновок, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі № 185/7049/16-а.
Відповідно до ч.2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на вищезазначене, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, та з урахуванням положень ч.2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046350021532 від 05.01.2026року про відмову у призначенні пенсії на підставі заяви від 29 грудня 2025 року.
З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати пенсійний орган зарахувати зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоди: з 01.11.2019 по 29.05.2020р, з 14.11.2020 по 27.07.2021 рік, коли позивач брав участь У здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах на період здійснення заначених заходів а території м. Вугледар Донецької області; з 24.02.2022 року по 31.07.2022рік, з 19.08.2022 року по 25..09.2022рік, з 04.10.2022p. пo 31.12.2022piк, 3 04.02.2023p. пo 05.02.2023piк, 3 14.02.2023p. пo 12.07.2023, рік з 29.07.2023р. по 20.09.2023 рік, з 13.10.2023р. по 02.12.2023 рік, з 24.01.2024p. пo 17.04.2024рiк, 3 21.04.2024p. пo 27.04.2024piк, 3 01.05.2024p. пo 07.05.2024piк, 3 09.05.2024p. пo 15.05.2024piк, 3 18.05.2024p. пo 21.05.2024piк, 3 22.05.2024p. пo 24.05.2024piк, 3 27.05.2024p. пo 01.06.2024piк, 3 04.06.2024p. по 14.06.2024рiк, 3 17.06.2024p. no 19.06.2024piк, 3 22.06.2024p. пo 24.06.2024piк, 01.09.2024p., 3 07.08.2024p. пo 30.092024piк, 3 06.10.2024p. пo 16.02.2025piк, 3 22.02.2025р. по 02.08.2025рік, з 18.08.2025р. по 31.10.2025рік, коли позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської Федерації проти України, перебуваючи в Харківська область Куп`янський район Петропавлівська сільська ТГр, Курилівська сільська ТГр. Ізюмський район, Борівська селищна ТГР, Донецька область, Краматорський район, Лиманська міська ТГР, - один місяць служби за три, до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення з 29 грудня 2025 року.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області пільговий період стажу позивача із застосуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд вказує, що предметом оскарження є рішення №046350021532 від 05.01.2026року Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області , яким відмовлено у призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три, до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»
Отже, призначення пільгової пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ще не відбулось, тому відсутні підстави вважати, що права позивача в частині застосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», після призначення пільгової пенсії будуть порушені.
Відповідно до Рекомендації № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно із пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на викладене, зробив висновок, що належним способом захисту порушеного права повивача є зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 про призначенні пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням один місяць служби за три, до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення, з 29 грудня 2025 року, та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової позиції суду, викладеної у цьому рішенні та зарахованих пільгових періодів роботи ОСОБА_1 цим судовим рішенням.
Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.
Висновки суду, викладені в мотивувальній частині його рішення є в однаковій мірі обов`язковими для врахування суб`єктом владних повноважень при здійсненні своїх повноважень на виконання рішення суду, як і висновки, визначені в резолютивній частині рішення. Суд зауважує, що при визначенні меж встановлених зобов`язань необхідно враховувати як резолютивну, так і мотивувальну частини судового рішення.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява підлягає частковому задоволенню судом.
Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. 139, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094 м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги,26, Код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 046350021532 від 05.01.2026року про відмову у призначенні пенсії на підставі заяви від 29 грудня 2025 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоди: з 01.11.2019 по 29.05.2020р, з 14.11.2020 по 27.07.2021 рік, коли позивач брав участь У здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах на період здійснення заначених заходів а території м. Вугледар Донецької області; з 24.02.2022 року по 31.07.2022рік, з 19.08.2022 року по 25..09.2022рік, з 04.10.2022p. пo 31.12.2022piк, 3 04.02.2023p. пo 05.02.2023piк, 3 14.02.2023p. пo 12.07.2023, рік з 29.07.2023р. по 20.09.2023 рік, з 13.10.2023р. по 02.12.2023 рік, з 24.01.2024p. пo 17.04.2024рiк, з 21.04.2024p. пo 27.04.2024piк, з 01.05.2024p. пo 07.05.2024piк, з 09.05.2024p. пo 15.05.2024piк, з 18.05.2024p. пo 21.05.2024piк, з 22.05.2024p. пo 24.05.2024piк, з 27.05.2024p. пo 01.06.2024piк, з 04.06.2024p. по 14.06.2024рiк, з 17.06.2024p. no 19.06.2024piк, з 22.06.2024p. пo 24.06.2024piк, 01.09.2024p., з 07.08.2024p. пo 30.092024piк, з 06.10.2024p. пo 16.02.2025piк, з 22.02.2025р. по 02.08.2025рік, з 18.08.2025р. по 31.10.2025 рік, коли позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської Федерації проти України, перебуваючи в Харківська область Куп`янський район Петропавлівська сільська ТГр, Курилівська сільська ТГр. Ізюмський район, Борівська селищна ТГР, Донецька область, Краматорський район, Лиманська міська ТГР, - один місяць служби за три, до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення, з 29 грудня 2025 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 про призначенні пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням один місяць служби за три, до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення, з 29 грудня 2025 року, та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової позиції суду, викладеної у цьому рішенні та зарахованих пільгових періодів роботи ОСОБА_1 цим судовим рішенням.
У задоволенні решти вимог позивача відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук