Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 172/3261/25
Провадження № 2/206/1291/26
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2026 року суддя Самарського районного суду міста Дніпра Кушнірчук Р.О., розглянувши клопотання представника позивача та матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування Васильківська селищна рада про встановлення факту виховання неповнолітніх дітей та встановлення факту перебування неповнолітніх дітей на утриманні, -
ВСТАНОВИВ:
16 грудня 2025 року до Васильківського районного суду Дніпропетровської області надійшла вказана позовна заява з додатками, яка ухвалою суду від 18 грудня 2025 року була передана до Самарського районного суду міста Дніпра за підсудністю.
На запит судді Самарського районного суду міста Дніпра в порядку ч. 8 ст. 187 ЦПК України з Єдиного державного демографічного реєстру отримано відповідь про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Також, на виконання вимог статті 187 ЦПК України, суддею Самарського районного суду міста Дніпра було зроблено запит до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу відповідача ОСОБА_2 . Відповідно до отриманої відповіді № 2417549 від 04 березня 2026 року відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 .
12 березня 2026 року від представника позивача Атаманюка І.Л. до суду надійшла заява про направлення даної цивільної справи за підсудністю. Заява обґрунтована тим, що ухвалою Васильківського районного суду Дніпропетровської області постановленою 18 грудня 2025 року по цивільній справі № 172/3261/25 про передачу справи на розгляд іншого суду, вказану цивільну справу № 172/3261/25, передано на розгляд до Самарського районного суду міста Дніпра. Представник у своїй заяві зазначив, що Васильківським районним судом Дніпропетровської області, в порушення вимог статті 27 Цивільного процесуального кодексу України (далі по тексту ЦПК України) не правильно вирішено питання щодо підсудності цивільної справи № 172/3261/25. Враховуючи, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрований на території Великоновосілківської територіальної громади, Волновахського району, Донецької області, то вказана цивільна справа № 172/3261/25 підсудна Великоновосілківському районному суду Донецької області. Згідно Рішення Вищої ради правосуддя від 19 грудня 2024 року із 06 січня 2025 року змінено територіальну підсудність судових справ Великоновосілківського районного суду Донецької області шляхом її передачі до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області, а тому Васильківським районним судом Дніпропетровської області, в порушення вимог статті 27 Цивільного процесуального кодексу України (далі по тексту ЦПК України), неправильно було визначено підсудність цивільної справи № 172/3261/25 та направлено її до Самарського районного суду міста Дніпра, замість правильного направлення вказаної цивільної справи за правильною підсудністю до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області, що свідчить про навмисне затягування розгляду даної цивільної справи.
Враховуючи вищевикладене, представник позивача ОСОБА_4 просив суд направити цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача ОСОБА_3 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Орган опіки та піклування Васильківської селищної ради про встановлення факту виховання неповнолітніх дітей та встановлення факту перебування неповнолітніх дітей на утриманні до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області.
Перевіривши матеріали позовної заяви та врахувавши клопотання представника позивача ОСОБА_4 , суд приходить до висновку про направлення справи за підсудністю до іншого суду, оскільки справа не належить до територіальної юрисдикції Самарського районного суду міста Дніпра з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України, визначено, що позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Згідно із ст. 1 ч. 1 абз. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20 жовтня 2014 року(далі Закон), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, зі змінами, регулює як механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, так і облік даних про внутрішньо переміщених осіб, включених до Єдиної інформаційної бази, у тому числі, містить дані про фактичне місце проживання/перебування таких особи, які по суті являють собою реєстрацію фактичного місця проживання/перебування цих особи у зв`язку із тимчасовою окупацією частини території України, на якій була проведена реєстрація місця проживання/перебування осіб до їх переселення до інших регіонів країни.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» прийнятий Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), згідно пункту 4 якого визначено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» № 1871-ІХ від 05 листопада 2021 року, особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Відповідно до п. 10 Розділу VI Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» №1871-ІХ від 05 листопада 2021 року, на період тимчасової окупації Російською Федерацією території України, а також на період віднесення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, територіальних громад до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, положення ч. 1ст. 4 цього Закону не поширюється на осіб, місце проживання яких зареєстроване або задеклароване у житлі, що знаходиться на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. Така особа може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
Відомості про зареєстроване місце проживання такої особи у житлі, що розташоване на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, вносяться до реєстру територіальної громади, яка здійснила відповідну реєстраційну дію за межами тимчасово окупованої території може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання за межами тимчасово окупованої території України без внесення будь-яких відміток до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.
Таким чином, переселенці, які покинули домівки внаслідок бойових дій та окупації місць їх постійного проживання, можуть звертатися з позовами до судів в районах тимчасового перебування. Якщо особа-переселенець зареєструвалася на новому місці як внутрішньо переміщена особа, то маючи відповідну довідку про взяття на облік, переселенець може звертатись з позовом до суду у місці свого тимчасового перебування.
Вказане узгоджується з позицією Об`єднаної палати КЦС ВС від 24 червня 2024 року у справі № 554/7669/21.
Тобто, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи можна визнати документом, що підтверджує зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання/перебування відповідача при визначені підсудності розгляду справ за ч. 1 ст. 27 ЦПК України.
Враховуючи те, що відповідач ОСОБА_2 перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , вказана обставина, за умов наявного клопотання представника позивача, виключає можливість розгляду справи у Самарському районному суді міста Дніпра, оскільки вона є територіально підсудною Великоновосілківському районному суду Донецької області.
Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний суд рішенням від 19.12.2024 № 3706/0/15-24 змінив територіальну підсудність судових справ Великоновосілківського районного суду Донецької області на Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вищенаведене, а також наявність клопотання представника позивача про направлення справи за належною підсудністю, справу слід передати на розгляд до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області.
Слід зазначити, що всі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються судами за встановленими Законом правилами підсудності, а їх порушення є ознакою незаконності рішення.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 27, 31, 32, 260, 261 ЦПК України, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування Васильківська селищна рада про встановлення факту виховання неповнолітніх дітей та встановлення факту перебування неповнолітніх дітей на утриманні, передати за підсудністю на розгляд до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області (52209, Дніпропетровська область, Кам`янський район, м. Жовті Води, вул. Авангардна (вул. Маяковського), буд. 129, ЄДРПОУ 02891301).
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 31, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх моменту їх підписання суддею (суддями).
Суддя: Р.О.Кушнірчук