Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 766/1041/26
н/п 2-о/766/255/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2026 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: Майдан С.І.,
за участю секретаря: Кирпиченко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за заявою Виконавчого комітету Олешківської міської ради, заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті,
встановив:
Виконавчий комітет Олешківської міської ради звернувся до суду з вказаною заявою. Вимоги обґрунтовано тим, що батьками малолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . До початку повномасштабного вторгнення родина проживала в АДРЕСА_1 , де і були зареєстровані малолітні діти. У зв`язку з тимчасовою окупацією Олешківської територіальної громади, родина змушена була виїхати до рф на тимчасове перебування. ІНФОРМАЦІЯ_3 багатодітна сім`я ОСОБА_6 потрапила в автомобільну катастрофу на території російської федерації, а саме в ст-ці Староминській Краснодарського краю, внаслідок чого загинули батько, матір, бабуся, а троє дітей (двоє малолітніх і одна повнолітня) отримали тяжкі травми. Бабуся ОСОБА_1 , яка на даний час перебуває в м. Херсон, бажає повернути онуків на підконтрольну Україні територію та оформила опіку. З метою соціального захисту прав малолітніх: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до Акту про виявлення дитини, яка залишилася без батьківського піклування, переміщеної з територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або батьки якої перебувають на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/тимчасово окупованій території від 15 жовтня 2025 року №2, постанов Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини», від 15 квітня 2022 року № 447 «Про внесення змін до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини», був наданий статус дитини, позбавленої батьківського піклування до моменту документального підтвердження смерті батьків. У зв`язку з цим необхідним є встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема, факту смерті батьків малолітніх дітей. За таких обставин свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 07.10.2025 року ОСОБА_4 та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 07.10.2025 року ОСОБА_5 не створює правових підстав. У зв`язку з викладеним, заявник просить встановити факт смерті батьків малолітніх: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які померли ІНФОРМАЦІЯ_3 неподалік міста Єйськ на території рф.
Ухвалою від 02.02.2026 року заяву прийнято до провадження.
Представник заявника ОСОБА_7 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника заявника, заяву підтримала в повному обсязі, просила її задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, заяву підтримала та просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що згідно актового запису про народження №87, складеного 11.04.2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції у Херсонській області, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , записані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що також підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00054106287 від 10.10.2025 року.
Згідно актового запису про народження №40, зробленого 23.02.2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції у Херсонській області, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , записані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що також підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00054106692 від 10.10.2025 року.
Факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка народилася у м.Херсоні, підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 , виданими 07.10.2025 року 92300048 Відділом записів актів цивільного стану Староминського районного управління запису актів цивільного стану Краснодарського краю.
Факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який народився в м.Херсоні, підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 , виданими 07.10.2025 року 92300048 Відділом записів актів цивільного стану Староминського районного управління запису актів цивільного стану Краснодарського краю.
Відповідно до Акту про виявлення дитини, яка залишилася без батьківського піклування, переміщеної з територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або батьки якої перебувають на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/тимчасово окупованій території від 15 жовтня 2025 року №2, малолітнім ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був наданий статус дитини, позбавленої батьківського піклування до моменту документального підтвердження смерті батьків.
Згідно наказу Олешківської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 16.10.2025 року №214, встановлено малолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Згідно наказу Олешківської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 16.10.2025 року №215, встановлено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Рішенням Виконавчого комітету Центральної районної у м.Херсоні ради від 05.11.2025 року, призначено ОСОБА_1 опікуном над малолітніми ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Згідно з ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 4 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до роз`яснень, даних в п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті здійснюється органом ДРАЦС на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я чи судово-медичною установою, або на підставі рішення суду, яким встановлено факт смерті особи у певний час чи її оголошено померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до Інструкції про порядок реєстрації актів цивільного стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України 23.05.2001 № 32/5 101, реєстрація смерті громадян України, померлих за кордоном, провадиться консулом за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті, виявлення тіла померлого або за місцем поховання.
Звернутися до дипломатичної установи України в росії або тримати свідоцтво про смерть у органі ДРАЦС України неможливо, оскільки факт смерті відбувся на території росії, а тому свідоцтво установленого в Україні зразка відсутнє, а свідоцтво, видане рф не може бути прийняте відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті, у зв`язку з розірванням дипломатичних відносин з росією та зупиненням дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 28 березня 1997 року, згідно із Законом України від 01.12.2022 №2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993», який набрав чинності 23.12.2022.
Заявник у своїй заяві обґрунтував мотиви звернення до суду, вказавши що має вжити заходів щодо надання дітям відповідного статусу, але відсутність належно оформленого свідоцтва про смерть батьків чинить йому перешкоди у цьому.
За таких обставин суд доходить висновку про необхідність задоволення заяви.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є підставою для одержання зазначених документів, що закріплено ч. 2 ст. 319 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 12-13, 76-81, 258-259, 263-265, 268, 315, 319, 354 ЦПК України, суд
вирішив:
Заяву Виконавчого комітету Олешківської міської ради, заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті батьків малолітніх: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які померли ІНФОРМАЦІЯ_3 неподалік міста Єйськ на території рф.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою Херсонського міського суду Херсонської області: http://ksm.ks.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: С.І. Майдан